Cella

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Τα Χριστούγεννα ανέβηκα Γλυφάδα και πέρασα από τον Hondo. Στα ξυριστικά είχε τα γνωστά γκαζάδικα και γύρω ευτυχώς τα Τabak δηλ την κρέμα και το stick όπως και τo lotion. Χαμογέλασα και κοίταξα λίγο παρακάτω βλέποντας να εξέχουν 2 κόκκινα μπολάκια και σε αυτά να αναγράφεται το όνομα CELLA.
Εδώ είναι που πρέπει να αναφέρεις γιατί αυτό το φόρουμ αξίζει για την κοινότητα και τις πληροφορίες που παρέχει. Αγόρασα 1 στα 5Ε και έφυγα χαρούμενος που βρήκα το δικό μου θησαυρό.
Δε πρόκειται να σας γράψω εγώ review... 29 σελίδες πριν εδώ έχουν γραφτεί διθύραμβοι που συμφωνώ. Δυο πράγματα μόνο λειτουργεί διαφορετικά στα διάφορα νερά βρύσης και "λερώνει" περισσότερο τη 34C, ενώ στη R41 φοβάμαι μη γλιστρήσει το χέρι στη σαπουνάδα. Ιδέα μου ή μαλακία το φόρτωμα μου, θα μου πεις και θα έχεις δίκιο αναγνώστη. Το σαπούνι τα σπάει ανεβαίνοντας ορθοσκαλιά το τοπ3 μου. Νομίζω πως πρέπει να μπει στο καλάθι του αρχάριου... δηλαδή αν συμβούλευα κάποιον τώρα τι να αγοράσει σαν πρώτο.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ρε παιδιά είμαι ο μόνος που δε συμπαθεί αυτό το σαπούνι; Ποτέ δε κατάλαβα στο 10 μήνες που το έχω, γιατί έχει τόσο διθυραμβικές κριτικές. Σήμερα λοιπόν ξυρίστικα μετά από καιρό πάλι με το Cella και δηλώνω ευθαρσώς οτι είναι και η τελευταία φορά. Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, και εντάξει δε λέω, πολύ καλό γλίστρημα, το άρωμα του μου αρέσει, αλλά από προστασία πάσχει. Ολές τις φορές που το έχω χρησιμοποιήσει.

Όλα μα όλα τα σαπούνια και οι κρέμες που έχω είναι καλύτερα. Έχω τη Nivea sensitive με την οποία ξυρίστηκα μετά από καιρό προχθές και τη βρίσκω εύκολα ανώτερη. Μη μιλήσω για τη Palmolive που αν δεν είχε άρωμα απορρυπαντικού θα έβαζε κάτω τα υποτιθέμενα μεγαθήρια. To Proraso άσπρο επίσης είναι κατα πολύ καλύτερο. Αν βάλεις στον αφρό σου το νεράκι που ζητάει, φτιάχνεις αφρό εξαιρετικό και προστατευτικό. Στο συγκεκριμένο εύρος τιμής, εγώ αυτό τα σαπούνι θα πρότεινα σε αρχάριο και όχι το Cella.

Να τονίσω ωστόσο οτι η δικιά μου Cella ήταν από την αρχή κιτρινισμένη. Δεν ήξερα τότε σαν αρχάριος ποιο χρώμα θα έπρεπε να έχει αλλίως θα είχε φύγει πίσω... Απ'οτι διαβάζω όμως, δεν επηρεάζει τις ιδιότητες του το κιτρίνισμα.
Νίκος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όχι βέβαια ! Είμαι κι εγώ εδώ ! Βασικά εγώ δεν αντέχω ούτε να το μυρίσω γι'αυτό δε μπορώ να σου πω πολλά για προστασία και γλίστρημα. Απ'ό,τι διαβάζω δηλαδή πρέπει να είναι ..καλό.
Αν όμως έχεις τη διάθεση να το δουλέψεις λίγο παραπάνω θα σου πρότεινα - αν θες φυσικά γιατί με τόσα προϊόντα άνετα το προσπερνάς, δε χρειάζεται να μπείς στη διαδικασία -, να αφιερώσεις μερικές μέρες μόνο σ'αυτό για να μάθεις τα κουμπιά του.
Εννοείτε πως πάντα ισχύει το ymmv.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Περίεργο μου φαίνεται, το Cella δεν έχει προστασία και είναι χειρότερο από τη κρέμα Nivea;
Για το άρωμα παω πάσο, μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά από ότι καταλαβαίνω, το Cella έχει εξαιρετική συνταγή και συστατικά.

