Biotique Bio Palmyra Expert Shave Gel/Shave Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

OFF TOPIC INTRO ON

Όπως ίσως κάποιοι θυμούνται, εδώ και πάνω από έναν μήνα είχα παραγγείλει μέσω eBay δύο κουτάκια μιας κρέμας στην οποία ορκίζονται πολλοί στα διεθνή fora: την Biotique Palmyra.
Δυστυχώς, όπως και με τόσα άλλα ποιοτικότατα προϊόντα, η Biotique αποφάσισε να διακόψει την παραγωγή της. Συνεπώς, η Ινδή έμπορος θεώρησε φυσιολογικό να μου στείλει, αντί για 2 συσκευασίες των 180ml της εν λόγω κρέμας, 8 συσκευασίες των 50ml του ομόσταυλου gel, με τις ίδιες θεωρητικά ιδιότητες αλλά σε διαφορετική μορφή.
► Εμφάνιση spoiler
Μίλησε όμως ο μεγάλος Βισνού και την εν λόγω πολυπόθητη κρέμα έτυχε να την έχει στην κατοχή του (και μάλιστα καινούργια) ο Μπάμπης [mention]SolitaryX88[/mention] , με τον οποίο συναντήθηκα χθες όπως είπα και στο ΞτΗ προ ολίγου. Έστω και μέσω συμφορουμίτη λοιπόν η κρέμα έφτασε στα χέρια μου και θα δοκιμαστεί λίαν συντόμως, οι δε εντυπώσεις θα καταγραφούν στο παρόν νήμα για λόγους συνοχής.

OFF TOPIC INTRO OFF

Πάμε στο gel. Αντιλαμβάνομαι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών (κι εγώ μέσα σ' αυτούς, με την εξαίρεση της κρέμας της Reuzel) δεν έχουν το παραμικρό ενδιαφέρον για brushless προϊόντα, δεδομένου ότι μας στερούν την απόλαυση της χρήσης πινέλου, παρ' όλα αυτά εγώ θα την κάνω την αξιολόγηση για να εμπλουτίζεται το forum όσο περισσότερο γίνεται...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Καταρχάς, μιλάμε για προϊόν το οποίο μαρκετάρεται ως μη καλλυντικό, αλλά ως έχον θεραπευτικές ιδιότητες, καθώς είναι βασισμένο στις αρχές της Αγιουρβεδικής Ιατρικής (παραδοσιακή ιατρική της Ινδίας). Δεν ξέρω, μπορεί και να έχει.
Πάντως μιλάμε αναμφίβολα για συστατικά άκρως ''καθαρά'', κάτι που φαίνεται και στο άρωμά του (''φυτικό'', με νότες μπανάνας, πέρα για πέρα ινδικό) και στη γενικότερη αίσθηση που σου αφήνει μετά το ξύρισμα.

Εικόνα

Εικόνα

Η υφή του είναι αυτή που περιμένει κανείς.

Εικόνα

Όταν την τρίψεις με τα χέρια σου ''αφρίζει'' κάπως έτσι.

Εικόνα

Η φωτογραφία δεν είναι πολύ καλή, αλλά μπορείτε να καταλάβετε. Όσο προϊόν και να προσθέσεις η κάλυψη μένει η ίδια. Δεν είναι στο cushion, αλλά στο slickness η διαφορά... εκεί το gel όντως διαπρέπει. Χωρίς καμία προετοιμασία, η φορτωμένη με Supermax Lord γλιστρούσε απρόσκοπτα, ακόμα και σε δύσκολα σημεία στο σαγόνι και στο λαιμό. Residual slickness αξιοσημείωτο επίσης. Δοκίμασα να περάσω και XTG σε κάποια σημεία σε ακάλυπτο δέρμα και τα κατάφερε απρόσμενα καλά.
Ξεβγάζεται πανεύκολα και αφήνει το δέρμα ''ξεκούραστο''. Δεν μπορώ να βρω άλλον όρο για να το περιγράψω, μόνο ότι σε αφήνει με μια αίσθηση σα να μην έχει περάσει ξυράφι από πάνω σου... όχι όπως το κάνει ένα Mudder Focker, πιο πολύ σα να έχεις βγει από θεραπεία προσώπου. Το δέρμα επίσης δείχνει πιο σφριγηλό, αλλά και ενυδατωμένο ταυτόχρονα (πάντως εγώ πέρασα και λίγο Brut Musk για το άρωμα - ταιριάζει πολύ).
Κλείνοντας, σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι θα είναι στο πολύ τακτικό rotation. Η χρήση του πινέλου για μένα είναι η πεμπτουσία του ΠΞ. Μπορώ να πω ότι θα ήταν ιδανικό για κάποιον που ξυρίζεται με αεροζόλ - όπως και η Reuzel (η οποία υπερτερεί σε άρωμα, post shave, αλλά χάνει σε γλίστρα). Πάντως σίγουρα θα επαναχρησιμοποιηθεί για να σχηματίσω και πιο στέρεα άποψη.
Έχω στα χέρια μου άλλα 7 σωληνάρια - το 8ο το έδωσα στον Μπάμπη. Αν κάποιο μέλος θέλει να δοκιμάσει ευχαρίστως να του δώσω.

Μόλις δοκιμάσω και την κρέμα θα ποστάρω εντυπώσεις εδώ. :greetings-waveyellow:
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”