"Tallow versus Vegan " κάποιες σκέψεις ...

Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Σαπούνια ξυρίσματος άρχισα να χρησιμοποιώ ,λίγο μετά την εγγραφή μου στο παρόν forum .
Μέχρι τότε μόνο κρέμες κυρίως και ενίοτε και κάποιο αφροτενεκέ υπό πίεση ( το γλυτώνω το ban,έτσι ; )
Άρα δεν διαθέτω και πλούσια γνώση ή εκτενή εμπειρία γύρω από τα σαπούνια ξυρίσματος.
Αλλά καθημερινά σχεδόν, εμπλουτίζω αμφότερα.

Στην εποχή της πληροφορίας και με την προϋπόθεση της ικανότητας "ξεσκαρταρίσματος" της ,
η γνώση δύναται να εμπλουτιστεί με μάλλον ραγδαίο ρυθμό .
Από την άλλη η απόκτηση εμπειρίας αυξάνεται ανάλογα με τη συχνότητα της όποιας πρακτικής ,
συνάμα όμως με τον εκάστοτε βαθμό παρατηρητικότητας ,αντίληψης και κατανόησης .
Ενίοτε συνδράμει και ο πειραματισμός ,αν και πολλές φορές εμπλέκεται κάποιο "τίμημα" .

Ας εισέλθω όμως στο θέμα .

Πλέον γνωρίζω κάποια ολίγα για τα σαπούνια ξυρίσματος και αναφέρομαι στα τεχνικά -κατασκευαστικά .

Το στεατικό οξύ (stearic acid ),είναι το κύριο συστατικό ,από την πλευρά του απαραίτητου λιπαρού οξέως .
Αν το επιθυμητό είναι ένας πυκνός και σταθερός αφρός ,

Πηγές στεατικού οξέως είναι είτε κάποιο ζωικό λίπος ( Tallow, max 30% ) ,είτε κάποιο φυτικό λίπος
( Shea butter & Cocoa butter 28-45 % ) ,είτε κάποιο φυτικό έλαιο ( μέχρι 5% στεατικό οξύ ).
Αλλά σε κάθε περίπτωση από τις προαναφερθείσες πηγές ,συνυπάρχουν και άλλα ,αρκετά μάλιστα ,
λιπαρά οξέα που διαμορφώνουν τα τελικά ποιοτικά και λειτουργικά χαρακτηριστικά του σάπωνα.
Αν συνυπολογιστούν δε και τα τυχόν μη-σαπωνοποιήσιμα συστατικά (γλυκρίνη ,λανολίνη ,αιθέρια έλαια ,κ.α. ) ,
τότε τα τα τελικά ποιοτικά και λειτουργικά χαρακτηριστικά του σάπωνα ξυρίσματος αλλάζουν ακόμη περισσότερο .

Παύση εδώ .

Διαπίστωσα πως ,δικαιολογημένα φυσικά ,πως οι περισσότεροι θιασώτες και οπαδοί του παραδοσιακού ξυρίσματος,
άλλοτε σε μεγαλύτερο και άλλοτε σε μικρότερο βαθμό,κατηγοριοποιούν τα σαπούνια τους σε "θερινά " και " χειμερινά" ,
κρίνοντας κυρίως από την εκάστοτε οσμή ( άρωμα ) των σαπουνιών.
Και επαναλαμβάνω ,πολύ σωστά πράττοντας.

Αλλά ...
(Πάντα υπάρχει κάποιο "αλλά" .Μέχρι και περίπου 7 δις ! )

Προσωπικά θεωρώ πως η όσφρηση είναι αυτή η αίσθηση ,η άρρηκτα συνδεδεμένη με την εγκεφαλική λειτουργία της μνήμης.
Η όσφρηση ,θεωρώ,από όλες τις υπόλοιπες αισθήσεις είναι αυτή που δύναται να προκαλέσει τις περισσότερες ή/και ισχυρότερες από θέμα αποτελεσμάτων, βιοχημικές αλλαγές στον ανθρώπινο οργανισμό.
Αλλά στο ξύρισμα ,τα πρωτεύοντα ζητούμενα είναι κάπως διαφορετικά .

Έτσι λοιπόν αποφάσισα το εξής " πείραμα " :

Την εποχή του έτους κατά την οποία η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι υψηλή ,
θα χρησιμοποιώ "vegan " / " vegetable " σαπούνια .
Δεν έχουν το καλύτερο "post-shave " ,αντιθέτως μάλλον "στεγνώνουν" το δέρμα .
Το δυνατό τους σημείο ίσως ,το "αμόλυντο" και "κρυστάλλινο" εκάστοτε άρωμα που έχουν .

