RazoRock Blue Barbershop Cream Soap

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ανοίγω νέο θέμα για το σαπούνι αυτό που ήρθε για να κοντραριστεί στα ίσα με το Spitfire για το κορυφαίο σαπούνι στα προσωπικά μου γούστα...

Εικόνα
Ξεκινώντας από τη συσκευασία - εκτός του ότι μου αρέσουν πολύ όλες όσες έχω δει από αυτούς - γουστάρω πολύ τις εταιρείες που έχουν χιούμορ και το δείχνουν... το μόνο που με χάλασε ήταν το γεγονός ότι το αυτοκόλλητο φαίνεται πως μετά από καμιά δεκαριά χρήσεις θα αρχίσει να ξεφτίζει.
Η διάμετρος καλή, θα μπορούσε και μεγαλύτερη για να φορτώνεις λίγο πιο άνετα χωρίς να χάνεις αφρό.

Η υφή του είναι αυτή
Εικόνα
Είναι μαλακό, πιο μαλακό από Cella και TFS, το πιέζεις ελάχιστα και κάνεις γούβα.

Στα σημαντικά τώρα... Λοιπόν, θα το γράψω από την αρχή για να τελειώνω: στα δικά μου ρουθούνια φέρνει πολύ σε γυναικεία κολώνια. Δεν ξέρω αν το Floid Blue στο οποίο βασίζεται ήταν ακριβώς το ίδιο. Είναι ευχάριστο, δροσερό, καλοκαιρινό άρωμα, μου φάνηκε συγγενές με την αρρενωπότατη Aqua Velva, αλλά εγώ δε θα το επέλεγα ποτέ αν ήταν κολώνια ας πούμε. Το asl δηλαδή δε θα το ακουμπήσω.

Στο κομμάτι του αφρισμού ήταν μια αποκάλυψη. Ο πιο εύκολος αφρός που έχω κάνει ποτέ. Μιλάμε για μετρημένα 10 δευτερόλεπτα με το Ω 49 και πήρα αφρό για 3 περάσματα άνετα. Η ποιότητά του δε... ''αφράτος'', ανάλαφρος, πώς φαίνονται τα σύννεφα όταν τα κοιτάς από αεροπλάνο;; Τέτοιο πράγμα.
Δυστυχώς δε σκέφτηκα να τραβήξω φωτογραφίες την ώρα του ξυρίσματος. Γλιστερός και προστατευτικός όσο πρέπει και φοβερή αίσθηση μετά.

Γενικώς, ένα εξαιρετικό σαπούνι για μένα, το οποίο ακόμα και χωρίς tallow την κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω. Και τα λέω όλα αυτά παρότι το άρωμά του δε λες και ότι με τρέλανε.
Ανυπομονώ να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα της εταιρείας, είναι και πολλά πανάθεμά τα...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Είναι μαλακό, πιο μαλακό από Cella και TFS, το πιέζεις ελάχιστα και κάνεις γούβα.
To σαπουνι το φτιαχνει η TFS και ειναι ιδιο οπως τα υπολοιπα της, πλην του οτι ειναι παρα (παρα) πολυ φρεσκο. Να το ευχαριστηθεις γιατι αυτο το πολυ μαλακο θα χαθει τους επομενους μηνες - βεβαια οι ιδιοτητες θα παραμεινουν οι ιδιες. Πολυ καλο review ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ηρακλή δεν το γνώριζα ότι οι ''artisan producers of shaving soaps and aftershaves in Italy'' στους οποίους αναθέτει την παρασκευή η RazoRock ήταν η TFS... και χαίρομαι πολύ γιατί ανεβάζει ακόμα περισσότερο στα μάτια μου την εταιρεία. Εννοείς για το συγκεκριμένο σαπούνι μόνο ή όλα τους τα προϊόντα;
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

[mention]Rossobianco[/mention] ;έχω το Mudder Focker από την σειρά.
Εξαιρετικό σαπούνι. Δες και εδώ για review.
https://www.mens-only.gr/el/2018/01/28/ ... der-focker
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Απρ 2018, 04:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Με το που μύρισα το BBS για πρώτη φορά, έβαλα στόχο να το αγοράσω μαζί με το aftershave του, για να έχω τον συνδυασμό. Το σαπούνι εμένα μου φέρνει ένα ελαφρύ, φρέσκο και καθαρό άρωμα. Όσο για τη σαπουνάδα δεν ξέρω αν φταίει το πινέλο που είχα (Muhle Nom 41H16) αλλά εμένα ήθελε πάρα πολύ νερό για να κάνει καλό αφρό. Παρ'όλα αυτά δίνει αρκετή προστασία για το ξύρισμα. Εγώ δεν θα έλεγα ότι γλιστράει όσο θα ήθελα. Γενικα όμως είναι ένα τίμιο σαπούνι για την τιμή του. 8/10
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Μου άρεσε πάρα πολύ .
Πολύ καλό άφρισμα και αφρός (σηκώνει μπόλικο νερό ) ,πολύ καλό γλίστρημα ,καλή προστασία ,
αργεί να "στεγνώσει " και διαθέτει ωραίο καλοκαιρινό άρωμα .
Θα το ξαναπάρω σίγουρα .Ανήκει ήδη στα αγαπημένα μου σαπούνια.
Όπως και το "Emperor " της Razorock,που το βρίσκω ένα κλικ καλύτερο σε όλα .
Δεν μου άρεσε όμως το "Plague Doctor ".Ίσως ευθύνεται η παλαιά φορμουλα που μου έλαχε .

Θα δοκιμάσω και ορισμένα άλλα σαπούνια της Razorock ,
που έχω υπόψιν .
Σε γενικές γραμμές ,είναι αξιοπρεπέστατα σαπούνια, σε αρκετά προσιτές τιμές .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”