Extro Tabacco shaving soap

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Εικόνα

Εχθες παρελαβα κατοπιν ερευνας και παροτρυνσεων απο συμφορουμιτες (τους οποιους κι ευχαριστω) το σαπουνι της Extro με αρωμα Tabacco απο το Hairmaker. To κοστος του στα 12,90 ευρω, ενω με το συνδυαστικο πακετο (το οποιο επελεξα) σαπουνιου 150ml + After shave - Eau de Toillette 125ml (επισης μονο του στα 12,90), το συνολικο κοστος ανηλθε στα 23,22 αντι για 25,80ε.
H πρωτη -οπτικη- εντυπωση ηταν θετικη. Σε καλαισθητο γυαλινο βαζακι το σαπουνι και σε γυαλινο μπουκαλι το A.S. Ανοιγοντας τη συσκευασια, ενω περιμενα να εχει πρωτευοντα οσφρητικο ρολο το ταμπακο, με υποδεχθηκε ενα ηπιο βοτανικο αρωμα, ναι μεσα σε αυτο ηταν και το φασκομηλο, ωστοσο νοτες που και που ζαχαρης που "καιγοταν" για να γινει καραμελα. Αναρωτηθηκα και κοιταζοντας πισω επιβεβαιωθηκα κατα τροπον τινα: Στις μεσαιες νοτες του μειγματος που θα γραψω στο τελος αναλυτικα περιεχοταν και αρωμα "ζαχαρη αχνη". Οφειλω να πω πως κατι δεν ταιριαζε με τα γουστα μου και με ξενισε προ του ξυρισματος. Προσπαθησα να το βρω κι αυτο μονος αλλα δεν τα καταφερα. Το γεγονος οτι περιειχε αρωματικα τα βρυα λοιπον ηταν ενα αρνητικο σημαδι και βαρυνε το ηδη βεβαρυμενο (πολυσχιδες και πολυπροσωπο) κραμα με κορυφη το περγαμοντο.
Στο πρακτικο κομματι, το ανακατεμα με το βασικο μου πινελο συνθετικο Muhle 39 K 257 - Silvertip Fibre δημιουργησε ευκολα αφρο, μα κυριως πηχτο και δυσκολα διαλυτο απο το περας του χρονου -το τελευταιο στα ακιοσημειωτα θετικα. Οσο νερο κι αν προσθετα, αανακατευα και ειχα διχως αλλο φορτωμα αφρο ποιοτητας. Αρωματικα, τα βρυα πηραν τα πανω τους διχως ευτυχως διαρκεια.
Εφαρμογη λοιπον του ευπλαστου σαπουνιου - κρεμας (που στην αρχικη μορφη - υφη θυμιζει Cella σε πορτοκαλι-καφετι χρωμα) και το μειγμα των αρωματων ηταν εκει, διακριτικο. Το ταμπακο ψιλοσφυριζε αδιαφορα.
Η διαδικασια συνεχιζοταν με λεπιδα Feather σε σαβεττα και εφερε τα εξης συμπερασματα:
Το πρωτο περασμα μου εδωσε την εντυπωση φειδωλης βοηθειας ολισθηροτητας, ωστοσο μου συγχωρουσε λαθη που θα τα ειχα πληρωσει με διαφορετικο σαπουνι. Ακριβεστερα, μπορει να μην γλυστρουσε τοσο ευκολα το ξυραφι αλλα ενιωθα να κρατω γερα και σιγουρα το ''τιμονι''.
Τα γένια 2 ημερων, σχετικα τραχια, δεχθηκαν 3 περασματα. Το μεγαλο πλεονεκτημα του Extro Tabacco ηταν οτι δεν ενιωθα οπως με αλλα σαπουνια τον χρονο να μετρα αντιστροφα για το ποσο το ανεχεται το δερμα μου (απο πλευρας καψιματος λογω επιρρεπους επιδερμιδας).
Ο υπολοιπος αφρος χρησιμοποιηθηκε για ολο το προσωπο και κατοπιν του ξεβγαλματος με νερο και σκουπισματος, το μαγουλο ηταν ενυδατωμενο (σπανιο για μενα) ετοιμο να δεχθει το After Shave - Eau de Toillete διαρκειας 4-5 ωρων που αρωματικα δεν μου "εκατσε". Υπεργλυκο, βοτανικο ικανο να μην με πεισει περαιτερω.
Δεν μου ταιριαξε, δεν θα το ξαναπαιρνα προσωπικα.

-
Σαπουνι vegan με αρωματα: Βαση->μοσχος, σανδαλοξυλο, δερμα, καπνος, ζαχαρη αχνη, κεχριμπαρι, λιβανι, βρυα, φασκομηλο, βανιλια. Μεση-> γιασεμι, δερμα, καπνος, δερμα, κυκλαμινο, υλανγκ υλανγκ.
Κορυφη-> Περγαμοντο. *Προστατευτικες - αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες: Καλεντουλα.
-
Επειδη παρατηρησα πως το συγκεκριμενο προιον δεν υπαρχει στον αλφαβητικο καταλογο, εφοσον οι αρμοδιοι καλυπτονται απο την περιγραφη και εχουν τον χρονο, αν θελουν το εντασσουν.
Θερμες ευχαριστιες για τον χρονο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Καμία άλλη γνώμη για τα έξτρο έχουμε (ανεξαρτήτως αρώματος); Έψαξα στο search αλλά το μόνο χρήσιμο thread ήταν αυτό κι ένα στα pre/after-shave. Tα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν στο ΞτΗ και στο "Τι πήρα/ήρθε σήμερα" Εκτός βέβαια αν μου διέφυγε...
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Έχουν χαμηλή προστασία τα έξτρο και ολισθηρότητα. Από τα δείγματα που ευγενώς παραχώρησε πριν κάνα 4μηνο ο ΜΔ, ήταν μακράν τα λιγότερο καλά. Χαμηλή ολισθηρότητα, όπως είπε κι ο φίλος, αλλά και χαμηλότερη προστασία - κακό ποστσεηβ. Τα έχω αφήσει στην άκρη. Ειδικά το ταμπάκο που πήρε και ο φίλος, είχε και αμυδρή μυρωδιά - ψιλοαδιάφορη. Το βανίλια ήταν λίιιγο καλύτερα από άποψη οσμής, αλλά η συνταγή μάλλον ίδια, γιατί οι ιδιότητες ήταν ψιλοάσχημες και πάλι.

YMMV, αλλά για μένα καλύτερα κρέμα Νιβέα από αυτά. Ειδικά για την τιμή τους, μου φάνηκαν μπούρδες, μπροστά στα TOBS, Haslinger (!!!!), Stirling και ΦΥΣΙΚΑ Occult, την οποία θεωρώ κορυφή σε ιδιότητες και πως τα παιδιά που την τρέχουν πρέπει να ανεβάσουν στροφές στην παραγωγή.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ με τον Γιώργο. Ξεχωρίζουν αυτά με το γάλα γαϊδούρας.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”