Σαπούνια/κρέμες που ταιριάζουν στο δέρμα μας αλλά δε μας αρέσει το άρωμά τους και το αντίστροφο

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω παρατηρήσει το εξής... ενοχλητικό: ορισμένα σαπούνια/κρέμες ταιριάζουν πολύ στο δέρμα μου αλλά το άρωμά τους δε μ' αρέσει και το αντίστροφο, σαπούνια που μ' αρέσει το άρωμα τους ερεθίζουν το δέρμα μου! Μιλάμε για μεγάλο σπάσιμο! Ευτυχώς δε μιλάω για ακραίες καταστάσεις, δηλαδή για ταιριαστά σαπούνια που να μου... βρομάνε είτε για ευωδιαστά που να με γεμίζουν ερεθισμούς ωστόσο υπάρχουν διάφορα ενδιάμεσα.

Για την ακρίβεια:

TOBS Sandalwood: γενικά δεν είμαι fan του σανδαλόξυλου. Μου μυρίζει σαν τα... παλιά ρούχα της γιαγιάς, έχει μια παλαιϊκή μυρωδιά που δε μου ταιριάζει. Προφανώς το αυτό ισχύει και με το TOBS (άλλωστε είναι χαρακτηριστικός εκπρόσωπος του σανδαλόξυλου). Έλα όμως που με το εν λόγω σαπούνι κάνω απ' τα καλύτερα ξυρίσματα! Ωραίος, πυκνός αφρός, ελάχιστοι ερεθισμοί. Τι να κάνω; Το έχω συνηθίσει. Εξακολουθεί να μη μ' αρέσει αλλά δεν με ενοχλεί κιόλας. Άλλωστε η μυρωδιά δεν έχει και ιδιαίτερη διάρκεια οπότε το "ανέχομαι".

Cella/πικραμύγδαλο: το πικραμύγδαλο δε μ' άρεσε ποτέ (το αμαρέτο π.χ. δεν το αντέχω ούτε σε ελάχιστη αναλογία στα ποτά). Με τη Cella όμως φτιάχνω απ' τους καλύτερους αφρούς και έχω ελάχιστους ερεθισμούς! Ακόμα και με ελάχιστη προετοιμασία με βγάζει ασπροπρόσωπο. Ευτυχώς η μυρωδιά είναι έντονη μεν, αλλά σαφώς λιγότερο ενοχλητική απ' τη γεύση (του αμαρέτο ή των πικραμύγδαλων). Την ανέχομαι λοιπόν κι αυτή.

Και η απογοήτευσή μου...

TOBS Jermnyn Street: εδώ έχουμε το αντίθετο. Το άρωμα του Jermyn Street είναι μακράν το αγαπημένο μου απ' όσα σαπούνια/κρέμες χρησιμοποιήσει. Δε λέω ότι έχω δοκιμάσει μεγάλο δείγμα, αλλά καμιά 20αριά διαφορετικά αρώματα τα έχω υπόψη μου. Κανένα δεν πλησιάζει ούτε στο ελάχιστο του Jermyn Street (πάντα για τα δικά μου γούστα). Το συγκεκριμένο σαπούνι όμως (και η κρέμα) συνήθως με αφήνουν με ερεθισμούς. Όχι τόσο έντονους ώστε να το εγκαταλείψω αλλά όχι και αμελητέους ώστε να το χρησιμοποιώ πιο συχνά. Εννοείται έχω δοκιμάσει να κάνω ακόμα καλύτερη προετοιμασία απ' το συνηθισμένο, να χρησιμοποιήσω λιγότερο επιθετική μηχανή/ξυραφάκι κτλ. αλλά τίποτα. Οι ερεθισμοί εκεί. Αν ήταν οποιοδήποτε άλλο σαπούνι θα το σταμάταγα. Όμως μ' αρέσει τόσο πολύ το άρωμά του που μια στο τόσο ενδίδω :-)

Εσείς έχετε αντίστοιχα προϊόντα με σχέση αγάπης/μίσους;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

