Αφιέρωμα ΚΑΙ ψηφοφορία σε ultra VFM Σαπούνια ξυρίσματος

Τελικά εσείς ποιο προτιμάτε;(max 3 επιλογές)

Το δημοψήφισμα λήγει την 31 Μαρ 2019, 12:42

Proraso
4
6%
RazoZero-TFS
3
5%
TFS παραδοσιακή σειρά
10
15%
Arko
7
11%
Derby
6
9%
La Toja
14
21%
LEA
4
6%
Palmolive
11
17%
Vergulde Hand
3
5%
Monsavon
4
6%
 
Σύνολο ψήφων: 66
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Καλημέρα σας,
εδώ και μερικές μέρες γυρνάει στο μυαλό μου αυτό το θέμα.
Σαπούνια Value For Money. Όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει έστω και ένα. Οι απόψεις? Διαφορετικές. Θα προσπαθήσω να σας αναλύσω κάποια, και στο τέλος, αν θέλετε ρίξτε και ένα ψηφαλάκι! Ακόμα, προφανώς οι περιγραφές είναι βαθιά υποκειμενικές, μιας και συγχρόνως σας λέω την άποψή μου για αυτά.
Απλά για να μη γίνει τελείως χαοτικό το θέμα, ας αφήσουμε τις κρέμες έξω από το thread, και ας ασχοληθούμε μόνο με σαπούνια.


- Proraso Ίσως τα πιο γνωστά οικονομικά. Ιταλικά.Κάποιοι ορκίζονται στο όνομά του. Χαρακτηριστικό το πόσο εύκολα αφρίζουν με λίγες μόνο στροφές. Δε τα θεωρώ καλά σαπούνια, για να είμαι... ευγενικός. Ξερένονται πολυ εύκολα και γρήγορα -ειδικά το λευκό- και δε προστατεύουν καλά. Μέτριο γλίστρημα.

-RazoZero-TFS Ο δεύτερος εκπρόσωπος της Ιταλίας. Πολύ Mild -εως ανύπαρκτα- αρώματα, και δε ξέρω πως τα κατάφεραν να φτιάξουν ένα σαπούνι χειρότερο των Proraso. Σε όλους τους τομείς είναι πραγματικά κακό, με αποκορύφωμα το πόσο στεγνώνει το δέρμα μετά το ξύρισμα.

-TFS-παραδοσιακή σειρά Ο τρίτος και τελευταίος εκπρόσωπος των Ιταλών. Το πιο οικονομικό από τα Ιταλικά, και συγχρόνως το καλύτερο! Βγαίνει σε 4 αρωματάκια. Αμύγδαλο, σανδαλόξυλο, ευκάλυπτος, λεμόνι.

-Arko Περνάμε στην Τουρκία, τη χώρα των ARKO & DERBY. Το πρώτο, βγαίνει σε 2 μορφές. Στικ, και μπολ. Το πιο γνωστό το στικ. Αυτό και αν έχει ορκισμένους φίλους. Στα θετικά του το γλίστρημα, που σίγουρα είναι ανώτερο από τον ΜΟ της κατηγορίας του. Επίσης, είναι Tallow! Αν δε σας αρέσει το στικ σαν μορφή, εύκολα πιέζεται σε μπολ της αρεσκείας σας. Στα αρνητικά του το τελείως χημικό άρωμα τουαλέτας, και το πολύ κακό Post shave.

-Derby Παρόμοιες συσκευασίες με το ARKO(stik & bowl), στα οθωμανικά όμως χρώματα, και μάλλον παρόμοιες επιδόσεις. Το θεωρώ καλύτερο από το αδερφάκι του, έστω και στα σημεία. Κακές γλώσσες, λένε πως η ίδια εταιρεία, κατασκευάζει τα ίδια, με την ίδια συνταγή.Με τα Arko εννοώ. Δε μου φαίνεται ίδια φόρμουλα πάντως.

