Barrister & Mann excelsior formula

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Όλη η Glissant γυρίζει σε Excelsior.

Πρώτα το Seville, είναι ηδη διαθεσιμο, μετά το Lavanille, έπειτα το Grand Chypre και μετά το Cheshire. Τα υπόλοιπα 2, BayRum και Cologne Russe αρκετά αργότερα..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Τεστ lather σήμερα με το βασιλιά.

Marco Method, 24mm Tuxedo και φυγαμε. Φορτωμένο πινελο με περιπου 60 στροφές στο σαπουνι και μετά hand lathering.

Αφου φορτώσει βουτάμε ΟΛΟ το θυσανο απότομα στο νερό και το βγάζουμε πλαγια και όχι κάθετα. Συνεχίζεται το χτύπημα. Μετα απο λιγο άλλο ένα βουτηγμα του θυσανου μεσα και χτυπημα. Κάποια στιγμή μου έφυγε το πινελο από το χέρι διότι κατέβηκε lather κι αφου δεν επεσε στη λεκάνη τυχερός είμαι.

Αυριο αν θελετε κάνω PIF πάνω από τα μισά σαπουνια μου και κρατάω το Excelsior.
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Κάνε μερικά ξυρίσματα με αυτό, και σε προκαλώ μετά να ξυριστείς με glissant και να τα ξανα-σχολιάσεις :D :D
ΥΓ. Τι σημαίνει PIF?
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πρώτο ξυρισμα με Excelsior απόψε. Γενια 7 ημερων.

Εξοπλισμός: Yaqi Sagrada Familia 24mm
Merkur 37c Slant με Gillette 7 oclock Super Stainless#3.

Ξεκίνησα συμφωνα με τα δεδομένα που είχα ότι θέλει Marco Method. Αηδίες.

Έβρεξα το πινέλο και χωρίς να το τινάξω καθόλου αρχισα να φορτωνω. Πρέπει να φορτωσα κάπου στο 1 λεπτό, ίσως και λιγότερο. Το πινέλο δε φαινόταν καν φορτωμένο και λέω την πάτησα.

Το βάζω στο προσωπο και ξεκινάω face lather. Αρχικά έδειχνε ότι δε θα γίνει ποτε αφρός, αλλά ξαφνικά άρχισε να φαίνεται σαπουνι και έγινε το πρώτο μπαμ. Ωπα λεω εδώ είμαστε. Στροφορμή με μεγαλύτερη ταχυτητα πλεον. Αρχίζει και γίνεται κρεμώδες. Ποτε όμως τρελός αφρός σαν αυτους που βλέπουμε στις φωτογραφιες. Εμένα μου αρέσουν τέτοιου είδους αφροι, εντυπωσιακοί, Άγιου Βασίλη. Εδώ έχουμε να κάνουμε με καθαρά low structure lather. Συνεχίζω να βυθιζω όλο το θυσανο στο νερό και συνεχίζω face lather. Το παρακανα δηλαδή στο νερό, αλλά αυτό εκεί, συνέχισε να το δέχεται.

Πρώτο περασμα θεσπέσιο και χωρίς προβλήματα. Δε μπορω να βγάλω ξεκάθαρα συμπερασματα όμως.

Δευτερο περασμα πλαι, σαφώς πιο λεπτός και υδαρης αφρός, οχι της προτιμησης μου, αλλά τρομερά γλιστερος σε σημείο που να δυσκολεύομαι να πιασω καλά το Sagrada.

Η ολίσθηση αυτου του σαπουνιου με κακό δευτερο lather ξεπερνά κάθε φαντασία. Είναι λάδι πανω σε γυαλί.. Αλλαζα γωνίες έκανα buffing όπου μου την έδινε, πιεσα κάποιες φορές, κανένα προβλημα. Κόντρα στο λαιμό στα πλαγια μόνο αρχικά, άψογο.

Τρίτο περασμα κοντρα, ανελέητο γρήγορο buffing, j-hook, σε σημεία στο λαιμό, η ταχυτήτα με την οποία θεριζε το slant ήταν υπερηχητικη. (*Αναγκαστικά φορτωσα λίγο σαπουνι ακόμα πριν το κόντρα αλλά με τόσο νερό που είχε το πινέλο δεν άλλαξε κάτι. Σχεδόν φαινόταν το προσωπο μου.)

