La Toja Shaving Stick

tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Λοιπόν σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Πορτογαλία το συνάντησα παμφθηνα σε supermarket. Από καιρό ήθελα να δοκιμάσω stick, το κόστος ιδιαίτερα χαμηλό οπότε είπα να δοκιμάσω χωρίς να περιμένω πολλά πολλά.

Το απλώνω λοιπόν σε βρεγμένο πρόσωπο, αρχίζω να το δουλεύω με το πινέλο. Ω, ποία έκπληξη! Πλουσιότατος αφρός, ικανοποιητικό γλίστρημα άρωμα ελαφρά χημικό (πολύ εύστοχο το "συνδυασμός πούδρας με Rol"!) το οποίο όμως είναι αρκετά ευχάριστο. Μόνο λίγο στο post shave υστερεί, αλλά αυτό διορθώνεται με ένα καλό balm.

Σίγουρα δεν είναι κορυφαίο αλλά με αυτό το κόστος βάζει κάτω πολλά πολύ ακριβότερα. Είχα δοκιμάσει παλιότερα στην οικομική κατηγορία το αγαπημένο πολλών proraso, το οποίο όμως δεν μου ταίριαξε και παραμένει δύο χρόνια στο συρτάρι. Το La Toja όμως το συνιστώ για μια δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Το χρησιμοποίησα πρόσφατα(πριν 3 μέρες) γιατί μου αρέσει το άρωμα.
Είχα να το δουλέψω μήνες ενώ το έχω πάρει από την ομαδική του φόρουμ.
Καλό σαπούνι αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
Σίγουρα προτιμώ το arko ή το speick οποιαδήποτε ώρα.
Δε είναι άσχημο και όντας έμπειρος πια,λίγα είναι τα σαπούνια που θα με εντυπωσιάσουν.
Θα το ξαναγόραζα λόγω αρώματος και πρακτικότητας.
Είναι κοντά στο palmolive σε απόδοση πάντως.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

Όταν ήμουν (ζούσα κι εργαζόμουν) στη Νότιο Κορέα, πριν μερικά χρόνια, είχα πει πως μιά μέρα θέλω να τρίψω μερικά sticks La Toja σε ένα μπωλ.

Προτιμώ συνήθως τα κεραμικά που έχουν ιδιαίτερα μεγάλο άνοιγμα, μιας και χρησιμοποιώ μεγάλου μεγέθους πινέλα - αυτός ο συνδυασμός μου επιτρέπει να φορτώνω το πινέλο πάντα άνετα.

Το stick La Toja είναι εξαιρετικό σε μυρωδιά και απόδοση, αλλά σχεδιαστικά το σαπούνι δεν κάθεται καλά στην πράσινη βάση. Είχα σκεφθεί λοιπόν τότε να πάρω ένα ντόπιο μπωλ και κάποια στιγμή να τρίψω μερικά sticks αργότερα. Οι μήνες και τα χρόνια πέρασαν, και κάποια στιγμή είχα προμηθευθεί και μία 12-άδα (σφραγισμένη) με sticks La Toja.

Την περασμένη εβδομάδα βρήκα το Κορεάτικο μπωλ (τίποτε το ιδιαίτερο σαν μπωλ, εκτός του ότι είναι πραγματικά τεράστιο), και βρήκα και 16 La Toja sticks που είχα, το ένα μόνο λίγο χρησιμοποιημένο. Βρήκα και τον τρίφτη. Ε, μιας και την Κυριακή που μας πέρασε έδωσα λίγο πάνω από 1/2 kg. σαπουνιού TFS όπως και 400 gr. Vitos Extra Red στον Γιάννη [mention]Giannis[/mention], νιώθω ιδιαίτερα άσχημα (χαχαχα) - άρα κάπως έπρεπε να δράσω.

Είχε έλθει η στιγμή να φτιάξω ένα μπωλ με La Toja, όπως το ήθελα.

Εικόνα

Εικόνα

Δώδεκα sticks συνολικά, ακολούθησε test lather με Ω Νο. 98, πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα (και σούπερ μυρωδιά).
Κίνδυνος βέβαια πάντοτε με ένα τόσο ογκώδες και βαρύ κεραμικό μπωλ (το οποίο δεν ζύγισα), συν το ότι δεν είναι σκεπαζόμενο, αλλά θα δούμε...