Όταν δε επικρατεί ψύχος ,θα είναι η εποχή της χρήσης των tallow-based σαπουνιών .
Κάπου "χάνουν" στο άρωμα ,καθώς -σχεδόν πάντα- υπάρχει υποθάλπουσα κάποια χαρακτηριστική οσμή ,
του εκάστοτε ζώου που αποτέλεσε τη πηγή λίπους .
Αλλά ,προστατεύουν το δέρμα σε βαθμό που δύσκολα υπερκεράζεται .
Συν το γεγονός πως ο αφρός τους είναι καταλληλότερος για τα "σκληρά " χειμερινά γένια.
Το ελαφρά "λιπαρό " post-shave τους αποτελεί δε μια ικανή ασπίδα ,ενάντια στα παγερά και ανεμοδαρμένα μερόνυχτα του χειμώνα.

Αυτά τα ολίγα,τα μεταμεσονύκτια .
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καταρχάς, πρέπει να πω ότι γράφεις πολύ όμορφα, με πλούσιο λεξιλόγιο και συντακτική διατύπωση υπέροχη.

Πραγματικά, θα ήθελα να μου πεις ποιο ήταν το ερέθισμα εκείνο που σε οδήγησε 03¨30 την νύχτα να γράψεις τις σκέψεις σου αυτές, οι οποίες είναι πολύ "ψαγμένες" και προκύπτουν από ξυριστή που δεν ξυρίζεται απλώς αλλά ψάχνει το γιατί και πως.

Εγώ, αντίθετα με εσένα, δεν είμαι τύπος που το ψάχνει, γενικότερα, σε τόσο βάθος, γεγονός, το οποίο πολλές φορές και σε διάφορους τομείς, μου έχει στοιχήσει.

Προσωπικά, πάω κόντρα στους συνδυασμούς εποχή-άρωμα ή εποχή-tallow/vegan.
Όχι ότι δεν πιστεύω ότι στέκουν και προσφέρουν στο καλό και αποδοτικότερο - ίσως - αποτέλεσμα, αλλά απλώς αν μου αρέσει κάτι αρωματικά το χρησιμοποιώ ανεξαρτήτου εποχής και συστατικών.

Τελικά, σημασία "είτε έτσι είτε γιουβέτσι", έχει η απόλαυση και το αποτέλεσμα, για εμένα.

Enjoy shaving ... :ty :character-beavisbutthead:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

NYC1920 έγραψε: 12 Σεπ 2019, 01:44 Μέχρι τότε μόνο κρέμες κυρίως και ενίοτε και κάποιο αφροτενεκέ υπό πίεση ( το γλυτώνω το ban,έτσι ; )
Το γλιτώνεις διότι επέδειξες μετάνοια και σαφείς τάσεις βελτίωσης σου.
__________________

Όταν έχει ζέστη η επιδερμίδα είναι πιο λιπαρή, τον χειμώνα πιο ξηρή προφανώς. Αντίστοιχα προσαρμόζω τις λεπίδες (περισσότερο κοφτερές -λιγότερο το χειμώνα) και τα after shave (πιο ελαφρά και στεγνά το καλοκαίρι, πηχτά και πιο προστατευτικά τον χειμώνα).
Διυλίζω τον κώνωπα θα μου πείτε αλλά εδώ στο φόρουμ δεν είμαστε όλοι 'κάπως' με το ΠΞ; Εικόνα

Μεταξύ tallow και non tallow σαπουνιών δεν σκέφτηκα αν υπάρχουν διαφορές ανάλογα με την θερμοκρασία, θα αρχίσω όμως να παρατηρώ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Το σωστότερο ίσως θα ήταν: tallow Vs non-tallow ...

Πολλά "φυτικά" σαπούνια που περιέχουν γάλα και(ή) λανολίνη, δεν είναι vegan.
Ακόμα - ακόμα και η σύνθεση του αρώματος που χρησιμοποιείται, μπορεί να αποχαρακτηρίσει ένα προϊόν από αυτήν την κατηγορία !!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για μένα το άρωμα είναι πολύ βασικό...
Έτσι, δεν θα μπορούσα να ξυριστώ το καλοκαίρι με κάποιο σαπούνι που έχει το άρωμα της Fahrenheit ή κάποιο άλλο βαρύ του στυλ του Cosmo της SV.
Μετά τι να βάλω; Aqua Velva; :)
Τον χειμώνα δεν με πειράζει να ξυριστώ βέβαια με καλοκαιρινά αρώματα, αλλά για να έχω την χαρά "βγάζουμε τα καλοκαιρινά" τα κρύβω στο ψυγείο για να βγουν πάλι όταν θα ζεστάνει ο καιρός.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

@Vavous
Αγαπητέ Ανδρέα,χάρη στη γεναιοδωρία σου
μπόρεσα να εξελιχθώ σε αυτό το θέμα .
Αν δεν χρησιμοποιούσα εκείνα τα σαπούνια που μου δώρισες,
ακόμη στη Nivea & Prosar θα είχα παραμείνει πιθανότατα.
Σε ευχαριστώ ακόμη μια φορά.

