Σαπούνι Ξυρίσματος "MONSIEUR"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Εικόνα
Εικόνα

Μετά απο ένα χρόνο χρήσης και άνω των 50 ξυρισμάτων, νομίζω μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το γαλλικό αυτό σαπούνι.
Είναι σαπούνι που τείνει προς το σκληρό, με άρωμα κιτρωδες-λεμονιζων με υποψία γερανιού και έντονα το κλασσικό σαπούνι Μασσαλίας. Άρωμα που σου φέρνει την αίσθηση της καθαριότητας. Σε ένα χρόνο μέσα δεν έχει χάσει την ένταση του (λίγο πάνω απο το μέτριο). Η αρωματική διάρκεια δεν είναι μεγάλη, πράγμα που θεωρώ καλό, αφού δεν σε δεσμεύει στην χρήση κάποιου αφτερ.
Δεν είναι απαιτητικό στο φόρτωμα (με χοίρους κατά βάση). Λίγες στροφές είναι αρκετές για να αποδώσει αφρό για τρία περάσματα.
Ο αφρός του είναι μεταξένιος και απαλός. Τουτέστιν φτιάχνει καλύτερο αφρό στο πρόσωπο παρά σε μπώλ. Αυτό ίσως να είναι και εντελώς υποκειμενικό μιας και είμαι φαν του face lathering. Δεν θα το έλεγα υδρόφιλο, δεν είναι σαπούνι δηλαδή που διψάει.
Από προστασία τα πάει πολύ καλά. Πάνω απο τον μέσο όρο εύκολα. Στα συστατικά του, δεν υπάρχει κάτι που να με έχει ενοχλήσει, ενώ σε δύσκολα σημεία στο λαιμό μου, έχει αποδείξει τον καλό του χαρακτήρα.
Ανάμεσα στα περάσματα αφήνει ένα προστατευτικό φιλμ που βοηθά στο γλίστρημα που ίσως να είναι και το δυνατότερό του σημείο.
Η μεταξυριστική αίσθηση, στο όριο του αποδεκτού, λίγο πάνω απ'το μέτριο δηλαδή.
Η τιμή του φυσιολογική (γύρω στα 15€ τα 150gr απο Brugge), πράγμα που το καθιστά τίμιο, μιας και όπως είπα δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα στο φόρτωμα.

Είναι ένα σαπούνι που σίγουρα θα ξαναπάρω και το προτείνω ανεπιφύλακτα, μιας και σε εμένα έχει ταιριάξει πολύ καλά.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Ωραία παρουσίαση. Από που το προμηθευτηκες;
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Το είχα βρει στο Βέλγιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”