-La Toja stick Και περάσαμε στην άλλη άκρη, και πήγαμε Πορτογαλία! Σκληρό στικ, με απίστευτο, απίστευτο άρωμα! Δυστυχώς για μένα δε δουλεύει καλά, αν και έχει πολλούς φίλους. ΠΑρότι θεωρώ πως έχει πολύ καλό γλίστρημα, μου τα χαλάει πολύ στην προστασία.

-LEA stick Ο Ισπανός εκπρόσωπος! Δεν το έχω δοκιμάσει.

-Palmolive stick Ο εκπρόσωπος από τη Γερμανία στην κατηγορία. Άλλο tallow stick Μετά το arko! Ευχάριστο απαλό άρωμα, τρελή ευκολία αφρισμού, και περιέργως καλό post shave για την κατηγορία του!

-Vergulde Hand Κανονικά δε θα έπρεπε να μπει στην κατηγορία, γιατί ήρθε Ελλάδα σε πολύ μεγαλύτερη τιμή από ότι έπρεπε. Στην Ολλανδία όμως, που βγαίνει, και εκεί που το είχα πάρει, έχει μόλις €1.7! Είναι μάλλον το πιο παλιό σαπούνι, και κατασκευάζεται από το... 1400 κάτι! Απλό μπολ, σαπουνάκι μικρό μέσα, και πολύ... chalky! παρόλα αυτά αφρίζει πολύ εύκολα, ΟΚ άρωμα, και καλές επιδόσεις. Από το καλύτερο στη κατηγορία, για μένα το Νο2.

Και αν το από πάνω είναι το Νο2, ποιο είναι θα αναρωτηθείτε το Νο1? Αυτό που άφησα για το τέλος, για μένα ο μεγάλος-με διαφορά- νικητής, ο εκπρόσωπος της Γαλλίας, το

-Monsavon .Και αυτό αστεία τιμή, το είχα πάρει από Γαλλία ή €1,6 ή €1.8. Σαπούνι πολυεθνικής εταιρείας πλέον, αλλά απίστευτο!
Έχει κακό άρωμα, κάτι χημικό λεβάντας-λεμονιού, και περίεργη υφή. Μετά από κάποιες χρήσεις θα μικρύνει, και θα μαζέψει στο μπολάκι του, που Btw είναι απίστευτα λεπτό! Αλλά, απίστευτο και ατελείωτο γλίστρημα, ίσως το πιο εύκολο στη δημιουργία αφρισμού, και για μένα έχει το ιδανικό Post shave. Ενυδατωση χωρίς λιπαρότητα, και σφικτό δέρμα. Καθαριστικό σαπούνι. Ακολουθεί και αυτό τη γαλλική φιλοσοφία ξυριστικών σαπουνιών. Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά κάτι μου λέει πως θα μας έρθει κάποια στιγμή!

Περιμένω την ψήφο σας, και τα σχόλια! Η επιλογή, μπορεί να αλλάξει. Δημοψήφισμα για έναν μήνα!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Μιά και μιλάμε γιά vfm, από τα παραπάνω σαπούνια, Arko και ξερό ψωμί. :D
Το έχω δει να αφρίζει σε νερό προϊόν αφαλάτωσης, εκεί που δεν άφριζε αφρόλουτρο. 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε παρακαλω πολυ Jimbo, οταν αναρτας ψηφοφορια να παραθετεις στοιχεια των προιοντων που συμμετεχουν και οχι την προσωπικη σου αποψη. Αυτην μπορεις να την αναφερεις στο ποστ που περιγραφεις ποιο συγκεκριμενο προιον ψηφισες και γιατι ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μην ξεχνάτε την Cella ... και αν είναι να μπουν τα Monsavon και DvH στο παιχνίδι, μπορεί ίσως και το Barbus Classic να έχει θέση (1,8€ στη Σλοβενία). Επίσης και το wilkinson stick που είναι πάρα πολύ καλό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akist την 01 Μαρ 2019, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Από αυτά έχω δοκιμάσει την παραδοσιακή TFS, Prorasso, LEA, La Toja.
Μύρισα αλλά δεν με έπεισαν να δοκιμάσω Arko, Vergulde Hand και Derby (λόγω μυρωδιάς).
Prorasso με την καμία, για μένα παίζει το La Toja και τα TFS ψηλά.
Το LEA καλό αλλά σκληρό, θα προτιμούσα να μην χρειαζόταν να το τρίβεις με μανία στο πρόσωπο μέχρι να αφήσει σαπούνι.

