Kolynos - κρέμα ξυρίσματος

Απάντηση
arxiloxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013, 08:56
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 55

Προς ενημερωση σας kolynos και μαλιστα πολλα κομματια βρηκα στο περιστερι στο καταστημα libo στην Βασ.Αλεξανδρου 99,με τιμη στα 2.20.Πρεπει να ειχε πανω απο 20-25 κρεμες στο ραφι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

"Ειχε", θες να πεις... χαχαχαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

arxiloxos έγραψε:Προς ενημερωση σας kolynos και μαλιστα πολλα κομματια βρηκα στο περιστερι στο καταστημα libo...
Είσαι θεός. Πήγα, σήμερα κιόλας. Ευχαριστώ πολύ, για την πληοφορία.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

digibill έγραψε:Για όσους ρετρολάγνους ενδιαφέρονται, ο Πατίστας στους Αγίους Αναργύρους είχε σήμερα κάπου 12 κομμάτια στο ράφι του...... ;)
13 Ιανουαρίου το ενημερωτικό ποστ, 20 σήμερα (χθες πια) που πέρασα από κει, δεν βρήκα Kolynos ούτε για δείγμα! Είμαι βέβαιος ότι το ίδιο θα 'χει συμβεί και στο μαγαζί στο Περιστέρι.

Η αλήθεια, πάντως, είναι πως δεν καίγομαι πια να στοκάρω Kolynos. Εχω ποσότητα ικανή να μου βγάλει άλλα 40-50 ξυρίσματα και υποθέτω ότι μόλις μου τελειώσει, θα μου 'χει φύγει τελείως η πρεμούρα. Θυμηθήκαμε τα παλιά και τον μπαμπά μας, θα τη χορτάσουμε και μετά πάμε γι' άλλα...
arxiloxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013, 08:56
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 55

Νεα ενημερωση σχετικα με την κρεμα περασα πριν λιγο απο το καταστημα που αναφερω πιο πριν δλδ το libo στο περιστερι, και μετρησα 17 kolynos κρεμες που ειχε φερει.Σε ερωτηση μου για τις πιο παλιες μου ειπε οτι oι προηγουμενες εξαντληθηκαν σε 2 μερες! Απορησε και ο ιδιος,που να του εξηγω τωρα... Σπευσατε λοιπον :dance3
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εντελώς τυχαία, πριν λίγο, έπεσε στα χέρια μου η Kolynos που αγόρασα τις προάλλες από τον Ινδό στην Αχαρνών και τι βλέπωω στο κουτί; "Παρασκευάζεται στην Ελλάδα. Διανομή: Γρ. Σαράντης".

"Κάτσε", σκέφτομαι, "στο φόρουμ λέγανε για Βουλγαρία και ότι απλώς γράφει Ε.Ε. Ποια Ελλάδα και, κυρίως, ποιος Σαράντης;".

Βρίσκω το άλλο κουτί Kolynos του στοκ μου, που δεν είναι τόσο παλιό (έχει 210- το τηλέφωνο) και πράγματι: "Παρασκευάζεται στην Ε.Ε. με την εξουσιοδότηση των ιδιοκτητών του σήματος από την Notos COM" κ.λπ. Τα συστατικά ίδια, το κουτί ελάχιστα πιο μεγάλο, όπως και η γραμματοσειρά. Υπάρχουν και οι εικόνες με τον τύπο στις οδηγίες χρήσης.

Αλλά αυτό με τον Σαράντη, σε συνδυασμό με τη μαζική επανεμφάνισή της κρέμας, έστω στα λίγα μαγαζια που αναφέρθηκαν πιο πάνω, με βάζει σε σκέψεις. Μπας και άρχισε πάλι να παράγεται;

Ποιος νοιάζεται, θα μου πείτε...

EDIT: O Δορυφέρων λέει κάτι μερικές σελίδες πριν για Σαράντη. Ισως να την είχε πάρει, πριν σταματήσει. Θα το ψαξω.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mιά μικρή ιστορία θα σας πώ...

Η Κοlynos, αρχικά άνηκε στον Λαμπρόπουλο. Θυμάστε Αφοι.Λαμπρόπουλοι πριν απο σας για σας ;

Είχαν επίσης την 4711 ( σχετικό με το θέμα ), την Τoshiba ( άσχετο με το θέμα ), την Columbia ( επίσης άσχετο ..) και άλλα πολλά brand names.
O Λαμπρόπουλος πούλησε τη Κοlynos στον Σαράντη. ( επιχείρηση εισαγωγής και εμπορίας καλλυντικών ).

Εκεί που κάποτε βρισκόταν το πολυκατάστημα των Αφων Λαμπρόπουλων, είναι το Νotos Galleries.
Δε πρέπει όμως να συγχέουμε αυτά τα δύο καθότι δεν υπάρχει συνέχεια μεταξύ τους.
Νοtos είναι επιχειρηματικός όμιλος που δεν έχει σχέση με τον Λαμπρόπουλο. Τουλάχιστον όχι πιά.
Ο Λαμπρόπουλος μαζί με άλλους επιχειρηματίες άνοιξαν το...Αttica.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οπως τα λεει ο Ηλιας ειναι ! Να προσθεσω μονο οτι τα Notos εχουν μεσα και καποιους απο τα ξαδερφια Λαμπροπουλους - οι υπολοιποι χωθηκαν οντως στο Attica. Και επισης οτι ο Σαραντης εφτιαχνε μεχρι προτινος την Kolynos κρεμα ξυρισματος στη ΦΑΜΑΡ οπως αναφερθηκε ηδη. Δηλαδη η Kolynos ειναι μεν ενα διεθνες brand αλλα κατεληξε σε ενα πολυ Ελληνικο προιον.

Κριμα που προς το παρον δεν υπαρχει παραγωγη - αν και αυτα αλλαζουν ευκολα.
Εικόνα
nikos.a

Μπαίνω που λέτε προ ολίγου να πάρω κάτι ψιλοπράγματα από ένα market και τι να δω. Ξεχασμένες σε ένα ράφι μαζί με ξυραφάκια Bic Metal παραδίπλα, 100άρες kolynos.


Ρε να μην την έχω χωνέψει καθόλου αυτή τη κρέμα...
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ξέρει κανείς αν υπάρχει Kolynos κάπου στην Αθήνα; Στο lido στο Περιστέρι που πέρασα δεν έχει. Στην Αχαρνών που είχα βρει σε ένα μίνι μάρκετ παλιότερα και δεν την πήρα :angry-banghead: , δεν έχει. Υπάρχει πουθενά ή είναι συλλεκτικό κομμάτι πλέον;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”