Tcheon Fung Sing Traditional Line - αξιολόγηση

Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Σε συνέχεια του μηνύματος για τα καλωσορίσματα, ξεκινώ τις αναρτήσεις μου με μια αξιολόγηση των 4 βασικών σαπουνιών της TFS.

Είδα ότι υπάρχει μόνο μια προηγούμενη αξιολόγηση στο forum, αυτή του Petros.Mp, για το κόκκινο βαζάκι (πικραμύγδαλο). Σκέφτηκα να συνεισφέρω όσο μπορώ γράφοντας μια αντίστοιχη για όλη τη σειρά, ώστε να υπάρχει μαζεμένη σε ένα θέμα. Να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη μου αξιολόγηση, οπότε δείξτε κατανόηση... Ξεκινάμε!

Καταρχάς να σημειώσω ότι η σειρά αγοράστηκε από το γνωστό μαγαζί της Αργυρούπολης, στην προσφορά που τρέχουν αυτόν τον καιρό. Δεν είμαι σίγουρος ότι επιτρέπεται να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες, γι' αυτό περιορίζομαι να αναφέρω ότι πρόκειται για την παραδοσιακή σειρά της TFS (4 σαπούνια) στην τιμή των 7,90 ευρώ.


TFS - Mandorla

(Θα ξεκινήσω με μια ιεροσυλία για τους περισσότερους, ελπίζω να μη διαγραφώ από την πρώτη μέρα :violence-rocket:: Το πικραμύγδαλο της TFS γονατίζει το Cella... μιλάω πάντα για τα δικά μου γούστα και το πώς δούλεψε στο δικό μου πρόσωπο φυσικά.)

Η συσκευασία του πολύ φτωχή, το πλαστικό φτηνό και εύκολο στο να σπάσει, δε σε προδιαθέτει ευνοϊκά απέναντι στο σαπούνι (το κίτρινο βαζάκι ήρθε με μικρό σπάσιμο όπως φαίνεται στη φωτό παρακάτω· δεν κατηγορώ το κατάστημα, είναι όντως φτηνιάρικο το πλαστικό του). Φυσικά καταλαβαίνω πως από κάπου πρέπει να κόψεις για να πετύχεις αυτήν την τιμή (1,90)...

Ανοίγοντάς το έρχεται η πρώτη θετική έκπληξη: το καλύτερο πικραμύγδαλο από όσα έχω μυρίσει μεταξύ TFS, Cella και Figaro. Σαν πικραμύγδαλο βουτηγμένο σε λικέρ, πραγματικά σου 'ρχεται να το φας. Πολύ μεγαλύτερη ένταση από Cella, λίγο περισσότερο από Figaro όσο το δουλεύεις και μετά στο πρόσωπο, μένει ακόμα και μετά το ξύρισμα - ανεπαίσθητα βέβαια.

Ξεκινώντας να το δουλεύεις συνειδητοποιείς ότι απαιτεί ΠΟΛΥ νερό. Είναι μαλακό, πιο μαλακό από το Cella, προσωπικά το δούλεψα και με χοίρο και με ασβό και με άλογο εύκολα. Αφρίζει γρήγορα, σε 20 δευτερόλεπτα έχεις αρκετό αφρό για 2 ''γεμάτα'' περάσματα.
Στα της απόδοσης τώρα, για μένα με τη φτωχή εμπειρία, είναι εύκολα στο τοπ 3 σαπουνιών/κρεμών που έχω δοκιμάσει. Εξαιρετική ολισθηρότητα, δεν μπορείς να καταλάβεις πώς αυτό το σαπούνι είναι φυτικό και δεν περιέχει λίπος. Μεταξυριστική αίσθηση επίσης φοβερή, το δέρμα μένει βελούδο και μπορείς ακόμα και να μη βάλεις καν after shave εκτός κι αν το έχεις παρακάνει σε ορισμένα σημεία.
Το αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα της σειράς, δεν εντόπισα ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους στην απόδοση, παρά μόνο στο άρωμα και την αίσθηση.

Εν κατακλείδι, στα 1,90 ευρώ δε νομίζω ότι υπάρχει αντίπαλος. Καταλαβαίνω πώς αντιμετωπίζεται το Cella από τους περισσότερους wet shavers παγκοσμίως, για μένα πάντως το εν λόγω σαπούνι είναι ανώτερο παντού, σε άρωμα, αίσθηση, ιδιότητες και σχέση αξίας-τιμής. Και σ'αυτήν την τιμή χρήζει σίγουρα δοκιμής.

