Top 5 πολυτελών σαπουνιών ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Από αυτά που έχω δοκιμάσει και με σειρά προτίμησης
1. D.R.Harris Windsor
2. Czech & Speake No 88
3. L'Occitane Cade

Τα D.R.Harris και C&S είναι εξαιρετικά σε απόδοση και υπάρχουν αρκετά αρώματα για να επιλέξεις. Αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως η απόδοση θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από το Cade.

Που είναι τα Panacrema ρε παιδιά :DD
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Λίγα απλά λόγια.
Πολυτέλεια είναι το συνολικό πακέτο, απόδοση - άρωμα - συσκευασία.
Δεν έβαλα μέσα σαπουνια που για μένα είναι τέλεια αλλά δεν έχουν όλο το πακέτο.
Πιστεύω πως από τις 10 επιλογές που ήδη έχεις, υπάρχει μια σχετική ασφάλεια στην αγορά που πρόκειται να κάνεις. Είναι δοκιμασμένα από πολλούς και αξιόλογημένα με πολύ υψηλό σκορ.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Λοιπόν, επειδή ακόμα και η πολυτέλεια για μένα είναι εντελώς υποκειμενική, γιατί για παράδειγμα το πολυτελές πινέλο της Panta Rei εγώ το βρίσκω εντελώς κιτς, θα πω 5 σαπούνια με βάση μια πιο περιποιημένη συσκευασία και την απόδοση, γιατί αν δεν αποδίδει είναι οπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικανοί για αμάξια που τα "φτιάχνουν" αλλά δεν πάνε "all show and not go" :D
Ανεξάρτητου σειράς...

MWF
Tabac
Dr Harris (το Windsor έχω)
Saponificio Varesino
L'occitane Cade

Όσο για την διαφορά την άλλη μέρα το πρωί εγώ την έχω δει μόνο με καλά balm... 😉
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Αποψή μου, τα δυο σαπούνια της Czech & Speake (το Νο. 88 και το Oxford & Cambridge) πληρούν όλες τις προυποθέσεις για να θεωρούνται #1 στην λίστα αυτή. Τέλεια τεχνικά χαρακτηριστικά (παραγωγος Valobra), υπέροχα αρώματα και απίστευτη συσκευασία ( μιλάω για την έκδοση με το bowl από αλουμίνιο το οποίο είναι σαν έκθεμα στην Tate modern gallery αλλά στοιχίζει όσο ένα ταξίδι στο Λονδίνο). Πάντως και με τα refill νιώθεις την πολυτέλεια στον ανώτατο βαθμό.
Πέτρος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

akis_peiraias έγραψε: 29 Νοέμ 2019, 07:46 γιατί αν δεν αποδίδει είναι οπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικανοί για αμάξια που τα "φτιάχνουν" αλλά δεν πάνε "all show and not go" :D
:text-bravo:
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Dr.Takero έγραψε: 28 Νοέμ 2019, 17:59 Υπαρχει μια ωραια λεξουλα της ιατρικης ερευνας...PLACEBO...

Θα καταλαβεις αυτα που θελεις να καταλαβεις.

Ειναι το κλασικο με τις τυφλες δοκιμες ουισκι.

Εξαρταται κι απο το δερμα σου.
Αγαπητέ Τάκη δεν είναι πάντα έτσι. (Για τα φάρμακα ίσως να ισχύει...)
Οι γνώστες του εκάστοτε αντικείμενου (κρασι-ουισκι-φαγητο-καπνο-γλυκο-κλπ..),ακόμα και με κλειστά μάτια, βρίσκουν το ποιοτικό, σε ποσοστό 99% !!!
Αλλα ακόμα και οι "άσχετοι" , το καλό, σχεδόν πάντα το ξεχωρίζουν ! Όσο απίστευτο κ αν φαίνεται αυτό.... :think:
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για μενα δεν υπαρχει υποκειμενικοτητα στην εννοια της πολυτελειας.

Πολυτελη ειναι τα αντικειμενα που κοστιζουν παραπανω απο το μεσο κοστος. Οποιος θελει να διαγει πολυτελη βιο, πληρωνει. Τωρα αν αυτο ειναι καλο, κακο, αναξιο λογου, αιδως ή τροπος ζωης - δεν αλλαζει τον ορισμο του.

Στη συγκεκριμενη δικη μας περιπτωση μιλαμε για ακριβοτερα σαπουνια που ειτε τα παραγει/κυκλοφορει καποιος παραδοσιακα γνωστος οικος καλλυντικων και αρωματων, ειτε καποια εταιρεια με status στον βιομηχανικο κλαδο ειτε απλα καποιος φιλοδοξος νεος παραγωγος.

Η λιστα του Harry ειναι σχεδον πληρης, θα προσθετα μονο τα Captain Fawcett (το εγραψε ο Γιαννης), Czech & Speake (τα ανεφεραν ο Ηλιας και ο Πετρος) και τα αγαπημενα μου Klar Seifen. Φυσικα υπαρχουν και δεκαδες αλλα δυνατα brand πχ Bulgari, Aramis, Nuavia αλλα καποια απο αυτα ισως να μην ειναι και τοσο "ξυριστικα" (σε αποδοση).
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Η αντικειμενικότητα είναι τελείως υποκειμενική.
Αντικειμενικά μιλάω.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26472 times
Been thanked: 25943 times

Ας μείνουμε επί του θέματος και ας γράψουμε αυτό που ζητάει ο νέος φίλος της κοινότητάς μας, φιλολογικές κουβέντες περί πολυτέλειας (τι θεωρεί ο καθένας μας πολυτέλεια, αν έχει υψηλό value for money κλπ) έχουμε κάνει αλλού.

Δεν ζητάει ο άνθρωπος προτάσεις τύπου Arko και Derby (αν και το εκτιμώ ιδιαιτέρως), είναι προφανές τι ζητάει. Τον μπερδεύουμε και δεν τον βοηθάμε έτσι.
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Κατ’ αρχάς, ευχαριστώ όλους σας για τη συμμετοχή, τις προτάσεις και τις συμβουλές. Το θέμα δεν το άνοιξα για να το παίξω «μπρούκλης» ή κάτι τέτοιο. Απλά, στο πλαίσιο της «ξυριστικής αναζήτησης» θέλησα να δω αν τα πολυτελή ξυριστικά προϊόντα (και δη τα σαπούνια ξυρίσματος, που είναι η αδυναμία μου) είναι όντως τόσο καλά και ποιοτικά ή απλώς «φύκια για μεταξωτές κορδέλες». Και αν όντως είναι τόσο καλά, να πάρω κι εγώ ένα, να το διαπιστώσω ιδίοις όμμασι. Επομένως, στο πλαίσιο αυτό άνοιξα το παρόν θέμα και για κανένα άλλο λόγο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”