FSword έγραψε: 26 Ιαν 2018, 12:50 TOBS Sandalwood: γενικά δεν είμαι fan του σανδαλόξυλου. Μου μυρίζει σαν τα... παλιά ρούχα της γιαγιάς, έχει μια παλαιϊκή μυρωδιά που δε μου ταιριάζει. Προφανώς το αυτό ισχύει και με το TOBS (άλλωστε είναι χαρακτηριστικός εκπρόσωπος του σανδαλόξυλου).
:ot
Η ToOBS δεν εχει καμια σχεση με το πραγματικο σανδαλοξυλο
:btt
Το Ιασονας με Ο
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Γράψε λάθος! Από άρωμα όμως επίσης δεν έχει σχέση με σανδαλόξυλο; Δηλαδή ποιο είναι το original σανδαλόξυλο; Έχω μυρίσει TOBS, Proraso, Edwin Jagger και είναι όλα διαφορετικά (έχω κι ένα Haslinger σφραγισμένο... νομίζω)! Κανένα δεν έχει άρωμα πραγματικού σανδαλόξυλου; Δε λέω να έχει το ίδιο το συστατικό αλλά το άρωμά του...

Anyway το TOBS σανδαλόξυλο σαν άρωμα δε μ' αρέσει. Σα σαπούνι όμως μου ταιριάζει πολύ.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δυστυχώς το Tabac :(

Πολύ καλό σαπούνι, ωραίο άρωμα, αλλά στο δικό μου δέρμα δεν

Το Hasslinger και το MWF αν και αδιάφορα σαν αρώματα (έχουν κάποιο; :D ) στο δέρμα μου είναι αστέρια.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

TFS μπλε και πράσινο βαζάκι (Sandalo/Eucalipto αντίστοιχα). Το πρώτο μου θυμίζει μαλακτικό, το δεύτερο Vicks. Φοβερά σαπούνια όμως όσον αφορά τις ιδιότητές τους.
Επίσης η άσπρη κρέμα της Proraso, αχαρακτήριστο άρωμα για μένα αλλά καλή κρέμα σε καλή τιμή.

Αντιστρόφως, το Cella... καμία σχέση στο δικό μου δέρμα με τα όσα διθυραμβικά διάβαζα πριν το πάρω (όχι ότι το θεωρώ κακό φυσικά), αλλά το πικραμύγδαλο έρωτας.
Επίσης η Speick η κλασσική, πολύ ωραίο - αν και κάπως «φαρμακευτικό» - άρωμα (μένει και στο πινέλο μετά για μέρες), όμως για κάποιο λόγο μου αφήνει πολύ στεγνό το δέρμα μετά.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όχι ότι έχασε η Βενετιά βελόνι, αλλά ανιχνεύοντας το υλικό που μου δημιουργεί ερεθισμούς, όλα δείχνουν ότι το hasslinger καλέντουλα, σε μικρότερο βέβαια βαθμό, μου δημιουργεί και αυτό ερεθισμούς.
Υποθέτω, κάποιο κοινό συστατικό με το tabac, αλλά ένα ξύρισμα ακόμη θα το κάνω για να σιγουρευτώ.
2 από τα πρώτα 3 μου σαπούνια!
Αυτό θα πει τύχη! :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

'Οπως Rossobianco. Το αγαπημένο μου άρωμα είναι το πικραμύγδαλο αλλά το δέρμα μου δεν σηκώνει το αμυγδαλέλαιο. :(
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

[mention]Vavous[/mention] , άλλα πικραμύγδαλα τα χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα, μόνο το Cella δε μου κάθεται καλά!
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σημείωση γιατί ακόμη το ψάχνω.
Μάλλον τελικά δεν είναι το Hasslinger που μου δημιουργεί αλεργία, αλλά το after shave της Klar, το Classic.
[mention]NavalArchitect[/mention] είχες κανένα ανάλογο πρόβλημα;
Μιχάλης
NavalArchitect

Όχι Μιχάλη μου, τίποτα. Δεν έχω εντρυφήσει στα συστατικά σαπουνιών, κρεμών και after shaves, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να σου προκαλέσει ερεθισμό ένα after shave - ειδικά αυτά τα Γερμανικά που είναι και τύπου "eco". Παλαιότερα είχα άσχημη αντίδραση από ένα τάλκ, όπως και πρόσφατα από το κόκκινο Vitos, αλλά ποτέ από after shave.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”