Πλησιέστερο σαπούνι σε Creed Irish Tweed (GIT)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Είχα πάρει από ένα φίλο δείγμα από το σαπούνι της Creed. Είχε πολύ ωραία μυρωδιά , βέβαια σαν απόδοση δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το απίστευτο -ίσως και να μην πρόλαβα να το εκτιμήσω καλύτερα στα τρία ξυρίσματα που μου τέλειωσε.

Μόλις είδα δε την τιμή του :shock: ... οκ μπορεί να είναι θεϊκό το άρωμα από την κολόνια , αλλά την θεωρώ υπερεκτιμημένη όσο δεν πάει (είχα πάρει πριν από χρόνια από μαγαζί του εξωτερικού σε προσφορά το μικρό μπουκάλι ίσως να βρω κάτι κοντινό ).. το αυτό ισχύει και για το σαπούνι ...

Πιο κατά τη γνώμη σας σαπούνι είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτή τη μυρωδιά ;

-Razorock Irish Countryside (το μύρισα κοντά είναι αλλά κάτι του λείπει ίσως δεν είναι τόσο έντονο από απόδοση δεν ξέρω)
-WSP Gaelic Tweed
-Stirling Sharp Dressed Man
-Wickhcam Classic 24
-Mystic Waters Irish Traveller
-Mama Bears Dublin Tweed
-PAA Twee!
-Van Yulay Green Irish Tweed

Η Queen Charlotte μας τελείωσε ,το RR Tight Buns σταμάτησε.Διάβασα και για Honeybee και για Martinsville .

Υπάρχει κάποιο άλλο ; Μήπως μου ξεφεύγει κάποιο καλό σαπούνι πχ από B&M που να έχει βγάλει ;
Και κάθε άλλη πρόταση δεκτή - μόνο μην το μπλέξουμε με Coolwater - δεν έχει μεγάλη σχέση η μυρωδιά

Για βοηθήστε λίγο το φίλο συνξυριστή για να μην ξεθάψει από απελπισία καμιά Hai Karate από το βάθος του ντουλαπιού , λουστεί και αυτοπυρποληθεί .

:helt

Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27370 times
Been thanked: 38917 times
Ηλικία: 54

Άκη μας βάζεις δύσκολα, ποιός έχει μυρίσει το αυθεντικό Creed για να έχει σωστή άποψη;

'Οσον με αφορά, δοκίμασα τα πρώτα τέσσερα της λίστας σου καθώς και το QCS Green Irish Tweed, που ήταν το πιο φίνο αρωματικά. Επόμενο καλύτερο το WSP.

Άλλη επιλογή ίσως να είναι το Celtic Knot της Catie's Bubbles.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ κόλλησα στο ότι έχεις Hi Karate !!!!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ανδρέα ο σάπων της Creed (για ειρωνεία από δω και πέρα θα τη λέω Greed την εταιρία με τις τιμές που έχει :mrgreen: ) έχει μια πολύ όμορφη μεθυστική μυρωδιά πράσινου φουζέρ στην αρχή - όπως όταν μυρίζεις μια ανοιξιάτικη μέρα τη φύση μετά από βροχή και παράλληλα στέκεσαι κοντά σε μια λίμνη -

δηλαδή έχει και την αίσθηση του πράσινου αλλά και του στοιχείου του νερού και όντως μου φέρνει στο μυαλό σκωτσέζικα Highlands και Glens .

Είναι να το πω αλλιώς αυτό το καταπράσινο λιβάδι που συναντάς στη Σκωτία μαζί με τις λίμνες . Μετά σκοτεινιάζει και γίνεται πιο ξυλώδη και γήινη μυρωδιά σαν να μπαίνεις σε δάσος με πυκνά αρχαία δέντρα οξιές και βελανιδιές που έχουν νοτίσει .Και στο τέλος αφήνει μια πιο γλυκιά επίγευση πάλι γήινη σαν φρεσκοκομμένο ξύλο αλλά όχι ξερό έχει μια πιο μεστή "άποψη" το άρωμα .

Την ίδια ακριβώς αίσθηση αφήνει και η κολόνια της Creed σε υπερθετικό όμως βαθμό . Υπέροχο άρωμα πραγματικά όταν το είχα πρωτοδοκιμάσει το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι πως "αν υπάρχει ο παράδεισος έτσι πρέπει να μυρίζει" και κάποια στιγμή κατάφερα σε ένα ταξίδι να αγοράσω ένα μπουκάλι που κράτησε για αρκετά χρόνια . Μειονεκτήματα είναι η σύντομη διάρκεια στις ψηλές νότες και φυσικά η τρομακτικά υψηλή της τιμή , είναι πραγματικά εξωφρενική.

Αυτό που θα κάνω τελικά είναι να παραγγείλω μια σειρά από δείγματα (βρήκα δείγμα μέχρι και QCS από το Shavedash ), θα πάρω ξανά από το φιλαράκι μου μια πολύ μικρή ποσότητα της αυθεντικής , θα τα απλώσω όλα σε ένα τραπέζι και θα αρχίσω να σνιφάρω μέχρι να πέσω κάτω.