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες και συνεχίζω με τα υπόλοιπα 3 της σειράς. Ελπίζω να μην τα έκανα μαντάρα με το link και τις φωτό...



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 3 ώρες 29 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
TFS - Sandalo

Συνεχίζω με το δεύτερο κατά σειρά, το μπλε βαζάκι με άρωμα σανταλόξυλο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω πολλές εμπειρίες από προϊόντα με βάση αυτό το άρωμα, πέρα από ένα δειγματάκι του balm της Muhle. Στα δικά μου ρουθούνια, το συγκεκριμένο μου θυμίζει πολύ έντονα ένα μαλακτικό που χρησιμοποιούσε η μάνα μου για τα ρούχα... πολύ γλυκερό για τα γούστα μου. Συνηθίζεται βέβαια.

Στα της απόδοσης καμία διαφορά με το Mandorla. Διψάει πολύ, φορτώνεται εύκολα, ο αφρός έχει φοβερή αντοχή, η προστασία σε κορυφαίο επίπεδο. Μεταξυριστική αίσθηση ελαφρώς κατώτερη από αυτή του πικραμύγδαλου. Αισθάνομαι ελαφρώς πιο ξηρή την επιδερμίδα μου μετά, ίσως να έπαιξαν ρόλο τα συγκεκριμένα ξυρίσματα.

Εν ολίγοις, ένα εξαιρετικό σαπούνι, το οποίο όσοι αρέσκονται στο άρωμα του σανταλόξυλου θα το κατευχαριστηθούν.
Στα 2,20 ευρώ, επίσης άριστο value for money.
Και μερικές φωτό παρακάτω.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Γράψε και ένα ωραίο review για το Gialla Barba/ Agrumella.

Αλλά προσεξε τι θα γράψεις: Εγώ και ο Ηρακλής [mention]herco[/mention] παραμονευουμε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

[mention]Randyman[/mention] είναι το επόμενο (και το αγαπημένο μου)!

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
TFS - Eucalipto

Το πράσινο βαζάκι της σειράς. Εικάζω - χωρίς να το έχω δοκιμάσει - ότι πρέπει να είναι αντίστοιχο με το πράσινο της Proraso.
Προσωπικά απεχθάνομαι τη μυρωδιά του ευκαλύπτου, όσο και να το προσπαθώ θα μου θυμίζει πάντα Vicks... συνεπώς δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά το άρωμά του.
Στα του φορτώματος, δημιουργίας αφρού, απόδοσης ισχύει ό,τι και παραπάνω. Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι η ύπαρξη μενθόλης, η οποία χαρίζει πολύ καλή αίσθηση φρεσκάδας και δροσιάς κατά το ξύρισμα (και λίγο μετά). Το μόνο αντίστοιχο προϊόν που έχω χρησιμοποιήσει είναι η κρέμα της Palmolive (rinfrescante al mentolo ή κάπως έτσι) και αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης που έχω. Σε σχέση με την κρέμα της Palmolive λοιπόν, το TFS υστερεί στο κομμάτι της δροσιάς.
Μεταξυριστικά ισχύει ό,τι καιμε το Sandalo, με την πρόσθετη αίσθηση δροσιάς ελέω μενθόλης.

Στα 2,50 ευρώ αυτό.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
TFS - Agrumella

Τελευταίο (αλλά σε καμία περίπτωση έσχατο), το προσωπικό μου αγαπημένο...
Ήταν το πρώτο που βγήκε απ'το πακέτο και αυτό το οποίο ''προδόθηκε'' από το φτηνιάρικο πλαστικό της συσκευασίας που ανέφερα πριν.

Αυτό το σαπούνι ήταν έρωτας με την πρώτη... ρουθουνιά. Τα αρχικά νεύρα και η αρνητική προδιάθεση που δημιουργήθηκαν από το σπασμένο καπάκι διεγράφησαν με το που το μύρισα. Γενικώς είμαι φαν των κιτρωδών αρωμάτων αλλά αυτό με γονάτισε. Υποτίθεται ότι (θα έπρεπε να) μυρίζεις και λάιμ, εμένα το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι... πορτοκαλόπιτα. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ άρωμα για τα δικά μου γούστα.
Φόρτωμα - απόδοση - ολισθηρότητα στα ίδια επίπεδα με τα άλλα 3, πλην όμως το συγκεκριμένο όσο το δουλεύεις τόσο πιο πολύ αναδύεται το άρωμά του, πράγμα που προσθέτει αυτόματα πόντους (εκτός κι αν δε σου αρέσει το άρωμα). Μεταξυριστική αίσθηση ακριβώς ίδια με του Mandorla, η κορυφαία εκ των τεσσάρων δηλαδή. Χρήση after shave εντελώς προαιρετικά. Τιμή 2,50 και αυτό (και 12,50 θα τα άξιζε πιστεύω).


