Dr. Jon's

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Καλησπέρα σας,

Επιτρέψτε μου να σας πω δυο λόγια για αυτά τα σαπούνια.
Πιθανολογώ, πως δεν είναι μέσα στα γνωστά. Κοινώς hype και Dr. Jon's είναι μάλλον ασύμβατοι όροι.

Κατασκευάζει σαπούνια ξυρίσματος, after shave lotions, και τώρα τελευταία έχει φτιάξει μερικές πομάδες, και λάδια γενιάδας.
Δεν είναι καινούργια εταιρεία, τηρουμένων πάντα των αναλογιών για Αμερική.
Όλα τα προιόντα του ειναι vegan.

Πριν ξεκινήσω, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στην ιστοσελίδα του.

Dr. Jon's website

Καταρχάς, επειδή μιλάμε για Αμερικανούς, να σας πω δυο λόγια για τα αρώματα πρώτα, γιατί οι κύριοι έχουν καταντήσει.... επικίνδυνοι! :D

Δεν έχω ξυριστεί με λίγα. Έχω κάποια ολόκληρα μπωλ, και κάποια δείγματα. Όλα, ανεξαιρέτως είναι σαν ευρωπαικά. Πανέμορφα αρώματα, σωστά δομημένα και δε πέφτουν να σε καταπιούν. την ίδια στιγμή όμως, μένει στο ξύρισμα, το μυρίζεις συνέχεια, και αν δε βάλεις after shave (που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά θα βρω τρόπο να τα φέρω από Αμερική) θα το μυρίζεις και για αρκετή ώρα. Είναι ο ορισμός του medium strength. Προφανώς, επειδή δε γίνεται να τα έχω δοκιμάσει όλα, ας σας πω αυτά που έχω δοκιμάσει, και μπορείτε με ασφάλεια να αγοράσετε.
-Anne Bonny. Bay rum, τσάι και Lime.

-Black label. Άνθος καπνού μαζί με διάφορα άρα που το κάνουν να έχει κολωνέ υπόσταση.

-Savannah sunrise. Το είχα αγοράσει για τη κοπέλα μου, γιατί μου φάνηκε "κοριστίστικο" άρωμα, αλλα δε της το έδωσα ποτέ! Ίσως το αγαπημένο μου, και τελέιως καλοκαιρινό!

-Classic. Barbershop αμερικάνικου τύπου, safe και ομορφούλικο, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο.

- Propaganda. Και αυτό τρελλή επιτυχία! vanilla, sandalwood, mandarin, patchouli and musk. Αν θα μπορούσα να το περιγράψω, γιατί ειναι αρκετά πολύπλοκο, είναι musk μαζί με ξύλα και εσπεριδοειδή.

-Defiance. Σχεδόν ίδιο με το από πάνω, πιο πιπεράτο.

Επίσης, έχει φτιάξει και μια σειρά με απλά αρώματα, που είναι όμως όλα με essential oils, χωρίς προσθήκη fragnance oil.

Πανέμορφη παρουσίαση επίσης, που θα θυμίσει Le Pere Lucien. Τσίγκινο κουτάκι, πολύ όμως πλατύ και κοντό, για να φορτώνετε από εκεί μέχρι και... 40mm πινέλο. Βοηθάει όμως και αλλού αυτό. Επειδή είναι σκληρό σαπούνι, που με τη χρήση θα γίνει σχεδόν triple milled, δε χρειάζεται 1783 στροφές το πινέλο.
Το πιο αξιοπερίεργο με αυτό το σαπούνι, είναι πως πριν αγοράσω ολόκληρα κουτιά, και είχα δείγματα, είχα ξυριστεί στο μπολ με μια ποσότητα, και μόλις τελείωσα είχα γεμίσει με νερό το μπολ, για να το καθαρίσω πιο εύκολα. Ξεχνάω να το καθαρίσω, και πάω την άλλη μέρα, και το σαπούνι δεν είχε διαλυθεί!!! Ήταν όπως το είχα αφήσει. Άρα, μιλάμε για πραγματικό σαπούνι, και όχι croap και λοιπά, που η σύσταση τους μοιάζει παραπάνω με κρέμες.
Και μιας που λέμε σύσταση, δείτε τα υλικά.

