Αφιέρωμα ΚΑΙ ψηφοφορία σε ultra VFM Σαπούνια ξυρίσματος

Τελικά εσείς ποιο προτιμάτε;(max 3 επιλογές)

Το δημοψήφισμα λήγει την 31 Μαρ 2019, 12:42

Proraso
4
6%
RazoZero-TFS
3
5%
TFS παραδοσιακή σειρά
10
15%
Arko
7
11%
Derby
6
9%
La Toja
14
21%
LEA
4
6%
Palmolive
11
17%
Vergulde Hand
3
5%
Monsavon
4
6%
 
Σύνολο ψήφων: 66
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καταρχην να πω οτι δεν εχω δοκιμασει ακομα τα νεα rasozero σαπουνια - εχω αποτραβηχτει καπως απο νεες αγορες και δοκιμες - αλλα συντομα σκοπευω να παρω κανα κιλο Barbacco απο τον Γιαννη για δοκιμη διαρκειας.

Εχω καποιες μικρες διαφωνιες με το αρχικο ποστ πχ Η LaToja ειναι ιστορικη Ισπανικη εταιρεια και ακομα και εξαγορασμενη απο τη schwarzkopf henkel που ενας Θεος ξερει που φτιαχνει πλεον τα προιοντα της, παραμενει το καμαρι της νησου La Toja. Η DVH ειναι λιγο πιο "μικρη" ηλικιακα (~1600) αλλα το θεμα με τα προιοντα της ειναι τα τρελα (και ακατεβατα) μεταφορικα της Ολλανδιας. Το σαπουνι πωλειται 7 ευρω και σε Ισπανια και σε Ιταλια και σε Ελλαδα - και δεν θα μπορουσε να πουληθει φτηνοτερα. Μην ξεχναμε επισης οτι το Monsavon πωλειται 1.5 - 2 ευρω στη Γαλλια στην Ελβετια και στο Βελγιο λογω της παλαιας διακρατικης συμφωνιας μεταξυ των χωρων αυτων. Μεχρι προπερσι που το ειχα ψαξει πωλουνταν 11 λιρες στην Αγγλια που ειναι και απεναντι...

Επισης οταν υπαρχουν σαπουνια που οι συσκευασιες του κιλου πωλουνται 11-12 ευρω τοτε πχ η Cella των 7 ευρω τα 150γρ δεν την λες και VFM. Πλακα πλακα θα μπορουσαμε να βαλουμε μεσα στην ψηφοφορια ακομα και το Σπλεντιντ του 1.95 τα 100γρ.

Προσωπικα ψηφισα τα παραδοσιακα TFS και μετα Derby και ARKO. Παντως ολα καλα σαπουνια ειναι **


** για τα Proraso δεν ορκιζομαι ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Νομίζω, πάντως, ότι η σωστή έννοια του value for money αφορά προϊόντα που είναι φαινομενικά λίγο πιο ακριβά από το συνηθισμένο, αλλά σου προσφέρουν πολλά περισσότερα από τα φτηνά (χωρίς να κοστίζουν όμως και μια μικρή περιουσία, όπως άλλα, πιο ακριβά). Π.χ. το refill του σαπουνιού Tabac που το βρίσκουμε και 9 ευρώ εδώ ή το αντίστοιχο του MWF στα 9,90, είναι σαφέστατα value for money σε σύγκριση με υποδεέστερα αλλά και φθηνότερα Cella και Proraso. Αλλά και από το σαφώς πιο οικονομικό από ακριβά σαπούνια όπως τα PAA π.χ., χωρίς να υστερεί (κάθε άλλο) σε ποιότητα.

Οπότε ίσως πιο σωστό θα ήταν να ονομαζόταν το τόπικ "Καλύτερα low budget" σαπούνια. Προσπερνώντας αυτήν τη λεπτομέρεια, η ψήφος μου πάει σε Arko, Palmolive (εκτός από το στικ, λατρεύω και τις κρέμες) και La Toja. Eιδικά το Arko, είναι σίγουρα το καλύτερο στη σχέση απόδοσης-τιμής (προφανώς και το Derby, αλλά ακόμα δεν το 'χω δοκιμάσει).
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Derby κ Arko ήμουν σίγουρος πως είναι η ίδια εταιρία με άλλο branding. Ίδιο προϊόν, ίδιες ιδιότητες, άλλο άρωμα, άλλο χρώμα. Πολύ τίμια σαπούνια.
Από τα παρόντα αξιοπρεπέστατα σαπούνια (από όσα έχω δοκιμάσει), κορυφαία σχέση τιμής απόδοσης θεωρώ πως έχει το LaToja που αφρίζει για πλάκα ακόμα και σκληρό νερό, ενώ αφήνει γλύστρα. Το LEA παρεμφερές και τσίμπησα και 2 στικ με διαφορετικά αρώματα για 1,40 έκαστο στην τελευταία επίσκεψη στην Ισπανία. :">
Το TFS το βρίσκεις με ακόμα λιγότερα χρήματα στην Ελλάδα και σε βαζάκι, που αν το θες για το σπίτι βολεύει στο σβούρισμα του πινέλου. Αφρίζει επίσης πανεύκολα, προστατεύει λιγότερο όμως.
Τι να διαλέξει κανείς; Μα ΟΛΑ }:D
Σαπούνια που παίρνεις με κέρματα είναι παιδιά. Αποκτήστε τα όλα και σαπουνιστείτε ακόμα και όταν δεν ξυρίζεστε. Έτσι για να μην αραχνιάζουν και τα πινέλα μας.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

