La Toja Shaving Stick

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ολα τα στικακια, αν θες να τα τριψεις, θα τα τριψεις στεγνα! Αφου ειναι σαπουνι, το νερο θα αρχισει να το διαλυει..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Αντώνη, εγω τα έχω κόψει σε οριζόντιες ροδέλες και επειδή είναι μαλακό τα στρώνω με το χέρι.
Μετά απο ενα δύο ξυρίσματα με τις περιστροφές του πινέλου θα αποκτήσει και μια ομοιογένεια εμφανισιακά.
if you have a great shave you have a great day
nikos.a

To έχω πει πολλάκις ότι το σαπούνι αυτό είναι εξαιρετικό. Τιμή, άρωμα, ιδιότητες, όλα άριστα. Έχω μια απορία. Αυτό που έχω στο rotation είναι από Ισπανία, που το είχα παραγγείλει πριν αρκετούς μήνες, με την καμπύλη στην κορυφή, σκληρό πολύ και τα σχετικά. Έσεις που χρησιμοποιείτε τα σαπούνια που αγοράσατε από Ελλάδα, έχουν σκληρύνει τώρα, όπως είναι τα ισπανικά; Aν θυμάστε το είχαμε αναφέρει αυτό παλιότερα, ότι είναι πιο μαλακά και η κορυφή τους είναι διαφορετική, σαν να είναι κομμένη.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Εμένα έχουν γίνει πέτρα, πολύ σκληρά και η κορυφή είναι κομμένη ευθεία όχι με καμπύλη.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ενα πολυ καλο σαπουνι και vfm.σαν στικ δεν με βολεψε στο ξυρισμα ,οποτε το εκοψα ροδελες και το εβαλα σε ενα μπολακι.οι ιδιοτητες του αριστες ,προσφερει πολυ καλη προστασια και ενυδατωση και δημιουργει πλουσιο αφρο ευκολα.σαν αρωμα ειναι ουδετερο και δεν μενει στο δερμα.οπως ειπα δημιουργει πολυ ευκολα πλουσιο αφρο, οποτε ειναι ενα πολυ καλο σαπουνι για καποιον που αρχιζει να ασχολειται με σαπουνια.
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα σας.

Xθες εκτός από άλλα παρέλαβα και το LaToja. Πρώτη φορά με stick είχα μεγάλη περιέργεια. Ωραίεςς οι κριτικές και δεν γίνεται να μην τις εμπιστευτώ, για αυτό το πήρα αλλά με έτρωγε η περιέργεια. :megagrin