Touch ups σε βαθμό κακουργήματος να τεστάρω τι παιζει με residual slickness, μιας και ουσιαστικός αφρός πλεον δεν υπήρχε. Η λεπίδα αδυνατούσε να με πιασει με το ξεβγαλμενο Excelsior στο προσωπο. Γέλαγα μόνος μου. Συνεχισα μέχρι το κόκκαλο μέχρι που είδα λίγο αίμα στο μουστάκι στην άκρη από πιεση όμως και όχι λόγο του σαπουνιου. Ξεβγαλμα, πολυ ωραίο post shave, κατ εμε ισάξιο του Glissant, παρόλα αυτα το post του Wholly Kaw δε μπορεί να το πιασει.

Ξεβγαλμα, καμιά κοκκινίλα η ερεθισμος, το ειχα παραξηλωσει σήμερα με τη slant αλλά ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ξέρω αν ειμαι BBS, είμαι σίγουρα πολυ κοντά σε αυτό πάντως. *Η slant δεν είναι επιθετική. Αν είχα τη R41 στο ξυρισμα αυτό θα είχα καθαρισει πολυ πιο γρήγορα. Ειδικά στο σαγόνι και κάτω από αυτό.

Στο επόμενο ξυρισμα δε θα δώσω τόσο νερό σε καμία περίπτωση και θα βγάλω σίγουρα καλυτερο lather, αφου το σημερινό ήταν δική μου ευθυνη όχι του σαπουνιου. Ίσως να μη φορτωσα αρκετά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι σαπουνι για αρχαριο. Θα μπλέξει τα μπουτια του.

Αν το συστήνω? Ε προφανως. Δεν έχω αλλά τετοιο σαπουνι στο den. Εχω αφρίσει πολυ πιο εντυπωσιακά αλλα σαπουνια μου, αλλά το ξυρισμα ήταν μάπα.

Για μένα οποίος το δουλέψει με δείγμα δε θα βγάλει άκρη ιδιαίτερα. Θέλει καλό φορτωμα και υπομονή. Δε μαζεύεται στο πινελο όπως το PAA ας πουμε. Η επιφάνεια του αφου ξεπλυθηκε δείχνει άθικτη τη στιγμή που το θέρισα με το 24ρι Tuxedo. Δε μάσησε.

Πηγαιντε παρτε το. Συνιστάται. Άρωμα καλό ευχάριστο, αλλα αδιάφορο κατά τη γνώμη μου. Δε μένει μετά το ξυρισμα πανω σου.

Added in 10 minutes 17 seconds:
Ξέχασα να γράψω ότι είναι πολυ πιο γλιστερο από το Glissant και αυτό είναι φανερό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ένα ακόμη feedback για τη συγκεκριμένη βάση.

Αυτή τη φορά τα πραγματα πηραν διαφορετικη τροπή.. Γενια 7 ημερών.

Εξοπλισμός: Rockwell 6c #6, #5 / Polsilver #1
Yaqi Timberwolf 26mm

Ξεκίνησα το blooming για 1 λεπτό με χλιαρό νερό. Πήρα το νερό του και το πεταξα στο προσωπο τρίβοντας το. Ξεκίνησε ήδη η γλιστρα. Καλά ξεκινήσαμε..

Με αρκετά βρεγμενο πινελο, οχι τέρμα βρεγμενο όμως, ξεκίνησα φορτωμα. Αρχικά δε συνέβαινε τίποτα. Το πινελο δεν τράβαγε τίποτα. Λέω σήμερα δε θα την πατησω. Και το πιεζω κυριοι. Καλη σας απόλαυση.. Αρχίζει λοιπόν να σχηματίζεται ένα κυμα αφρου πυκνοτητας μους Γιωτης. Συνεχίζω έχοντας στο νου ότι έχω διαβάσει κάπου εδώ ότι το σαπουνι αυτό δε φουσκώνει ότι και να κάνεις, ότι δεν πυκνωνει ποτέ κλπ. Άρχισε να δένει το πραμα. Το πινέλο ήταν έτοιμο.

Βουτηγμα ΟΛΟΥ του θυσανου απότομα στο νερό λοιπόν και face lather. Μετά από λίγο, χρειάστηκε άλλο ένα βουτηγμα αλλα μονο τη μυτη του πινελου. Ο αφρος οσο του έδινες νερό τόσο φουσκώνε. Δημιουργία υψηλής ποιότητας σαπουναδας χωρίς σβολους και αδιάλυτο σαπουνι. Η υφή έγινε ήδη μεταξενια.

Μετά από προσθήκη καμποσου νερού, δε σήκωσε τόσο όσο περίμενα, καλο αυτό, δε με κουρασε, είχε αρχισει να κάνει μυτες και ήταν έτοιμο.

