La Toja Shaving Stick

NavalArchitect

Παιδιά μην σας παρασύρω...

Αυτό που έκανα γίνεται με όλα τα στικ - Arko, Palmolive, κλπ.
Εμένα μου άρεσε τότε (και τώρα) πολύ η μυρωδιά, κι είχα τάξει στον εαυτό μου να το κάνω.
Συν τοις άλλοις το σαπούνι όπως το πουλάνε, δεν κάθεται καλά μέσα στο πλαστικό κοντέινερ της La Toja - κι εμένα αυτό ανέκαθεν με δυσκόλευε να επιλέξω το συγκεκριμένο στικ για να ξυριστώ, θέλω το στικ να πατά καλά κάτω στην βάση του.

Έχω και Άρκο τριμμένο, σε ένα υπέροχο ξύλινο μπωλ Mama Bears, και έχει απλά φανταστική απόδοση.
Ξέρω άλλους που τρίβουν το Palmolive, το Speick, το Wilkinson (ειδικά αυτό κι αν είναι πάρα πολύ καλό σε απόδοση), θέλω να πω ότι υπάρχουν επιλογές....
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

C'est trop tard Κωνσταντίνε. Οι πιο αδύναμοι χαρακτήρες παρασυρθήκαμε ήδη. :)
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
NavalArchitect

Ναι Αντρέα, δυστυχώς αυτό το κατάλαβα ήδη από εχθές...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τι ψυχή έχουν 2 ευρώ Τάκη ... }:)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Να ρωτησω ο νεος, αν θελω να βαλω σε μπωλ διαφορα στικακια που εχω (LaToja, LEA, Arko, Derby) και δεν θελω να τα τριψω σε τριφτη γιατί δεν ξερω πώς να το κανω και δεν θελω και να χαλάσω καποιον από την κουζίνα, μπορώ να τα κοψω με το μαχαιρι ή ψαλίδι πολύ μικρά κομμάτια και να τα πιεσω στα μπωλ, θα πιεστούν καλά ή θα εχει πολλά κενά??


Κωνσταντίνε, δεν σε εχω ξεχασει, απλώς εχω μια πολύ δυσκολη βδομάδα, η οποία συνεχίζεται δυστυχώς. Ας ελπίσουμε να ξεμπερδεψω πιθανότατα σημερα και θα τα πούμε. ;)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Palmolive, Arko και Derby εχω "ζουλιξει" σε μπωλακια χωρις τριψιμο. Το βαζεις για κανα λεπτο κατω απο ζεστο νερο και μετα σιγα σιγα το πιεζεις με τα χερια σου μεχρι να αρχισει να αλλαζει σχημα - μετα ειναι ευκολο να το "ζουλιξεις" σε μπωλακι. Με προσοχη μονο να ειναι ομοιομορφα τοποθετημενο χωρις να αφηνει κενα πουθενα. Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι δεν ειναι οκ να τριβεις σαπουνια στον τριφτη, γιατι χανουν κατι απο τις ιδιοτητες τους. Το εχω δει πολλες φορες αλλα δεν εχω επιστημονικες ενδειξεις/αποδειξεις γιατι συμβαινει.
Εικόνα
NavalArchitect

Κάποια σαπούνια πιέζονται λίγο πιό εύκολα από άλλα. Θέλει υπομονή όμως και δύναμη στα χέρια, θέλει πίεση. Ναι, μπορούν να κοπούν με μαχαίρι ή κοπίδι, και μετά να πατηθούν μαζί.

Καλύτερο είναι το τρίψιμο, αλλά ο Ηρακλής έχει δίκιο, υπάρχει πάντα πιθανότητα με κάποια σαπούνια να αλλάξουν λίγο συμπεριφορά μετά το τρίψιμο. Δεν το έχω δει αυτό προσωπικά, αφού η εμπειρία μου είναι μικρή. Έχω μόνο τρίψει το παλιό stick LEA (το οποίο εξ'αρχής ήταν κακό ως stick), και το La Toja. Το Arko που έχω τριμμένο σε ξύλινο μπωλ μου το έχει χαρίσει φίλος από Αγγλία, και κυριολεκτικά 'πετάει' σε απόδοση.

