Summer edition soap Faena

dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Dr.Takero έγραψε: 05 Ιουν 2018, 09:01 Με τόσα πήρα D.R. Harris Windsor σε ξύλινο μπωλ.
απαντουσα στο σχολιο για το κοστος με το μπωλ
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Με το ξύλινο μπολ του τόσο κάνει . 28€

Faena έχω δοκιμάσει μια παλιά version του που μου έδωσε δώρο ο Τακέρο , οπότε δεν γνωρίζω να πω για τα νέα σαπούνια.
Για τις τιμές όμως νομίζω πως ο καθένας μπορεί να πουλήσει όσο κρίνει-θέλει , αν τώρα εγώ είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω είναι άλλο καπέλο.
Έτσι δουλεύει ο νόμος της αγοράς.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Tony έγραψε: 05 Ιουν 2018, 15:23 Εγώ έχω κολλήσει σε δύο πράγματα, και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας έτσι απλά. :)

Και τέλος σας ερωτώ Κύριοι, έχει άρωμα το σύκο; και αν ναί, ποιό είναι αυτό; πως μοιάζει; :shock:
Γλυκό, ζεστό άρωμα όπως είπε και το Ηρακλής και θα συμπλήρωνα αρκετά πράσινο. Πέρα από το φρούτο υπάρχει και η πολύ χαρακτηριστική μυρωδιά του φύλλου του...
Αν βρεις δοκίμασε να μυρίσεις το Italian Summer Fig (Beautyshop) ή και το Aqua di Parma Fico di Amalfi.
Ειδικά το πρώτο είναι εντελώς ίδιο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται, μπορεί να είναι και δικό μου το λάθος, δηλαδή το «Εγώ έχω κολλήσει σε δύο πράγματα, και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας έτσι απλά» δεν σήμαινε ότι υπάρχει και κάποιο θέμα, ήταν μιά απλή κουβεντούλα στο θέμα πάντα, που έγινε αφού είχε τελειώσει η επιλογή του αρώματος.
~
Φίλε μου Ηρακλή, όταν ο Θοδωρής πρότεινε [Γλυκάνισος - Μαστίχα - Δυόσμος - Βασιλικός - Μενθόλη με όνομα: Sapfa's Dusk] κόλλησα, μου έδωσε μία 'οσφρητική εικόνα' που αποθηκεύτηκε, όχι μόνο ο βασιλικός με την μενθόλη, φαντάστηκα ένα άρωμα με σύμπλεγμα, Γλυκάνισου - Δυόσμου και Βασιλικού αλλά να υπερισχύει η Μαστίχα, ξέρεις σαν τα πρώτα σαπούνια τους, έτσι θεώρησα ότι είναι η καλύτερή πρόταση από όλες, σύν το όνομα, φυσικά η τελική επιλογή ήταν του Φωκίωνα, για αυτό και είπα, αν ήμουν εγώ στην θέση του του σαπωνοποιού, που βέβαια δεν είμαι. :)
~
Για τα 20 κομμάτια δεν είναι απαραίτητα και κακό, έχω βρεί πολύ ωραία σαπούνια σε επετειακά, είναι μία δοκιμή από τον καλλιτέχνη, και αν πάει καλά το small batch, το προωθεί σε μεγαλύτερες ποσότητες, ή το μονιμοποιεί.
~
Όσο για το σύκο παιδιά, ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω, από που προκύπτει το άρωμά του; δεν λέω ότι δεν υπάρχει, αλλά που το βρίσκουν;
Υπάρχουν γύρω στα 600 είδη συκιάς, και αν θυμάμαι καλά στην Ελλάδα 100 περίπου είδη, και λόγω ότι εδώ έχουμε μεγάλη ποικιλία, τα τιμώ κάθε καλοκαίρι, από μικρό παιδί, δεν τα έχω δοκιμάσει όλα, αλλά εδώ εμείς έχουμε: Βασιλικά Ασπρα, μεγάλα Μαύρα, Μίσσιον, μαρόνια, λουμπάρδικα, Σμυρναίικα, και πολλές Αγριοσυκιές, οι καρποί της δεν μυρίζουν, ούτε το γάλα της, το ίδιο και τα φύλλα της, κι ας λένε, αποπνέει τη φρεσκάδα των φύλλων συκής, τα ξηρά σύκα που έχουν διπλάσια θεραπευτική αξία, κάθε άλλο παρά άρωμα το λές, βρε λές να χάλασε η μύτη μου... :D

