K shaveworx "The aficionado"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εικόνα

Από τότε που μύρισα μία συγκεκριμένη "κολόνια" στην Γερμανία ψάχνοντας για δουλειά, μου έχει κολλήσει και δεν θα ικανοποιηθώ μέχρι να την βρω!
Θυμάμαι το άρωμά της, να είναι γεμάτο καπνό... βαρύ γλυκό καπνό"δες" πούρο με δέρμα.

Δεν μπορώ να πω πως αυτό το σαπούνι κάλυψε αυτό μου το κενό, αλλά! :omg

Η μυρωδιά είναι το κάτι άλλο!

Ζεστή, γλυκιά, με αρκετή δόση tobacco. Ένα άρωμα που εγκρίθηκε από τους #1 και #2 ελεγκτές (γυναίκα, κόρη) με την πρώτη τζούρα...

Το aficionado είναι στα 5 oz ή αλλιώς στα περίπου 142 γραμμάρια.

Φόρτωσε εύκολα στο πινέλο και με σχετικά ελάχιστες σβούρες του πινέλου με face lathering μπόρεσα να κάνω αφρό για 3+ περάσματα.
Ο αφρός ήταν ελαφρός υγρός, αλλά άντεξε.
Το άρωμα έντονο, ευχάριστο και σταθερό σε όλη την διάρκεια του ξυρίσματος.
Κατά το τέλος του πρώτου περάσματος στην περιοχή κάτω από την μύτη (μουστάκι) άρχισα να νιώθω ένα ελαφρύ κάψιμο. Όπου έγινε πιο έντονο (αλλά όχι ενοχλητικά) κατά την διάρκεια, μέχρι που ξύρισα το μουστάκι μου.
Στο 2ο πέρασμα (αλλά και 3ο) το "κάψιμο" επανήλθε αλλά σε όλη την περιοχή του προσώπου (όπου είχε αφρό). Ζεσταίνοντας το κατά κάποιο τρόπο.

Τώρα μυρίζω στα χέρια μου το άρωμα του ομώνυμου after shave lotion... :character-beavisbutthead:
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Δεν θα ήμουν και ιδιαίτερα χαρούμενος με αυτό το κάψιμο. Είχα παρόμοια εμπειρία. Η k-shaveworx έχει φανταστικά αρώματα. Όμως σε υπερβολική δόση, τόση όση να μην είναι συμβατά τα προϊόντα της με ευαίσθητες επιδερμίδες. Για αυτόν τον λόγο έχει - ανακοινώνει και τον λόγο ευθαρσώς κιόλας - παράξει σαπούνι άοσμο για ανακάτεμα με τα υπόλοιπα προϊόντα για να μειωθεί η δόση των αιθέριων (;;).
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Επανέρχομαι λοιπόν...

Γιατί το σαπούνι με είχε ζορίσει σε κάποια σημεία...
Όσες φορές έχω κάνει face lather με το σαπούνι, το μπάνιο γέμιζε παντού σαπουνάδες.
Ο αφρός απλά δεν θέλει να κάτσει στο πινέλο και με κάθε κίνηση του χεριού μου από μικρές σταγόνες μέχρι και "κοτρόνες" εκτοξεύονταν από εδώ και από εκεί...

Ο μόνος τρόπος για περιορίσω λίγο τις αδέσποτες σαπουνόσφερες, είναι να υπερφορτώσω το πινέλο, 35 με 40 σβούρες και με τον αφρό να σχηματίζεται ήδη στο μπολ του σαπουνιού σιγά σιγά να χτίζω τον υπόλοιπο αφρό στο πρόσωπο...

Φαντάζομαι πως αν το lathering γίνει σε μπολ τότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα για τις ιδιότητες του σαπουνιού....
  • Άρωμα [9/10]
    Έχω πει, το άρωμά του είναι από τα ατού του σαπουνιού...
  • Αφρισμός [7/10]
    Αν και όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει δεν είχα ποτέ πρόβλημα εκτός των αδέσποτων, οφείλω να πω έχω κάνει αφρούς σε μεγαλύτερες ποσότητες.
    Παρόλα αυτά ο αφρός είναι παχύς...
  • Προστασία [10/10]
    Επειδή ο αφρός είναι αρκετά έως πολύ παχύς η προστασία που προσφέρει είναι άριστη!
  • "Ολισθηρότητα" [10/10]
    ΠΡΟΣΟΧΉ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ!!!
    Εικόνα
Προβλήματα...
Όπως προανέφερα, μετά από λίγα λεπτά χρήσης του σαπουνιού το πρόσωπο έχει την αίσθηση "καψίματος".
Δεν ήταν έντονο, ήταν του επιπέδου brut μετά το πέρας του 1ου "σοκ".

Αυτή η αίσθηση με τον καιρό (σε κάθε ξύρισμα) μειώνεται...
Τώρα πια την αντιλαμβάνομαι προς το τελευταίο πέρασμα μου 3ο.

Δεν ξέρω αν είναι ότι εξασθενεί το συστατικό στο σαπούνι ή το συνηθίζει το δέρμα μου, τείνω προς την 2η θεωρία γιατί μου φαίνεται πιο λογική αν και η πρώτη δεν είναι και τόσο απίθανη.
Τέλος πάντων γι αυτό το λόγο θα αφαιρέσω 4 βαθμούς από το σύνολο...
Έτσι η γενική βαθμολογία του σαπουνιού κατά τα λεγόμενά μου είναι 8.
ΑΝ εξαιρέσει κανείς το πρόβλημα που μπορεί και να μην έχει κάποιος αν το αγοράσει τελικά θα απολαύσει πολύ ωραία και αρωματικά ξυρίσματα.

Τιμολογιακά το βρίσκω σε σχετικά καλή τιμή 15.50 $ με μόνο πρόβλημα τα έξοδα αποστολής (εξ Αμερικής) όπου είναι περισσότερα από την τιμή του σαπουνιού 20.00 $

Ίσως μια ομαδική προσπάθεια ή αν κάποιος από τους επαγγελματίες στην Ελλάδα μπορούσε να εισάγει το σαπούνι, να έκανε πιο συμφέρουσα τη αγορά του...

Εγώ πάντως δεν τα κλαίω τα λεφτά μου, και το σαπούνι αλλά και το asl αξίζουν...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”