FIGARO – crema da barba

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα σαπουνια Figaro τα φτιαχνει η TFS - οπως και τα Pino Silvestre, τα Razorock, τα Mondial, τα BarbierediFigaro, τα Abbate Y La Mantia (και αλλα που δεν λεγονται) και φυσικα και τα δικα της. Εχω δοκιμασει τα περισσοτερα και εχω ιδιαιτερα καλη αποψη - αλλα οκ μαλλον δεν ειμαι αντικειμενικος :)

Απο τις κρεμες της Latoja εχω κανει αρκετα ξυρισματα με την κοκκινη (οχι με την sensitive) και θυμαμαι μου εκανε εντυπωση το αρωμα της (τελειως powderry, μπαρμπερικο αντιστοιχο της Barbon), δυνατος αφρος αλλα η αποδοση της συνολικα ηταν πιο κατω απο της Palmolive πχ. Μια χαρα κρεμα κατα τα αλλα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αρα λοιπον τσιμπαμε κι ενα figaro και μια la toja και κομπλε! Σωστος ο Ηρακλής!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Κάποια στιγμή δοκιμάστηκε και η Figaro Πικραμύγδαλο στη κόκκινη συσκευασία. Σε σύκγριση με την Figaro Περγαμόντο - μαύρη συσκευασία που αναγράφει "special edition" - δεν διαπίστωσα καμία άλλη διαφορά, πέραν του αρώματος.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Επιβεβαιωνω παμπολλα κομματια στο Χοντο Νεας Σμυρνης. Μαυρα και κόκκινα διαλιεχτε. By TFs με πιο καθαρη λιστα συστατικών και χωρίς edta. 3,32 ευρω έκαστο. Μη κανετε το λάθος και δεν πατε μια βόλτα.

Εχει επίσης το αντίστοιχο 400ρι σε λοσιον στα 10 ευρω, as gel καθώς και asb στα 4 ευρουλακια, τα χαριζει ο π@0#;ς ο Χοντος. Ορμάτε..
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

H Figaro στην Ιταλία έχει μέτρια φήμη, αλλά είναι φθηνή (εγώ την πήρα 1,20 ευρώ πριν λίγους μήνες). Έχει ένα κακό. Βγάζει πολύ πιο εύκολα από οποιαδήποτε άλλη, ερεθισμό στο δέρμα σε αυτούς που ερεθίζονται από κρέμες με άρωμα αμυγδάλου. Κατά τα άλλα, ακόμα και στην Ιταλία, δεν την βρίσκεις εύκολα σε μαγαζιά. Οι κρέμες entry level που παίζουν είναι κυρίως οι Proraso και οι Palmolive. Η Figaro είναι για να "σπας τη μονοτονία" σε όσους χρησιμοποιούν σε σταθερή βάση τις προαναφερθείσες.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να διευκρινισουμε ομως για ποιο προιον της Figaro μιλαμε.

Αναφερεσαι στα σαπουνια ? ( κοκκινο, μαυρο, χρυσο) ή στην brushless κρεμα ?
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Α, συγγνώμη, νόμιζα ήταν προφανές. Αναφέρομαι στην κόκκινη (την "αμυγδάλου"), που είναι και η μόνη ας πούμε "κοινή" στην Ιταλία (στην πραγματικότητα ακόμα κι αυτή δεν είναι εύκολο να τη βρεις. Ακόμα και στο ίντερνετ οι πηγές είναι περιορισμένες). Η μαύρη είναι εσπεριδοειδών και η χρυσή είναι με λάδι Άργκαν. Τον ερεθισμό τον δίνουν πάντα μόνο οι "αμυγδάλου" σε άτομα με προδιάθεση (ο ίδιος κίνδυνος δηλαδή υπάρχει με Cella, Vitos πράσινη κλπ, που είναι όλα με άρωμα αμυγδάλου, απλά το Figaro κάνει πιο εύκολα ερεθισμό).
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχεις δικιο υπαρχει οντως αυτη η προδιαθεση στα "αμυγδαλοσαπουνα" - προσωπικα την εχω γλυτωσει στα σαπουνια αλλα οχι και στις κολωνιες αμυγδαλου που μου καινε το προσωπο κανονικα.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Ναι, έχει να κάνει με το όριο μέχρι το οποίο "αντέχει" το δέρμα του καθενός. Eίναι από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει κανείς διαβάζοντας ιταλικό φόρουμ. Οι Ιταλοί, γενικά, είναι σφιχτοχέρηδες. Το πατροπαράδοτο άρωμα στα σαπούνια ξυρίσματός τους είναι το αμύγδαλο, ακριβώς λόγω φθήνειας. Ο ερεθισμός, προέρχεται από τη βενζαλδεύδη, που δίνει το αμυγδαλένιο άρωμα, γιατί περιέχεται και στα φυσικά αμύγδαλα. Το καλό όμως για τον παρασκευαστή, είναι ότι παράγεται και πολύ φθηνά και στο εργαστήριο (αλλιώς αν έπρεπε να βγάζιες εκχύλισμα από αληθινά αμύγδαλα, το κόστος θα εκτοξευόταν). Σε άλλα σαπούνια αναφέρεται με το όνομά της και σε άλλα ως "parfum".

Γι αυτό, έγινε πολύ γρήγορα η αγαπημένη ουσία για άρωμα στα ιταλικά σαπούνια και όσο περισσότερο βάζεις, τόσο πιο πολύ κρατάει το άρωμα. Το κακό είναι πως η ίδια ουσία, είναι και ερεθιστική για το δέρμα, αλλά υποτίθεται πως σε μικρές ποσότητες, είναι ακίνδυνη. Άλλο όμως στα χαρτιά κι άλλο στην πράξη, γιατί τα δέρματα δεν είναι όλα ίδια και υπάρχει πάντα κάποιος που το δέρμα του αρχίζει και ερεθίζεται σε μικρότερες συγκεντρώσεις από το "αναμενόμενο". Μάλιστα η Figaro υπέστη και reformulation πριν λίγα χρόνια και η νέα υποτίθεται πως είναι πιο "ήπια" για το δέρμα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σωστος και παλι - και να συμπληρωσω πως δεν εγινε ακριβως reformulation, αλλα την (ή τους) "κοπανισαν" οι παρασκευαστες του κοκκινου Figaro και ηρθε η συμφωνια της Milmil με την TFS που φτιαχνει πλεον ολα τα σαπουνια της Figaro.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”