^ Οπότε πως γίνεται να κατασκευάζουν άρωμα σύκου, εφόσον δεν υπάρχει πρωτότυπο άρωμα; μήπως πρόκειται για... συκο-φαντίες και συκο-φάντες;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν όταν λέμε καλοκαίρι και καλοκαιρινές μυρωδιές να μην πρωτοέρχεται στο μυαλό το ΚΑΡΠΟΥΖΙ, ΠΕΠΟΝΙ κοκ ; Ειδικά το πρώτο μαζί με μενθόλη θαρρώ πως θα ήταν Ο άπαικτος συνδυασμός. Τέλος πάντων...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αντωνη δεν το πηγα τοσο μακρια - δηλαδη να κρινω σοβαρα τον συνδιασμο αρωματων που προτεινε ο Θοδωρης - απλα υπερασπιστηκα το γεγονος οτι ολες οι προτασεις ειχαν θεση στην τελικη εκλογη του σαπωνοποιου. Παντως ξαναθυμιζω οτι το Mentholyptus με μενθόλη, ευκάλυπτο, λεβάντα και βασιλικό δεν ηταν το καλυτερο του Faena. Φυσικα γουστα ειναι αυτα :)

Τα 20 κομματια μου φαινονται πραγματικα λιγα για special edition - δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο στο χωρο αυτο - και βρισκω λογικο το συνειρμο με pannacrema που γραφτηκε λιγο πιο πανω....

Για τα συκα - παροτι κινδυνευω να χαρακτηριστω συκο-φαντης - και εννοειται οτι δεν εχω δοκιμασει 100 ποικιλιες - πιανω παντα μυρωδια απο το ανοικτο ωριμο συκο και πιο εντονη στο αποξηραμενο. Θα μαι τερας της φυσης :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Tasos123 έγραψε: 06 Ιουν 2018, 20:49 Εγώ αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν όταν λέμε καλοκαίρι και καλοκαιρινές μυρωδιές να μην πρωτοέρχεται στο μυαλό το ΚΑΡΠΟΥΖΙ, ΠΕΠΟΝΙ κοκ ; Ειδικά το πρώτο μαζί με μενθόλη θαρρώ πως θα ήταν Ο άπαικτος συνδυασμός. Τέλος πάντων...
Συμφωνω απολυτως Τασο!!

Επισης ως φορουμ απαιτουμε τωρα αρωμα Καρπουζι- Φετα- Μενθολη και Πεπονι-Προσουτο- Μενθολη :lmao
Το Ιασονας με Ο
stergios

Πιστευω πως η επιλογη ποσοτητας σαπουνιων, υλικων, ετικετας, αρωματος κλπ ειναι αποφαση και διαταγη του παραγωγου. Αυτος επωμιζεται τα κερδη και τις ζημιες και παιρνει τα ρισκα του. Γουστο του και καπελο του και μπραβο και μαγκια του.



Το αρωμα, οσο να ναι σε ψηνει να αγορασεις το προιον, ειδικα κατι που βαφτιζεται επετειακο επικεντρωνεται σ αυτο ειδικως και φερει και αριθμηση εκδοσης. Δε με τραβαει να το αγορασω για να το μυρισω λοιπον, γιατι δε θεωρω special edition το αρωμα του και γιατι κοστιζουν τα 150γρ 25€ +- με μεταφορα και αντικαταβολη. Οποτε παλι προσωπικως καταληγω οτι, επετειακη ειναι η τιμη, η ετικέτα και η ποσοτητα. Για μενα δεν ειναι και απ τα γκαραντι τοπ ονοματα που το παιρνεις με κλειστα ματια, που και αυτα λιγα ειναι. Και οχι, δεν εχω ξενομανια για οποιον το σκεφτει. Ουτε ειμαι "της μοδος." Με πικρανε και θυμωσα η ολη φαση.

Δε θα μπω στο τριπακι ποιο ειναι καλυτερο, φτηνοτερο κλπ. Αναποφευκτα θα κοιταξουμε και τον ανταγωνισμο. Αν πιστευουμε οτι υφισταται ανταγωνισμος. Αν οχι πιο ευκολα τα πραγματα και για τις 2 πλευρες...

Να αναφερω χωρις να αναλυσω οτι ο φπα στη Λεσβο κ σε αλλα 26 νησια θ αλλαξει Ιουλιο. Σε καποια απ τα 27 αλλαξε ηδη. Ητα πιο χαμηλος του 24%



Ναι, εννοειται να στηριξουμε εμεις τα ελληνικα προϊόντα, το επιχειρειν, τον τοπο μας και αυτα να στηριξουν εμας, τον Ελληνα καταναλωτη. Τον πελατη. Που στην προκειμενη σκεφτομαι να ναι 1 φορουμ, αντε 2 μαζι με του εξωτερικου; Οχι οτι οι καποιοι ξενοι "φτασμενοι" παραγωγοι & κατασκευαστες και καλα, απευθυνονται σε μυρια κοινου. Νομιζουν. Απλα ψωνιζουμε σαν μυρια. "Μερικοι τρελοι" ειμαστε, που μαθανε οτι γ......ε, πλακωσανε και οι μυλωναδες.

Δοκιμαστες-πελατες-"πειραματοζωα"-"φιλοι"-εννιοτε κοροιδα. :) Αλλα ειπαμε, δεν μας βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο. Απ την αλλη αναμενομενο. Αν εχει 10 ατομα μια πολη...μεταξυ μας Μεταξα και αρχιζουν οι αλλαξο....ες για να μη το πω αλλιως. Ελλαδιτσα με τα ωραια σου. Χα! Χα! Χα!

