Summer edition soap Faena

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω εχω να πω οτι απο την Φαενα εχω παρει συνολικα 5 σαπουνια και 2 AS και δεν προκειται να ξαναπαρω κατι για τους παρακατω λογους.

-Υπερβολικα υψηλες τιμες. Τα σαπουνια των Δημητρηδων και του Γιωργου και εξαιρετικα συστατικα εχουν και πωλουνται στην μιση τιμη. Σιγουρα απο την στιγμη που η Φαενα ειναι κανονικη επιχειρηση πρεπει να χρεωνει κατι παραπανω αλλα οχι και 20 ευρω.

-Εχει θιχτει ο εγωισμος μου ως Ελληνας wet shaver με την μη συμμετοχης της Φαενα στο φορουμ. Οσοι συμμετεχουν σε φορουμ του εξωτερικου και σε σελιδες στο ΦΒ ελπιζω να καταλαβαινουν τι εννοω. Οταν βλεπεις οτι ο παραγωγος εχει τη διαθεση να συμπεριλαβει και τον καταλαναλωτη στην ολη διαδικασια, δειχνει δηλαδη οτι υπολογιζει την αποψη του, και το 20αρι καταπινεται πιο ευκολα και κερδιζει διαφημιση προς το εξωτερικο.

Ο καθε παραγωγος εχει δικαιωμα να πουλα τα προιοντα του οσο θελει ομως κι εγω σαν καταναλωτης εχω το δικαιωμα να πω την αποψη μου.
Το Ιασονας με Ο
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Παρελαβα σημερα το εν λογω σαπουνι. Αν σας πω οτι περισσοτερο μου μυριζει σαν γλυκο πεπονι ή καρπουζι θα το πιστεψετε ?
Παρα πολυ καλοκαιρινο αρωμα κι ενα μεγαλο μπραβο στον Κο Φωκιωνα για ενα ακομα φανταστικο LE.
Δημητρης
faena
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Δεκ 2015, 09:58
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστούμε όλους πολύ για τα σχόλια σας και την συμμετοχή σας με προτάσεις που μας βοήθησαν στην επιλογή μας για το ΦΑΕΝΑ Summer edition 2018.
Διαλέξαμε το σύκο, καθώς δεν είχαμε ποτέ χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο άρωμα και προτάθηκε από μέλη του φόρουμ. Η αρχική επιλογή μας ήταν άλλη, αλλά αποφασίσαμε να ακούσουμε μία από τις ιδέες και προτάσεις του φόρουμ, και έτσι καταλήξαμε στο άρωμα άρωμα αυτό, το οποίο παρόλο μας δυσκόλεψε λόγω της (ίσως) υπερβολικής του γλυκύτητας, μας άρεσε πολύ σαν πρόταση και σαν πρόκληση. Συμπληρώθηκε με μενθόλη και λεμόνι, περγαμόντο, ώστε να μετριαστεί η γλυκύτητα και να γίνει πιο δροσερό και καλοκαιρινό το αποτέλεσμα. Ελπίζουμε το πείραμα μας να πέτυχε.
Αποφύγαμε μέντα, βανίλια, μαστίχα και άλλα αρώματα πού προτάθηκαν, καθώς είχαν ήδη χρησιμοποιηθεί σε άλλα LE ή σε προηγούμενες σειρές της ΦΑΕΝΑ.
Τέλος, θα θέλαμε να επαναλάβουμε ότι θα ήταν χαρά μας να παράγουμε ειδικές εκδόσεις αποκλειστικά για τα μέλη του φόρουμ, οι οποίες και θα έχουν σίγουρα χαμηλότερες τιμές, όπως κάνουμε και σε αντίστοιχες περιπτώσεις άλλων φόρουμ στο εξωτερικό.
Σας ευχαριστούμε θερμά για τις ιδέες σας και θα συνεχίσουμε να ακολουθούμε όσο μπορούμε τις προτάσεις των φίλων μας στο φόρουμ που μας στηρίζουν όλα αυτά τα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου μιας και απείχα τις τελευταίες μέρες και τα διάβασα όλα μαζεμένα...
