Siliski Shaving soaps

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Εδώ έχουμε καινούργια σχετικά σαπούνια, που το κύριο maketing στοιχείο τους είναι η έλλειψη palm oil/butter. Επίσης είναι vegan.
Σχετικά ικανοποιητική γκάμα αρωμάτων, μεγάλης έντασης όπως τα μυρίζεις, που δυστυχώς πέφτει όταν κάνεις τον αφρό.

Εγώ πήρα δύο, το patchouli blend, και toasted almond. Το δεύτερο απίστευτο άρωμα, το πρώτο δε μου κάθεται.
Σε γενναία δείγματα, των 2oz.

Μετά από δοκιμές και με τα 3 είδη πινέλου,(ασβός, χοίρος, συνθετικό), έρχομαι να σας πω την άποψή μου.
Πως να αρχίσω...

Μυριστήκανε στο Μούρικα κονόμα από τα σαπούνια, και πάει ο κάθε πικραμένος να αρπάξει ό,τι μπορεί.
Και πάμε μετά εμείς, και τα αγοράζουμε με κλειστά μάτια. Και η ταρίφα πλέον είναι $15.
Θέλει πολλή δουλειά για να έρθει σε κατάσταση ξυρίσματος, με πολύ νερό, αλλά και πάλι παραμένει κολλώδες. Το απεχθάνομαι αυτό σε ένα σαπούνι, αλλά σε κάποιους αρέσει. Καταλαβαίνω. Διαφορετικά γούστα.
Για να καταλάβετε τι εννοώ, έχει έντονες ομοιότητες σε Wickham 1912 formula, και λίγο από B&M classic. Δε γλιστράει καλά, κάνει το ξυράφι να κολλάει πάνω στον αφρό.
Και σαν μπόνους, στεγνώνει και το δέρμα μετά το ξύρισμα... :'( :angry-banghead:
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Δοκίμασα το Appalachian forest. Και εμένα δεν με τρέλανε.
Το άρωμα "δεν..." και απο γλύστρα "ούτε καν..."

Βέβαια με τον αφρισμό του δεν είχα πρόβλημα στο συνθετικό, αλλά δεν θα έδινα λεφτά να το αγοράσω.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ούτε εγώ είχα θέμα με τον αφρισμό.
Ίσα ίσα που μου κάνει σε στυλ σαπουνάδας.
Πως είναι το mwf; Αλλά οι όποιες ομοιότητες τελειώνουν εκεί.
Σαν άρωμα μου αρέσει, σαν σαπούνι συμπαθητικό αλλά για τα λεφτά του ούτε για πλάκα.
Σε post σου δίνει την ευκαιρία να χαρείς το prorasso.
Στεγνό αλλά δεν με χαλάει.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πράγματι, μετριότατο σαπούνι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ειλικρινά δεν τα έχω δοκιμάσει.Δεν ξέρω όμως γιατί τόσος ντόρος?
Στο εξωτερικό δεν έχει γίνει τόσος χαμός.
Επίσης από κάποια review παρατήρησα πως είναι λίγα αυτά τα review.
Θεωρώ ο,τι και στα artisan υπάρχουν οι κλασσικές αξίες.
Από εκεί και πέρα λίγα αξίζουν και καλό θα είναι το άρωμα να είναι το κριτήριό μας.
Π.χ όχι να πάω εγω να πάρω ενα αμύγδαλο ή ευκάλυπτο όταν ξέρω πώς cella και proraso είναι δοκιμασμένες λύσεις.
Γνώμη μου...
Το φουζέρ της εταιρείας σαν ποιο μοιάζει?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Ε όχι και να είναι το άρωμα το κριτήριο για να επιλέξουμε ένα σαπούνι... Fougere δε βγάζει αυτός.
Επειδή η Cella είναι ωραίο σαπούνι, δε θα πάρεις άλλο αμύγδαλο? Και το proraso, τι? Πάλι? Όχι άλλο menthol? Και σιγά το σαπούνι.
Αγαπητέ ρητορα, τι εννοείς "Επίσης από κάποια review παρατήρησα πως είναι λίγα αυτά τα review".
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλά, παίζει ακόμη και το prorasso να είναι καλύτερο σαπούνι από τα Siliski αλλά δεν το λέμε γιατί θα πέσει ο @herco να μας πλακώσει. :D
Ειδικά οι καινούργιες κρέμες της που είναι σκάλες ανώτερες από τις παλιές.
Για το άρωμα, ναι, είναι και για εμένα λόγος να αγοράσω (ή όχι) ένα σαπούνι.
Δεν εννοώ ότι θα είχα θέμα να έχω το ίδιο άρωμα σε διαφορετικά σαπούνια, αλλά αν είναι π.χ. πικραμύγδαλο δεν θα το έπαιρνα που να με ξύριζε μόνο του!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Προσπερνω το θεμα με τα proτετοια :P και να σας θυμισω οτι τα links υπερεπιτρεπονται στο φορουμ μας.

