Review: Ariana & Evans - Asian Plum

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πρωτη δοκιμή λοιπόν απόψε με αυτό το σαπουνι. Γενια 7 ημερών.

Μηχανή: Fatip Grande / Rockwell λεπίδα #3
Πινελο : Yaqi Timberwolf 26mm

Αρχικά δοκιμασα για την πρωτη χρήση να το κάνω bloom. Το νερό του που χρησιμοποίησα για pre shave αφριζε ήδη και γινοταν κρέμα όσο το ετριβα στα γενια με το χέρι.

Φόρτωσα με το Yaqi κάμποσα δευτερόλεπτα, μαζευεται εύκολα η αλήθεια είναι. Κι εδώ αρχίζει κάτι το περιεργο. Συμπεριφέρεται ολόϊδια με το PAA σε θέμα αφρισμου και υφής. Λασπωδης αφρος που σηκώνει όσο νερό θέλεις να βάλεις και σαπουναδα που σε πνίγει με την υφή της και πεφτει βαριά στο προσωπο σαν κλασσικό Αμερικάνικο αρτιζαν.

Face lather, και για να το σπασω, βουτηξα κάμποσες φορές το πινελο στο νερό και φαινόταν να σηκώνει άλλο τόσο.

Πρώτο περασμα, ξεκίνησα επιθετικά. Να πω σε αυτό το σημείο ότι αυτός ο τρόπος δεν είναι ο σωστός τρόπος ξυρίσματος και δεν προτεινεται για παιδια που ξεκινάνε τώρα το πξ. Ο,τι έκανα το έκανα για χάρη του review και για να μπορέσω να δω τα όρια του σαπουνιού και τι μπορεί να μου προσφέρει.
Buffing λοιπόν όπου μου γουσταρε και εχανα επίτηδες τη γωνία σε αρκετα σημεία, γυρνώντας τη μηχανη και σε άλλες γωνίες, κάτι που ΔΕΝ προτεινεται στο πρώτο περασμα. Το σαπουνι είναι τρομερά γλιστερο και προστατεύει σε βαθμό να μη μπορεί να σε δαγκώσει η λεπίδα πουθενα. Ακόμη και όταν ξαναπερναγα σημεία που είχα ξυρίσει, οχι μονο είχε εκπληκτικό residual slickness, αλλά και το δέρμα δεν είχε στεγνώσει καν. Εκεί ίσως έπαιξε ρόλο βέβαια και η θερμοκρασία του μπάνιου τώρα που είναι καλοκαίρι, όποτε κρατάω μια πισινη.

Ξεβγαζω και παμε για το δευτερο περασμα. Απογείωση γλιστρας σε βαθμό να μη μπορώ να τεντωσω το δέρμα με το άλλο χέρι. Συνεχίζω τις εξυπνάδες με τη Fatip η οποία είναι πλεον προφανές ότι δε δένει με τη Rockwell τη λεπίδα, ίσως όχι για εμενα τουλάχιστον και όχι στο τρίτο της ξυρισμα. Αρχιζω και νιώθω καψιματακια. Ήδη όμως θα μπορουσα να τελειώσω κι έτσι το ξυρισμα. Αλλά τι review θα σας έδινα μετά? Της πλάκας. Ε οχι.

Τρίτο περασμα λοιπόν κόντρα και προσεκτικά όσο γίνεται τουλάχιστον. Η μηχανή πλέον με τη Rockwell μέσα έχει γίνει ενοχλητική και δεν αποδίδει όπως θέλω. Δε παίρνει ευκολα τα υπόλοιπα γενια οπότε εγώ επιμενω και παίρνω ωραιότατο razor burn και ορισμένα κοψίματα. Το σαπουνι δε φταίει κάπου, είναι ακόμη κρεμώδες και γλιστερο. Εντυπωση μου έκανε το γεγονός ότι στο κόντρα στο μουστάκι ήταν πολυ ανετο κι ενω με αλλά σαπουνια δέχομαι ένα κέρασμα από κοψιματακια γιατι μιμουμαι τον PaulH σε αυτό το σημείο..

Τραβάω τον υπολοιπο αφρο και ψάχνω με το χέρι σημεία που εμειναν. Είναι ελάχιστα, αλλά συνεχίζει το ξήλωμα του δέρματος.. Για την ομαδα, τι να κανω..

Κλεινω με κρυο νερο και βάζω Omega Alum το οποίο με τρέλανε στο τσούξιμο για μερικά δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά όμως το δέρμα ήταν σε άριστη κατάσταση χωρίς ουτε καν κοκκινίλα! Το λάθος μου ήταν όμως ότι βιάστηκα να βάλω alum με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δω καθαρά του post shave που γράφουν όλοι ότι είναι μαγικό. Πιθανώς να είναι, γιατί ακόμη κι όταν ξέπλενα τo πινελο τα χέρια μου ήταν σα να είχα βάλει ενυδατική.