Έμειναν 4 sticks, τα δύο μοντέρνα και τα άλλα δύο παλαιότερης κοπής (έχουν το συστατικό Linalool που δεν υπάρχει στα άλλα).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τούμπανο Κωνσταντίνε!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραίος Κωνσταντίνε ! 600 gr (αν δεν κάνω λάθος ) La Toja είναι ότι πρέπει! Και εγώ το λατρεύω (έχω 150 gr τριμμένα ) ειδικά τη μυρωδιά του την θεωρώ φοβερή .... το μπωλ το σκεπάζεις με μια μεμβράνη αν θες ... Όσο για το μέγεθος ... αν μπει ληστής σπίτι την έβαψε νομίζω ! :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Μπράβο! Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω κι εγώ. Έχω ένα στικάκι τριμμένο σε μπωλάκι αλουμινίου και σκέφτομαι να πάρω καμιά εξάδα και να την τρίψω σε ένα μπωλ να φτιάξω καμιά 300αριά γραμμάρια σαπουνάρα. Το άρωμά του το βρίσκω εξαιρετικό και την απόδοσή του κορυφαία, όσα ξυρίσματα έχω κάνει με αυτό, δεν έχω λόγια.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Με 2 ευρώ που έχει το La Toja είναι φοβερό. Ωστόσο είναι από τα λίγα στικάκια, αυτό το speick και το tabac που δεν τα έχω τρίψει. Δεν μου παει καρδιά..
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μου ήρθε το άρωμα από την οθόνη.. ! :shock:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

[mention]NavalArchitect[/mention]
Πόσες ώρες έτριβες???
Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξεις ένα νήμα και να μας γράψεις για τη ζωή που έκανες στη Ν. Κορέα!!!
Let the music play
NavalArchitect

Ναι, για εκείνα τα χρόνια στην Ασία πρέπει να γράψω κάποτε.
Είναι και το νέο έτος που αρχίζει αύριο, Έτος του Σκύλου. Huat ah!

Για γεμίσω το μπωλ έβαλα το πρώτο στρώμα ή επίπεδο με ολόκληρα sticks και μικρά ή πολύ μικρά κομμάτια αυτών.
Κατόπιν πήρα τον τρίφτη κι άρχισα να τρίβω sticks κομμένα στη μέση, είναι εύκολο.
Γέμισα με τρίμμα σαπουνιού τα όποια μικρά κενά υπήρχαν στην πρώτη στρώση.

Μετά έτριβα κανονικά και άπλωνα το τρίμμα ομοιόμορφα, συν το ότι το πατούσα που και που.
Έτσι το πήγα μέχρι τέλους. Προσωπικά προτιμώ να μην βάζω νερό (ώστε υποτίθεται να μαλακώνει το τριμμένο σαπούνι).
Τριμμένο, το σαπούνι είναι ιδιαίτερα εύπλαστο και πιέσιμο - δεν θέλω να προσθέτω υγρασία όταν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.

Ελάχιστο σαπούνι χάθηκε, και το όλο εγχείρημα 'λέρωσε' πάλι ελάχιστα το χώρο που επέλεξα να κάνω τη δουλειά.
Το μπωλ με το σαπούνι είναι βαρύ, γι'αυτό και η πιό πρακτική λύση (κατά την άποψή μου) είναι να το βάλει κάποιος μόνιμα σε ένα σημείο του μπάνιου ή του νιπτήρα, με ένα πανί mf (microfibre) ή άλλης σύστασης από κάτω, και κατόπιν να φορτώνει το πινέλο πάντα (πολύ εύκολα) από εκεί.

Εγώ που κάθε φορά που ξυρίζομαι μεταφέρω στο μπάνιο όλον τον εξοπλισμό για το συγκεκριμένο ξύρισμα, και μετά το ξύρισμα παίρνω πάλι όλο τον εξοπλισμό πίσω, ανεβάζω το ρίσκο. Διότι το μπωλ όταν λ.χ. πας απ'έξω να το πλύνεις, μπορεί να σου γλιστρήσει και να μην προλάβεις καν να το πάρεις χαμπάρι. Σε κλάσμα του δευτερολέπτου γίνονται όλα.

Η μυρωδιά του La Toja πάντως είναι παραδεισένια.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”