ΤΟΡ 5 αγαπημένα σαπούνια ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οκ, και εδω απλα πραγματα, θελουμε να δουμε ποια ειναι τα αγαπημενα σας σαπουνια!

Ισχυει το ιδιο οπως και με τις κρεμες. Κριτηριο επιλογης οι ιδιοτητες (περιποιηση δερματος), το αρωμα (ΙΔ:1-10, ΑΡ: 1-10)

1. Tabak (ΙΔ: 10, ΑΡ: 10)
2. Wilkinson stick (ΙΔ: 10, ΑΡ: 10)
3. ARKO (ΙΔ: 8, ΑΡ: 8)
4. SIR Irisch Moos (ΙΔ: 9, ΑΡ: 7)
5. Σαπουνι ελαιολαδου (ΙΔ: 10, ΑΡ: 6,5)

Αυτα τα λιγα... Εννοειται οτι εχω και καποια αλλα σαπουνια, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει. Καποια αλλα ακριβα αρνουμαι να τα αγορασω, γιατι ο,τι με προσφερει το Tabak και το ARKO με προσφερουν και τα αλλα που εχουν 25 και 30 πουλακια. Αρα δεν υπαρχει λογος να δωσω 30 πουλακια για να παρω καποιο Penhaligon's, Taylor OBS, etc. Το ιδιο ισχυει και στις κρεμες! Αν βεβαια κερδισω καποια στιγμη στο ΛΟΤΤΟ, τοτε αλλαζει το θεμα! :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Εχω δοκιμασει ενα και καλο και το λατρευω

PRORASO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Επισης ζηλευω ΣΦΟΔΡΑ τον Στεφο στην Γερμανία που βρισκει τα Ταμπακ σε τιμες ξεφτιλα
:oooo:
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τα σαπούνια δεν μου αρέσουν, δεν ξέρω γιατί αλλά θεωρώ ότι ο τελικός τους αφρός είναι και πιο λεπτός και λιγότερο ενυδατωμένος. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι χρειάζεται και περισσότερος χρόνος. Μέχρι στιγμής εκτός από το μαλακό της Proraso που χρησιμοποιούσα παλιά και το οποίο είναι εξαιρετικό έχω χρησιμοποιήσει ένα Crabtree και είμαι απογοητευμένος. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αφιερώσω λίγο παραπάνω χρόνο για να εντρυφήσω στα σαπούνια. Η αλήθεια είναι όμως ότι δε με ενθουσιάζουν...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τα Crabtree θελουν καποια τεχνη αδερφε. Ειναι απιστευτης ποιοτητας σαπουνια, οπως και ΟΛΑ τα προϊοντα της C&E (μενω 17 χρονια στο Μοναχο και το μαγαζι της C&E υπαρχει απο τις αρχες που θυμαμαι, οποτε κατα καιρους εχω δοκιμασει τα πιο απιθανα πραγματα εκτος απο τις μαρμελαδες τους που τις θεωρω φαρμακειο.. :P ). Σαφως το σαπουνι θελει πιο πολλη ωρα, γιατι θελει και ωρα για να "φορτωσεις" το πινελο. Δεν πιστευω οτι ο αφρος ειναι πιο "λεπτος", αν εχεις προβλημα ενυδατωσης, α) φορτωσε το πιο πολυ και προσεξε το νερο που θα βαλεις και β) κανε μια βολτα απο το φαρμακειο και παρε γλυκερινη. Με 5 σταγονες το εχεις λυσει σε καθε περιπτωση. Τα σαπουνια ειναι ΙΜΗΟ πιο οικονομικα απο τις κρεμες. Το Proraso εχω αναφερει οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει γιατι θεωρω την τιμη του γελοια για ενα μη premium προϊον (οταν στην Ιταλια το μπολακι των 150 ml κανει 1,90€, αρνουμαι να πληρωσω 5€ και βαλε για να το παρω απο εδω - ειναι ιδια περιπτωση με το Tabac στην Ελλαδα και εδω. Αν παω Ιταλια καμμια φορα θα το παρω ομως το πρασινουλι!)

Με το σαπουνι του Tabac εκανα σημερα ενα φοβερο ξουρισμα (οκ, ειχα βαλει και ενα "φουντουκακι" κρεμα, αλλα πιστευω οτι ηταν τελικα αχρειαστη!) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A! Το καλυτερο πινελο για σαπουνι ειναι απο αγριοχοιρο ή στην χειροτερη περιπτωση μικτο γουρουνα - ασβος... ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

και τι υπονοείς ότι δεν έχω εγώ τεχνική?? :lol:

το κακό είναι ότι δεν χρησιμοποιώ καθόλου σκληρά πινέλα και ίσως από εκεί να ξεκινάει το κακό... τες πα είναι και τι σε ενθουσιάζει... πάντως το tabac θα το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή καθώς είμαι Must have από ότι έχω διαβάσει...

Χρησιμοποιώ βέβαια κατά κόρον shaving sticks ειδικά όταν βιάζομαι, αλλά και στα ταξίδια, με κατευθείαν όμως εφαρμογή στο πρόσωπο. Μια και είμαι και οπαδός του Face Lathering μου 'κάθονται' πολύ καλά ως λύση….
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχω στην κατοχη μου τα ακολουθα stick σε τυχαια σειρα εδω:

* SIR Irisch Moos
* Arko
* Wilkinson

Tabac δεν εχω ακομη, ξερω επρεπε να ντρεπομαι. Ολα τα stick τα εχω κοψει σε φετακια και τα εχω σουταρει σε μπολακια. Καποια στιγμη θα τα βγαλω και "οικογενειακη" φωτο για το φορουμ. Για το ταξιδι εχω παρει ενα stick ARKO (75gr), το εκοψα σε φετες και το εβαλα σε ενα μεταλλικο κουτακι απο καραμελλιτσες Pullmoll. Συμπηρωματικα εχω και ενα σωληναριο Wars στο νεσσεσερ.
Τωρα που το σκεφτομαι, ειναι ενα καλο θεμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Αν και με μικρη εμπειρια τα σαπουνια που εχω δοκιμασει ειναι:

Proraso
Arko
Palmolive (stick)
Williams

Με το Proraso να ειναι το αγαπημενο μου και μετα το Arko. Το williams εχει ιδια μυρωδια με το arko αλλα με απογοητευσε. Το palmolive κανει καλο αφρο αλλα δε με ενθουσιασε η μυρωδια.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Για να πω την αληθεια, ηξερα μονο κρεμες Williams.. Και ειναι στην κατηγορια που δεν θα επαιρνα ποτε μιας και ειναι τιγκα στις σιλικονες...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Το σαπουνι ειναι το κλασσικο αμερικανικο και αποτι εχω καταλαβει πουλαει αρκετα στις ΗΠΑ. Αλλα περισσοτερο σαπουνι χεριων θυμιζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”