FIGARO – crema da barba

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Ηλία και τον Βασίλη...

Από τα λεγόμενα σου που γράφεις παραπάνω, η Cella δεν περιέχει tetrasodium edta,εκτός και αν έχεις την καινούργια Cella ,με την νέα φόρμουλα,ενώ η figaro crema da barba έχει...

Και οι δύο περιέχουν άρωμα αμύγδαλο,οπότε μπορεί και να σε βαράει το χημικό αμύγδαλο,μπορεί λέω,απλά μια εικασία κάνω.

Από την άλλη πάλι θα σου έλεγα,πριν δοκιμάσεις οποιοδήποτε προϊόν, και εκτός ξυρίσματος να κάνεις δοκιμή φυσικά προτού το βάλεις πάνω σου,αυτό σου το λέω,γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα,και μου το έχει πει δερματολόγος,θα παίρνεις με το δάκτυλό σου μια μικρή ποσότητα,και θα βάζεις στο χέρι σου,στον καρπό,μια κουκκίδα,και άλλη μια από πάνω από τον καρπό,του χεριού σου,και θα περιμένεις με υπομονή να δεις τι θα γίνει,στο δικό μου δέρμα αντιδρά συνήθως αμέσως,αλλά το καλύτερο είναι τα 15 λεπτά,για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει αντίδραση.


Edit:Είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι σε πειράζει,αλλά και να βρεις ένα συστατικό που σε πειράζει,πάλι δεν λέει τίποτα,γιατί θα υπάρχουν και άλλα που θα σε πειράζουν,να σαι σίγουρος,το ψάχνω χρόνια,και η μόνη λύση για εμάς,είναι καθαρά όσο γίνεται βέβαια προϊόντα , αααα εμένα η Cella δεν με πειράζει καθόλου,η figaro έχει και peg επίσης, είναι και πολύ ποιο φορτωμένη από την Cella... ;)
INCI:Συστατικά
Aqua, palmitic acid, cocos nucifera oil, stearic acid, potassium hydroxide, propylene glycol, myristic acid, PEG-150 distearate, glycerin, simmondsia chinensis seed oil, parfum, tetra sodium EDTA, theobroma cacao seed butter, menthol

Πρόσεξε τις επιλογές σου,και όλα θα πάνε καλά... :megagrin
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ερώτηση κρίσως προς τους «παλιούς».

Σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τη Figaro και παρατήρησα ότι είναι σαν μαλακό σαπούνι, περίπου τόσο μαλακό όσο το σαπούνι Proraso. Μήπως είναι προτιμότερο να γίνεται το lathering με σβούρες πάνω στο βαζάκι (εγώ πήρα ένα κομμάτι με το δάχτυλο, λίγο μεγαλύτερο από αμύγδαλο και το δούλεψα στο μπολ);

Γενικότερα είναι έτσι σκληρή η υφή της ή μπορεί να είχε μείνει για χρόνια ξεχασμένο το βαζάκι που πήρα;
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

H figaro δεν παράγεται πια οπότε είναι λογικό να σου έχει σκληρύνει η επιφάνεια, την δουλεύω με facelather από το βαζάκι κατευθείαν και με βολεύει μια χαρά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Και εγω κατευθείαν απο το μπολάκι την δουλεύω αλλά οχι πολύ τακτικά τελευταία.
Είναι καλή κρέμα αλλά εχει πολυ έντονη τη γευση(εαν πάει στα χείλη) και την μυρωδιά του αμυγδάλου.
Πάντως καλή κρέμα είναι.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Σήμερα ξυρίστηκα με αυτή την κρέμα. Την επέλεξα ανάμεσα από 4 "αμύγδαλα" που μου έστειλε ο macho :thnx (Vitos, Valobra, Cella, Figaro) γιατί μύριζε Amaretto πιό έντονα από όλα με δεύτερο το Valobra. Μιλάμε για φανταστική κρέμα - σαπούνι(;).
Φόρτωσα από το μπωλάκι κατευθείαν με το συμπατριώτη Omega 49. Με το που πλησίασα το πινέλο στη μούρη μου ξεκίνησε να αφρίζει! Και τί αφρό! Κάτασπρος, βουτηρώδης, λιπαντικός με φανταστικό άρωμα (είμαι και κρυωμένος). Το ξυράφι γλυστρούσε και θέριζε τα ιδιαίτερα σκληρά μου γένια ενώ ο βαθμός δυσκολίας ήταν ήδη ψηλά αν αναλογοστεί κανείς ότι είχε περάσει μόλις ένα 24ωρο από το προηγούμενο ξύρισμα (συνήθως ξυρίζομαι κάθε δύο μέρες χωρίς προβλήματα). Παρόλα αυτά το κρεμοσάπουνο αυτό ήταν ιδιαίτερα προστατευτικό σε όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος χωρίς να με προβληματίσει σε κανένα στάδιο.
Η μαρέγκα που έφτιαξα με λίγες σβούρες πάνω στο σαπούνι μου έφτασε για δύο πλούσια περάσματα και ένα εξίσου πλούσιο after shave πέρασμα.
Είναι ένα φοβερό σαπούνι (κρέμα γράφει αυτό) που το συνιστώ καθώς είναι και Value For Money με τιμή στο internet από 2,40€ έως 4,50€ (εγώ δέν το πλήρωσα καν :D ).
Βέβαια διαβάζω ότι κάποιους τους προκαλεί ερεθισμό και μάλλον είναι τα ελαια πικραμυγδάλου... YMMV
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