Εικόνα
Εδώ βλέπετε και το μικρό κομμάτι πλαστικού που έσπασε.


Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Συνοψίζοντας, πρόκειται συνολικά για μια σειρά 4 εξαιρετικών μαλακών σαπουνιών, τα οποία θεωρώ ότι είναι ιδανικά για τις πρώτες συστάσεις με την εταιρεία. Εγώ τουλάχιστον δηλώνω φαν της TFS, χωρίς καν να έχω δοκιμάσει τα ακριβότερα προϊόντα του. Ο πήχης πάντως από μένα έχει τεθεί πολύ ψηλά...

Κλείνοντας, παρότι ποδοσφαιρικά το Τορίνο μού είναι επιεικώς απεχθές, νομίζω ότι Μιλάνο και Φλωρεντία είναι πολύ πίσω, ειδικά αν ληφθεί υπόψιν ότι τιμολογιακά ο Κινέζος δεν έχει αντίπαλο...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Πολύ καλό σαπούνι αλλά εγώ μίας και τελευταία δουλεύω με συνθετικά με δυσκόλεψε σαν πρώτο ιταλικού τύπου μαλακό σαπούνι μάλλον γιατί θέλει το νερό του με γουρούνι έκανα καλύτερο αποτέλεσμα δεν ξέρω αν είναι θέμα εμπειρίας η απλά τα μαλακα σαπούνια ταιριάζουν με τα γουρούνια εξου και η προτίμηση των ιταλων σε αυτό το συνδυασμό.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το TFS αλλα και γενικά τα μαλακα ιταλικά και όχι μόνο σαπούνια αν για κάποιο λόγο δε σου δουλευουν καλα, κάνεις μια Marco Method και καθαρίζεις.

Ψαρεμα με δυναμιτη που λέει κι ο [mention]Omegaman[/mention]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

[mention]bil[/mention] δεν έχω χρησιμοποιήσει συνθετικά ακόμα και δεν ξέρω. Πάντως και με ασβό best μια χαρά μου δουλεύουν, με μόνη διαφορά ότι μου παίρνει περισσότερο χρόνο.

[mention]Randyman[/mention] εγώ όλα κάπως έτσι τα παίζω... κακώς θεωρείς (αφήνοντας το «ymmv» στην άκρη);
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εννοειται ότι θα παρει περισσοτερο χρόνο με ασβο και ειδικά αν δεν έχει καλό πίσω-κοκκαλο.

Οχι καλά κάνεις, δεν είναι θέμα μόνο ymmv, είναι και ότι έτσι επιτυγχάνεις αφρό για 5 τουλάχιστον περασματα. Και δεν αγχώνεσαι για το πως θα σου βγει ο αφρος, είναι παντα καλός αρκεί να χτυπησεις καμποσο και να επιμεινεις.Επίσης κάποιοι που λένε ότι έτσι καταναλώνεις περισσοτερο σαπούνι, στα δικά μου μάτια δεν ισχυει αυτό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ο ασβός στον οποίο αναφέρομαι είναι το Berkeley της Simpson’s, είναι πολύ καλό σ’ αυτόν τον τομέα.

Κι εγώ έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κι ακόμα κι αν ισχύει η «σπατάλη» σαπουνιού δεν το πολυσκέφτομαι, πρέπει να τελειώσουν και κάποτε!..
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Σήμερα δοκίμασα με Ω49 και Marco's method και μπολ πραγματικά εκανα πολύ και καλή σαπουνάδα θα δοκιμάσω το ίδιο και με το συνθετικό και face-lathering και θα συγκρίνω
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

[mention]Rossobianco[/mention] Φοβερή και αναλυτική παρουσίαση!Με έπεισες και ήδη παρήγγειλα την Argumella μιας και είμαι φαν των εσπεριδοειδών αρωμάτων. :text-+1:
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”