Abbate Y La Mantia

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Προστέθηκε μετά από 59 δευτερόλεπτα:
tasos72 έγραψε: 25 Οκτ 2018, 23:37 Τυπικος πανευκολος αφρισμος TFS (ενα μπιζελακι = γεματο μπολακι !)
..Πατιναζ κανονικοτατο, 9/10 (τριπλο αξελ - 4πλο τολουπ)
Προστασια 9/10
Αρωμα 10/10
Ενυδατωση - αισθηση μετα το ξυρισμα 10/10.

Πολυ δυνατη η συνταγη του σαπουνιου , με αναβαθμισμενη ποιοτητα (μαλλον) υλικων.
Σε μπωλ κάνεις αφρό? Εγώ μέσα στο ίδιο το σαπούνι και λίγο πριν ολοκληρωθεί (αυτό από πρώτη άποψη είναι λίγο δύσκολο γιατί τροφοδοτείται από κάτω συνέχεια νέο "υλικό") η ποσότητα η επιθυμητή (ω ρε μάννα'μ ή αλλιώς βάλε πράμα μάστορα) σε αφρό, μεταφέρεται το πινέλο στο πρόσωπο για τελείωμα, Και είναι τόση η ποσότητα και η ποιότητα πάνω στον θύσανο που μετά το πρώτο πέρασμα λίγες σταγόνες νερό πάνω του και συνέχεια για δεύτερο. Και έτσι τρίτο κλπ κλπ
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Σχήμα λόγου ήταν Δον Μητσε. :whistle:
95% κάνω face lathering, όμως όσες φορές δοκίμασα χτύπημα στο μπολ, το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακή ποσότητα αφρού !
Επειδή εκ φύσεως (ή έξεως σε σημείο αυτισμού ??!!) είμαι οικονόμος σε οποιοδήποτε υλικό, αποφεύγω το υπερφόρτωμα και το χτύπημα μέσα στο μπολ του σαπουνιού.
Προτιμώ η διαδικασία παραγωγής αφρού, να γίνεται πάνω στο πρόσωπο, με απαλή πίεση του πινέλου.(το αντίθετο του Ανδρέα δλδ.. :mrgreen: )
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μετά από αρκετά ξυρίσματα, το θεωρώ ένα από τα top σαπούνια μου και ίσως από τα μοναδικά 2-3 που θα αγόραζα και δεύτερο της ίδιας εταιρίας.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

@Tzimisce έχω ένα Don Jose όνειρο! }:D
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Να το φέρεις το Σάββατο να ανταλλάξουμε χαρτάκια. :lmao
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μαγικό σαπούνι, κάθε ένα από αυτά έχει διαφορετικά συστατικά και προσφερει διαφορετικά πράγματα.

Σε απόδοση όμως γενικά είναι εκ των κορυφαίων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

