Πειραμα: Mitchell's Wool Fat + Superfat

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά έχω ψηθεί να κάνω ένα πείραμα ...

Λίγος πρόλογος : Η μεγαλύτερη διαφορά που έχω παρατηρήσει μεταξύ ευρωπαϊκών και αμερικάνικων σαπουνιών
(ξυρίσματος αρχικά ,αλλά μάλλον ισχύει για όλα τα σαπούνια γενικότερα) είναι το λεγόμενο " superfat " .
"Superfat " ονομάζεται το ποσό των λιπαρών οξέων ( κοινώς λίπη & έλαια ) του σαπουνιού ,τα οποία δεν είναι σαπωνοποιημένα .
Δηλαδή δεν έχουν αντιδράσει με το χρησιμοποιούμενο αλκαλικό διάλυμα .Παραμένουν ως λίπη και έλαια ,διάσπαρτα στο σαπούνι .
Στα ( αμερικάνικα ) σαπούνια ξυρίσματος κυμαίνεται μεταξύ 5 και 10 % κ.β.
Όσα αμερικάνικα σαπούνια έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής ,όλα είναι με superfat .
Αντιθέτως ,ευρωπαϊκά μόνο δύο έχω δοκιμάσει -μέχρι στιγμής- με superfat ( Valobra & Saponificio Varesino ).
Τα σαπούνια με superfat έχουν παχύ και προστατευτικό αφρό ,ολισθηρότατο και με μπόλικο residual slickness .
Η μετα-ξυριστική περιποίηση δε αυξάνεται κατά πολύ ,ανάλογα βέβαια με ποιο λίπος ή έλαιο χρησιμοποιήθηκε .

Το πείραμα λοιπόν θα είναι το εξής :
Το επόμενο MWF που θα ανοίξω προς χρήση θα προσπαθήσω να του προσθέσω superfat .

Πρώτα θα περάσει από τρίφτη και έπειτα θα ανακατευτεί με περίπου 6 γραμ ( 5% superfat ) κάποιας λιπαρής ουσίας * .
Θα προστεθεί λίγο απιονισμένο νερό και όλα μαζί θα αλεστούν ( με τη βοήθεια ενός κουταλιού ),μέχρι να μετατραπούν σε ομοιογενή πάστα.
Έπειτα θα πιεστεί η πάστα σε μπολάκι .

* Όπως : Argan oil , Jojoba oil ,Cocoa Butter ,Shea butter ,Calendula oil ,Avocado oil ,Castor oil , κτλ.
Φυσικά οι εκάστοτε ιδιότητες της λιπαρής ουσίας ,προσδίδονται και στο σαπούνι .

Hydration You can ensure your shaving soap is moisturizing with Superfatting. Superfatting ensures that there is some leftover oil in the soap. Of course, this means that the properties of that leftover oil become very important. This is why many shaving soap manufacturers will superfat with luxurious fats such as avocado oil or shea butter. The moisturizing properties of the leftover oil are transferred to the finished soap. If you were to use, say, coconut oil to superfat, you’d get a soap that makes your skin feel similar to when you just rub coconut oil on it. On the other hand, you can keep the coconut (etc) oil for use during saponification, and use a small amount of moisturizing oil that has more benefits for your skin. This way, you keep your costs down by using cheaper oils in your soap base, and using fancy and expensive oils as a superfat, where they really count. This will help you make shaving soap with all the lather properties you want, while leaving your face feeling great!






Το πείραμα το έχω ήδη κάνει με σαπούνι Παπουτσάνης "Καραβάκι" ( που όταν μπαίνει στο τρίφτη γίνεται σαν μαρμαρόσκονη ακριβώς )
και jojoba oil ( το οποίο " απαλλοτριώθηκε " από το den της συζύγου... ) .
Πλέον έχει τη μορφή παστοσάπουνου ( croap ) και είναι από τα καλύτερα σαπούνια για μπάνιο ,που έχουν περάσει από τα χέρια μου
( αυτό το απαίσιο άρωμα μασσαλίας να μην είχε ,θα ήταν τέλειο ..).

