La Toja Shaving Stick

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μοσχαρίλα μένει μόνο αν κανείς υπερλιπανση (superfat) αλλά και πάλι είναι αμελητέο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Κάποιες διευκρινήσεις σε προηγούμενα posts,

Το στεαρικό οξύ και το στεατικό οξύ είναι ακριβώς το ιδιο πράγμα. Το οξύ κολλάει στη αντίδραση κατά την σαπωνοποίηση, που φυσικά μόνο οξύ δεν είναι αυτό που μένει τελικά.
Το τάλλοου είναι καθαρά λίπος ζωικής προέλευσης ενώ οι αμερικάνοι μερικές φορές το αναφέρουν σαν λαρδί (lard).
Το στέαρ τώρα, είναι καθαρά φυτικής προέλευσης και συγκεκριμένα από τον Φοίνικα.
Από τον φοίνικα παίρνουμε το φοινικέλαιο, το φινοικοπυρηνέλαιο και το στέαρ. Όπως δηλαδή έχουμε το έξτρα παρθένο ελαιόλαδο και το πυρηνέλαιο, κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα παράγωγα του φοίνικα.
Το στέαρ χρησιμοποιείται γιατί είναι πολύ σκληρό και προσδίδει σκληρότητα στα σαπούνια, Χρησιμοποιείται επίσης ευρέως στη κηροπλαστική γιατί είναι αρκετά σκληρό και δεν λιώνει στη ζέστη, Ξαναλέω είναι καθαρά φυτικής προέλευσης.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
stergios

Συγγνωμη που ξεφυγα απο το κυριως θεμα. Στεατικο οξυ, η στεατινη λεγεται. Γραμματικα "δεν στεκει" ως στεαρικο νομιζω. Το στεαρ,του στεατος. Στεαρ=λιπος. Το οξυ αυτο παραγεται απο τα τριγλυκεριδια με τη μεθοδο της υδρολυσης κ στη συνεχεια υποκειται σε αποσταξη το μιγμα του αποτελέσματος της υδρολυσης και μας δινει το τελικο προιον. Κωδικη ονομασια Ε570 με πολλες εφαρμογες σε πολλούς τομεις. Παραγεται κυριως απο ζωικα λιπη,ομως κ φυτικα. Το οξυ του φοινικελαιου που το συναντάμε κ αλλου, οπως κερι μελισσας, λιπος φαλαινας κα, ειναι παρομοιο με το στεατικο κ λεγεται παλμιτικο οξυ. Πολλες φορες χρησιμοποιουνται μαζι σαν ένα μείγμα. Κ τα δυο ειναι κορεσμένα λίπη με διαφορετικο μοριακο τυπο κ παρομοια χαρακτηριστικά. Tallow κ στεαρ ειναι ενα κ το αυτο. Χρησιμοποιείται σε πολλά προϊόντα ως λιπαντικος και σκληρυντικος παράγοντας, ως πυκνωτικο κ ως γαλακτωματοποιητης επιτρεπει στο νερο να ομογενοποιηθει με τα ελαια ενος σαπουνιου πχ. Επιπλεον βοηθαει τα μορια του σαπουνιου να κολλησουν με τους ρυπους απ το δερμα μας κ με τη βοηθεια του νερου να παρασυρθουν με αποτέλεσμα να καθαρισει την επιδερμίδα.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Το προβλημα που εχω με το La toja Stick ειναι οτι o αφρός στεγνωνει πολυ γρήγορα στο πρόσωπο :roll:
any shave you can walk away from, is a good shave!
stergios

Κατα το lathering αυξησε σταδιακα το νερο κ άπλωσε σε βρεγμενο προσωπο.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

20161020_133759.jpg
Για το ξύρισμα της ημέρας πήγαινε αρχικά η φωτογραφία, αλλά βλέποντας ότι ήθελα να γράψω κυρίως για το La Toja, αποφάσισα να κάνω το ποστ απ' ευθείας εδώ.

