Panacrema nuavia black

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Εδώ μιλάμε για ένα προϊόν πολυτελείας. Αντικειμενικά, τα Νουάβια έχουν εκπληκτικά -τα πιο φίνα, πολύπλοκα και με διάρκεια που έχω μυρίσει σε σαπούνι- αρώματα.
Δεν θα ταίριαζαν σε υποδεέστερο δοχείο.
Όσο για την τιμή και την αξία (που είναι διαφορετικές έννοιες) --> ΠΟΚ και σεβαστές όλες οι απόψεις.

Θα παραγγείλω δείγμα από Shavedash και εν καιρώ θα γράψω δυο λόγια για το άρωμα του μαύρου Νουάβια.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

:lmao χαχααχχα
αιχμηρότατος όπως πάντα Ηρακλή μου και σωστά μάλιστα. :chores-chopwood: :violence-axechase:

Το Paνnacrema Vetyver που έχω είναι όντως φοβερό !!Σε απόδοση υπολείπεται ελάχιστα του Nuavia και η τιμη του κανονική (13 ευρώ).
Μου το ξαναθύμισες ευτυχώς, :handgestures-salute: γιατί κάπου παραχωμένο το έχω το καημένο... :confusion-shrug:

@vavous : συμφωνω στα περισσοτερα, αλλα το δοχειο ?? σιγα το ποιοτικο...
stergios

Τα παλια pannacrema δεν εχουν σχεση με τα καινουρια Τασο. Με τα τελευταια τους εννοω. Χωρις να μηδενιζω τα "δευτερα".

Οσο αφορα το μπωλ, ναι καλο ειναι για mwf η για κανα tabac. Οχι για σαπουνι 40+ €. Εχω δει μπωλακια για φαγητο σκυλου πολυτελεστερα. Φυσικα γουστα ειναι αυτα κ οπως ειπε ο Ανδρεας ολα σχετικα ειναι. Τι θελει ο καθενας με τα χρηματα που βγαζει κ δινει.

Θελετε να δωσουμε στους σαπωνοποιους της κοινοτητας 1100€ για 20 σαπουνια, να δουμε τι θα φτιαξουν?! ;)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Από δείγμα που δοκίμασα - είναι άρωμα dark και oceanic και fougere όλα μαζί , γενικά είναι άρωμα "κολώνιας" σαν να έριξα πάνω στο σαπούνι ένα μπουκάλι Kenzo , δυνατή και γεμάτη μυρωδιά ... ο αφρός μηχανικά έχει όλα τα στοιχεία που έχουν και τα υπόλοιπα σαπούνια του και ειδικά της blue ...

Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις περί κερδοσκοπικού (και καιροσκοπικού) χαρακτήρα του παραγωγού αλλά αυτή είναι η αγορά σήμερα .Τώρα αν αυτός δει ξαφνικά τις πωλήσεις να πέφτουν σίγουρα θα κάνει τις διορθώσεις που απαιτούνται .

Πάντως μπορώ να πω με σιγουριά ( ομιλώντας φυσικά και μόνο για τη δική μου μούρη) πως υπάρχουν το ίδιο καλά σαπούνια με καλύτερες τιμές σε σχέση με τα Pannacrema , ABC , MdC , Boellis κλπ αυτά δηλαδή που τα αγοράζουμε και μετά καθόμαστε και αναρωτιόμαστε αν αξίζουν τα χρήματα που δώσαμε .

Εγώ χαίρομαι πραγματικά γιατί ζούμε σε καταπληκτικούς καιρούς που υπάρχει σαπούνι των 5-10€ που δίνει φοβερό ξύρισμα , ένας νέος στο χώρο μπορεί με είκοσι ευρώ να έχει όλο τον εξοπλισμό και να απολαύσει τις χαρές του ΠΞ !
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Το San Francesco που είχα πιο παλιά ήταν ωραίο και αρωματικά, αλλά δεν κατάλαβα καμιά ποιοτική διαφορά με το Vetyver.
Δεν γνωριζα οτι αλλαξαν την φορμουλα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Για το συγκεκριμένο σαπούνι τελικά, έχει να γράψει κανείς κάτι; Μόνο για αυτό δεν μιλάμε εδώ και 2 σελίδες...