Νίκο έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις με Ιταλική μέθοδο; Δηλαδή πολύ σαπούνι, πολύ νερό και πολύ φόρτωμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Από τις λίγες αρνητικές κριτικές που έχω διαβάσει για το Cella. Ότι κάτσει όμως στον καθένα, έτσι είναι YMMV. Εγώ το λατρεύω και σίγουρα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός για το συγκεκριμένο σαπούνι.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

dimitris έγραψε:Περίεργο μου φαίνεται, το Cella δεν έχει προστασία και είναι χειρότερο από τη κρέμα Nivea;
Για το άρωμα παω πάσο, μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά από ότι καταλαβαίνω, το Cella έχει εξαιρετική συνταγή και συστατικά.

Νίκο έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις με Ιταλική μέθοδο; Δηλαδή πολύ σαπούνι, πολύ νερό και πολύ φόρτωμα.
Ναι Δημήτρη το έχω φορτώσει και με Ιταλική μέθοδο και με όλες τις μεθόδους. Μια χαρά αφρό φτιάχνω, αλλά πάντα έχω το ίδιο αποτέλεσμα όσον αφορά τη προστασία. Έχει πάρα πολύ καλό γλίστρημα για αυτό και του έχω δώσει τόσες πολλές ευκαιρίες αλλά πάντα με απογοητεύει.

Βρε λέτε να φταίει οτι ήταν εξαρχής κιτρινισμένο; Έτσι μου έρχεται να πάρω άλλο!

Added in 29 minutes 53 seconds:
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ πιθανό να με πειράζει κάποιο από τα συστατικά του, να μου ερεθίζει το δέρμα και έτσι να νομίζω οτι δεν έχει επαρκή προστασία. Την έπαθα προσφάτως με άλλο σαπούνι για αυτό και το λέω. Αν και το άλλο σαπούνι μετά απο 1-2 λεπτά αφού το είχα απλώσει άρχισε να μου καίει το πρόσωπο... Δε συμβαίνει το ίδιο με τη Cella, αλλά μπορεί να συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό και να μην το παίρνω χαμπάρι.
Νίκος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δεν ειναι καλο σαπουνι. να μην το χρησιμοποιειται. αφηστε εμας τους ανιδεους που δε σκαμπαζουμε μια να το βαζουμε.
να φυγετε.να πατε αλλου. :d
το ελαιο αμυγδαλου ειναι αρκετα ερεθιστικο-αλλεργιογονο.εμενα δεν μου κανει τιποτις. }:D }:D
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλά παιδιά πουλήστε ότι έχετε στον macho. Αγοράζει !!!!!!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μάχο θα το βάλω μέσα σε καλαθάκι, θα το σκεπάσω με κουβερτούλα μη κρυώνει, θα το αφήσω έξω απ'τη πόρτα σου, θα σου χτυπήσω το κουδούνι και θα τρέξω! Μόνο να του φερθείς με στοργή σε παρακαλώ! :romance-caress:

Η αλήθεια είναι οτι όντως τα έλαιο αμυγδάλου για κάποιους μπορεί να γίνει εξαιρετικά ερεθιστικό. Ίσως να φταίει και το κιτρίνισμα σε συνδυασμό με το έλαιο. Τι να πώ, πάντως δε με καίει όταν το έχω στο πρόσωπο. Ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποιο πιο φρέσκο που να μην έχει κιτρινίσει. Ας τελειώσω και κάποιο από τα σαπούνια μου και βλέπουμε!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28004 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Το κιτρίνισμα δεν νομίζω ότι φταίει σε κάτι.
Ξυρίστηκα σήμερα με cella. Το έχω 10 μήνες και ήδη έχει κιτρινήσει το 1/3 της επιφάνειάς του. Ο αφρός τέλειος, η προστασία απέναντι στη Fatip άψογη, το ξύρισμα ήταν υποδειγματικό.

Προφανώς έχεις αλλεργία σε κάποιο από τα συστατικά του. Ο αδελφός μου πχ έχει αλλεργία στην λανολίνη, οπότε έχει απορίψει το MWF.
Προσωπικά έχω απορίψει το tabac. Είχα δοκιμάσει στην αρχή την κρέμα. Στα 5 με 6 ξυρίσματα που έκανα, όταν περνούσα αφρό γιά το 3ο πέρασμα, αισθανόμουν ότι είχα καρφίτσες στο πρόσωπό μου. Οχι βέβαια πολύ έντονα, αλλά ήταν ενοχλητικό.
Πιό παλιά με πείραζε η κρέμα της nivea. Οταν άφηνα τον αφρό γιά κάποια ώρα στο πρόσωπο, άρχιζε να τσούζει.
Ηταν τότε η ευκαιρία να ανακαλύψω την Kolynos, την maca root, την kapuss, το σαπούνι της L'occitane.

Σίγουρα, οι περισσότεροι από μας έχουν αλλεργία σε κάτι. Γιά να βρει κανείς, σε τι έχει αλλεργία πρέπει να αρχίσει να κάνει test, που χρειάζονται χρόνο και χρήμα βέβαια, οπότε ο μόνος τρόπος είναι try and error. ;)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”