:helt
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πάντως το "Stirling Sharp Dressed Man" αρωματικά (αλλά και ως απόδοση) είναι πάρα πολύ καλό. Η παραπάνω περιγραφή σου μου το θύμισε: υγρασία, πρασινάδα, φρεσκάδα.

Ανοησία μου που στην ομαδική του '13, το είχα αγοράσει μόνο σε δείγμα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Για δες πλάκα...
το "Stirling Sharp Dressed Man" τo έχω από την ομαδική και κάθεται. 1 test lather και ένα ξύρισμα.
Γιατί εμένα, παρότι είμαι fouger-ας, μου φέρνει ακόμα σε μυρωδιά, κάτι μεταξύ μούχλας υπογείου παλιάς πολυκατοικίας και μάλλινης βρώμικης τσέπης. Μη σου πω βρώμικο πολυκαιρισμένο μάλλινο πανωφόρι ηλικιωμένου... :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

akis_peiraias έγραψε: 04 Νοέμ 2017, 12:04 Εγώ κόλλησα στο ότι έχεις Hi Karate !!!!!
Έχω αρκετά παλιά αρώματα και στην οικία μου αλλά και στο πατρικό μου , κάτι Cacharel , drakkar noir , κάτι Cerruti 1881 καμιά Tsar θα βόσκει σε κάποιο ντουλάπι . Σίγουρα κάπου έχω παρατήσει μια old spice . Ο πατέρας μου τελευταία είχε και μια Brut (την παλιά) και μια English leather (δεν παλεύεται η μυρωδιά της leather)... και φυσικά ο father έχει για στάνταρ τη μυρωδιά που δεν αντέχω και ζητώ συγνώμη από τους συνξυριστές ...

... το asl της Tabac ... (βαράτε ελεύθερα) και ξυρίζεται και με το αντίστοιχο σαπούνι για να μου κάνει τα νεύρα τελείως τσατάλια .
Τη Hai Karate την έχω καταχωνιασμένη σε ντουλάπι ... πάνε οι εποχές που τη λουζόμουν και πήγαινα στο Abc και στη Dorian Gray είτε για καφέ στο Λέτζο ήταν το ίδιο :mrgreen:

Θα τα μαζέψω για φωτογράφιση και σε καμιά μάζωξη συνξυριστών θα τα φέρω να σνιφάρουμε ομαδικώς αρχαία ιστορία ... :lmao

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
Fotakas έγραψε: 04 Νοέμ 2017, 18:04 Πάντως το "Stirling Sharp Dressed Man" αρωματικά (αλλά και ως απόδοση) είναι πάρα πολύ καλό. Η παραπάνω περιγραφή σου μου το θύμισε: υγρασία, πρασινάδα, φρεσκάδα.

Ανοησία μου που στην ομαδική του '13, το είχα αγοράσει μόνο σε δείγμα.
Γενικά και για τη Stirling ακούγονται τα καλύτερα οπότε θα είναι σίγουρα στα δείγματα που θα παραγγείλω .
natnat έγραψε: 04 Νοέμ 2017, 18:11 Για δες πλάκα...
το "Stirling Sharp Dressed Man" τo έχω από την ομαδική και κάθεται. 1 test lather και ένα ξύρισμα.
Γιατί εμένα, παρότι είμαι fouger-ας, μου φέρνει ακόμα σε μυρωδιά, κάτι μεταξύ μούχλας υπογείου παλιάς πολυκατοικίας και μάλλινης βρώμικης τσέπης. Μη σου πω βρώμικο πολυκαιρισμένο μάλλινο πανωφόρι ηλικιωμένου... :D
Είναι αυτό που λέμε πάντα YMMV ... και ευτυχώς γιατί αλλιώς δεν θα είχε ενδιαφέρον το πράγμα ... εγώ θα πρότεινα να του δώσεις μια ευκαιρία ακόμη και αν μπορείς άστο μέσα στο νιπτήρα σε πολύ ζεστό νερό χωρίς να ανοίξεις το puck για κάνα δεκάλεπτο ... να ζεσταθούν τα λάδια στο μοτέρ που λέμε :mrgreen:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Akis λατρεύω τα stirling γενικώς. Έχω ακόμα αρκετό πράγμα από την ομαδική.
Τα black cumin + orange, orange chill, vanilla - tangerine είναι φοβερά...
To μόνο κακό είναι ότι απαιτούν χρόνο και δουλειά σε μπωλ για να φτιάξεις αφράτη κρέμα.

Τέρμα με το off topic.
Θα φάμε ξύλο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Akist έγραψε: 04 Νοέμ 2017, 18:27
Τη Hai Karate την έχω καταχωνιασμένη σε ντουλάπι ... πάνε οι εποχές που τη λουζόμουν και πήγαινα στο Abc και στη Dorian Gray είτε για καφέ στο Λέτζο ήταν το ίδιο :mrgreen:
Ax τι είπες!!! DISCO DORIAN GRAY και δώσε ITALO μέχρι το μεδούλι!
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”