Οπως είχα γράψει και τις προάλλες, έχω στενέψει δραστικά το rotation των σαπουνιών/κρεμών όχι μόνο για να τελειώσω κάποια (όπως κατάφερα το καλοκαίρι με τρεις κρέμες), αλλά και για να τα χαρώ κιόλας. Κάτι που δεν είχα καταφέρει χρησιμοποιώντας το καθένα μία φορά τον μήνα. Αναγκαστικά, θα στερηθείς τα πιο πολλά για κάποιο διάστημα, ώστε να ευχαριστηθείς κάποια άλλα. Από τα τέλη Σεπτέμβρη πήραν σειρά για μένα η κρέμα Arko Moist και το στικ La Toja (με ολίγη από Tabac), αλλά πολύ γρήγορα το La Toja ξεχώρισε.

Παίζει ρόλο και το ότι ως φανατικός φεϊσλαδεράς εδώ και πολύ καιρό πλέον, βολεύομαι πολύ με τη χρήση του σαπουνιού ως στικ (τρίψιμο στα γένια, δούλεμα στο πρόσωπο με το πινέλο χοίρου). Αλλά είναι και πολύ καλό σαπούνι. Μπορώ να το πω με βεβαιότητα τώρα που το 'χω χρησιμοποιήσει 6-7 φορές τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Πλούσιος και αρκετά ενυδατικός αφρός με λίγη προσπάθεια, πολύ καλή προστασία και διακριτικό άρωμα καθαριότητας (κάτι μεταξύ πούδρας και Rol, όπως σωστά έχει ειπωθεί), το οποίο για μένα είναι το ιδανικό για ανδρικό σαπούνι ξυρίσματος.

Σαφώς ΔΕΝ είναι το καλύτερο σαπούνι που κυκλοφορεί, ακόμα κι εγώ έχω δοκιμάσει καλύτερα, αλλά είναι πάρα πολύ καλό και αν λάβουμε υπ' όψιν τη χαμηλή τιμή στην οποία το βρίσκουμε εδώ, κερδίζει κι άλλους πόντους. Θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ για όσο πάει, μέχρι να το βαρεθώ πραγματικά, αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει αυτή η στιγμή. Το γεγονός ότι νιώθω πλήρης από σαπούνια εδώ και αρκετό καιρό, με αποτέλεσμα να έχω κόψει τις αγορές, ελπίζω ότι θα με βοηθήσει να πάω μέχρι τέλους. Ηδη έχω σπαταλήσει ήδη το 1/3, ίσως μέχρι τον Μάρτη να τελειώσει.

Υ.Γ: Δεν θα το στοκάρω, τουλάχιστον όχι ακόμα. Με έχει πείσει ότι είναι εξαιρετικό και θα άξιζε να πάρω καναδυό ακόμη για καβάντζα, τώρα που ο Γιώργος το δίνει ακόμα πάμφθηνα, αλλά έχω τόσα σαπούνια να περιμένουν (στικ και όχι μόνο), που πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Υ.Γ. 2: Ο αφρός που βλέπετε στη φωτό είναι ότι απέμεινε για το δεύτερο πέρασμα. Είχα ήδη πρόσωπο γεμάτο αφρό, φτιαγμένο με facelathering και όπως βλέπετε απέμενε άλλος τόσος και περισσότερος στο πινέλο. Το σαπούνι είναι πραγματικά καλό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι . ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ωραίο άρωμα καθαριότητας.
Η εφαρμογή γίνεται σε βρεγμένο πρόσωπο με κυκλικές κινήσεις για face leathering.
Το πινέλο δεν πρέπει να είναι εντελώς στραγγισμένο από νερό, αλλά να κρατάει λίγο για να επιτύχουμε πλούσιο αφρό.
Αξιοπρεπές ξύρισμα και απροβλημάτιστο γλίστρημα και προστασία.
Το χρησιμοποιώ για travel καταστάσεις.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Με ψήσατε εντάξει. Νυχτιάτικα κάθισα διάβασα 19 σελίδες και αύριο πάω να το πάρω. 1 όμως γιατί έχω κι άλλα που περιμένουν. Τσάμπα είναι. Τι επίπεδο να περιμένω όσον αφορά τη διάρκεια του αφρού στο πρόσωπο και το γλίστρημα της λεπίδας?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα γραφει πιο πανω και ο Roadrunner - απλα κρατα το ολο συνολο (σαπουνι, πινελο, προσωπο) σχετικα υγρο και θα δεις την πολυ καλη αποδοση του συγκεκριμενου stick.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”