:ty
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δύο ποστ πιο πάνω γράφω:

Akist έγραψε: 07 Απρ 2018, 13:40 Από δείγμα που δοκίμασα - είναι άρωμα dark και oceanic και fougere όλα μαζί , γενικά είναι άρωμα "κολώνιας" σαν να έριξα πάνω στο σαπούνι ένα μπουκάλι Kenzo , δυνατή και γεμάτη μυρωδιά ... ο αφρός μηχανικά έχει όλα τα στοιχεία που έχουν και τα υπόλοιπα σαπούνια του και ειδικά της blue ...
Και καταλήγοντας λέω πως για τα χρήματά που κοστίζει υπάρχουν και άλλα σαπούνια φτηνότερα με τις ίδιες η και καλύτερες ιδιότητες :helt
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δοκιμάζοντάς το και εγώ εχθές από δείγμα, συμφωνώ απόλυτα με τον Άκη @Akist .
Το άρωμα είναι απροσδιόριστο, ίσως κάποια δυνατή μύτη αρωματοποιού να μπορούσε να το αποκωδικοποιήσει, αλλά είναι το άρωμα μίας ακριβής κολόνιας.
Καμία σχέση θα έλεγα με το Rossa, που και εκείνο καταπληκτικό σαν άρωμα, αλλά πιο straight.
Σε ιδιότητες ίδιο με το Rossa, σε διάρκεια πιο δυνατό.
Ενώ το Rossa κράτησε κάπου στις 2 ώρες, αυτό στις 3 ήταν ακόμη αισθητό.

Για τα υπόλοιπα τα έχω πει, η πουλ μουρ με το "κεραμικό ζωγραφισμένο στο χέρι" με χαλάει.
Έχω δει γιαούρτια σε καλύτερη συσκευασία.
Τα συμπεράσματα ίδια. Καταπληκτικό σαπούνι που το έφτιαξε λάθος άνθρωπος.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@Tzimisce
Το είπες πολύ καλά στην τελευταία γραμμή Μιχάλη.

Ξαναδιαβάζοντας όλο το thread πάντως καταλήγω -και συμφωνώ και εγώ- πως μιλάμε για ένα πολύ καλό σαπούνι που εμένα προσωπικά με χαλάει η εμπορική πολιτική του παραγωγού του.

Αν μου έδινε το ελεύθερο να επιλέξω μεταξύ κεραμικής συσκευασίας (+50€) και refill (πχ +25-30€) φαντάζομαι πως δεν θα είχα κανένα πρόβλημα - μιας και στο εύρος των +30€ παίζουν πλέον τα ακριβά άρτιζαν από την "απέναντι πλευρά" με πολύ καλές ιδιότητες με πλαστικό μπωλάκι (άντε και κάποιοι μεταλλικό και σιγά το έξοδο θα μου πεις ) ... υποχρεώνοντας με όμως να αγοράζω κάθε φορά το κεραμικό και να πληρώνω premium με κάνει να χάνω σε κάθε αγορά τελικά.

Και εγώ από δείγματα το έχω δοκιμάσει και όπως έγραψα συμφωνώ με τον κάθε χρήστη που θα μου πει πως είναι από τα καλύτερα σαπούνια σε ιδιότητες και καλά κάνει και το χαίρεται όποιος το έχει - και στον αντίποδα τελικά αν μπορούσες να καταλήξεις μόνο σε αυτό και να αντισταθείς στην πληθώρα σαπουνιών που κατέκλυσαν την αγορά τον τελευταίο καιρό μπορείς και να το πεις οικονομικό.

και κάτι περί οικονομίας και μινιμαλισμού άσχετο-σχετικό να γελάσουμε :
ο father ξουρίζεται μόνο με tabac από τότε που τον θυμάμαι- το refill κάνει γύρω στα 8€ και του βγάζει 250 μονά ξυρίσματα - όταν βλέπει να φορτώνω σαπούνια και μπολ και να δοκιμάζω μου τα χώνει άγρια ..
(και του απαντάω πως εγώ δεν μεγάλωσα στην κατοχή να έχω σαπούνι-uber alles και φρικάρει από τα νεύρα του :lmao )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Tzimisce έγραψε: 21 Σεπ 2018, 09:21
... Καταπληκτικό σαπούνι που το έφτιαξε λάθος άνθρωπος.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
Φαντάσου ο τύπος αυτός που όπως έχω χιλιοπεί κατάργησε τη V2 των Pannacrema που ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ σαπούνια σε λογικότατη τιμή (με μόνο μείον για μένα το μικρό μπωλ που δεν βοηθούσε ιδιαίτερα στο φόρτωμα) για να το ρίξει στην "ποιότητα" (όχι ότι δεν είναι) των Nuavia με 50+ € χωρίς refill puck μάλλον για όσους έχουμε κορίτσια να κάνουμε και σερβίτσιο για την προίκα τους :D
Κουτοπονηριές που θυμώνουν τον καταναλωτή για ένα πολύ καλό ομολογουμένως σαπούνι το οποίο όμως έχει ανταγωνιστές....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”