Abbate Y La Mantia

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Κατά την ταπεινή μου άποψη, σίγουρα πάντως δε ξεχωρίζουν για την ποιότητά τους στο ξυριστικό κομμάτι (=ιδιότητες). Σε όλα τα άλλα ναι.
Προφανώς και δεν έχουν πρόβλημα αφρισμού. Το αντίθετο. Αφρίζουν σαν τυπικά TFS. Δηλαδή μόνο με τη σκέψη. Δε μου άρεσε η μορφή του αφρού στο πρόσωπο με ασβό. Συν ότι η προστασία και το γλίστρημα μειώθηκε.

Επίσης, τελείως υποκειμενικά, ποτέ δε με ένοιαξε το κόστος ανά γραμμάριο. Έχω τόσα σαπούνια, που με νοιάζει απλά το κόστος απόκτησης τους. Πχ, δε λέω ποτέ πως τα MDC έχουν τόσο τα 100 γραμμάρια. Λέω πως για να το πάρω, έχει ανάλογα με το άρωμα 40-50€.

ΥΓ. με την έκπτωση που εχουμε στο wellshaved σαν forum, η τιμή του είναι αρκετά χαμηλότερη από αυτή που λες, και ανέρχεται περίπου στα 13 και κάτι ψιλά ανά 100ml :) Τώρα σε γραμμάρια πόσο είναι τα 150ml που λέει ο κατασκευαστής, ειλικρινά δε ξέρω.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εμένα αυτό το 150ml μου φαίνεται πολύ περίεργο...
Δηλαδή αν θεωρήσουμε ότι το σαπούνι έχει το διπλάσιο ειδικό βάρος από το νερό (ε, δεν θα το έχει;) μιλάμε για τουλάχιστον 300 γραμμάρια σαπούνι;
Για τυπογραφικό λάθος μου κάνει. :)
Μιχάλης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

Έχω το Matteo 9.11 Σαπούνι και After Shave. Άριστες εντυπώσεις.Είναι το μόνο σαπούνι που σκέφτηκα πολλές φορές να παραγγείλω και δεύτερο, με διαφορετικό άρωμα αλλά η περιέργεια μου μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο δεν με αφήνει και αγοράζω άλλες Μάρκες Σαπουνιών.
Το Abbate Y La Mantia είναι ένα από τα καλύτερα προιόντα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στον χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Dr Harris Malborough , Martin De Cantre Vetiver , Truefitt Hill 1805 (κορυφαία σαπούνια) Tabac , Mitchells Wool Fat ( ένα κλικ πιο κάτω από τα προηγούμενα ) , Pere Lucien Κέδρος - Πορτοκάλι (Δύσκολα κάνει αφρό αλλά έχει καλό γλίστρημα στο ξύρισμα ),Phoenix Artisan Astra Planeta (πολύ παχύς ο αφρός του), Proraso , Cella, Palmolive ,Nivea, Noxzema , κλπ (δεν περιποιούνται την επιδερμίδα),Σπλέντιτ (όχι για τις μεγαλύτερες ηλικίες γιατί ξεραίνει την επιδερμίδα).
Το Abbate Y la Mantia είναι ένα σαπούνι με όλα τα χαρίσματα που έχουν τα τρία προαναφερόμενα κορυφαία σαπούνια (Dr , Mdc , T&H ) αλλά επί πλέον έχει αυτό το φρέσκο άρωμα που το κάνει να ξεχωρίζει,το δε After Shave του περιποιείται το ερεθισμένο δέρμα υποδειγματικά.
LandoCalrissian93

Το μοναδικό σαπούνι του ιταλικού οίκου που έχω δοκιμάσει είναι το Vegano. Πανεύκολος αφρισμός, απαλό δροσιστικό άρωμα καρότου και μαρουλιού (θετικότατο μιας και στο τέλος του ξυρίσματος μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε aftershave ανεξαρτήτως αρώματος), γήινοι φρέσκοι τόνοι εν ολίγοις. Προτιμάται τους καλοκαιρινούς μήνες μιας και είναι αρκετά δροσιστικό. Κατά το "φόρτωμα" του σαπουνιού χρειαζόντουσαν που και που σταγόνες νερού μιας και "διψάει" (λογικό μιας και είναι παρασκευασμένο από cruelty free υλικά). Ικανοποιητική η προστασία του αφρού κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, όχι σε top επίπεδα αλλά ευχάριστα. Θα σταθώ στο post-shave μιας και η αίσθηση δροσιάς που αφήνει στην επιδερμίδα διαρκεί για ώρες. Δε γνωρίζω για τα υπόλοιπα σαπουνάκια που παράγει η εταιρεία αλλά το συγκεκριμένο ήταν μια ευχάριστη αλλαγή.
stelios veni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 20:05
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 137 times
Been thanked: 218 times
Ηλικία: 56