Stearic Acid, Water, Castor Oil, Potassium Hydroxide, Shea Butter, Mango Butter, Babassu Oil, Essential/Fragrance Oils, Sodium Hydroxide, Sunflower Oil, Avocado Oil, Evening Primrose Oil, Meadowfoam Oil, Aloe Vera, Soy Wax, Slippery Elm Bark, Citric Acid.

Καλό ε? :D Λείπουν όλα τα πραγματάκια που αναρωτιόμαστε τι είναι, και αν το θέλουμε στη φάτσα μας.

Από εκεί και πέρα, καλό είναι να το αφήσετε λίγα λεπτά σε ζεστό νερό πριν ξυριστείτε, για να μη σας παιδέψει.

Απόδοση? Wow. Δεν είναι τυχαίο που του αφιερώνω ολόκληρο thread. Μαζί με τα Van Yulay, πιστεύω πως είναι άνετα τα καλύτερα αμερικάνικα σαπούνια, με μεγάλη διαφορά από τον τρίτο. Έχει μοναδική αίσθηση καθαριότητας, φρεσκάδας, και το γλίστρημα (και κύριο και residual) απλά δε τελειώνουν. Όμως, μόλις πλύνετε το πρόσωπο σας, έχουν φύγει όλα, και δεν αφήνει λιπαρότητα.
Επίσης, χαρακτηριστικό του είναι το πόσο πολύ μαλακώνει τη τρίχα. Αν έχετε γαιδουράγκαθα για τρίχες, κάντε ένα κόπο να το δοκιμάσετε. Δεν είναι ακριβό!

Και το άλλο τέλειο? Την επόμενη μέρα ακόμα, (ναι, την επόμενη), το πρόσωπο είναι μαλακό!
Δεν έχω να του προσάψω κάτι αρνητικό, ειλικρινά! 10/10 από εμένα!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστούμε Δημήτρη!
Είχα δοκιμάσει αρκετά από το προηγούμενο formulation, τότε δεν ήξερα τι μου γινόταν, οπότε θα δώσω στο καινούριο μια ευκαιρία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Να είσαι καλά Ανδρέα!
Πάντως καμία σχέση με την παλιά φόρμουλα! :D

Σου λέω φοβάμαι μήπως τους έρθει να την αλλάξουν πάλι, και την χαλάσουν! χαχαχα

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 21 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
Τώρα που το διαβάζω πάλι, ξέχασα να σας πω για το Post shave.
Πολλοί ίσως ανησυχήσετε για την ενυδάτωση, εφόσον δεν περιέχει tallow.
Θεωρώ πως αυτό, δεν παίζει πραγματικά κανένα λόγο για το αν ένα σαπούνι είναι ενυδατικό ή όχι.
Η καλύτερη απόδειξη είναι αυτή η μάρκα. Πραγματικά δε χρειάζεται after shave. Ούτε τεντώματα στο δέρμα ούτε τίποτα.
Και αυτό πάλι φαίνεται καλά την επόμενη μέρα.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Δημητρη καλημερα!!απο οτι εψαξα ειδα οτι ο italianbarber εχει dr.jon's aftershave!τα εχω βαλει στο ματι κ εγω καιρο τωρα, αλλα πρεπει να τελειωσουν 5 γεματα aftershave που ηδη εχω!😆
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Μας κατέστρεψες. χαχαχα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μετά από συμβίωση με το Flowers in the dark (Vol 3) του Dr Jon και κόντρες με το Black Label (Vol 2), έχω βγάλει τα παρακάτω συμπεράσματα...
Το άρωμα είναι υποκειμενικό, δεν θα σταθώ εκεί. Σε ένταση πάντως δεν έχει αλλάξει. Είναι εκεί στη μέση, που το άρωμα φαίνεται ξεκάθαρα πάνω από τη μυρωδιά του σαπουνιού αλλά δεν σε πνίγει.
Σε διάρκεια, κρατάει πάλι κάπου στις δύο ώρες (τουλάχιστον στο δικό μου δέρμα) αν δεν βάλεις after shave.
Και πάμε τώρα στα επί μέρους σημεία του.