Πιάνω τη Rockwell με κουμπωμενη στη γεμιστήρα, γιατί προκειται για όπλο, μια φρέσκια Polsilver. Στο #6. Είχα καιρό να βάλω Polsilver μέσα και μετα την πρώτη κατεβασια πριν ξεπλυνω το πρόσωπο, έπιασα το κινητό από δίπλα και έβαλα παραγγελία μια 100αδα. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι στα καλά μου..

Μιλάμε για πρωτο περασμα-δυναμίτη. Μπόμπα πως το λένε. Δεν έμεινε κολυμπηθρόξυλο.

Δευτερο περασμα στο #5 και ο αφρος πιο λεπτός. (Προσοχή σε αυτό το σημείο μη σκοτωθειτε από την ολίσθηση και μόνο στο ανάγνωσμα). Κάποιοι θα με πουν υπερβολικο και ότι τα παίρνω από τον B&M.. Δεν πειράζει. Μιλάμε για υπερβολικά γλιστερο σαπουνι. Νομιζα οτι το δέρμα μου ήταν αλεξίσφαιρο. Δε με έπιασε στιγμή η λεπίδα, πουθενά. Δε θυμομουνα την Polsilver τόσο καλή. Τρομερη λεπίδα ρε μαγκες. Δεν άφησε ουτε έναν αιχμαλωτο. Απο τη συγκίνηση, πιάστηκα σα χθεσινος άσχετος και άρχισε να τρέμει το χέρι μου με αποτέλεσμα να με γραπωσει λίγο στο σαγόνι η λεπίδα, οπου ήταν λίγο ζόρικο, τουλάχιστον στη αρχή. Με το alum σταμάτησε.

Συνεχισα στο κόντρα με το #5, φορτωνοντας λίγο σαπουνι ακόμη έτσι για το καλο. Ωραιος αφρος σταθερός και λειος για το τελευταίο περασμα.
Η Polsilver γλίστρησε σαν τρελή και δεν υπήρχε η αίσθηση της τριβής στο μάγουλο. Δεν το πιστευα. Συνεχισα με σαγόνι, μουστάκι. Στο κόντρα στο μουστάκι επέμεινα πάνω από το κανονικό γιατί δεν ένιωθα ότι θα με κόψει η λεπίδα με αποτέλεσμα να φάω ενα κόψιμο στην ακρη του. Εκεί δε χρειάστηκε alum. Τέτοιο BBS στο μουστάκι, δεν είδα ξανά. .

Ένα γρηγορο touch up με τον αφρό που έμεινε κατω απο το σαγόνι και όλα οκ. Ο λαιμός ήταν γυαλι παρόλη τη δυσκολη φορά των τριχων εκεί. Μιλάμε ετριζε.

Έκλεισα με Clubman Gent's Gin το οποίο δεν έδωσε ουσιαστικο feedback. Λίγο κάψιμο κάπου στο λαιμό και ίσως στα κοψίματα. Ωραία λοσιόν @Dr.Takero λέμε!

Post shave όχι σαν Wholly Kaw αλλά εξαιρετικό αποτέλεσμα. Κανένα τράβηγμα.

Ποσο κανει είπαμε αυτό το σαπουνι στην έκδοση Seville? 15.99$. Μάλιστα. Μην το πάρετε. Δεν αξίζουν τα B&M. Μόνο hype είναι και δεν αφριζουν. Θα τα πάρω εγώ λοιπόν. BBS ολκής. Στην υγεια μας.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και δεκτες οποιεσδήποτε αντιρρήσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Randy πολύ ωραία τα γραφόμενά σου, μέχρι την προτελευταία παράγραφο. Δεν χρειάζεται να πετάς σπόντες σε αυτούς που δεν συμφωνούν με την άποψή σου, γιατί απλά χαλάς όλο το κείμενο που κόπιασες να γράψεις.

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται απάντηση σε αυτά που γράφω (γενικά μιλάω, όχι για εσένα Randy). Οποιαδήποτε απάντηση που δεν έχει σχέση με το θέμα θα πάει στον κάδο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Πολυ ωραία παρουσίαση οπως και η προηγουμενη Γιώργο, γλαφυρος! Οπως έχω πει είναι το επομενο σαπουνι που θέλω να δοκιμασω :)
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος στο φόρουμ που να έχει δοκιμάσει τη σύνθεση Leviathan και θα μπορούσε να μου περιγράψει τις οσφρητικές νότες;
Είναι ακόμα σε παραγωγή αυτή η παραλλαγή;
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
boss76er
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Αύγ 2020, 16:02
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 22 times
Ηλικία: 47

Καφές και δέρμα είναι η μυρωδιά του,καθαρά άρωμα για κρύο καιρό και είναι διαθέσιμο στο Maggards από όσο βλέπω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”