Meissner Tremonia

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Επειδή δεν έχω δει να υπάρχει κάτι σχετικό, είπα να ανοίξω μια κουβέντα με θέμα τα θαυμάσια αυτά σκληρά σαπούνια τα Γερμανικά. Έχω μερικά από αυτά και τα θεωρώ ότι ανήκουν στην πρώτη γραμμή της αξιολόγησης της "σαπουνικής".
Είναι 100% οργανικής σύστασης και πραγματικά εξαιρετικής ποιότητας (που αυτά τα δύο δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν πάντα). Παράγουν όλα πολύ εύκολα παχύ αφρό που είναι εξαιρετικά περιποιητικός με το δέρμα. Γλύστριμα επίσης εξαιρετικό και γενικές ιδιότητες αφρού που μου θυμίζουν SMN, nuavia, castle forbes κλπ. Και συσκευασία εξαιρετική. Στιβαρό γυάλινο δοχείο όπου το σαπούνι αν το βάλεις στη μέση αφήνει γύρω γύρω έναν ελεύθερο δακτύλιο γύρω στα 2-3 mm όπου ο παρασκευαστής έχει βάλει ένα λαστιχένιο δακτύλιο μια "τσιμούχα" μάλλον για να εμποδίζει το νερό να πηγαίνει κάτω στο γύρω γύρω χώρο. Εγώ τον έχω βάλει και με την πρώτη σαπουνάδα το σαπούνι από κάτω πιάνει γλίτσα που στεγνώνοντας το σταθεροποιεί λες κι είναι logo στιγμής.Ή εχω δει και γνωστόν που το έχει τρίψει και το έχει πατηκώσει κατά τα γνωστά στο ίδιο του το δοχείο το μαμίσιο.
Εκεί που αρχίζει να "στραβώνει" η δουλειά είναι στις μυρουδιές, όπου σίγουρα μεν είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα αλλά επίσης σίγουρο είναι ότι αρέσουν στην μειοψηφία (μεταξύ των οποίων κι εγώ που δηλώνω φαν)
Μαγικές μυρουδιές που έτσι και κλείσεις τα μάτια αισθάνεσαι ότι φεύγεις, ότι ονειρεύεσαι μπαχάρια μυστήρια και ρετσίνα εξωτικά και μυρουδιές υλικών από τα αφρικάνικα και της ανατολής τα βάθη. Και με διάρκεια.
Επειδή σίγουρα θα επανέλθω αργότερα με πιο ειδική περιγραφή (που αν το κάνω τώρα με τον ενθουσιασμό που έχω θα πέσει το μισό φόρουμ να με φάει όπως έγινε με την περιγραφή της nuavia rossa γιατί διαφθείρω τα μέλη - αστειεύομαι χαχαχα) θα ήταν καλό και σκόπιμο όποιος έχει στην κατοχή του η έχει χρησιμοποιήσει ΜΤ να πει τη γνώμη του και δυο λόγια.
Να πω επίσης ότι η σειρά έχει και για κάθε άρωμα (πρέπει να έχει καμιά δεκαριά) και refil και μικρότερο μέγεθος (65 γρ. ενώ το "κανονικό" είναι 95). Επίσης υπάρχει αντίστοιχα για το κάθε άρωμα και κρέμα πηχτή που αφρίζει έτσι από το μπωλ επίστευτα εύκολα σε συσκευασία 200ml και εδώ έκδοση μικρή 100ml Και επίσης υπάρχει και αντίστοιχη σειρά σε after shave lotions (σε μπουκάλια των 100ml) πολύ πολύ περιποιητικές με οργανικό οινόπνευμα, αντίστοιχα balms (που εμένα δεν με ενθουσίασαν και πολύ)
"Aut viam inveniam aut faciam "
NavalArchitect

Είχα μερικά προϊόντα ΜΤ, και πιό συγκεκριμένα κρέμες 200ml αλλά και after shave στο γυάλινο μπουκάλι. Πιό πολύ με είχε εντυπωσιάσει το after shave που ήταν ωραίο για το δέρμα, τονωτικό, ήπιο, και συγχρόνως δεν ήταν αχρείαστα λιπαρό. Προσεγμένο προϊόν, το καπάκι στο γυάλινο μπουκάλι θέλει λίγο προσοχή (το δικό μου έχανε).