Γλίστρημα, έχει κρατήσει το ίδιο, πολύ καλό που έχει το Vol 2. Ίσως λίγο περισσότερο, αλλά αυτό δεν είναι εύκολο να το συγκρίνεις γιατί αλλάζει από ξύρισμα σε ξύρισμα. Λίγο νερό παραπάνω να σου πέσει...
Πάντως, σίγουρα δεν θα προβληματίσει κανέναν.

Σε προστασία φαίνεται αναβαθμισμένο. Κάνει το ASL περιττό, είναι σαν να μην ξυρίστηκες.

Αφρισμός, έχει γίνει πιο εύκολος. Φυσικά και πάλι θέλει να το μουλιάσεις (σκληρό σαπούνι) και να φορτώσεις (πολύ καλά) με πινέλο που έχει backbone.

Post Shave, αναβαθμισμένο. Και όμως γίνεται. Απλά δεν υπάρχει!

Μέχρι και η συσκευασία έχει αναβαθμιστεί, με σημεία της ετικέτας να έχουν μεταλλικό χρώμα.

Preshave.
Εδώ τα χαλάμε λιγάκι.
Το Vol 3 φαίνεται να θέλει καλύτερη προεργασία πριν το ξύρισμα, δίνει την εντύπωση ότι δεν μαλακώνει την τρίχα τόσο όσο το Vol 2.

Αξίζει τα λεφτά του;
Στα 18€ η Vol 3 και στα 14€ η Vol 2, όποια και να πάρει κάποιος, κερδισμένος θα βγει.
Εγώ πάντως θα πάω για την Vol 3 πάλι, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το Roses, οπότε θα περιμένω άλλα αρώματα.
Το Flowers πάντως είναι εκπληκτικό άρωμα, σαν λουκούμι λεβάντας που όταν βραχεί δίνει πιο μπάσες, ξυλώδεις νότες.

Αν θα μπορούσα να βρω κάτι αρνητικό, είναι το φόρτωμα που θέλει.
Αν του συμπεριφερθείς σαν απλό σαπούνι μάλλον θα σε απογοητεύσει.
Θέλει hate lathering!
Δηλαδή με silvertip θα πρέπει να φορτώνεις για κανένα πεντάλεπτο.
Όσο παλιώνει τόσο σκληραίνει και μαζεύεται, με αποτέλεσμα, μετά από λίγο καιρό να αφήνει κενό στο ντενεκεδάκι γύρω γύρω.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Το ήξερα ότι θα είναι μαματο το άρωμα κι ας έλεγαν για φερετρα κτλ. 😃
Φοβερο και αγαπημενο σαπουνι κι αφού λες το v3 είναι καλύτερο σημαίνει ότι γίνεται δουλιτσα εκεί στα κιτάπια του Δρ.Γιαννη!
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Well, μία ψυχή που πήρε το Roses απογοητεύτηκε.
Εγώ δεν το έχω μυρίσει ακόμη βέβαια, αλλά θα το μυρίσω την Δευτέρα που θα πάμε για τσίπουρο. :P
Το V3 είναι ανώτερο από το V2 αν κάνεις καλή preshave ρουτίνα.
Δηλαδή να μην περιμένεις από το σαπούνι να μαλακώσει τα γένια σου.
Αν το πας στα γρήγορα, παίζει να σου αρέσει το Vol 2 περισσότερο.
Οι διαφορές τους δηλαδή δεν είναι τρομακτικές.
Σε V2 έχω δοκιμάσει Black Label, Defiance και Propaganda, έχω το Black Label και κάνω εναλλάξ ξυρίσματα με το flowers και πάλι μιλάμε για photo finish.
Αφού με βλέπω με ένα Shavanna μέχρι να βγάλει άλλο άρωμα στο Vol 3.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

To Vol.2 πάντως, με σκληρό νερό που έχω στην Τούμπα, φορτώνει και αφρίζει πανεύκολα. Και με ασβό βεβαίως βεβαίως !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σε σκληρό νερό ο αφρός γίνεται πιο συμπαγής, πιο... γιαουρτώδης που λέμε.
Στο μαλακό νερό γίνεται πιο αεράτος.
Σε γενικές γραμμές, αν το σαπούνι σηκώνει το σκληρό νερό, εγώ νομίζω ότι κάνω καλύτερο ξύρισμα
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”