La Toja Shaving Stick

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ευχαριστώ πολύ Αντώνη!Το χρησιμοποίησα μια φορά μόνο οταν πήγαμε στο Πήλιο (βασικά το πήρα για τα ταξίδια και για τις διακοπές). Μου φάνηκε φοβερό! Μυρωδιά απο τάλκ και με ελάχιστη ποσότητα κάνει φανταστικό αφρό !Και δεν περιέχει tallow και λανολίνες. Περισσότερα μετά και απο άλλες δοκιμές, αλλά μου φαίνεται οτι θα το χρησιμοποιώ και στο σπίτι :dance3 :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Να προσθέσω, νομίζω πως αυτό δεν έχει αναφερθεί, ότι το στικάκι φτιάχνεται σε ένα εργοστάσιο στην Κροατία. Στέλνεται στην Ισπανία, κι από 'κει σε όλους εμάς...

Η μνήμη μου λέει πως το παλιό είχε tallow, και ήταν βέβαια ακόμη καλύτερο. Γιώργο [εσένα τώρα σε μπερδεύω με τον Βαγγέλη, ούτε που ξέρω φυσικά το γιατί] μην μπερδευτείς αν μπεις να το βρεις (γιατί εσύ σίγουρα θα μπεις), είχε αναφερθεί παλαιότερα στα fora ότι ήταν με tallow, διαψεύσθη, και στο καπάκι βγήκε ο Teiste με φωτό από tallow stick, αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26465 times
Been thanked: 25943 times

Εδώ φαίνεται πως έχει tallow.
NavalArchitect

Μπράβο Αντώνη, σωστά.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όπως φαίνεται σε αυτό το νήμα, πριν απο μερικούς μήνες ο Teiste προσπάθησε να οργανώσει μια κίνηση σε όλα τα fora που συμμετέχει. Ο στόχος ήταν η ομαδική αποστολή e-mails στην Henkel, με αιτήματα την επιστροφή στην παλιά "συνταγή" του La Toja Stick (αυτή με το tallow) καθώς και την συνέχιση της παραγωγής του La Toja Manatiales.

Οι υπεύθυνοι της Henkel, αντελήφθησαν τι συνέβαινε και επικοινώνησαν με τον Teiste , με σκοπό να ακούσουν τις προτάσεις του ή τα όποια παράπονα του. Το τι ειπώθηκε σε αυτή την επικοινωνία, φαίνεται στο πόστ #25. Εκεί μεταξύ άλλων, αναφέρεται οτι τα Potassium και Sodium Stearate προέρχονται απο ζωικό λίπος.

Υπάρχει βέβαια η δυνατότητα να παραχθούν και απο φυτικά προϊόντα, αλλά για την παρασκευή του La Toja, έχει επιλεχθεί το ζωικό λίπος.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μου ήρθε και εμένα σήμερα το στικάκι και το χρησιμοποίησα το βράδυ για πρώτη φορά.Πολύ πολύ ποιοτικό-πλούσιο-όμορφο-ευωδιαστό σαπούνι.Λιπαντικός και εύκολος αφρός,προστατευτικός και αποτελεσματικός,και με το απλό ασβοπίνελό μου του Χόντος.Κανείς ερεθισμός,και ας το χρησιμοποίησα με μαχ 3.
Ετυμηγορία:πάρτε το ΟΛΟΙ.Τρομερό προιόν!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26465 times
Been thanked: 25943 times

Πράγματι είναι πολύ καλό. Γιατί δεν μπαίνεις στην διαδικασία να ολοκληρώσεις-απογειώσεις το ξύρισμα με ένα safety razor; Ούτε ιδιαίτερα ακριβό είναι, ούτε ιδιαίτερα δύσκολο να το μάθεις.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Θα μπω Αντώνη.Οσονούπω θα παραγγείλω ένα DE ,οπότε θα σου πω εντυπώσεις.Είμαι εξάλλου νέος στο ξύρισμα γενικότερα και ο εξοπλισμός μου υποτυπώδης (ακόμα).Με χρόνια γενειοφορίας δεν αποκτάς εμπειρία στο ξύρισμα ούτως ή άλλως :ninja_hide
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

paratairosexthros έγραψε:και ας το χρησιμοποίησα με μαχ 3.
:shocking

Εκ του Αρχηγειου Παραδοσιακου Ξυρισματος:
Διαταγη υπ αριθμ. 1
"Διορθωσατε αυτον ατοπημα ταχεως και αναφερατε εκτελεσιν αυτης"
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Incorporated
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 18:30
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Καλημερίζω,

παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και λίγον καιρό, ωστόσο το παρόν νήμα με έπεισε να γραφτώ μια και το Λα Τόχα είναι ο λόγος που παράτησα για τα καλά τους αφρούς πριν από κάποια χρόνια.

α) για ταξίδια (κυρίως τα κοφτά, τα επαγγελματικά) η συσκευασία του είναι αξεπέραστη. Κάτω από 100 μλ (50 συγκεκριμένα) άρα μπαίνει σε αεροπλάνο σε χειραποσκευή. Προστατεύει πλήρως το περιεχόμενό του χωρίς να χρειάζονται αλουμινόχαρτα ή άλλες πατέντες (πχ στο ίδιου σχήματος σαπούνι της Πάλμολιβ που χρησιμοποιώ τώρα για δοκιμή).

β) ποιότητα ξυρίσματος: άψογο.

γ) οικονομία (και περιβαλλοντική ευθύνη): άψογο. Μου φαίνεται πανάκριβο στην τιμή που το παρήγγειλαν τα παλλικάρια στο φόρουμ. Προσωπικά το είχα πρωτοπάρει σε φάση ανάγκης στην Ισπανία από σουπερμάρκετ σε τουριστική περιοχή, κάτω από 2 ευρώ πρέπει να είχε. Αν κάνω λάθος, ίσως να είχε ελάχιστα πάνω από 2. Όποιος πάει Ισπανία μπαίνει σε δυο-τρία σουπερμάρκετ, δεν θα χάσει.

Το πρώτο μου Λα Τόχα το χάρισα σε ηλκιωμένο συγγενή μου σε διακοπές όταν σε μια φάση μιλήσαμε για ξύρισμα και αναπόλησε τα σαπούνια ξυρίσματος που, όπως κατάλαβα, δεν βρίσκονται εύκολα στην Ελλάδα. Θα επιστρέψω σε αυτό σε κάποια φάση, απλά τώρα δοκιμάζω άλλα. Καλό πράγμα οι δοκιμές.

Το μόνο που με ξένισε στο παρόν θέμα είναι το πώς το χρησιμοποιούν κάποια από τα παιδιά εδώ. Δεν διατείνομαι ότι κατέχω την τέχνη, αλλά ούτε το έξυνα σε μπωλ ούτε προσέθετα άλλα προϊόντα. Έβρεχα το σαπούνι, έβρεχα (και τίναζα ελαφρά) το πινέλο, και περιέστρεφα τις άκρες του πινέλου στις άκρες του σαπουνιού. Πάνω από 6 τέτοιες πλήρεις περιστροφές σας κάνουν εγγυημένα αγιοβασίληδες. Πάρα πολύς και πλούσιος αφρός. Δεν χρειάζονται υπερβολές.

Καλώς σας βρήκα, ξανά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”