Οι κρέμες τους ήταν κι αυτές ωραίες, πιό πολύ σαν μαλακό πορώδες σαπούνι ήταν. Οι μυρωδιές είναι κάπως μονοδιάστατες, βέβαια δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σ'αυτή τη ζωή. Φθηνά δεν είναι αλλά τα υλικά που χρησιμοποιούν πρέπει να είναι καλής ποιότητος. Προιόντα που κάποια στιγμή θα δοκιμάσω ξανά.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ Κωνσταντίνε που όπως ξαναέχω πει είμαι καρά-fun των οσμών αυτών, έχω πειραματιστεί για την ποιότητά τους ακραία, πχ έβαλα μικρές ποσότητες κρέμας σε -28 βαθμούς όπως και τρίματα από δείγμα σαπούνι για 10 μέρες. Μετά την απόψυχξή τους οι ιδιότητές τους είχαν διατηρηθεί στο ακέραιο. Και όταν λέω απόψυξη εννοώ 24 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να οδηγήσει σε ασφαλές σχετικό συμπέρασμα για κάτι γιατί είναι μεμονομένο περιστατικό, Χρειάζονται επναλήψεις. Δεν μπόρεσα να βρω τρόπο (που είχα επιχειρήσει πάλι και είχα αποτύχει στη nuavia) να μετρήσω τον συντελεστή τριβής συγκεκριμένης λεπίδας με συγκεκριμένη γωνία σε δέρμα με αφρό. Εργαστηριακά και χωρίς πλέον αμφισβήτηση. Πάντως το δέρμα μου το αφήνουν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Πχ αυτές τις μέρες τα προηγούμενα 4 αν θυμαμαι καλά ξυρίσματα γίναν Strong'n Scottish (αυτό με την πολύ βαριά και έντονη μυρουδιά ξύλου, καπνού από βρεγμένα ξύλα και ουίσκυ) σαπούνι και λοσιόν με προσθήκη μενθόλης ( με γένια 20 ωρών, χωρίς προετοιμασία και με futur/3,5 με feather. Κυριολεκτικά όλα άψογα και κατά τη διάρκεια αλλά και μετά.
Οι λοσιόν αφήνουν λίγο (μιλάμε για λίγο) λιπαρή αίσθηση που είναι στα όρια του αποδεκτού. Τα balms αρκετά περισσότερο και παρά την εξαιρετική τους περιποίηση έχουν αρκετά αργή απορόφιση που εμένα λίγο με ενοχλεί.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 20 ώρες 15 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Με την ευκαιρία να πω που τυχαία το είδα ότι το ισπανικό μαγαζί έχει στα περισσότερα σαπούνια της μάρκας έκπτωση 20%.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Από σήμερα και μέχρι να χρησιμοποιήσω το morocco της tawell + steel (όταν μου έρθει και η λοσιόν) έβαλα στη χρήση το Moroccan Rhassoul της meissner tremonia.
Είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω και το είχα ψιλοξεχάσει. Το μόνο που θυμόμουν (που το λέω και εκεί που μιλάμε για το μαρόκο εκ καναδά) ήταν ότι κυριαρχούσε το γαρύφαλλο. Παιδιά έπαθα πλάκα. Μύρισε όλο το μπάνιο με μια γαρυφαλλένια γλύκα έντονη που εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Μιλάμε για έντονη μυρουδιά που μένει για αρκετή ώρα. Και λέω γλύκα γιατί θυμίζει σερμπέτι με γαρύφαλλο, σιρόπι σε μπακλαβά σιροπιαστό με γαρύφαλλο. Θυμάμαι τη μακαρίτισα τη μάνα μου που εφτιαχνε μπακλαβά και εκτός από το γαρύφαλο που κάρφωνε σε κάθε κομμάτι είχε και μέσα στη γέμιση αλεσμένο και επίσης στο σιρόπι που το έβραζε είχε μέσα γαρύφαλλα. Και όταν το περιέχυνε σο ταψί μοσχομύριζε ο τόπος. Τώρα θα μου πεις μνήμες... Μνήμες αλλά τυραννικές και συνάμα συναρπαστικές! Μυρίζει ο χώρος διαρκούσης της ιεροτελεστίας της ξυριστικής όλο και πιο πολύ καθώς ο αφρός διασκορπίζεται σε πρόσωπο σε πινέλο και ταυτόχρονα στο μπωλ του μία μυρουδιά σαν τα μαγαζιά στην τουρκία (και σστο μαρόκο) που πουλάνε σιροπιαστά γλυκά του ταψιού τίγκα στο σιρόπι με το γαρύφαλλο. Επίσης σε μιά άλλη πιο προσγειωμένη και "τεχνοκρατική" άποψη του τμήματος του εγκεφάλου που δίνει εντολές και κατευθύνει την όσφρηση και που προφανώς παίρνει στοιχεία και από το υποσυνείδητο, γαρυφαλέλαιο στον οδοντίατρο.
Και ταυτόχρονα μονοδιάστατα (επίρρημα) μεν (όπως λέει πιο πάνω ο Κωνσταντίνος) αλλά σε πλήθος και εύκολα "διαχειρίσιμα" στο διαχωρισμό μυρωδικά βότανα και μυρουδιές της αφρικανινής αυτής μαγικής χώρας. Φαντάζομαι πως θα μύριζε η ατμόσφαιρα στις αρχές του εικοστού αιώνα που συνέρρεαν στην Ταγγέρη και στο Μαρακές από όλη την Ευρώπη διανοούμενοι. Πόλεις που στα παζάρια τους και στις αγορές τους κυριαρχούσαν τα μπαχαρομάγαζα.
Έπεται και συνέχεια...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα after shave lotion Tremonia? Έχω δει στα SOTD θέματα πως έχουν χρησιμοποιηθεί από ορισμένους; Τα βρίσκετε ποιοτικά; Η φήμη που έχει η εταιρεία στις κρέμες, μεταφέρεται και στα lotion? Επίσης, στις μυρωδιές , είναι τόσο ιδιότροπα όσο στις κρέμες ή είναι λίγο πιο safe για τυφλές αγορές;
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Χρησιμοποιώ κατά κόρον το asl pure που δεν έχει άρωμα. Ποιοτικό είναι σίγουρα αν δούμε τα συστατικά του. Το θέμα είναι αν θα ταιριάζει στο δέρμα σου.
Από μυρωδιές θεωρώ τα Tremonia, χμμ ναι... χρησιμοποιώ μόνο το unscented. Γούστα είναι αυτά, για μυρωδιές πάω προς Ιταλία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Ευχαριστώ @Vavous , παρήγγειλα σήμερα το pure το άοσμο σε λοσιόν, και ένα balm με άρωμα να κάνω ένα κρας τέστ.
stelios veni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 20:05
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 137 times
Been thanked: 218 times
Ηλικία: 56

