Barrister & Mann excelsior formula

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Τα λες αυτά γιατί δεν έχεις μυρίσει το stirling Gatlinburg :D
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ε, στα εβδομηνταφεύγα αρώματα που βγάζει, κάποια δικαιούται να τα βγάλει περίεργα. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Of course... Αυτές επιβεβαιωνουν τον κανόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

:text-protest: Στο θέμα μας κύριοι
(IMO αρώματα μόνο Ιταλία και Γαλλία)
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δεν ξέρω τι γίνεται με την Excelsior, διοτι περιέχει xanthan gum μεσα για ακόμη καλυτερο γλίστρημα και θέλει τρελό νερό για να δουλέψει όπως πρέπει και να δώσει καλυτερο post shave. Αφρίζει παντου ωστόσο.

Παραθέτω τι γράφει ο ίδιος ο Barrister(Will) στον Freedberg σε ένα από τα βίντεο του:

I have been giving a lot of thought to the reports of a lack of post shave, trying to find the cause for something I have never encountered. I think I've finally figured it out.

Looking at your lather, it looks much too dry to me, and there's a reason for it: there's a lot of xanthan gum in Excelsior. Like, a lot a lot. It forms some of the primary lubricity and much of the secondary. But it's a horrendously water hungry material. Even more than you'd think. The stuff is so damn powerful that it takes only a 1% dilution to produce a reasonably viscous gel.

Here's the deal: If, after your first lather-up, you go back to the brush and there are dense clumps of lather that have to be spread out, you're not using enough water. If there are clumps of lather anywhere, you're not using enough water. If it doesn't seem voluminous, or looks thinnish and sort of dusty, it's underhydrated. Keep dumping water into it until that clumpy tendency disappears, until you can come back to the brush and it's easy to spread out without any stickiness. THEN it's ready. It takes a lot more than you think, and it took me awhile to realize what what happening, but I'm fairly certain that that will repair the problem. Should also further improve the residual slickness. :)

Του γράφει "much too dry" ενώ ο άλλος έχει τρελαθεί να προσθέτει νερά και του λέει να δώσει κι άλλο. Αν θέλετε τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να δίνεις τόσο νερό σε ένα σαπούνι για να δουλέψει. Ετσι δουλεύει το σαπούνι αυτό όπως και να χει. Εξού και πολλοί θεωρούν μετριότητα τα B&M. Βιάζονται στο lather γιατί θέλουν να πάνε δουλειά και μετά απορρίπτουν ένα σαπούνι τέτοιας κλάσης με ευκολία αλλά τους αρέσει το Arko επειδή κάνει και 2 ευρω.

Τώρα για την Glissant δεν είναι δυνατόν να διαβάζω ότι δεν είναι καλή βάση, κλπ. Θελει νερό και αυτη, κι όταν λέμε νερό δεν εννοώ 4-5 φορές βυθισμα το πινελο σε νερό και οκ. Θέλει τόνους νερου.

Σε δείγμα με το Grand Chypre, διαπίστωσα ότι με ποσοτητα όσο ένα στραγαλι, το νερό που έβαλα για να γίνει σωστό lather ήταν τρομερά πολυ. Όσο του έδινες νερό, τοσο φουσκωνε.

Ειλικρινά δεν ξέρω ποσα σαπουνια στην αγορά artisan η μη είναι καλυτερα απο Barrister & Mann.

Ο καθένας έχει τις προτιμησεις του σαφώς αλλά το σαπουνι αυτό βγάζει μάτι ότι είναι άριστο. Μαζί με αλλά δυο-τρια artisan από Αμερική νομίζω είναι κορυφές.

*Δε θα ερθω σε αντιπαράθεση με κανεναν που εχει αντίθετη αποψη. Δεν πιέζω κανέναν να του αρέσει το Β&M εξάλλου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Randyman την 10 Μάι 2019, 00:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Γιώργο, παίζει μεγάλο ρόλο το νερό.
Με άλλο νερό δίνει φοβερά ξυρίσματα, με άλλο κολλάει σαν uhu.
Και μάλλον του πάει πιο πολύ το σκληρό νερό.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Προφανώς, και πολύ πιθανόν Μιχάλη. Σε πολλά σαπούνια συμβαίνει εξάλλου. Αλλά στο Barrister φαίνεται να ταιριάζει το νερό μου.
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Μα δεν έχει νόημα να συζητήσουμε κάτι, αν λες ό,τι δεν πρόκειται να έρθεις σε αντιπαράθεση με κάποιον που έχει αντίθετη άποψη. Πετάς μια βόμβα πως η glissant είναι η καλύτερη formula ever, και μάλιστα και τα Non arrtisan included, και αν σας αρέσει...

Εν το μεταξύ, το λες αυτό σε ένα θέμα που δεν είναι για την glissant, αλλά για την καινούργια, που δεν έχεις καν δοκιμάσει από τα λεγόμενά σου.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Στο αρχικο ποστ γραφεις για την εξελσιορ και μετα για τη γκλισαντ.

Κι εγω αυτο εκανα. Που ειναι το κακο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Και ας συνεχίσουμε την κουβέντα για τα Barrister & Mann και την excelsior formula.

Η συγκεκριμένη formula κάνει τον πιο περίεργο αφρό που έχω συναντήσει. Βασικά δεν μοιάζει και τόσο με αφρό. Είναι λεπτός, με υφή σαν γιαούρτι. Όσο νερό και να του βάζω δεν αλλάζει μορφή.

Γενικά τα B&M για εμένα είναι υπερεκτιμημένα.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”