FIGARO – crema da barba

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Συμφωνώ σε όλα.Αυτό που προσθέτω είναι οτι το παλίο figaro παίρνει 9/10 ενώ αυτό 8,5.Μα που συνίσταται αυτή διαφορά?Φυσικά στο θέμα προστασία και ένταση αρώματος.Το νιώθω να προστατεύει ένα κλίκ πιο πολύ,ενώ και το άρωμα αν και δυνατό στην περιορισμένη έκδοση,μου φαίνεται ενα τάαακ δυνατότερο.Βέβαια αυτά είναι λεπτομέρειες διότι πάλι μιλάμε για τόπ προιόν!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Όπως ανέφερα και εδώ, αγόρασα κι εγώ το Figaro πριν λίγες μέρες και είμαι στις πρώτες δοκιμές. Επειδή το σαπούνι θυμίζει cella (ή το cella θυμίζει figaro αν κάποιος το επιθυμεί), γίνεται αναπόφευκτα η σύγκριση μεταξύ των δύο. Θεωρώ ότι το Figaro είναι ένα κλικ κάτω από το cella και αυτό γιατί δυσκολεύομαι περισσότερο να πετύχω την κατάλληλη ποσότητα αφρού. Μέχρι σήμερα δυσκολευόμουνα και να πετύχω την ίδια ποιότητα, αλλά σήμερα πέτυχα μία πολύ καλή και υγρή κρέμα με πολύ καλά αποτελέσματα ξυρίσματος. Πάλι όμως μικρότερη ποσότητα με μεγαλύτερη προσπάθεια από ότι με το cella. Ίσος να κάνω και λάθος, αλλά προς το παρόν εκεί καταλήγω. Έχει δρόμο βέβαια ακόμη το σαπούνι και στην πορεία θα το μελετήσω καλύτερα. 8)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η πλακα ειναι οτι και το παλιο (εδω και 3+ χρονια) και το καινουργιο (το limited) τα φτιαχνει η ιδια εταιρεια..

Βασιλη (digibill) σκεψου και το οτι στην Ιταλια πωλειται 1.75 λιανικη ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σημεία των καιρών, Ηρακλή...!

Για να το τοποθετήσω αλλιώς: αν το ίδιο σαπούνι, ερχόταν μέσα σε ένα πιο ντιζαϊνατο μοντέρνο ή πιο προσεγμένο ρετροειδές πλαστικό βαζάκι, με χάρτινο κουτάκι και περίεργο όνομα, δεν θα μου έκανε καμία απολύτως εντύπωση να πωλείται 15-18€ - και ίσως και να το αγόραζα κιόλας!

@bill3377: χρησιμοποιώ την cella από πέρυσι την άνοιξη (όχι καθημερινά, αλλά έχω κάνει μερικές δεκάδες ξυρίσματα μαζί της). Σε επίπεδα προστασίας - γλιστρήματος - ευκολίας ίσως και τα δύο (cella - figaro) είναι σχεδόν ισάξια (τουλάχιστον μέχρι του βαθμού που έχουν νόημα οι συγκρίσεις). Εκεί όπως που υπάρχει άμεσα αισθητή διαφορά, είναι στο πώς νιώθεις το δέρμα σου μετά το ξύρισμα: το figaro ρε παιδάκι μου μου αφήνει την αίσθηση ότι έχω ρίξει πούδρα - τόσο απαλό και ήρεμο είναι το δέρμα μου.

Και σημειωτέον, όλα αυτά σε ένα σαπούνι που δεν περιέχει διαβόλια και τριβόλια....
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Συνονόματε με βάζεις σε πειρασμό να δοκιμάσω ξύρισμα με μισό πρόσωπο cella και στο άλλο μισό figaro 8) . Βέβαια θα χρειαστώ 2 μπολάκια για να φτιάξω ξεχωριστά αφρό αλλά μου έβαλες ιδέα. Μάλλον θα το επιχειρήσω κάποια στιγμή.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για figaro κρέμα και ASL ακόμα, στο Χοντο Ν.Σμύρνης που πήγα σήμερα είναι φουλ. Είδα και κάποια τελευταία balm figaro που δεν τα είχα ξαναδεί. Και γενικά είχε και αφρούς ξυρισματος και ξυραφάκια μια χρήσης figaro .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

To balm είναι αρκετά πηχτό (σαν σιρόπι ένα πράμα) και πολύ βαρύ, σε σημείο να γίνεται ενοχλητικό μετά από ένα διάστημα τουλάχιστον για εμένα.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

akis_peiraias έγραψε:Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για figaro κρέμα και ASL ακόμα, στο Χοντο Ν.Σμύρνης που πήγα σήμερα είναι φουλ. Είδα και κάποια τελευταία balm figaro που δεν τα είχα ξαναδεί. Και γενικά είχε και αφρούς ξυρισματος και ξυραφάκια μια χρήσης figaro .
~15+ κρεμες, ~15+ ASL 400ml , κι λιγα "Aftershave Eau de Toilette Lotion"
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

γιατί άραγε όταν την χρησιμοποιώ με πιάνει μια ελαφρά δυσάρεστη "τσουσμάρα" και ιδιαίτερα στη περιοχή των χελιών;
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Και εμένα με πειράζει λίγο στο πρόσωπο και ηρεμεί με το afs balm,θα είναι κάποιο αιθέριο έλαιο που περιέχει !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”