Jimbo μπορεις να δωσεις οσα θελεις - site εταιρειας, μαγαζια εξωτερικου και πιθανα εσωτερικου που εχουν τα σαπουνια - γενικα οτι ξερεις (και φωτογραφιες πχ) ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Jimbo έγραψε: 03 Ιαν 2019, 00:29 Ε όχι και να είναι το άρωμα το κριτήριο για να επιλέξουμε ένα σαπούνι... Fougere δε βγάζει αυτός.
Επειδή η Cella είναι ωραίο σαπούνι, δε θα πάρεις άλλο αμύγδαλο? Και το proraso, τι? Πάλι? Όχι άλλο menthol? Και σιγά το σαπούνι.
Αγαπητέ ρητορα, τι εννοείς "Επίσης από κάποια review παρατήρησα πως είναι λίγα αυτά τα review".
Ας το εξηγήσω λίγο παραπάνω...
sorry για το -σχετικό είναι αυτό-offtopic.

Όταν πάς να αγοράσεις ένα artisan σαπούνι προφανώς και θέλεις να είναι καλό.Καλό είναι όμως και το tabac.
Στο artisan πάς για πράγματα που δε θα βρείς στα εργοστασιακά.
Άρωμα,συστατικά ας πούμε.
Προφανώς και πρέπει να είναι καλό σαν απόδοση.
Αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα επέλεγα με βάση το άρωμα και τα συστατικά.Διότι η διαφορά με ένα σαπούνι αμύγδαλο όπως του cella είναι πολύ μεγάλη για να με απογοητεύσει.
Δηλαδή φαντάσου να είχα τρέλλα και να αγόραζα ένα πικραμύγδαλο με 30€ και να μου έβγαινε μάπα.
Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα απογοητεύομουνα.

Γνώμη μου γενικώς είναι πώς το ρίσκο του να πάρεις ένα άγνωστο artisan ενώ έχεις ίδιο άρωμα στο ξυριστοστάσιο σου είναι μεγαλύτερο.
Την υπέρβαση κοινώς θα την έκανα με πρώτο κριτήριο κάποιο χαρακτηριστικό που δεν έχουν τα βιομηχανικά προϊόντα.
Βέβαια εννοείται πως θέλω να είναι και ποιοτικό παράλληλα.

Παρατήρησα πως είναι λίγα τα review σε σχέση με Barrister and man,fine,razorock κ.ο.κ

υ.γ.Όταν είπα fougere εννούσα αυτό που μυρίζει δάσος.Appalachian forest διάβασα οτι φουζερίζει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Πρόλαβα να γράψω στη Σούπα πριν κάνω τη στοιχειώδη αναζήτηση :P

YMMV, το μόνο αξίωμα στο ΠΞ... Για μένα, το post shave τους είναι δίπλα σε ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει στα μεγάλα ονόματα artisan. Θα επανέλθω γιατί είμαι έξω και γράφω από κινητό.

Πέστε να με φάτε ελεύθερα μέχρι τότε :D
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”