To la toja αν και μου αρέσει πολύ, σε πολύ σκληρό νερό δεν...
Δοκιμασμένα. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Να πω και εγώ ότι επειδή μάλλον τα έχω δοκιμάσει τα περισσότερα ότι;
1)TFS Agrumella και ΜonSavon υπερέχουν όλων ως προς τις μηχανικές ιδιότητες τους
2)Derby +Arko σαπούνια για λεμονολαγνους με μέσο όρο ως προς ιδιότητες
3)Palmolive stick στο φουλ του φουζέρ με ακόμα λιγότερες ιδιότητες
4)la Toja stick όταν δεν θέλεις τίποτα να μυρίζεις παρά μόνο μια αυρα καθαριότητας ικανή τόσο ώστε να το αναζητάς στις ουδέτερες ξούρες.
Τώρα όταν βρέχει έξω και φυσά με παγωμένο αέρα ε ναι ένα ξύρισμα με Proraso Santalo θα το έριχνα ευχαρίστως
μα όταν θα μπαίνει η άνοιξη πάλι θα θυμηθώ το Palmolive stick μαζί με το εξαιρετικό home made fougere which hazel by
@Akist.
Αν τώρα έπρεπε να μείνω με τρία;Agrumela,Monsavon,Derby
με δυο; Agrumella,Monsavon
με ενα; Agrumella και κρυμμένο ένα Palmolive stick.
υγ:σήμερα πλήρωσα μια δόση Ενφια,τίποτα το σημαντικό δηλ δυο MDC και κέρασμα δυο γύρες απ'τα παραπάνω,να'ναι καλά τα παιδιά.
Αυτά!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Δεν εχω τα Monsavon, V.H. & Arko.
Εχω, αλλά δεν εχω δοκιμάσει ακομα (μη βαρατε.. :D ), τα LEA (σαπούνι και στικ), La Toja (στικ) & Palmolive (στικ).
Από αυτά που μένουν θα έλεγα ότι το TFS Rasozero Barbacco είναι το αγαπημένο μου τώρα τον χειμώνα, τα αλλα δυο δεν τα ξέρω.
Ακολουθούν τα παραδοσιακά TFS (ειδικά το sandalo/μπλε, μετά το πράσινο για καλοκαίρι ενώ το κιτρινο μου μυρίζει πολύ "περβόλι")
Τρίτο και μακριά από τα αλλα, εβαλα το Derby stick. Αμφιταλαντευτηκα αναμεσα σ'αυτό και στα Proraso για τον πιο πλούσιο και πιο ποιοτικό αφρό που κάνει και όχι για το άρωμά του που δεν με τρελαίνει κιόλας, τομέας όπου τα Proraso σαφώς υπερτερούν στη μύτη μου.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Έχοντας δοκιμάσει τα πάντα από τη λίστα που παραθέτεις εκτός του Palmolive, θα πω ότι το πιο vfm ειναι το la toja. Ωστόσο, όπως έγραψε κ ένας φίλος παραπάνω το vfm θεωρώ πως έχει να κάνει με προϊόντα μεσαίας κατηγορίας τιμής, παρά με πιο χαμηλού κόστους. Το la toja θα μπορούσε να κοιτάξει ας πούμε στα μάτια τη Lavanda της Ach Brito, αλλά ποτέ δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί μια κρεμα Harris ή toobs. Γενικα, ειμαι της άποψης ότι στο 99% των πραγμάτων ισχύει το ότι πληρώνεις, παίρνεις.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ψηφισα Derby σαπουνι, νομίζω ότι μου φαίνεται καλυτερο απο ολα τα υπόλοιπα στη λίστα.
Έχει και τον καλυτερο αφρο.


Μα αν τυχόν τυχει και μπει λίγο στο ρουθουνι σου την ώρα που το απλωνεις την έκατσες. Πιθανόν να σου κάψει το εσωτερικό από τα ρουθούνια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Τι εννοείς οτι μπορεί να σου κάψει το εσωτερικό από τα ρουθούνια; Έχει κάποιο συστατικό που σε πειράζει;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Σου έχει μπει στο ρουθούνι ποτε Derby? Τσουζει κάμποσο αν δε το ξεβγαλεις. Στο προσωπο δε δημιουργει θέμα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”