Την τρίτη μου ψήφο θα την έβαζα στο Dusy Cabinet αν είχε μπει στη λίστα, που το θεωρώ και καλύτερο από τα τρία. :)
Μιχάλης
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Δυστυχώς κύριοι, οι προτάσεις βγαίνουν αρκετά έξω από το budget!
H Cella δεν ξέρω αν είναι πλέον ultra VFM. Εχει πια περίπου 7€!!!
Και μετά αγαπητέ Μιχάλη, πάμε να παίξουμε μπάλα σε... κιλά! Ε οκ, δεν είμαστε μπαρμπέρηδες! Εδώ δε ξέρουμε πως να τελειώσουμε αυτά των 100γρ :D

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
herco έγραψε: 01 Μαρ 2019, 12:32 Σε παρακαλω πολυ Jimbo, οταν αναρτας ψηφοφορια να παραθετεις στοιχεια των προιοντων που συμμετεχουν και οχι την προσωπικη σου αποψη. Αυτην μπορεις να την αναφερεις στο ποστ που περιγραφεις ποιο συγκεκριμενο προιον ψηφισες και γιατι ;)
Ηρακλή, γιατί; Δε προσπαθώ να κοροϊδέψω κάποιον. Είπα ξεκάθαρα, πως είναι η δική μου, υποκειμενική άποψη :)
Κάποιος που θα ψηφίσει κάτι, το έχει ήδη δοκιμάσει, οπότε δεν μετράει τη δική μου άποψη! Αυτό έλειπε δηλαδή!
Αν μου πεις εσυ, αγαπάω με όλο μου το είναι τα Proraso, θα πω εγώ κάτι που δε μου αρέσουν? Ή επειδή είπα πως τα θεωρώ κακά, δε θα τα ψηφίσεις?
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δεν έχω καταλάβει το budget-scope , μιλάμε για σαπούνια vfm γενικώς η αυτά που στην τοπική ελληνική αγορά μπορούν να αγοραστούν οικονομικά;
Που είναι το ταβάνι και το πάτωμα ;
Το αναφέρω γιατί το DvH έχει κοντά στα 7 ευρώ σε τοπικό κατάστημα αν θυμάμαι καλά (και το κιλό vitos της Susan darnell κοντά στα 12) , η cella στην Ιταλική αγορά κοστίζει 3,8 ευρώ.

:hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι επι προσωπικου το θεμα Jimbo ουτε αφηνω υπονοια οτι προσπαθεις να κοροιδεψεις κανεναν :) Ομως αφενος ολοι γνωριζουμε τα συγκεκριμενα προιοντα και ολοι θα ψηφισουμε αυτα που θεωρουμε τα καλυτερα - και δεν υπαρχει λογος να διαβασουμε στο post που οριοθετει την ψηφοφορια θετικες ή αρνητικες αποψεις για αυτα. Τετοιες κριτικες θα γραφτουν στο υπολοιπο thread απο τους συμμετεχοντες (και απο σενα και απο μενα πχ). Ετσι δουλευουν οι ψηφοφοριες στο φορουμ ;)

Anyway, αυτα τα εγραψα για μελλοντικη "χρηση" - ας ψηφισουμε και ας "τσακωθουμε" εδω με την ησυχια μας :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ ψήφισα Palmolive, Lea και Derby (όχι ότι δεν μου αρέσει το Arko, κάθε άλλο, απλά θεωρώ το Derby καλύτερο στο post shave).
Φυσικά θα ψήφιζα το στρουμφάκι (Wilkinson), το Speick στίκ και το Palmolive αν ήταν στη λίστα τα 2 πρώτα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αχ ωραία! Εικόνα Εικόνα Soap fight!

Το πιο αξιομνημόνευτο ξύρισμα ever που θυμάμαι το έκανα με την χρυσοχέρα DvH. Τα υπόλοιπα της λίστας μου είναι απωθητικά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”