Συζητηση για Ιταλικα προιοντα ξυρισματος

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

@Omegaman

Μια χαρα τα πες - να πω μονο οτι στην περιπτωση της TFS το OEM δεν ειναι απολυτο - πραγματι για χρονια εφτιαχνε σαπουνια για την Mondial και για πολλους αλλους χωρις να γραφεται στη συσκευασια οτι ειναι δικα της. Τωρα ομως αυτο αλλαζει - στο Pino Silvestre αναφερεται οτι ειναι by TFS - το ιδιο και για τα Figaro (ειδικα για το χρυσο εγινε ολοκληρη καμπανια για τη συνεργασια) - και επισης ολοι μαθαινουν πλεον οτι οταν ο Αμπαταντζελο του Italian Barber παει Ιταλια θα κανονισει με την Παολα Μπαριλε για τα Razorock.

Παντως για να γινει κατανοητο - το οτι η TFS δουλευε ετσι για χρονια δεν εχει να κανει με την Ιταλικη κουλτουρα - την οποια ανεφερες και συμφωνω απολυτα - αλλα στο γεγονος οτι ο Κινεζος μεταναστης Tcheon Fung Sing ηρθε στην Ιταλια στον μεσοπολεμο - σε οχι ιδιαιτερα φιλικο περιβαλλον - και ξεκινησε την επιχειριση του το 1945 σε επισης δυσκολες και οχι φιλικες συνθηκες. Αντι δηλαδη να καμαρωνει για τα προιοντα του οπως εκαναν οι υπολοιποι βεροι Ιταλοι παραγωγοι, εκεινος εφτιαχνε σαπουνια για αλλους που τα διεθεταν στο δικο τους δικτυο με το δικο τους ονομα - απλα για να μην προκαλει. Και ετσι δουλεψε μια χαρα.

Τωρα για αυτο που ειπες για τους γνώστες των μεσα και εξω της εταιρειας - η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν τα ξερει. Δεν υπαρχει καμια πληροφορια για το πως δουλευει το εργοστασιο, ποιος κανει κουμαντο εκει, ποια ειναι πολιτικη τους, ποιες οι διαθεσεις τους κλπ. Τα λιγα που ξερω ειναι αυτα που εμαθα απο συνεργατες τους - παντα εξωτερικοι συνεργατες, γιατι απλα δεν υπαρχουν εσωτερικοι. Ειναι και αυτο καταλοιπο της πολιτικης του ιδρυτη :)

Για τα μαλακά σαπουνια που εγραψες - δεν ειναι τοσο μαλακά οσο οι Αγγλικες κρεμες. Δηλαδη δεν χρειαζεται να βγαζεις κομματακια απο το μπωλακι - φορτωνεις κανονικα με το πινελο απο εκει :)
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Randyman έγραψε: 06 Ιαν 2018, 14:48 Να πω μόνο κάτι για την cella, το σωληνάριο είναι brushless, οπότε και δε γίνεται σύγκριση με το μπολ η το τούβλο cella. Ασε που δεν έχει και tallow.

Cella Rapid Shaving Cream
A, ευχαριστώ. Έτσι εξηγείται γιατί δε βλέπω κανέναν να την παίρνει. :D Εντάξει, απλά πάει να πει πως θα περιμένει στην ουρά ακόμα περισσότερο. Ζωή να χουμε, κάποια μέρα θα τη δοκιμάσω... :D

[mention]herco[/mention]

Μάλιστα, καλά κάνουν κι αλλάζουν πολιτική, καιρός ήταν, από τη στιγμή που πουλάνε και εγχώρια... Α, καλό το να ξέρει κανείς ότι δεν είναι εντελώς κρεμοειδή. Τα ξανακοίταξα, ή το Bergamotto ή το Arancia Dolce , κάποια στιγμή θα πάρω, γιατί μέχρι τώρα, έχω μάθει να φοβάμαι τα αρώματα εκτός εσπεριδοειδών. Δηλαδή, σαπούνι που να έχω πρόβλημα στον αφρισμό, μέχρι τώρα δε βρήκα, ακόμα και στα φθηνά. Σαπούνι που να έχω πρόβλμα με το άρωμα, βρήκα και παραβρήκα. Προτιμάω τα σχεδόν άοσμα Haslinger και τα εσπεριδοειδή, από οτιδήποτε άλλο. Λεβάντες, σανδαλόξυλα, περίεργα σαν τη μπλε Proraso, μασσαλίας με citronella σαν το Arko ή δεν τα αντέχω ή απλά τα ανέχομαι ή δε μου κάνουν ούτε κρύο ούτε ζέστη. Χίλιες φορές να μυρίζει απλό σαπούνι χεριών, παρά τα διάφορα παράξενα. Το αγαπημένο μου άρωμα μέχρι τώρα είναι το Omega Via Barberia Fructi. Να μου λεγες να ξυρίζομαι μια ζωή μόνο μ αυτό, κανένα πρόβλημα. Και το ωραίο είναι πως, τελικά, από ένα σημείο και μετά, πληρώνεις για το "δυνατό άρωμα". Χίλιες φορές το Haslinger που μυρίζει αδύναμα σα βοτάνι, από την TOBS, που μυρίζει από το 1 μέτρο το πινέλο, αφού το πλύνω με απορρυπαντικό πιάτων. :D
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Tα Razorock tallow η tfs τα φτιαχνει? Δε βλεπω κατι τετοιο στο αυτοκολλητο πισω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στα χωρις tallow το βλεπεις στο αυτοκολλητο πισω ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Της razorock δεν εχω χωρις tallow. Της figaro πχ το γραφει.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”