La Toja Shaving Stick

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τελικά το La Toja είναι καλοκαιρινό ή χειμερινό σαπούνι;

Ρωτάω, γιατί ναι μεν το άρωμά του βγάζει κάτι απροσδιόριστο "θαλασσινό", αλλά τώρα που το χρησιμοποίησα τρεις φορές μες στον Δεκέμβρη, ο αφρός του μου φάνηκε αρκετά "ζεστός" (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ) και πιο προστατευτικός.

Να 'χαμε, να λέγαμε, φυσικά, ό,τι και να 'ναι, μιλάμε για κορυφαίο σαπούνι.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Να 'χαμε να λέγαμε και μιάς που αναφερθήκαμε στο LaToja, θέλω μόνο να πω πως δε θα ξανατρίψω στικάκι. Τα στικάκια στα στικάκια και τα μπωλάκια στα μπωλάκια.
Όσο για το άρωμα, ορισμένες φορές μου θυμίζει τη μπουγάδα της γιαγιάς με το ROL ...και μου αρέσει πάρα πολύ !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
stergios

Παρολο που χει ζωικο λιπος. "φοβάμαι" να ξυριστώ με την ιδια ανεση που χω με το cella. Ωραιο άρωμα λουλουδάτο,ευκολος κ καλος αφρος, καλη τιμη αλλα δε γλιστραει καλα το ξυραφι. Σε μενα ακομα κ οι κονσέρβες gel nivea γλιστρουσαν καλύτερα. Παιζει τοσο μια κρεμα, σαπούνι κτλ απο δέρμα σε δέρμα?
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νομίζω οτι κάνεις λάθος, όσον αφορά το ζωικό λίπος.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Είχε , δεν εχει πλέον ζωικό λίπος. Εκτός εαν έχεις κάποια παλιά του έκδοση.
Άρης
stergios

Ετσι πες! Γι αυτο δεν ενιωσα την αισθηση του ζωικου λιπους. Κ επειδη δεν εχω πρόσφατο μετρο συγκρισης εκτος της cella...πριν κανα μηνα το πήρα το la toja.. Απλα ειχα διαβασει καλα σχολια κ ότι είχε tallow-στεαρ. Δεν το γνωριζα αυτο που λες. Γενικα θα θελα να δοκιμασω με λιπος, αφριστικα κ μετα θα παω στα χωρις κρινοντας απο αυτα τα δυο που χρησιμοποίησα. Καμια σχεση στο γλιστρημα της λεπιδας.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aν δε σε καλύπτει το LaToja στο τομέα του γλιστρήματος δοκίμασε uberlather. LaToja + sc
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29043 times
Ηλικία: 64

Η μικρή μου εμπειρία λέει πως τελικά στον τομέα του γλιστρήματος της λεπίδας, το σαπούνι ή η κρέμα παίζουν τον τελευταίο ρόλο. Εννοείται ότι μιλάμε γιά σαπούνια ή κρέμες που χαίρουν εκτίμησης στην παγκόσμια ξυριστική κοινότητα.

Πάντα κατά την γνώμη μου βέβαια και λαμβάνοντας υπόψη το YMMV, θεωρώ ότι προηγούνται η σωστή προετοιμασία του προσώπου, η καλή τεχνική, το πάντρεμα μηχανής λεπίδας, και φυσικά η σωστή τεχνική στην δημιουργία αφρού.
Δεν είναι όλα τα σαπούνια/κρέμες ίδια. Αλλα θέλουν περισσότερο νερό, άλλα λιγότερο, μερικά απαιτούν διάφορα κόλπα (πχ βρέξιμο με χλιαρό νερό κοκ).

Θεωρούσα στην αρχή το ζωικό λίπος (tallow), πανάκεια στον τομέα του γλιστρήματος.
Μέχρι που δοκίμασα τα Varesino και τα Meissner-Tremonia. Μετά από αυτά ο μύθος καταρίφθηκε γιά μένα.

Τέλος, όσον αφορά το La Toja. Την πρώτη φορά (πριν ένα χρόνο) που το δοκίμασα, σφάχτηκα και το έβαλα στα αζήτητα.
Πριν κανά δυό μήνες το ξαναδοκίμασα και έκανα φοβερό ξύρισμα.
Αυτό τα λέει όλα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Nα κάνω μόνο μια διευκρίνιση για να μην υπάρχουν απορίες.Το tallow περιέχει stearic acid αν δεν κάνω λάθος.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
stergios

Ναι, το ζωικό λίπος αποτελείται κυρίως από τριγλυκερίδια (λίπος), του οποίου τα κύρια συστατικά προέρχονται από στεατικό οξυ (stearic acid) και ελαϊκό οξύ. Ειναι βλαβερο συστατικο το stearic acid? Απ οτι γνωριζω οχι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”