Μαλάκωμα σαπουνιού

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λάτρης της μυρουδιάς του σανταλόξυλου χρησιμοποιώ ένα σαπούνι fine sandalwood. Εξαιρετικών ιδιοτήτων και πρωταθλητής στη μυρουδιά (ένταση, ποιότητα, διατήρηση κλπ). Το έχω αν θυμάμαι καλά γύρω στον 1,5 χρόνο και σε ταπεράκι αεροστεγώς κλειστό. Έχει μείνει λιγότερο από μισό και όταν πήγα να το ανοίξω για να το βάλω στην 5θήμερη καθημερινή χρήση (έτσι τα πάω ανά 5 μέρες) αντίκρυσα μια μάζα σαν ζυμάρι κυριολεκτικά. Πατάς με το δάχτυλό σου και χωρίς καθόλου δύναμι το τρυπάς και πιάνεις πάτο. Να σημειώσω ότι η μυρουδιά του διατηρείται σχεδόν στο ακέραιο, αφρίζει πολύ καλά (ίσως και ευκολότερα από πριν), η προστασία εξαιρετική. Μόνο που γλυτσιάζει εκτός αν βάλεις υπερεπάρκεια νερού στο πινέλο και πάρεις τον αφρό που θέλεις για ξύρισμα κατευθείαν στο μπωλάκι του υδαρή στα όρια του αποδεκτού. Τότε δεν γλιτσιάζει αλλιώς λαστιχώνει (και αυτό φαίνεται στο μάζεμα του από την de) χωρίς βέβαια καμία επίπτωση στην προστασία κλπ.
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι προκάλεσε αυτή τη "ζυμαροποίηση"?
Να σημειώσω ότι κάθε επόμενο ξύρισμα πιο πολύ μαλάκωμα. Πιστεύω βλέποντας την πορεία τη σχετική ότι σε καμια δεκαριά ξυρίσματα ακόμα θα γίνει κανονική κρέμα και μάλιστα από τις μαλακές.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Ήθελα και εγώ να ανοίξω αντίστοιχο θέμα μιας και έχω το ίδιο πρόβλημα με σαπούνι σπιτικής παραγωγής.
Το έλυσα μερικώς μιας και το έβαλα στο ψυγείο. Είμαι στην δεύτερη μέρα και έχει σκληρύνει αρκετά.
Περιμένω κάνα δυο μέρες ακόμα για να το δοκιμάσω σε ξύρισμα.
Όσο για το τι δημιουργεί την ζυμαροποίηση, θεωρώ ένα συνδυασμό μη σωστού στεγνώματος και υψηλής θερμοκρασίας.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Η θερμοκρασία είναι αυτή του δωματίου (καλοκαιρινού) το δε στέγνωμα είναι πάντα σχολαστκό. Κάποιο ρόλο θα παίξαν αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν η κύρια αιτία. Μην ξεχνάμε ότι σην ίδια θερμοκρασία (και δίπλα δίπλα) είναι ένα σωρό σκληρά σαπούνια. Κάτι άλλο...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μητσο ποση ωρα το μουλιαζεις και ποση ωρα το αφηνεις ξεσκεπαστο μετα το ξυρισμα να στεγνωσει;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δεν το μουλιαΩ καθολου η για καμια δεκαρια δευτερολεπτα. Αλλα το πινελο με αρκετο νερο. Το στεγνωμα στεγνωνει τελειως και μετα κλεινει. Αυτο τωρα γινεται σε μιση μερα το χειμωνα μιαμιση ισως και λιγοτερο. Μονο πιν κανα χρονο μια φορα το ξεχασα 2-3 ωρες στο νερο. Αλλα μετα το σχετικο στεγνωμα ολα οκ για πολτ καιρο. Αυτο εγινε τωρα τελευταια.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Το στέγνωμα θέλει 24 ώρες (το ιδανικό) και εξαρτάται βέβαια και από τον τύπο του σαπουνιου. Εγώ που μουλιάζω σαπούνια τύπου croap βλέπε RR ή και ακόμα triple milled βλέπε MWF και σκληρά σαπούνια, πέτρα βλέπε PAA δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Μιλάμε για μούλιασμα για κανένα 45 λεπτο. Μήπως εκεί που το άφησες υπήρχε υγρασία ή μήπως το άφησες εκτεθημένο στον ήλιο ;
Για στέγνωμα το αφήνω χειμώνα-καλοκαίρι σε σκιερό μέρος και θερμοκρασία δωματίου και δίπλα σε παράθυρο.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
stergios

