Μαλάκωμα σαπουνιού

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ακριβώς. Δηλαδή ήταν!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και καλοκοίταγα το American Blend... με έβαλες σε σκέψεις. ... κάποιος άλλος με παρόμοια θέματα σε Fine υπάρχει ???
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Εμένα η κρέμα LA TOJA έγινε υγρή τώρα το καλοκαίρι!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

akis_peiraias έγραψε: 14 Αύγ 2018, 19:58 Και καλοκοίταγα το American Blend... με έβαλες σε σκέψεις. ... κάποιος άλλος με παρόμοια θέματα σε Fine υπάρχει ???
Άκη όσο καιρό το έχω δεν παρατηρήθηκε τίποτα. Και έχω άλλο ένα fine το snake menthol. Απολύτως τίποτα και 100% σκληρό σε όλες τις φάσεις και που υφίσταται την ίδια διαδικασία με όλα τα υπόλοιπα. Εγώ προσωπικά θα ξαναπάρω. Και έχω και τη λεβάντα που δεν την έχω βάλει ακόμα κάτω από το πινέλο. Σε όλα τους πολύ καλά. Άρωμα διάρκεια περιποίηση αφρισμός γλύστριμα στέγνωμα κλπ κλπ. Εκτός από το συγκεκριμένο. Και όσο έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι να αναφέρεται. Θαύμα θαύμα χαχαχαχαχαχα
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Δημητρη τι χανεις να το ανακατεψεις με κεινα τα ηλεκτρικα κουζινικα εργαλεια που ναι σαν μεγαλα μιξερακια φραπε, με το σκεπτικο της ομογενοποιησης, μπας και στρωσει? Στεγνωμα μετα κ βλεπεις. Ετσι για την εμπειρια. Καλυτερο ισως γινει, χειροτερο το αποκλειω.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Στέργιο δεν θα βγεί τίποτα με το ανακάτεμα. Είναι λίγη η ποσότητα και τόσο μαλακό που μπορώ να το κάνω και με το χέρι. Εκτός αυτού δεν έχω τέτοιο ανακατευτήρι. Αλλά θα το κάνω με το χέρι όταν έρθει πάλι η σειρά του για χρήση.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Dr.Takero έγραψε: 14 Αύγ 2018, 20:20 Εμένα η κρέμα LA TOJA έγινε υγρή τώρα το καλοκαίρι!
Τάκη Καλημέρα!
Κοίταξα τη δική μου τώρα που είδα το post σου (η οποία είναι αγορασμένη το 2016 ) και είναι μια χαρά .... κοίτα αν την έχεις όρθια στο ράφι και στέκεται πάνω στο καπάκι για καιρο κατεβάζει τη γλυκερίνη (όλες οι κρέμες όχι μόνο αυτή ) . Γυρίσετη ανάποδα (το καπάκι πάνω ) για κανένα 48ωρο. ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stergios

Σωστα. Οπως κανουν και αλλα σωληναρια με τα υγρα τους. Και στο τελος ξερενονται. Γυαλιστικες, οδοντοκρεμες, θερμαντικες κλπ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Γι αυτο λοιπον μηπως πρεπει να καθιερωθει καθε τοσο να κανουμε "μασαζ" στα σωληναρια? Δλδ με τα δακτυλα μετακινηση του περιεχομενου απο την κορυφη προς τον πατο και αναποδα και παλι το ιδιο μερικες φορες? Εννοειται με το σωλαναρι κλειστο.
Η μηπως ειναι ακομα καλυτερα να το αδειαζεις σε βαζακι αναλογης χωρητικοτητας (τετοια υπαρχουν πληθωρα σε μηδαμινη αξια) ωστε καπου καπου ευκολα να ανακατευεις το περιεχομενο? Και αν καποια στιγμη ξεραθει να βαζεις γλυκερινη, να ανακατευεις και δια μαγειας η κρεμα να επανερχεται? Αυτο το τελευταιο καποιος το ειχε κανει εδω δεν θυμαμαι ονομα και το εκανα κι εγω σε ενα δειγμα και εγινε σε ολα της σαν φρεσκια.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μήτσο εγώ το έκανα , απλώς θέλει προσοχή γιατί αν υπερβάλλεις μένει η γλυκερίνη στο πάτο υγρή και είναι καλύτερο να είναι φυτική . Παλια που εκανα ότι πείραμα μου ερχόταν είχα βάλει σε μια κρέμα που είχε μείνει λίγο , γλυκερίνη με σύριγγα μέσα στο σωληνάριο (σε δουλειά να βρισκόμαστε :D ) αλλά έβαλα πολύ και έγινε νερό :D
Θέλει λίγο λίγο ίσα να ζωντανέψει . Οι κρέμες στα σωληνάρια , όσες χρησιμοποιώ και τις έχω όρθιες στο καπάκι , κάθε δύο εβδομάδες τις γυρίζω ανάποδα (όσες δεν είναι στο rotation ή είναι αχρησιμοποίητες τις έχω ξάπλα στο κουτί τους ) . Όσο για το βαζάκι έχω την εντύπωση ότι οι κρέμες στο σωληνάριο μένουν σε καλύτερη κατάσταση λόγω λιγότερης έκθεσης στον αέρα .

(Νομίζω είμαστε off topic γιατί υπάρχει νήμα για την συντήρηση... Οπότε καλύτερα να μας μεταφέρουν εκεί... )
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”