Το έβαλα μπροστά στο τραπέζι και το κοίταζα. Προσπαθούσα να αυθυποβάλλω τον εαυτό μου και να πειστώ οτι μου αρέσει η συσκευασία μα τίποτα. Αλλά αυτό παρακάμπτεται με άνεση και συνεχίζω.
Ανοίγω και μυρίζω..... το απομακρύνω, ξαναμυρίζω, ίσως λίγο βαρυά ίσως η ιδέα μου. Μου πήρε πολλές ώρες αφού το άνοιγα και το μύριζα ξανά και ξανά και ναι!
Το άρωμά του είναι καταπληκτικό. Πρωτόγνωρο, ανδρικό και φέρνει μία απαλή ευεξία. Δεν μοιάζει με κάτι. Είναι μοναδικό.
Κάπου διάβασα οτί μυρίζει σαν ταλκ και πράγματι ισχύει. Αλλά αυτό το άρωμα είναι το κάτι άλλο. Δεν είμαι ειδκός αλλά μπορώ να το καταλάβω.
Προχωράω.
Οmega 48 μουλιασμένο και ζεστό. Φορτώνω από το σαπουνάκι για κάτι παραπάνω από μισό λεπτό, βρέχω το πρόσωπο και κάνω fl.
Λίγες σταγόνες στο πινέλο και ξανά.
Εντυπωσιάστηκα με το γρήγορο αποτέλεσμα. Δεν το περίμενα γιατί μου φάνηκε αρκετά σκληρό αλλά δουλεύτηκε αβίαστα μέχρι που έφτασε να γίνει μια παχιά κρέμα. Τόσο λιπαρή όσο χρειάζεται χωρίς να κολλάει. Δεν την περίμενα να δω πως θα αντιδράσει όσο πέρναγε η ώρα. Θα δείξει μέχρι το επόμενο πέρασμα. Εχω περάσει στην σαβέτα ένα Wilkinson classic, πατάω στην φαβορίτα και κατεβάζω, αέρας. Σκέτος αφρός.
Προχωρώντας στο πηγούνι και κάτω από αυτό καθάρισε απίστευτα καλά από το πρώτο πέρασμα. Καλόοο! στο επόμενο πέρασμα ακόμη το πινέλο ήταν φουσκωμένο σα λουκουμάς. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Για να πω την αλήθεια το Wilkinson πρ'ωτη φορά το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω αν κόβει καλύτερα από το astra superior platinum που χρησιμοποιώ πάντα. Λάθος μου και θα πρέπει να το κάνω για να έχω άποψη.
Δεν έβαλα AS, μόνο κρύο νεράκι. Το δέρμα απαλό και λείο. Αυτό το σαπούνι είναι απλά τέλειο.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κι εμένα μ' άρεσε πολύ και τις δύο φορές που το χρησιμοποίησα. Ανώτερη κλάση σε σχέση με τις φτηνές κρέμες που χρησιμοποιούσα έως τώρα και σε ανάλογη (για να μην πω χαμηλότερη) τιμή.

Προσωπικά βρήκα πολύ πρακτική και τη χρήση του ως στικ. Με το τρίψιμο στο πρόσωπο μένει αρκετή ποσότητα σαπουνιού στα γένια για να φτιαχτεί πλούσιος αφρός με το πινέλο. Θέλει λίγη παραπάνω προσπάθεια, αλλά είναι πιο μερακλίδικο έτσι. Θα πάρω σύντομα και τα άλλα στικ που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά (Arko, Palmolive, Derby), αλλά και 2-3 ακόμα La Toja για να τα έχω, την καταβρήκα μ' αυτήν τη μορφή σαπουνιού.

Ιδανικό φυσικά το στικ και για τις διακοπές: δεν πιάνει χώρο, δεν φοβάσαι μην πατηθεί και κάνει χάλια τα ρούχα στη βαλίτσα, έχει και καλοκαιρινό άρωμα. Τέλειο!
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Nαι μάλλον θέλει πολύ ώρα μέχρι να απλώθεί στα γένια αρκετή ποσότητα σαπουνιού.

Το προσπάθησα αλλά δεν είχα υπομονή για να επιμείνω, ήθελα να το δοκιμάσω. Φαντάζομαι οτι θα είναι ευκολότερο όταν τα γένια θα είναι λίγο μεγαλύτερα ώστε να κρατήσουν περισσότερο υλικό.
Λέμε τώρα, θα δείξει μόλις μεγαλώσουν αν και με τα καινούρια σαπούνια που βρίσκονται υπό την δικιά τους και την δικιά μου δοκιμή, δεν θα αφήσω μέρα να περάσει χωρίς την σαβέτα μου :drool.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Όχι, δεν χρειάζεται να το τρίψεις τόσο πολύ, ώστε να γίνει άσπρο το πρόσωπο. Ενα απλό πέρασμα-τρίψιμο σε όλη την επιφάνεια του προσώπου (πλην μύστακος) είναι αρκετό για να αφήσει μπόλικο σαπούνι πάνω στα σκληρά γένια 1-2 ημερών, ώστε ένα πινέλο με δυνατό backbone να φτιάξει ωραιότατο αφρό. Εμένα ούτε λεπτό δεν μου πήρε. :-)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Βρέχουμε το στίκ και το πινέλο.
Κρατάμε το στικ στο ένα χέρι και με το πινέλο φέρνουμε στροφές στην άκρη του στικ.
Σε χρόνο dt αφρός.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”