Καμια φωτο Δημήτρη?
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Τη δοκίμασα μόλις τώρα.
Όταν την έβγαλα από το ψυγείο(16.00) ήταν αρκετά σκληρό αλλά όχι όσο θα έπρεπε.
Την άφησα σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι τις 20.30.
Μαλάκωσε πάλι και έγινε όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

Εικόνα
Όπως βλέπετε έχει πάρει πάλι υφή κρέμας.
Ο αφρός που έκανε ήταν πλούσιος και ικανοποιητικός για 3+ περάσματα.
Εικόνα
Δεν έχασε ούτε τις ιδιότητές της ούτε και το άρωμά της.
Ξαναμπήκε ψυγείο για καμιά βδομάδα για να δω διαφορά αν και δεν το νομίζω.
Στο κάτω κάτω μπορεί να μετατραπεί σε μία ωραία καλοκαιρινή κρέμα όπως λέει και ο Δημήτρης.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tasos123 έγραψε: 09 Αύγ 2018, 17:03 Το στέγνωμα θέλει 24 ώρες (το ιδανικό) και εξαρτάται βέβαια και από τον τύπο του σαπουνιου. Εγώ που μουλιάζω σαπούνια τύπου croap βλέπε RR ή και ακόμα triple milled βλέπε MWF και σκληρά σαπούνια, πέτρα βλέπε PAA δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Μιλάμε για μούλιασμα για κανένα 45 λεπτο. Μήπως εκεί που το άφησες υπήρχε υγρασία ή μήπως το άφησες εκτεθημένο στον ήλιο ;
Για στέγνωμα το αφήνω χειμώνα-καλοκαίρι σε σκιερό μέρος και θερμοκρασία δωματίου και δίπλα σε παράθυρο.
Τάσο ένα ένα. Το στέγνωμα δεν θέλει 24 ώρες στάνταρ. Εξαρτάται από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, από την υγρασία που έχει το σαπούνι (μούλιασμα). από τον τύπο του σαπουνιού, από τον εξαερισμό του χώρου κλπ κλπ. Εγώ έχω 13 σκληρά όλα στον ίδιο χώρο ένα ντουλάπι του μπάνιου όπου το παράθυρο είναι μόνιμα ανοιχτό με κατεβασμένες τις γρίλλιες. Για να κλείσω καπάκι (ο χρόνος όπως είπα πιο πάνω δεν είναι πάντα ίδιος) πρέπει το σαπούνι να είναι στεγνό 100%. Και όταν λέμε στεγνό 100% εννούμε στεγνό 100%. Αυτό δεν συμβαίνει όπως είπα στο ίδιον χρόνο. Τέλος πάντων εκεί δεν υπάρχει θέμα. Αλλά εν πάσει περιπτώσει το ίδιο γίνεται σε όλα τα σαπούνια. Η ίδια διαδικασία ανά πέντε μέρες. Μόνο αυτό "έπαθε". Το παραμικρό δεν παρατηρήθηκε αλλού. Κάτι άλλο συμβαίνει.


stergios έγραψε: 09 Αύγ 2018, 17:51 Καμια φωτο Δημήτρη?
Στέργιο δεν θα δεις τίποτα. Ότι βλέπεις στις παραπάνω φωτό του Γιώργου. Θα μπορούσες να "δεις" κάτι μόνο αν το έπιανες στα χέρια να δεις την υφή του.

Εν τω μεταξύ όλα τα υπόλοιπα (άρωμα διάρκεια προστασία αφρισμός κλπ) είναι ίδια Μυστήρια πράματα. Μάλλον θα πάω για άλλο fine sandal και αυτό θα το κάνω κρέμα σε μικρό βαζάκι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Δηλαδη το "σαπουνι" αυτο, ειναι triple milled??
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”