Προς θεου τα προιοντα και η εταιρια μπορει να ναι ενταξει και να μην ειναι σαν καποια παλιοτερα παλια "φτηνα" αλλα οχι και τοσο οικονομικα. Να ναι top και το αρωμα πολυ special.

Η σταση και η ολη πολιτικη marketing δε μου αρεσε. Ειδικα οσο σκεφτομαι οτι απευθυνεται, ξανα-υποθετω, σε ενα κουπο ανθρωπους που οσο να ναι τη στηριξαμε.



Και μια ερωτηση. Απο ποιο μερος των φυτων, δεντρων εξαγουμε αρωματικα ελαια; Φυλλα, ανθη, καρπο, ριζα; Το parfum ειναι essential oils; Οχι απαραιτητα;
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπήκα στο site, του παραγωγού από περιέργεια. Δίνει με επιπλέον 70λεπτά τα LE σαπούνια. Κάνω λάθος ; Δηλαδή δε καταλαβαίνω και με συγχωρείτε μόνο ένα βρήκα με 18€, όλα τα άλλα είχαν 18,5 και τα limited 19,2 + μεταφορικά. Θέλω να πω, εμένα οι τιμές του δε μου κάνουν
(γενικότερα και χωρίς γεωγραφική επισήμανση το 20αρικο έχει την ίδια αξία για μένα όπου και να το δώσω) , από την άλλη δε βλέπω την τεράστια απόκλιση, ούτε και στη ποσότητα στα γραμμάρια εννοώ, να θέλει να βγάλει από 30 πελάτες τα υπόλοιπα της σεζόν.

Όμως ούτε και στην ετικέτα βλέπω το LE. Όταν δίνεις ένα προϊόν ως premium συνεπάγεται πως η αξία του θα περάσει στο κόστος. Κάλλιστα θα μπορούσε ο παραγωγός να θεωρήσει τη διαφορά των 70λεπτών δώρο. Δε θα γυρίσει στην εποχή που έκαναν 9€ γιατί θα ζημιώσει το κύρος και την αξία του προϊόντος, αλλά οι πελάτες που τον ακολουθούν και τους αρέσει η Φαένα δε θα έχουν πρόβλημα.

Μπορεί τα 30 κομμάτια να φαίνονται λίγα όμως πρώτον είναι "περιορισμένη έκδοση" και δεύτερον η δυναμική της εταιρείας πόσα θα μπορούσε να σηκώσει ; Αν έδινε 50, 70 ή 100 ως LE πόσους τακτικούς πελάτες θα έπρεπε να έχει στις απλές σειρές ;

Όσο για το άρωμα. Μπορεί να κάνω και πάλι λάθος αλλά ήταν προαποφασισμένο και η ευκαιρία να το επιλέξετε, μια απλή προωθητική ενέργεια. Τίποτα το μεμπτό. Πώς μπήκα εγώ από περιέργεια ; Κάπως έτσι..

ΥΓ. Προσυπογράφω στη πρόταση του Ιάσονα ( και του Τάσου ).

► Εμφάνιση spoiler
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Επειδή ξεκίνησα το θέμα με την τιμή θέλω να διευκρινήσω ότι δεν αναφέρομαι στην τιμή που πωλούνται τα Summer σαπούνια αφού ο καθένας τιμολογεί όπως θέλει τα προϊόντα του. Έθιξα τον τρόπο που έγινε γνωστή η κυκλοφορία του "επετειακού". Δηλαδή, ρωτήθηκε το φόρουμ τι θα μας άρεσε σαν άρωμα κλπ.
Ε, όταν απευθύνεσαι σε μια κοινότητα και θέλεις τη γνώμη της τότε κάνεις και μια "καλή τιμή" για αυτούς. Τα 20 ευρώ + μεταφορικά ανεβάζουν το προϊόν σε άλλο επίπεδο τιμής όπως λέει και ο Στέργιος. Αν δεν γινόταν το γκάλοπ δεν θα με ένοιαζε ακόμα και αν έβγαζε 5 τεμάχια και τα πωλούσε 100 ευρώ έκαστο. Μετά από αυτό το μαρκετίστικο δεν θα ασχοληθώ ξανά με τη συγκεκριμένη φίρμα ακόμα και αν βγάλει ντόπα τρίχας που να κάνει επιτακτική την ανάγκη για καθημερινό ξύρισμα!
Γενικά τα Limited edition κόλπα μου φαίνονται τελείως κωμικά για σαπούνια. Άλλο πράγμα οι σπάνιες/πρωτότυπες πρώτες ύλες και άλλο η μικρή παραγωγή.
Μου θυμίζει τον Νταλί που υπέγραφε λευκές αριθμημένες ακουαρέλες για να τσεπώσει τα φράγκα να τα γλεντήσει με λολίτες! Δάσκαλος ο μουστάκιας! :clap:
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”