tasos72 έγραψε: 03 Απρ 2019, 07:53 Σχήμα λόγου ήταν Δον Μητσε. :whistle:
95% κάνω face lathering, όμως όσες φορές δοκίμασα χτύπημα στο μπολ, το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακή ποσότητα αφρού !
Επειδή εκ φύσεως (ή έξεως σε σημείο αυτισμού ??!!) είμαι οικονόμος σε οποιοδήποτε υλικό, αποφεύγω το υπερφόρτωμα και το χτύπημα μέσα στο μπολ του σαπουνιού.
Προτιμώ η διαδικασία παραγωγής αφρού, να γίνεται πάνω στο πρόσωπο, με απαλή πίεση του πινέλου.(το αντίθετο του Ανδρέα δλδ.. :mrgreen: )
Κατ αρχην και "μαλιασε" η γλωσσα μου εκφραζοντας παντα την δικη μου αποψη οτι face lathering - uber alles!!!!!
Και οπως να παει το πινελο στο προσωπο ακομα και φορτωμενο με ετοιμο αφρο απο bowl lathering (μου ερχεται ανατριχιλα να φανταστω θυσανο ψεκαρισμενο με ετοιμο αφρο απο γκαζομπουκαλο να μεταφερεται στο προσωπο χαχαχα) θα κανει αρκετες βολτες στο προσωπο για το σχετικο μασαζ.
Απλα ετσι οπως το κανω φορτωνεται περισσοτερο υλικο και το face lathering γινεται απολαυση που σταματημο δεν εχει. Καταμαλωνεις βεβαια περισσοτερο σαπουνι αλλα πρωτον εισπρατεις σιγουρα περισσοτερη απολαυση. Εξ αλλου μην ξεχναμε τη γνωστη παροιμια "αν δεν περισεψει δεν φτανει". Και να παψεις τις τσιγκουνιες χαχαχαχαχα.
Δλδ η παραγωγη αφρου γινεται 100% on the face. Απλα με περισσοτερι και πιο "παχυ" υλικο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Καλημέρα!
Τις τελευταίες μέρες, τσεκάρω εξονυχιστικά το σετ Abbate y la mantia Vegano. Δηλαδή αποκλειστικό σαπούνι/asl σε κάθε ξύρισμα.
Τα 2 πρώτα ήταν με διαφορετικούς ασβούς, έναν 2band, και έναν best της Simson. To τρίτο, ήταν με συνθετικό μεγαλούτσικο, και λιγότερο φόρτωμα.
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου αρώματα ever στο wetshaving, και δυστυχώς με ερεθίζει.
Είδα με μεγάλη περιέργειά, πως με συνθετικό πινέλο, είναι καλύτερα τα πράγματα. Δεν έτσουζε τόσο, ίσως γιατί είχα φορτώσει λιγότερο. Προφανώς πήρε και λιγότερο νερό εφόσον είχε λιγότερο σαπούνι.
3 ξυρίσματα λοιπόν, συνεχόμενα, κανένα την επόμενη μέρα. Όλα είχαν 2 μέρες διαφορά.
Ας σας κάνω λοιπόν μία πρωτη παρουσίαση.
Η πρώτη εικόνα, είναι τρομερή. Χάρτινο κομψό κουτάκι, με την κορδέλα τους και το βουλοκέρι. Ανοίγοντάς το, βλέπεις το μεταλλικό κουτάκι, μέσα σε χαρτάκια, που μοιάζουν με άχυρα. Η ετικέτα πανέμορφη. Το μπουκάλι σκούρο, με πορτοκαλί λεπτομέρειες. Η τιμή, δε λες ότι είναι και μικρή βέβαια.

Στα αρώματα τώρα... Επειδή είχα την ευκαιρία να τα μυρίσω όλα, σας λέω ξεκάθαρα πως ό,τι και να διαλέξετε από τη σειρά, ειναι safe, και πολύ κλασάτο. Μεγάλη ένταση(με εξαίρεση ίσως το mateo), προσεγμένα, κολωνάτα. Προσωπικά, κλικ μου έκανε το vegano, και μετά το volcano.
Το vegano που έχω, είναι ένα πολύ (πολύ όμως) φρέσκο φουζεροειδές. Δε χορταίνω να το μυρίζω. Ναι, θα καταλάβεις το καρότο, αλλά πιο έντονα είναι το αγγούρι και το αγιόκλημα. Είναι το πιο spot on ανοιξιάτικο άρωμα!

Το volcano, είναι πιο σκοτεινό, ναι μεν μυρίζει πιπέρι όπως λέει, αλλά έχει έντονο το "ηφαιστειακό χώμα". Πως στο μυαλό σας μυρίζει η Σαντορίνη, όταν βλέπετε μια εικόνα της Καμμένης? Ε, αυτό!!!