Σε διάφορα φόρα και ιστοσελίδες του εξωτερικού,διάβασα ότι είναι πολύ καλή εταιρία σε ότι αφορά τα συστατικά της και τις ιδιότητές των προϊόντων της(κάτι που αναφέρεται και πιο πάνω).
Τα αρώματά της όμως είναι λίγο "περίεργα"και οι περισσότεροι συμβουλεύουν εάν πηγαίνεις για τυφλή αγορά να πας σε "σίγουρα" αρώματα όπως το άγριο πορτοκάλι και το dark lime όπου δεν μπορεί να πέσεις και φοβερά έξω.
Έτσι κι εγώ αγόρασα την κρέμα και το after shave "dark lime" και ευτυχώς όλα πήγαν καλά.Το συγκεκριμένο άρωμα τους είναι πολύ καλό και συμβαδίζει με αυτό που λέει.Σκούρο μοσχολέμονο(lime).Ένα άρωμα lime δηλαδή που είναι για τις σκούρες-μουντές μέρες του χειμώνα.Παρ'όλο που το lime θεωρείται καλοκαιρινό άρωμα,το "dark lime" της ΜΤ είναι(για μένα)πιο πολύ για Χειμώνα-Φθινόπωρο.

Υ.Γ.Έχει και άλλα προϊόντα τα οποία είναι πάρα πολύ καλά όπως σαπούνι χεριών-σώματος,σαμπουάν σε πάστα,και αποσμητικό σε κρέμα(ειδικά το τελευταίο).

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Έχω κάνει δύο ξυρίσματα με την πάστα dark limes, και μου κάνει εντύπωση η εκπληκτική ολισθηρότητα που εμφανίζει. Για το ποστ shave δε μπορώ να πω και πάρα πολλά γιατί πάντα χρησιμοποιώ after shave.
spyrosm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Δεκ 2023, 09:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times
Ηλικία: 38

Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει και σαπούνι και κρέμα Meissner Tremonia με ίδιο άρωμα; Εκτός από την ένταση (έχω ακούσει είναι πιο έντονο στην κρέμα) έχετε παρατηρήσει διαφορά αρώματος μεταξύ σαπουνιού και κρέμας. Ρωτάω γιατί έχω χρησιμοποιήσει σαπούνι ξυρίσματος και πάστα σαμπουάν με ίδιο άρωμα (πχ wild oranges), αλλά είναι αρκετά διαφορετικό μεταξύ των δύο προϊόντων και θα ήθελα να μάθω αν ισχύει το ίδιο μεταξύ σαπουνιού και κρέμας ξυρίσματος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”