Reuzel Shave Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Προϊόν που δεν έχει ούτε χρόνο στην αγορά, δημιούργημα αυτών των απίστευτων τύπων του μπαρμπέρικου Schorem Haarsnijder En Barbier στο Ρότερνταμ.
► Εμφάνιση spoiler
Εικόνα

Την Reuzel (ρούζελ) τη γνώρισα πριν 2-3 χρόνια όταν ψώνισα την μπλε πομάδα τους (φανταστική, συστήνεται).
Η εν λόγω κρέμα ήρθε σήμερα ως δώρο του πατέρα μου και είναι αγορασμένη από μαγαζί των Ιωαννίνων στην τιμή των 9,5 ευρώ τα 95,8 γραμμάρια(μετρημένα :D ).
Το ''ζουμί'' το γράφω από την αρχή για όσους βαριούνται να διαβάζουν: η κρέμα είναι brushless και εξαιρετική. Το post shave της είναι το καλύτερο όλων των κρεμών που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής και άμεσα συγκρινόμενο με Spitfire από P&B (με tallow και λανολίνη αυτό...) και RazoRock Blue Barbershop (vegan αυτό), ενώ υπολείπεται μόνο του Mudder Focker (tallow).

Συστατικά:
Εικόνα
Απ' τα λίγα που ξέρω μου φαίνονται πολύ καλά.

Η υφή της είναι σχεδόν πανομοιότυπη με την κλασσική κρέμα της Nivea στο μπλε κουτάκι.
Εικόνα

Αρωματικά, για μένα είναι υπέροχη. Άρωμα φρέσκο, ''καθαρό'', ανοιξιάτικο-καλοκαιρινό, δεν έχω μυρίσει τίποτα παρόμοιο. Η εταιρεία το δίνει ως ''Mahogany Musk'' (θα σας γελάσω). Φοβερή ένταση, μυρίζει έντονα με το που ανοίξεις το μπολ και μετά το ξύρισμα παραμένει για αρκετή ώρα (στο δικό μου δέρμα).


Στα σημαντικά τώρα... παρότι το περίμενα από την εμφάνιση, είπα να δοκιμάσω για να είμαι σίγουρος και φόρτωσα στο πινέλο (όπου ''φόρτωσα'', γύρισα το πινέλο 4-5 δευτερόλεπτα).

Εικόνα
Εικόνα

Το αποτέλεσμα; Μετά από 4-5 λεπτά δουλέματος στο μπολ, αυτό...
Εικόνα

Και στο πινέλο
Εικόνα
Εικόνα

Εν ολίγοις, η κρέμα είναι brushless σκέτο και πολύ κακώς η Reuzel δεν την μαρκετάρει αναλόγως...

Στα του ξυρίσματος, αφού άπλωσα ό,τι απλωνόταν, ήταν μια αποκάλυψη. Ο αφρός που κάνει δεν έχει καμία σχέση με παραδοσιακά σαπούνια ή κρέμες, είναι τόσο λεπτός που φοβάσαι ότι δεν έχεις κάλυψη αλλά αυτό δεν ισχύει. Φοβερό γλίστρημα και προστασία. Έκανα δύο περάσματα, ένα XTG κι ένα κόντρα, κανένα θέμα εκτός από έναν ερεθισμό στο λαιμό που προήλθε από την επιμονή μου (σε συνδυασμό με το Polsilver που όσο να 'ναι κόβει).
Εκεί που μένεις κάγκελο είναι με την post shave αίσθηση όπως λέμε. Πραγματικά το δέρμα σού το αφήνει πούπουλο...

Σαν επίλογο, θεωρώ πολύ λάθος την επιλογή της εταιρείας να μην την κυκλοφορήσει απευθείας ως brushless, γιατί αυτό είναι. Αν θα την πρότεινα; Στα 10 ευρώ τα 96 γραμμάρια έχεις πάρα πολλές και πολύ καλές επιλογές. Το γεγονός ότι είναι brushless προσωπικά με ξενερώνει γιατί το πινέλο είναι η μισή ουσία για μένα στο πξ, αλλά· 1) το άρωμά της και 2) η αίσθηση που σου αφήνει στο δέρμα με καλούν ήδη να την ξαναχρησιμοποιήσω... συνεπώς ναι, θα την πρότεινα σε όποιον αρέσκεται να χρησιμοποιεί κρέμες χωρίς τη χρήση πινέλου ή ακόμα και σε περιπτώσεις όσων πρέπει να ξυρίζονται καθημερινά και πολλές φορές ''τρέχουν''.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Επανέρχομαι μετά τη χθεσινή δεύτερη δοκιμή (η οποία πραγματοποιήθηκε εξ ολοκλήρου χωρίς πινέλο): η κρέμα δίνει ρέστα.
Πολύ βιαστικό και άνευ προετοιμασίας το ξύρισμα και έδειξε τα δόντια της.
Προστασία - γλίστρημα σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά αυτό που πραγματικά την κάνει να ξεχωρίζει είναι το post shave (τουλάχιστον στη δική μου μούρη) ... είναι σα να έχεις απλώσει ένα φιλμ ενυδατικής κρέμας καθ' όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος. Πραγματικά φοβερό.

Όσο με ξενερώνει το ότι δε χρησιμοποιώ πινέλο μαζί της, τόσο με αποζημιώνει το αποτέλεσμα. Και το άρωμα βέβαια...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Με brushless - το αψέντι του Κορρέ - έγινε η μετάβασή μου από τα τενεκεδάκια στις κρέμες και τα σαπούνια. Βrushless και μάλιστα καθαρή μέντα ξαναβρήκα στην Βaxter of California. Την Kiss My Face δε κατάφερα να τη δοκιμάσω, αλλά αυτήν θα τη βάλω στην wishlist.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”