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα αγοράσει το Isacco μαζι με το after shave και μου είχε αρέσει πολύ.
Σχετικά μαλακό σαπούνι,ελαφρύ,διακριτικό ανοιξιάτικο άρωμα με καλές ιδιότητες και εύκολο αφρισμό(βοηθάει και η μεγάλη διάμετρος του κουτιού).
Έτσι πριν λίγες μέρες αγόρασα και το Matteo 9.11 μαζί με το after shave.
Το ίδιο καλό σαπούνι και αυτό με φανταστικό "γλύστρημα"και άρωμα ιδιαίτερο,καθαρά χειμωνιάτικο(προσωπικά το βρίσκω λίγο "βαρύ").
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Ρωτησα εναν φιλο ιταλο να μου πει τι σημαινει το Abbate Y La Mantia και μου απαντησε οτι δεν ειναι καν ιταλικα. Ψαχνοντας δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο (ισως Κορσικανικα;;;).
Ξερει κανεις τι σημαινει;
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Ιταλικά επίθετα είναι. Τα ονόματα της οικογένειας που φτιάχνει τα καλλυντικά. Πώς λέμε Barrister&Mann ένα πράμα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

𝕬𝖇𝖇𝖆𝖙𝖊 𝖄 𝕷𝖆 𝕸𝖆𝖓𝖙𝖎𝖆
HARD SHAVING SOAP

Capacity: 80g.

Hard Formula:

Εικόνα

Soap Base:

Saffron Extract

Avocado Oil

D-Menthol

Fragrance

Ozonic Notes

Tobacco Leaves.


Ένα άρωμα από καπνό και ευκάλυπτο λουσμένο στο κρύο μόριο μέντας (D-menthol).

ACTIVE: ενυδατωμένο και φρέσκο ​​δέρμα χάρη σε ένα βούτυρο και ένα λάδι: καριτέ και αβοκάντο. Η καλύτερη αντιβακτηριδιακή θεραπεία με Saffron και αγγειοσυσταλτική θεραπεία με δραστικό συστατικό D-μενθόλη.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Εικόνα
Διαφορές μεγεθών συσκευασιών σύμφωνα με την περιεκτικότητα προϊόντος:
~ Hard Soap ~ 80g.
~ Don Jose ~ 150g. " Όπως και τα υπόλοιπα της Abbate Y La Mantia.
~ Krokos ~ 200g. " εδώ περιέχεται τριπλή ποσότητα σαφράν "
~~~ Πρόσφατα είχαμε και 4η συσκευασία στα 175g. με την νέα κυκλοφορία " Ishtar " ~~~

Περί σαφράν..
Στην ελληνική μυθολογία λέγεται ότι ένας όμορφος νεαρός ονόματι Κρόκος,
που ζούσε στο καταφύγιο των Θεών, ερωτεύτηκε τη νύμφη
η οποία ήταν η αγαπημένη του θεού Ερμή.
Η εκδίκηση ήταν άμεση:
το αγόρι μετατράπηκε σε βολβό.
Τόσο ο ελληνικός όσο και ο ρωμαϊκός πολιτισμός χρησιμοποιούσαν το σαφράν
για να ραντίζουν τα δάπεδα των ναών ή να αρωματίζουν σπίτια.
Ήδη ο Πλίνιος είπε για την ευρέως χρησιμοποιούμενη αφροδισιακή χρήση του κρόκου.
Στην πραγματικότητα, δηλώνει την ικανότητά του να διεγείρει τη σεξουαλική δραστηριότητα,
αλλά κυρίως να αυξάνει την απληστία στις γυναίκες.
Ίσως παραφράζοντας αυτή την τελευταία ιδιότητα,
θα μπορούσε να οριστεί ως «φίλτρο αγάπης».
Οι Σιδώνιοι και οι Στύριοι έβαφαν τα πέπλα των συζύγων τους.

Η οικογένεια Abbate Y La Mantia εδώ και 20 χρόνια καλλιεργεί,
με παραδοσιακές μεθόδους, αγνό σαφράν στους λόφους Maremma της επαρχίας Grosseto.

Τα ύπερα λαμβάνονται από το αποξηραμένο στίγμα λουλουδιών, που συλλέγονται αυστηρά με το χέρι
για να αποφευχθεί η καταστροφή των άλλων τμημάτων του φυτού. Κάθε λουλούδι έχει μόνο τρία στίγματα.
Για να παρασκευαστεί ένα κιλό σαφράν, πρέπει να συλλεχθούν χειροκίνητα περίπου 170.000 άνθη σε έξι εβδομάδες (περίοδος ανθοφορίας)
και για να διατηρηθούν αναλλοίωτες οι ιδιότητες του μπαχαρικού, θα πρέπει να συλλέγονται τις πρώτες πρωινές ώρες.

Η μεγάλη δουλειά που απαιτεί κάνει αυτό το μπαχαρικό το πιο ακριβό στον κόσμο.

Η χρήση του κρόκου σε άλλες περιοχές γεννήθηκε από την εκ νέου ανακάλυψη των αρχών του καλλυντικού, που ήταν πολύ γνωστές πριν από 3500 χρόνια.

Δυνατό και ξεκάθαρο το μήνυμα τους.. “We make high-quality products, or we die”
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12952 times
Been thanked: 13587 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε, @Constantin , μπράβο !!! 👍💈👍
Εξαιρετική η παρουσίασή σου. Πράγματι, έτσι είναι με τα συγκεκριμένα σαπούνια. Έχουν ωραίο συνδυασμό του σαφραν με αιθέρια έλαια και άλλα συστατικά που τα καθιστούν προϊόντα ομορφιάς και όχι μόνο ξυρίσματος..
Στα υπόψιν και το σαπούνι vulcano, το οποίο έχει ένα παράξενο άρωμα πράσινου τσιλι πιπεριού. Προσφέρει αναζωογόνηση, απολέπιση και μοναδικό post shave...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”