Shaving soap ΚΕΡΚΙΝΗ

Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστήσει: 301 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1135 φορές

Shaving soap ΚΕΡΚΙΝΗ

Δημοσίευση από mengiorgos » πριν από 3 μήνες

Παρά το γεγονός ότι οι καλλυντικές πρώτες ύλες εξελίσσονται διαρκώς, το γάλα, χάρη στις ενυδατικές, καθαριστικές και θρεπτικές ιδιότητές του, είναι και σήμερα ιδιαίτερα αγαπητό λόγω της πλούσιας σύνθεσής του και της εξαιρετικής συμβατότητάς του με την επιδερμίδα. Oι πρωτεΐνες γάλακτος προσφέρουν αξιόλογες ενυδατικές και θρεπτικές ιδιότητες. H ενυδατική τους ικανότητα είναι αποτέλεσμα της εξαιρετικής απορρόφησής τους από την επιδερμίδα, καθώς και της δυνατότητάς τους να δεσμεύουν νερό. Oι πρωτεΐνες γάλακτος έχουν, επίσης, ιδιαίτερα θρεπτική δράση, καθώς προσφέρουν περισσότερο από 40% των απαραίτητων αμινοξέων για το δέρμα. Aυτά τα αμινοξέα είναι πολύ σημαντικά για τη διατήρηση της φυσιολογικής μεταβολικής δραστηριότητας των κυττάρων, καθώς συμμετέχουν στη σύνθεση του κολλαγόνου, της ελαστίνης και της κερατίνης.

Γι αυτούς τους λόγους επέλεξα να προσθέσω το γάλα στο σαπούνι. Λόγω του ελαφρώς όξινου Ph του, μειώνει το συνολικό Ph του σαπουνιού και το κάνει ακόμα πιο φιλικό για το δέρμα. Και δεν επιλέξαμε ότι γάλα να' ναι, αλλά βουβαλίσιο γάλα. Γιατί βουβαλίσιο; Για δύο λόγους κυρίως. Διότι πρώτον σε σύγκριση με τα υπόλοιπα είδη γάλακτος, το βουβαλίσιο έχει τα περισσότερα λιπαρά οξέα ώστε να αντιδράσουν με τη βάση και δεύτερον για να τιμήσουμε το ελληνικό βουβαλίσιο γάλα. Γάλα από νεροβούβαλους που ζουν ελεύθεροι στον υδροβιότοπο της λίμνης Κερκίνης.

Με πολύ περηφάνια παρουσιάζω το σαπούνι ξυρίσματος ΚΕΡΚΙΝΗ. Σαπούνι με λίγα και αγνά συστατικά, αποκλειστικά με φυτικά έλαια, 100% ελληνικό βουβαλίσιο γάλα, εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο και λανολίνη.

Βγαίνουν σε δύο διαφορετικές γεύσεις με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά: Λεμόνι και Κανέλλα.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.

Άβαταρ μέλους
stergios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστήσει: 682 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1167 φορές

Δημοσίευση από stergios » πριν από 3 μήνες

Απ την Πρασσιαδα δηλαδη! ;) Ευγε Γιωργο, ειναι ωραιο οταν δημιουργουμε και ειναι ωραιο συναισθημα να σε κανει περηφανο κατι που δημιουργησες εσυ!

Δεν ξεσηκώνομαι, δεν ψάχνω, δεν ξεσπάω,
δεν προχωράω πίσω ή μπροστά.
Κι όλα αυτά που θέλω ν’ αγαπάω
δε μ’ ανατριχιάζουν πια...

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
έχει ευχαριστήσει: 7459 φορές
Έχει ευχαριστώ: 9892 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vavous » πριν από 3 μήνες

Μπράβο Γιώργο, τέτοια να βλέπουμε.
Πού το βρίσκουμε;

Ανδρέας Ν.
~ De gustibus non disputandum ~

Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστήσει: 301 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1135 φορές

Δημοσίευση από mengiorgos » πριν από 3 μήνες

Έτσι ακριβώς. Και όσο μεγαλύτερη η δυσκολία ενός εγχειρήματος που συλλαμβάνεις αρχικώς σαν ιδέα και υλοποιείς τελικώς με επιτυχία μετά από καιρό, τόσο μεγαλύτερη η χαρά που αισθάνεσαι.