Edit:
Αν κατάλαβα καλά το superfatting στα σαπούνια είναι υποχρεωτικό στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού ....
A formula that does not allow for superfatting would never receive a CPSR (cosmetic product safety report), so you wouldn’t be able to sell it either.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5929 times
Ηλικία: 49

Η υπερλιπανση στο σαπούνι εξασφαλίζει ότι έχει αντιδράσει όλη η καυστική σόδα-ποτάσα ώστε να είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσουμε στο σώμα και το πρόσωπό μας. Σαπούνι με λίγη ή καθόλου υπερλιπανση κάνει μόνο για πλύσιμο ρούχων.
Το ποσοστό 5-6% που σκέφτεσαι είναι καλό αλλά δεν ξέρουμε πόσο έχει ήδη το MWF. Θα έλεγα να κάνεις δοκιμές με μικρές ποσότητες σαπουνιού, πχ 10γρ, ξεκινώντας από χαμηλά προσθέτοντας 0,2γρ. έως +0,6-0,7γρ Δες ιδιότητες και κυρίως πως αφρίζουν, αφού εκεί είναι και ένα από τα μυστικά της κάθε φόρμουλας... πόση υπερλίπανση μπορεί να σηκώσει και πως επηρεάζει τον αφρισμό.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέφανε να μου επιτρέψεις να πω πως, δεν είναι οι μόνες διαφορές το Superfatting, μεταξύ ευρωπαϊκών και αμερικάνικων σαπουνιών, υπάρχουν και άλλες πολλές διαφορές, αυτό εξαρτάτε πάντα και κυρίως από τον κάθε σαπωνοποιό/εταιρία, και την 'συνταγή' που έχει, επίσης παίζει μέγιστο ρόλο η ποιότητα των συστατικών. :arrow:

Αν και δεν μπόρεσα να καταλάβω σε τι ακριβώς θα βοηθήσει το πείραμα, και φιλικά πάντα ναι; το MWF είναι ένα σαπούνι tallow based και Triple Milled, o στόχος αυτών των πολλών αλέσεων είναι να αναμιχθούν καλά, το σαπούνι και οποιαδήποτε αρώματα ή επιπλέον συστατικά προστίθενται στη βάση του σαπουνιού, ενώ παράλληλα το σαπούνι διέρχεται μέσω μιας μηχανής φρεζαρίσματος κυλίνδρων από ανοξείδωτο χάλυβα, όπου αφαιρούν υγρασία και αέρα.

Εν ολίγοις δεν αντιτίθεμαι, απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, θέλεις να βελτιώσεις το MWF; και αν ναι σε τι; αφού είναι είναι ήδη βελτιωμένο, γράφω για να καταλάβω και αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ, από την εμπειρία μου τα Triple Milled δεν είναι σαπούνια για δοκιμές γενικώς, αυτή η διαδικασία γίνεται μόνο σε εργοστάσια, αλλά και εκτός αυτών, θα έχεις κάνει reformulation σε ένα πολύ καλό σαπούνι, που δεν χρειάζεται πείραγμα.

Άλλωστε η σωστή τοποθέτηση όλων αυτών είναι μια ολόκληρη τέχνη. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38869 times
Ηλικία: 54

Ενδιαφέρον νήμα!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Εγώ καθώς θυμάμαι ότι το MWF είναι απορροφητικό τουλάχιστον σε νερό θα έβαζα λίγο έλαιο από επάνω 1-2 ημέρες πριν και θα έβλεπα αν θα το απορροφούσε (1-2 σταγόνες) .

Έτσι όταν θα κάνω το τεστ Lather σίγουρα θα εχω το συνδυασμό καθώς θα είναι στην επιφάνια ακόμα και αν δεν έχει απορροφηθεί :D
Εγω θα έλεγα Castor oil καθώς είναι ποιο “υγρό” από τα υπόλοιπα και ελάχιστο κάνει δουλειά από όσο διάβασα .
Ετσι θα ξέρεις αν θα δουλέψει / αξίζει πριν χαλάσεις το κακόμοιρο το MWF .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”