@christostz03
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,
αλλά διαβάζοντας τα γραφόμενα μου υπό το φως της ημέρας ,επίτρεψε μου να διαφωνήσω.
Αρκετά λάθη ,κυρίως συντακτικά.
Το έναυσμα για το κείμενο ήταν η μελέτη της «αντιδικίας «, που υφίσταται σε ξένα fora σχετικά με τους δυο τύπους σαπουνιών ,κατά τη διάρκεια της επαγρύπνησης -φροντίδας του
νεογνού υιού.

@tasos72
Θα συμφωνήσω απόλυτα!
Μάλιστα ,πλείστα σαπούνια & κρέμες ξυρίσματος τα οποία αναφέρουν στα συστατικά τους τα stearic acid
ή/και sodium/potassium stearate-και όχι tallow ή sodium/potassium tallowate ,δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως «vegan”,διότι πολύ απλά πρόκειται
για στεατικο οξύ που έχει απομονωθεί από ζωικό λίπος,καθώς η σύνθεση στεατικου οξέος στο εργαστήριο ή η εξαγωγή του από πηγές φυτικής προέλευσης είναι μη συμφέρουσες πρακτικές.
Απλά πρόκειται για «εξευγενισμένη» (purified) μορφή ζωικού λίπους,απαλλαγμένη από λοιπές ουσίες ,όπως άλλα λιπαρά οξέα,
μερκαπτανες(δυσάρεστες οσμές) ,κτλ.

@Tzimisce
Απόλυτα δεκτό και κατανοητό!
;)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχω δοκιμάσει χωρίς tallow που είναι τρομερά (Dr Jon's, Dr @kikos7, κλπ), με tallow που είναι επίσης τρομερά και εταιρίες όπως η Van Yullay που ενώ το tallow της είναι εκπληκτικό, τα non tallow της είναι για πέταμα.
Αντίστοιχα φυσικά έχω δοκιμάσει και χάλια σαπούνια με tallow ή χωρίς.
Δεν νομίζω ότι η ύπαρξη ή μη ζωϊκού λίπους μπορεί να κρίνει ένα σαπούνι.
Όσο φοβερό είναι το post shave του Dr Jon's που δεν έχει tallow, άλλο τόσο είναι και το Shannon's με goat milk και tallow.
Η μυρωδιά βέβαια είναι ένα θέμα όταν αρχίζει και έρχεται στην επιφάνεια το tallow.
Καλά τα πορτοκαλάτα σαπούνια αλλά με tallow κάποια στιγμή μυρίζει σαν βραστή γίδα με πορτοκάλι.
Εκεί θέλεις πιο... αρενωπά αρώματα και ας βγάλει την τραγίλα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Ασπάζομαι την ίδια άποψη,Μιχάλη.
Θεωρω πως υπάρχουν καλά και όχι τόσο καλά σαπούνια ,ανεξάρτητα αν περιέχουν αυτούσιο ζωικό λίπος ή όχι.Δεν αξίζει η ανάλωση ενέργειας σε τέτοιου είδους συγκρίσεις ή αντιπαραθέσεις.
Ωστόσο υπάρχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά
σε κάθε τύπο σαπουνιού.Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε όσα γράφεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Tzimisce έγραψε: 12 Σεπ 2019, 14:39 εταιρίες όπως η Van Yullay που ενώ το tallow της είναι εκπληκτικό, τα non tallow της είναι για πέταμα.
Καλα, θα τα πω ολα στη Μονικα, θα δεις τι θα παθεις! :D

Πλακα πλακα μια χαρα ηταν τα non tallow της Van Yulay - και πανεμορφα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Να της τα πεις μήπως και σταματήσει να βγάζει διακοσιεσπενηνταδώδεκα φόρμουλες και γίνει πιο εμπορική, να τα φέρνει κανείς προς τα εδώ! :D
Γλίστρημα δεν πήρα από το vegan της Ηρακλή.
Ενώ το tallow που έχω γλιστράει σαν τρελό!
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”