Kolynos - κρέμα ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Στο δικο μου δερμα δεν τα πηγε καλα απο θεμα ενυδατωσης
Την εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον μα τοτε ουτε "εργαλεια" ειχαμε ουτε την πειρα να κρινουμε σωστα
Εαν ταιριαξει στον τυπο αλλου συνφορουμιτη την βρισκω κατα τα αλλα πολυ καλη
Υπηρξαν και αλλες κρεμες/σαπουνια ξενων κατασκευαστων μακραν ακριβοτερα που απετυχαν
Η κρεμα ουτε νερουλη ειναι,ουτε τζουφιο αφρο κανει,σε αυτον τον τομεα τα παει μια χαρα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

@ Δορυ

Συμφωνω σε ολα οσα ανεφερες. Η Κολυνος για μενα ειναι απο τους χειροτερους αφρους σε ενυδατωση κ αρωμα. Αλλωστε απο την αρχη φανηκαν οι....φιλικες μου διαθεσεις :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Τοσα χρονια ομως και ειναι στο ραφι μαζι με αυτην της Nivea
Μπραβο "μαχη",απορω παντως ποιος νεος ξυριστης παιρνει μια και συνεχιζει κι αλλη κ.ο.κ
Εμεις τοτε ειχαμε 1-2 επιλογες και καμια πειρα απο αλλα προϊοντα του εξωτερικου.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

για νεο δεν ξερω,αλλα ο πατερας μου δεν την αλλαζει με τιποτα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

+1

Και ο δικός μου την χρησιμοποιεί εδώ και 45 χρόνια συνέχεια!
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Παιδιά είχα πάει χτές στα hodos ομονοίας... Έχει πάρα πολλές κρέμες kolynos... Δεν πηρα βέβαια γιατί δεν μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον.. :bigsmilie :bigsmilie :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στο Πήλιο που βρίσκομαι βρήκα κάτι αρχαίες Kolynos Sensitive!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ορμα και παρε πραγμα τωρα που το βρηκες
Εισαγωγεας ο Σαραντης.

:megagrin
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Incorporated
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 18:30
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Με πλήρη επίγνωση ότι πολλά μπορούν να πάνε στραβά, δοκίμασα πριν από δύο εβδομάδες και ξυρίστηκα με μία Κολυνός που βρήκα ξεχασμένη στο εξοχικό. Όταν λέμε για ξεχασμένη, εννοούμε ξεχασμένη: η Κολυνός αυτή πρέπει να είχε αγοραστεί περί το 1997-8. Κρέμα δεκαπενταετίας, λοιπόν, και είχε ανοιχτεί κιόλας.

Παρόλα αυτά είπα 'τί διάολο', θυμήθηκα τον πατέρα μου, και είπα έστω και άπαξ να τη χρησιμοποιήσω.

Λοιπόν, ακόμη αυτήν (την συγκεκριμένη) χρησιμοποιώ. Το περιεχόμενό της δεν έπαθε τίποτα μετά από τόσα χρόνια. Ξυρίζει άψογα. Θυμάμαι τον πατέρα μου να βάζει γραμμές επί γραμμών στο πρόσωπό του, αλλά είναι παντελώς αχρείαστες. Μία ελαφριά, πανάλαφρη γραμμή στα δεξιά και στα αριστερά και τέλος. Αγιοβασιλειάτικος αφρός.

Δεν διατείνομαι ότι θα μείνω σε αυτήν κι ότι θα ξαναγοράσω όταν μου τελειώσει. Αυτή είναι από τις παλιές, μέιντ ιν γκρις, εκ των πραγμάτων οι άλλες θα είναι διαφορετκές. Ωστόσο, και πέρα από τις αναμνήσεις, ξυρίζει μιά χαρά μετά από τόσα χρόνια!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Το έχω ξαναπεί, ο πατέρας μου την χρησιμοποιεί συνεχώς εδώ και 45 χρόνια. Για τον λόγο αυτό μου είναι πολύ "οικεία". Στην κυριολεξία το πρώτο μου ξύρισμα το έχω κάνει με αυτήν. Ασφαλώς και δεν είναι κάτι το εξαιρετικό ή το ιδιαίτερο. Ασφαλώς και υπάρχουν χιλιάδες άλλα προϊόντα ανώτερης ποιότητας. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν είναι καλή. Για την τιμή της, για την καθαρότητά της και την ποιότητα του ξυρίσματος, είναι πολύ καλή. Αν δεν ήταν δε ελληνική, να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν πολύ ακριβότερη και σαφώς πιο διαδεδομένη (βλέπε marketing).

Μου φέρνει λοιπόν στο μυαλό πολύ γλυκές αναμνήσεις. Για εναλλακτική χρήση (π.χ. ταξίδια) ή για αλλαγή μια στο τόσο, νομίζω είναι καλή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”