Πάμε και στα του ξυρίσματος. Το φόρτωμα είναι εύκολο. Πολύ εύκολο. Τώρα αν θα σκληρύνει αργότερα δε ξέρω. Θέλει προσοχή, γιατί εύκολα αν ξεχαστείτε καθαρίζετε το ...μισό μπολ με τα πινέλα που έχουμε! :D Τυπικός αφρισμός TFS. ΕΥΚΟΛΟΣ. Περιέργως, όχι μόνο δε θέλει πολύ δούλεμα, αλλά δεν πρέπει να το δουλέψεις και πολύ, γιατί "σπάει" και γίνεται σαν αφρός τενεκεδένιος!!! Δηλαδή ναι μεν πολύ αφράτος και φουσκωτός, αλλά αέρας κοπανιστός, που δε δίνει γλίστρημα και προστασία.
Γενικά, θυμίζει σε πολλά σαπούνι TFS, ίσως με ένα κλικ παραπάνω στη ποιότητα. Ποιότητα ομως που δε φαίνεται άμεσα (εκτός φυσικά από τα αρώματα) αλλά κυρίως στην αίσθηση μετά το ξύρισμα.
Ξεκάθαρα το post shave του είναι και το ατού του σαν σαπούνι. Σε ιδιότητες, δε μπορώ να πω πως με τρέλανε κιόλας. Έχει απλά οκ προστασία, και απλά οκ γλίστρημα, και αυτά όταν δουλεύτηκε ελαφρώς διαφορετικά από ότι κάνω συνήθως. Ο αφρός δεν είναι και από τους πιο πυκνούς που έχω δει, χωρίς να είναι αρνητικό αυτό. Αρνητικό είναι πως δε δουλεύει και τόσο καλά όσο περίμενα με ασβούς.

Πάμε τώρα στο after shave lotion.
Έχει αρκετό οινόπνευμα, αρκετή χημεία, και σύνθεση που θυμίζει asl "supermarket". Και όμως, σε συνδυασμό με το σαπούνι, δουλεύει τέλεια!
Το όλο σκηνικό, αξιοθαύμαστα συνεχίζει να είναι "Vegano", και αφήνει ένα αρκετά ενυδατωμένο πρόσωπο, χωρίς λαδίλες και λιπαρότητες! Φρέσκο επίσης, μιας και έχει γενναίες ποσότητες μενθόλης. Σου σκάει και το υπερ-φρέσκο άρωμα, και δένει το γλυκό. Ικανοποιητική ένταση, που μένει για κάποιες ώρες.

Συμπερασματικά? Σίγουρα δεν είναι η όλη κατάσταση αυτό το "top notch" σε ποιότητα που σε προδιαθέτει η παρουσίαση των προϊόντων, αλλά δεν είναι και πολύ κάτω από εκεί. Σίγουρα όμως υπάρχουν εκεί έξω ποιοτικότερα προϊόντα. Σε ιδιότητες, γιατί σε παρουσίαση και αρώματα δε νομίζω...
Από την άλλη βέβαια, αν και αυτά ήταν τέλεια, τα χρήματα που ζητούσαν θα ήταν λίγα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27336 times
Been thanked: 38860 times
Ηλικία: 54

Εύγε!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παντως η τιμη των Abbate (εξαιρω το Krokos γιατι παιζει μονο του) βγαινει στα 16 ευρω τα 100γρ το συσκευασμενο προιον - κατι που δεν το κατατασσει στην ακριβη κατηγορια. Εκει ζουν καποια σαπουνια οπως το Osma Tradition (19ευρω τα 100γρ συσκευασμενο), το ΚΕΝΤ (20ευρω), το MDC (25ευρω) ή το Captain Fawcett στα 34... και μην ξεχναμε τα "αρωματικα κερια" ή το νεο refill (refill) SV με 31

Τωρα στον τομεα αφρισμου δεν συναντησα προβλημα ή καποια ενοχλητικη ιδιαιτεροτητα με ολη τη γκαμα των πινελων μου. Γενικα τα Abbate ξεχωριζουν, και οχι για το ακριβο σαφραν που περιεχουν ή για την Ιταλικη (γουστοζικη) παρουσιαση αλλα για την πραγματικη αποδοση τους.

Βεβαια τα πιο πολλα ξυρισματα μου ειναι με Agrumella ή Derby... ο καθεις με τα κολληματα του :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”