Το επόμενο που θα έτριβα θα ήταν το Palmolive, αν και εκεί (αν δεν με απατά η μνήμη μου) θέλει προσοχή μιας και αυτό είναι ίσως ένα από τα σαπούνια που αλλάζουν λίγο χαρακτήρα μόλις τα τρίψεις. Στο Wilkinson θα ήμουν εξ'ίσου επίφοβος, όπως και στο Speick. Για αυτά τα δύο θα διάβαζα πριν κάνω οτιδήποτε, και σε καμμία περίπτωση φυσικά δεν θα τα έβαζα σε φούρνο μικροκυμάτων. Το Valobra δεν θα το έτριβα διότι πιστεύω πως είναι triple milled, είναι πανάκριβο, και στο κάτω-κάτω έχει άλλα πολύ καλά στρογγυλά σκληρά σαπούνια η εταιρία.

No problem [mention]Ilias-G[/mention], καμμία βιασύνη.
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Σκεφτόμουν να χρησιμοποιησω γουδοχερι όπως των φαρμακοποιών για να τα πιέσω, αφού τα κοψω μικρά κομματια και τα βαλω στα μπωλ (κεραμικά).
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καταπληκτικό σαπούνι πραγματικά , είναι από αυτά που όλοι θα πρέπει να δοκιμάσουν κάποια στιγμή .
Μακάρι να κυκλοφορούσε και το manantiales -δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σταμάτησαν.

[mention]NavalArchitect[/mention] Κωνσταντίνε έχεις δει διαφορά ανάμεσα στο παλιό stick και στο νέα ;
Επίσης το manantiales είναι κοντά σε αυτά σε απόδοση και μυρωδιά ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
NavalArchitect

Επικοινώνησα με έναν Ισπανό εχθές, με αφορμή το ότι ο Διονύσης [mention]paratairosexthros[/mention] διερωτήθηκε για το τί τελικά είναι το La Toja stick, δηλαδή tallow ή veggie. Αναφορικά με τα συστατικά του, το La Toja stick ήταν πάντα ξεκάθαρο αν είναι φυτικό ή ζωικό. Είναι φυτικό, τουλάχιστον στην τωρινή του έκδοση.

Τώρα, ο Ισπανός είπε πως παλαιότερα το stick αυτό ήταν με ζωικό λίπος (tallow). Ήταν, ανέφερε, εξαιρετικό σαπούνι. Προσέθεσε όμως πως μετά, το χάλασαν το σαπούνι διότι (α) το έκαναν φυτικό, και (β) μετέφεραν όλη την παραγωγή εκτός Ισπανίας. Αυτά τα έκανε βέβαια η Henkel. Ο φίλος μας ο Ισπανός ολοκλήρωσε την άποψή του λέγοντας πως από τότε που έγινε αυτό, το σαπούνι έχει μικρή 'ξυριστική' αξία στην Ισπανία.

Ας μην λησμνούμε φυσικά πως στην Ιβηρική χερσόνησο το La Toja stick είναι ιδιαίτερα εύκολα διαθέσιμο, και επίσης πολύ φθηνό. Αυτά και μόνο είναι σίγουρο πως κάνουν (για τους Ισπανούς) το σαπούνι λιγότερο επιθυμητό. To παλιό La Toja stick (με tallow) δεν το είχα ποτέ, άρα δεν έχω άποψη.

Τώρα, το Manantiales είναι πιό διακριτικό από το απλό La Toja. Στη χρήση δεν το θυμάμαι, διότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 6-7 χρόνια (κι ούτε πρόκειται, θέλω να το δώσω). Τα after shave και after shave balm ήταν κι αυτά στο ίδιο μήκος κύματος με το Manantiales σαπούνι, πιό refined δηλαδή και πιό διακριτικά. Σε γενικές γραμμές καλό σαπούνι, και κακώς ήταν στην παραγωγή μόνο μία διετία περίπου.

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”