Ποιές κρέμες - σαπούνια χρησιμοποίετε?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά την κρέμα της C&E Nomad (στο σωληνάριο!). Την πήρα απο ebay σετάκι με διάφορα προιόντα C&E.

Μπορώ να πώ πως εντυπωσιάστηκα! Και φυσικά μόλις κατάλαβα γιατί είναι τόσο ακριβες (σε σχέση με την kappus πχ που έχει 1,30!). Ενώ έβαλα πιο λίγη ποσότητα απο αυτή που έβαζα με την kappus, αμέσως σχεδόν έκανε εναν αφρό πλουσιότατο και ξεχείλησε το μπολάκι! Τελικά θέλει πολύ λίγο απ αυτό το διαολάκι!
Η κρέμα που έκανε μου φάνηκε πιο σαπουνοειδές (δηλαδή σαν να χτυπούσα σαπούνι και όχι κρέμα), φαινομενικά πιο αραιή απο την kappus αλλα πολύ πιο ενυδατική απο ότι κατάλαβα στο ξύρισμα!
Εδωσε πολύ καλή ενυδάτωση και είχα ένα παρα παρα πολύ καλό ξύρισμα! Τελικά αξίζει τα λεφτά της πιστεύω γιατί και πιο λίγη ποσότητα χρειάζεσαι αλλα δίνει και πολύ καλύτερο αποτέλεσμα στο ξύρισμα σου!

Οταν παραλάβω και κάτι σαπουνάκια που περιμένω θα δείξει και η μάχη μεταξύ σαπούνια ή κρέμες!!!!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Μπραβο Χρηστο. Ειναι ωραιο να ευχαριστιεσαι τις ξυριστικες αγορες σου :griechenland
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μολις τελειοποιησεις την τεχνικη και στα 2, τοτε μονο θα μπορεσεις να καταληξεις. Που σημαινει οτι θα πρεπει να χτυπησεις πολλα και διαφορα σαπουνια ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Άρη την συγκεκριμένη ειδικά την καταευχαριστήθηκα!
Στέφο εχεις δίκιο σ αυτό, αλλα μια πρώτη άποψη την έχεις. Δηλαδή πχ σίγουρα είναι καλύτερη (στο πρώσοπό μου έτσι όχι σε όλους!) η κρεμα της C&E απο πχ nivea ή kappus (αν και η Kappus είναι και αυτή πολύ καλή)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Σήμερα έκανα το πρώτο ξύρισμα μου με σαπούνι. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο κρέμες. Και δοκίμασα το Tabac original που μου έστειλε ο Στέφος!

Εριξα λίγο νεράκι ζεστό στο σαπούνι πήρα τον ασβό και ανάποδα το γύρισα μέσα και φόρτωσα! Λέω στην αρχή, με τόσο λίγο θα ξυριστώ? Και έκανε μια κρέμα σας πληροφορώ που έκανα άνετα 3 περάσματα και περίσεψε και για τέταρτο άνετα! Εύκολη παρασκευή κρέμας και είδικά όταν αρχισα να το δουλευω στο πρόσωπο μετα το μπολάκι έγινε φοβερή. Ενυδάτωση παρα παρα πολυ καλή. Και άρωμα φυσικά άπαιχτο το οποόι κρατάει και σκεπάζει και της Weleda ASB το οποιο φεύγει γρήγορα σχετικά και μετα μένει του tabac...όλα τα λεφτά!

Πάντως παιδιά αν και πρώτη φορά δοκιμάζω σαπούνι νομίζω πως πρεπει να είναι πολύ καλύτερα απο κρέμες. Σε ενυδάτωση και σε άρωμα και σε οικονομία!!!

Ακόμα μυρίζω!!!!!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το συγκεκριμενο σαπουνι ειναι ολα τα λεφτα! Κανονικα επρεπε να κοστιζει πιο πολυ. Το σαπουνι το ρεφιλ το παιρνω καπου στα 7 πουλακια. Ποιοτικα, χτυπαει ανετα τα σαπουνια που ειναι στην κατηγορια 20+ (ρεφιλ)!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Στέφο μην λέω και πολλά γιατί δεν εχω και τρελή εμπειρία με σαπούνια(με κρρεμες ξυριζόνουν). είναι το πρώτο που δοκίμασα αλλα είδα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο σε όλους τους τομείς απο όλες τις κρέμες που έχω δοκιμάσει. Και απο Αρωμα είναι παρα παρα πολύ καλό!
Εχω και το C&E Σιεννα βέβαια που θα το δοκιμάσω κι αυτο μετα απο 2-3 ξυρίσματα με το Tabac!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

BABIS έγραψε:Omega έχει δοκιμάσει κανείς;
Την έχουν πολλοί στην Αθηνα , Τσόμπαρης , Ξένος κτλ .
Είναι και σε σούπερ τιμή. 3,50€ σωληνάριο των 150ml.

Απαντάω εδώ γιατί νομίζω ταιριάζει πιο πολύ.


Έχω ακούσει ότι είναι ίδια η Proraso για αυτό δεν έδωσα ποτέ σημασία, Proraso έχω.

Είναι διαφορετική ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Κανονικα η omega εχει lanolin, κατι που η proraso δεν εχει. Η omega ομως που εχω εγω δεν εχει στα συστατικα της την λανολινη. Ισως η δικια μου να ειναι πιο παλια, ή πιο καινουρια.

Το tabac σαπουνι εχει τοση εντονη μυρωδια οπως η κρεμα?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η μυρωδιά είναι έντονη, αλλα τι να πω, εμενα με αρέσει.. Θα έλεγα το σαπούνι είναι πιο έντονο με την έννοια της διαρκειας
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”