Αν προτείνεται? Φυσικά. Με την ένσταση μόνο ότι το μπολ είναι φτυστό το Cavendish του Απατεωνισκου. Μένει μόνο να τα βάλω δίπλα δίπλα, η μάλλον ας το κάνει o @Tzimisce αν δεν έχει πεταξει το PAA. Είναι καλυτερο απο το PAA σε γλίστρημα και γενικά σε απόδοση, δε θεωρώ ότι φτάνει το Excelsior ωστοσο, αλλά έχει ένα μεγάλο +. Αφρίζει τραγικά ευκολα και όμορφα. Φουσκώνει σαν τρελό και σε bowl lathering θα γίνει πανικός με κανα 30ρι Yaqi.

Το άρωμα είναι εξαιρετικο για τα γουστα μου, δεν ξέρω αν μοιάζει με καθαριστικο πατώματος αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, φερτε μου το, να σφουγγαρισω το σπίτι με αυτό. Θα χαρω πολυ. Διαρκεί για κανα 2ωρο μετά το ξυρισμα και είναι αρκετά εντονο.

Μπορεί να κουρασα, το ξερω, αλλά πρέπει να δώσω ότι πληροφορίες έχω για το εν λόγω προιον..

Randy
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η μόνη διαφορά στα κουτιά της paa είναι ότι έχουν άσπρο καπάκι.
Κατά τα άλλα είναι ίδια με ακρίβεια χιλιοστού.
Τουλάχιστον η version που έχω, την καινούργια δεν την έχω δει. ;)

Και εμένα μου αρέσει το άρωμα.
Απλά νομίζω ότι το έχω μυρίσει σε απορυπαντικό :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Όλα καλά και άγια Tarif-Barber και εισουν κατατοπιστικοτατος.

Μα κάνεις δοκιμή και χρησιμοποιείς συνδυασμό μηχανής-λεπίδας, που όπως λες δεν σου κάθεται καλά από πριν και στο καπάκι η λεπίδα είναι στην 3η της χρήση. Βάλε μπρε γιαβρίμ' μια φρέσκια λεπίδα τουλάχιστον...(άτιμο καυσαέριο, τον μεταλλάσσεις τον Randy μας) :P
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Στη Rockwell Τάσο είχε κάτσει πολυ καλα. Γι'αυτό.

Εκανα όμως το λαθος να τη βάλω στη Fatip..

Added in 4 minutes 52 seconds:
Tzimisce έγραψε: 15 Ιουν 2019, 01:21 Η μόνη διαφορά στα κουτιά της paa είναι ότι έχουν άσπρο καπάκι.
Κατά τα άλλα είναι ίδια με ακρίβεια χιλιοστού.
Τουλάχιστον η version που έχω, την καινούργια δεν την έχω δει. ;)

Και εμένα μου αρέσει το άρωμα.
Απλά νομίζω ότι το έχω μυρίσει σε απορυπαντικό :)
Απ'οτι είχε πει ο Peter Charcalis, ο Douglas τον είχε βοηθήσει στο ξεκινημα του.

Ε προφανως του ειπε και ποιος είναι ο προμηθευτης των μπολ.. Εμένα αυτό με χάλασε. Επρεπε να βρει ένα διαφορετικό.

Τη συσκευασία του Barrister (Glissant) δε τη φτάνει κανείς. Ουτε ο Wholly Kaw, ουτε ο Declaration ουτε κανείς.

Τώρα που το ξαναμυριζω φέρνει πολυ κοντά σε τσιχλοφουσκα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Δαμασκηνακι ωραιότατο..
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Καταρχάς, σε ευχαριστούμε πολύ!
Κατα δεύτερον, σταμάτα να ζητάς συγγνώμη για "σεντόνια". Τέτοια θέλουμε να διαβάζουμε. Όχι κριτικές του στυλ "παιδιά, τρομερό σαπούνι, πάρτε το"
Πάντως από ότι διαβάζω, όλα δείχνουν πως παραφόρτωσες σαπούνι. Αν είναι κάπως μαλακό, και συνήθως όταν είναι καινούργια είναι ακόμη πιο μαλακά, το έκανες και bloom, και παίζει να μάζεψες τίποτα 1/3 του σαπουνιού, και άντε μετά να του δώσεις το νερό που ζητάει. χαχαχα Εν το μεταξύ αν μοιάζει με τα PAA, αυτά τα άτιμα στη κυριολεξία θέλουν μόνο 15 στροφές του πινέλου!
Αν δε ζητάω τόσα πολλά, την επόμενη εβδομάδα που θα ξυριστείς, κάντο με το ίδιο σαπούνι, όχι bloom, και προφανώς με ένα φρέσκο ξυράφι, και κάνε μας ένα δεύτερο-πρόσθετο review!

ΥΓ. Τα ξυραφάκια Rockwell, στην 6C δουλεύουν απίστευτα, συμφωνώ 101% Σε άλλες... χμμμ, δεν μου έχει κάτσει ακόμη σε καμία. Αλλά και τότε, ποτέ δε μου έβγαλαν πάνω από 2 ξυρίσματα.

ΥΓ2. Γιατί απατεωνίσκος ο Mr. PAA;
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Με το πρώτο υστερόγραφο συμφωνώ 100%. Αντε και στην Qshave είχαν κάτσει καλά. Αλλά στο δευτερο ξυρισμα.