κ. Αντρέα το προμηθεύεστε από εμένα. Θα μπει και αγγελία στο ανάλογο νήμα και εντός εβδομάδας θα βρίσκεται και στο etsy.

Οτιδήποτε πληροφορίες χρειαστεί κάποιος παρακαλώ να μην διστάσει.

Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.

Ilias-G
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστήσει: 765 φορές
Έχει ευχαριστώ: 609 φορές

Δημοσίευση από Ilias-G » πριν από 3 μήνες

Συγχαρητήρια, πάντα τέτοια και σε άλλα!!

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Δημοτικό
Δημοτικό
έχει ευχαριστήσει: 1144 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1296 φορές

Δημοσίευση από Tzimisce » πριν από 3 μήνες

Ωραίος!
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι κακώς πήρα ότι πήρα και θα έπρεπε να κοιτάξω πρώτα τα σαπούνια που φτιάχνετε εδώ, αλλά ok.
Έχω και τη φιλοσοφία ότι 3 σαπούνια και 3 κρέμες που έχω είναι πάρα πολλά και θα πρέπει να τελειώσω κάποια πριν πάω στην επόμενη αγορά, αλλά πιστεύω θα μου περάσει με εσάς που έμπλεξα. :lmao

Μιχάλης

Άβαταρ μέλους
tasos72
Δημοτικό
Δημοτικό
Αγαπημένος εξοπλισμός: μαχαιρια - τσεκουρια - σπαθια - τοξα κλπ.
έχει ευχαριστήσει: 1772 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3289 φορές

Δημοσίευση από tasos72 » πριν από 3 μήνες

:clap: :clap: θα τα τιμήσουμε Γιώργη :D :hellas2

"Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων." ~ Αριστοτέλης ~

"Μάθε τι αξίζεις άνθρωπε και γίνε Θεός του εαυτού σου." ~ Σωκράτης ~

alexn
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστήσει: 3398 φορές
Έχει ευχαριστώ: 2583 φορές

Δημοσίευση από alexn » πριν από 3 μήνες

Χαιτετώ και καλωσορίζω αυτήν την δημιουργία σαπουνιού και μάλιστα από μέλος του φόρουμ.
Θα πω δυο λόγια για αυτό το βουβαλίσιο γάλα και εγώ,επειδή είμαι και μισός Μακεδόνας(το ακούς αυτό κύριε Ανδρέα;) έτυχε να φάω Καζάν ντιπι στο απίθανο ζαχαροπλαστείο του Χατζή στην Θεσσαλονίκη και ρωτώντας επιμόνως μου έσκασαν το <μυστικό>ότι και αλλού φτιάχνουν Καζάν ντιπι αλλά σαν τον δικό τους δεν θα βρω γιατί χρησιμοποιούν το γάλα από βουβάλια δικά τους από την Κερκίνη.Πράγματι δοκίμασα το γλυκό αυτό και άλλου αλλά σαν του Χατζή με τίποτα.
Πράγματι αυτό ειδικά το γάλα όπως λέει και ο φίλος εδώ μέσα να κάνει και την διαφορά,καλή σκέψη!!!
Καλή επιτυχία!!!

Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
έχει ευχαριστήσει: 7459 φορές
Έχει ευχαριστώ: 9892 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vavous » πριν από 3 μήνες

Ακούω, ακούω. Αν κι εγώ είμαι ντεμέκ Μακεδόνας (=γαμπρός).
Και μην με λέτε κύριο βρε. Όχι ότι δεν είμαι, αλλά τελοσπάντων δεν ταιριάζει εδώ... :d

Ανδρέας Ν.
~ De gustibus non disputandum ~

Άβαταρ μέλους
Kostis
Νήπιο
Νήπιο
Έχει ευχαριστώ: 6 φορές

Δημοσίευση από Kostis » πριν από 3 μήνες

Συγχαρητήρια, πες μας πως μπορούμε να το προμηθευτούμε πόρτα πόρτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”