Wilkinson stick [ - Το Στρουμφάκι - ]

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Είχα ενα και το δώρισα χωρίς να το δοκιμάσω . Δεν το μετάνιωσα βέβαια που το έδωσα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ας εκφράσω και εδώ την εκτίμησή μου γι' αυτό το σαπουνάκι. Που, δεν το περίμενα, αλλά είναι πραγματικά σπουδαίο, ώστε με έχει «υποχρεώσει» να το χρησιμοποιώ αποκλειστικά (με μόλις μία εξαίρεση σε 18 ξυρίσματα) τον τελευταίο μήνα.

Τέλεια απόδοση χάρη στη γλυκερίνη και τη λανολίνη, το απλώνω χωρίς τσιγκουνιές στα γένια δύο ημερών και με το πινέλο χοίρου φτιάχνω εύκολα πλούσιο αφρό για τρία περάσματα (ενώ κάνω δύο, άντε κι ένα μισό για μερεμέτια). Ο αφρός είναι στιβαρός και λιπαντικός, εφάμιλλος σπουδαίων σαπουνιών όπως το Tabac και οφείλω να πω ότι σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα που χρησιμοποιούσα αποκλειστικά την κρεμούλα Lord Emofresh, η διαφορά (προς τα πάνω) είναι αισθητή σε όλους τους τομείς.

Το άρωμα είναι υδάτινο, καλοκαιρινό και ευχάριστο, αλλά όχι δυνατό. Ίσα που γίνεται αισθητό κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, για μετά ούτε λόγος. Λόγω ομοιότητας με την Aqua Velva άρχισα κι εγώ να το χρησιμοποιώ στα τέλη Αυγούστου, αλλά πλέον το συνδυάζω άνετα και με Brut Original και με Prosar Classic και με το πιο κοντινό σε άρωμα μπαλμ Beau Mec Blue Ice, χωρίς να σκοτίζομαι.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι αν και ακριβούτσικο (7 ευρώ το έδινε το Hairmaker όταν το είχε) τα αξίζει τα λεφτά του. Αν το δει κανείς ψυχρά, βέβαια, με τα μισά (και βγάλε...) λεφτά παίρνει Palmolive, Bea ή Lea που επίσης έχουν ζωικό λίπος και κάνουν την ίδια δουλειά. Επειδή έχω κόψει τις αγορές σαπουνιών/κρεμών τα δύο τελευταία χρόνια και μέχρι να αδειάσει το κελάρι μου, θα περάσει καιρός για να μπω σε διαδικασία σκέψης αν θα το ξαναπάρω. Αν το πετύχω λίγο φτηνότερα πάντως (στα 4-5 ευρώ ας πούμε, αν τύχει και πάω έξω), δύσκολα θα αντισταθώ γιατί πραγματικά μου αρέσει πολύ.

Αν θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ σερί μέχρι να τελειώσει; Από τον Ιούνιο που το έβγαλα από τη ναφθαλίνη έχω κάνει γύρω στα 25 ξυρίσματα (το είχα μαζί μου και στις διακοπές) και το 'χω φτάσει γύρω στο 60% -πρέπει να 'ταν σχεδόν άπιαστο όταν μου το χάρισε ο herco πρόπερσι και ενδιάμεσα το 'χα χρησιμοποιήσει άλλες 5-6 φορές. Λογικά άλλα 40 ξυρίσματα τα βγάζει, οπότε θα δούμε... Όπως μου τη βαρέσει. Η αναβάθμιση του ξυρίσματος, πάντως, με κάνει να το σκέφτομαι σοβαρά και, στο τέλος-τέλος, μόνο με την αποκλειστική χρήση υπάρχει περίπτωση να τελειώσω κάποια σαπούνια και κρέμες.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Το δοκιμαζω τις τελευταίες 15 ημέρες.Πολυ καλό σε σχέση ποιότητας τιμής.Τίμιο.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οσο σκεφτομαι οτι εδω κανει 2,49€ και ειχαν ξεσηκωθει γιατι ανεβασαν 1€ την τιμη μεσα σε μια νυχτα και θεωρουν ακομα και σημερα οτι ειναι "ακριβο"... Παντως οπως το εχω δηλωσει αλλου, το προτιμω (αρωματικα) απο το Palmostick. Ποιοτικα, τα Palmoλακια ειναι διαχρονικα αχτυπητα.. Αλλα ρε γμτ... Το "αρωμα".... :hb :hb :hb :hb
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”