Οκ, να κάνω ένα αμα είναι. Θα βάλω καμια Nacet που σπέρνει σε μένα και σε οποιαδήποτε μηχανή και θα γράψω.

Να υπερφορτωσα δε νομίζω γιατί στο τρίτο περασμα χρειάστηκα κι άλλο σαπουνι. Και ξαναφόρτωσα! Χαχαχα! Κι όταν μαζεψα το lather από το πινέλο για τα touch ups, δεν είχα και κανα συννεφο, νορμαλ ήταν. Εκτός αν έπαιρνε κι άλλο νερό και δεν του έδωσα.

Πάντως το Plum με το νερό, σπάει καπως αν επιμείνεις, το PAA, με τίποτα!

ΥΓ Ρωτα τον @herco για τον Douglas, αυτός τον έβγαλε έτσι! Την ξέρεις την ιστορία του απο τοτε στο PPF ?
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Αυτό το εκτός λέω μήπως έγινε, δε ξέρω! χαχαχα
Όχι, δε ξέρω την ιστορία! Το μόνο που είχα ακούσει, είναι πως στις αρχές αυτός και η γυναίκα του είχαν φτιάξει πολλά accounts, παντού, και έκαναν fake reviews... Αυτό εννοείς;
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δεύτερη δοκιμή σήμερα με το Asian Plum. Γένια 7 ημερών.

Εξοπλισμός: Rockwell 6c, #6 #5 (WTG-XTG-ATG) / Polsilver #3
Yaqi Moka 2Band Badger


Ξανα bloom, το υπερόπλο του Peter, και φόρτωμα με τον πανίσχυρο ασβό, ο οποίος μάζεψε το σαπούνι σε 15 δευτερόλεπτα, για όνομα του Θεού, αυτό είναι πιστόλι. Αναγκαστικά ο Moka είχε κάμποσο νερό πάνω του γιατί πρόκειται για διψασμένο σαπούνι.

Face lather με προσθήκη νερού μερικές φορές, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Πρώτο πέρασμα στο #6 θα έλεγα εξαιρετικό, χωρίς καμία πίεση η Pol, διέλυσε ότι βρήκε μπροστά της σαν να μην υπήρχαν γένια. Φάνηκε άμεσα η τρελή ολίσθηση του προιόντος αλλά και η προστασία από το δράκουλα.

Πλαινό πέρασμα στο #5, εκπληκτικό. Θα μπορούσα να σταματήσω εδώ, αλλά έχουμε κάποια γένια ακόμη.. Με τέτοιο plate έτσι και πιέσεις την έβαψες. H μηχανή δε σκαλώνει πουθενά και νιώθεις ότι με αυτό το σαπούνι πάνω δε γίνεται να σε δαγκώσει. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η τεχνική του τρισμέγιστου, τρισδιάστατου, τιτανοτεράστιου Randy, που με τα χρόνια και μετά από 1εκ razor burn και κοψίματα, έχει αποκτήσει χέρι πούπουλο.

Πέρασμα ATG με το #5, έχει μπει και κάμποσο σαπούνι στη μύτη και είναι αρκετά ενοχλητικό...
Κανένα τράβηγμα πουθενά, το σαπούνι συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο γλίστρημα και στο residual slickness. Touch ups σε σαγόνι και μουστάκι, ειδικά στο μουστάκι απευθείας κόντρα ξανά, τέτοιο BBS στο μουστάκι μόνο με Excelsior. Λίγο ενθουσιασμός παραπάνω και κάτι κοψιματάκια κάτω από το χείλος, έκλεισαν αμέσως.

Κλείσιμο με κρύο νερό και σύρσιμο ενός μικρού παγοκύβου πάνω στο πρόσωπο. Γένια ούτε για δείγμα. Να πώ BBS? NAI.
Balm, λοσιόν δε χρειάστηκαν. Το post shave μόνο σε Wholly Kaw το έχω δει, και μπορεί αυτό εδώ να είναι καλύτερο. Γράφω το κείμενο 2:20 τη νύχτα, ακόμη ενυδατωμένο είναι το πρόσωπο και δεν τραβάει στο ελάχιστο. Goat's Milk είναι αυτό... Και όχι μόνο...

Η δεύτερη εντύπωση είναι σαφώς καλύτερη από την πρώτη και το θεωρώ από τα πολύ καλά σαπούνια. Δυνατό εργαλείο για BBS. Μπράβο όμως και στην Pol, στη Rockwell, που συνδυάστηκαν μαγικά.

Ευχαριστώ.
(Δεκτές βωμολοχίες, παρατηρήσεις, κραξίματα, κλπ..)
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παρατήρηση. Βalm, λοσιόν μπορεί να ένιωσες πως δε χρειάστηκαν, - και το διαβάζω συχνά και το έχω νιώσει και γω αρκετές φορές - καλό όμως είναι να τα βάζουμε στη ξυριστική μας ρουτίνα. Να διαχωρίσουμε τις ιδιότητες του κάθε προϊόντος ως έχει, ήτοι έκαστος στο είδος του και ...η διαφήμιση γνωστή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”