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να διακόψω τις αγορές σαπουνιών/κρεμών μιας και - εκτός του ότι έχω απόθεμα (όπως οι περισσότεροι από μας) για 3+ χρόνια - προσπαθώ να αποβάλλω τον υπερκαταναλωτικό ψυχαναγκασμό και να ευχαριστηθώ πραγματικά όσα έχω.
Όταν είδα το παρόν θέμα, σκέφτηκα να κάνω μια εξαίρεση, αν και τα σαπούνια της Φαένα τα θεωρούσα ούτως ή άλλως ιδιαιτέρως ακριβά (χωρίς να έχω γνώμη για την αξία τους βέβαια).
Όμως, 20 ευρώ + μεταφορικά για σαπούνι για το οποίο υποτίθεται ότι το φόρουμ ''συνέβαλε'', πολύ απλά δε δύναμαι να τα διαθέσω, όχι τόσο για το οικονομικό, όσο για το ηθικό του πράγματος, καθώς τουλάχιστον για τα μέλη του φόρουμ θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί και ειδική τιμή.
Προσωπικά καλωσορίζω την πρόθεση της εταιρείας να παράξει στο μέλλον ειδική έκδοση αποκλειστικά για το φόρουμ με χαμηλότερες τιμές και τότε σίγουρα θα έχουν την προσοχή μου.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Σήμερα μου ήρθε επιτέλους το σαπουνάκι. Πήρα κανά δυο τζούρες και ενθουσιάστηκα. Αν και δεν έχει καμία σχέση με τη μυρωδιά σύκου που είχα στο μυαλό μου, μου άρεσε πάρα πολύ. Έχει τόνους πεπονιού, όπως έγραψε ο dm14, αλλά μυρίζω κι άλλα πράγματα που δεν μπορώ να προσδιορίσω. Πάντως μυρίζει καλοκαίρι και μυρίζει εξαιρετικά. Ανυπομονώ να κάνω το πρώτο ξύρισμα
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Έχω κάνει αρκετά ξυρίσματα με το φαεινό σαπουνάκι. Μου αρέσει πάρα πολύ. Και θα συνεχίσω με χαρά να παίρνω σαπούνια του Φωκίωνα αντί να πληρώνω για αμερικάνικα κτλ αρτιζαν. Τουλάχιστον κάποια από τα χρήματα που δίνω για αυτά, πάνε στο ελληνικό κράτος. Ο πατήρ Λουκιανός ή το παλικάρι της Μποντ Στρητ δε πλερώνει για τη σύνταξη της μάνας μου.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν το βρηκες καλο (που ειναι) και σου αρεσει πολυ - τοτε κανεις την καλυτερη επιλογη για σενα.

Αν ομως το κριτηριο σου ειναι και αυτο το τελευταιο που εγραψες - τοτε χωραει αρκετο νερο. Αν αγορασεις πχ τον Λουκιανο απο καποιο εγχωριο μαγαζι που πληρωσε για να τον εισαγει, και μεταφορικα, και 24% φπα και 28% εφορια και προκαταβολη επομενης χρησης, και προσωπικο και ασφαλιστικη καλυψη προσωπικου και ποσοστο εξοδων λειτουργιας (ΔΕΚΟ) και και και - τοτε ισως να μην ειναι τοσο απλα τα πραγματα :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλό το σαπούνι της Φαένα και το χρησιμοποιώ ακριβώς για τον λόγο αυτό.

Ωστόσο, μιας και ως Έλλην ελεύθερος επαγγελματίας έχω το κράτος συνεταίρο και σκάω σε φόρους και εισφορές το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου μου, δεν με πειράζει να αγοράζω ξυριστικά καλούδια και από άλλες χώρες, κι ας ενισχύω έτσι και τις δικές τους οικονομίες.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”