20150414_151505.jpg
Υστερα από έξι ξυρίσματα, η εικόνα της Figaro μου είναι αυτή.

Με εξαίρεση, δηλαδή, το κομματάκι πάνω, που το έκοψα με το δάχτυλο την πρώτη φορά, είναι σαν την πρώτη μέρα. Μάλλον θα αργήσει ΠΟΛΥ να τελειώσει.

Όσο για την αξία της; Με έχετε καλύψει ήδη. Φοβερός αφρισμός, εξαιρετικές ιδιότητες, την ευχαριστιέμαι κάθε φορά. Κρίμα που σταμάτησε να παράγεται.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Στο Χόντο Νέας Ερυθραίας, έχει χαλαρά μια ντουζίνα. Ίσως και περισσότερες.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Προ λίγων ημερών πήρα κι εγώ ένα Figaro (by TFS) από τον Χόντο. Σχεδόν το "σνομπάριζα" μέχρι πρότινος, καθώς έχω εδώ και πολύ καιρό cella, οπότε δεν φανταζόμουν ότι θα μου έδινε κάτι διαφορετικό (αρωματικά ή ποιοτικά). Έχω κάνει τα τελευταία 3-4 ξυρίσματά μου με αυτό και ένα μόνο μπορώ να πω: το σαπούνι αυτό δεν έχει φτιαχτεί για να κοστίζει 3€....

Μου κάνουν εντύπωση τα πρόσφατα μέτρια σχόλια που το συνοδεύουν. Δεν έχω δοκιμάσει την παλιά έκδοση και δεν έχω συγκριτική άποψη. Αυτό που δοκίμασα τώρα όμως, με άφησε με το στόμα ανοιχτό (σε ζητήματα απόδοσης). Η μεταξυριστική αίσθηση που αφήνει στο δέρμα -μια αίσθηση σφριγηλού, λείου και μαλακού δέρματος- είναι συγκρίσιμη με πολύ ακριβότερα σαπούνια (valobra, TFS hercules).

Αν πάσχει σε κάτι (το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε κακές εμπειρίες και εσφαλμένα συμπεράσματα) είναι το «σύνδρομο άμεσης και εύκολης απόδοσης σαπουνάδας» που έχει και το cella: επειδή αφρίζει σχεδόν αμέσως, νομίζει κανείς πως πέτυχε τον αφρό του κατευθείαν· όμως, αυτός ο αρχικός αφρός, αν και εντυπωσιακός στην όψη, δεν είναι τόσο δουλεμένος όσο θα έπρεπε και όχι αρκετά ενυδατωμένος - οπότε μπορεί να μην αποδώσει καλά σε γλίστρημα και προστασία. Θέλει προσθήκη νερού και δούλεμα μέχρι ο αφρός να πάψει να είναι πηχτός και κολλώδης· φαίνεται τότε πιο υδαρός, αλλά σε γλίστρημα - προστασία αριστεύει.

Τίμιο; Value for money; Νομίζω πως οι όροι αυτοί είναι τόσο επιεικείς που τους χωρίζει μεγάλη απόσταση από την πραγματικότητα. Το figaro by TFS των 3€ δεν αισθάνθηκα να διαφέρει αισθητά από το TFS Hercules των 18€.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μπιλ απο ποιον Χοντο;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ν. Ερυθραία - είχε μπόλικα σαπούνια Figaro, κάποια asb φιγαρο, αλλά όχι το ASL της εταιρίας.
Επίσης με έβγαλε ο δρόμος από τα Ν. προάστια χτες και πέρασα και από τον Χόντο Ν. Σμύρνης και είχε κι εκεί γεμάτο το ράφι με τα figaro (και το asl, το οποίο παρεμπιπτόντως μύρισα αλλά δεν με ενθουσίασε - πολύ βαρύ για τα γούστα μου)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”