Cella

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι αυτό Γιάννη. Τελευταία σαν προετοιμασία, φορτώνω στην αρχή ελάχιστο σαπούνι στο πινέλο, το απλώνω στο πρόσωπο και το αφήνω για 2-3 λεπτά. Μετά ξαναφτιάχνω κανονικά τον αφρό μου. Άσχετο για εδώ, αλλά λειτουργεί εξαιρετικά η συγκεκριμένη διαδικασία.

Προσφάτως λοιπόν οταν το έκανα με ένα σαπούνι με λανολίνη, μετά από κανα λεπτό άρχισε το δέρμα μου να καίει. :angry-extinguishflame: Δε ξέρω αν φταιει η λανολινη καθώς έχω και άλλο σαπούνι με το συγκεκριμένο συστατικό και δεν έχω πρόβλημα. Παίζει ρόλο φυσικά και η περιεκτικότητα.

Πάντως η δική μου Cella φαίνεται πως είναι όλη κιτρινισμένη γιατί όσο και χαμηλά να έχει φτάσει (περίπου στη μέση) έχει το ίδιο κιτρινοκαφέ χρώμα.

Added in 2 hours 27 minutes 29 seconds:
Γράψτε λάθος! Δεν έχω άλλο σαπούνι με λανολίνη. Νόμιζα για κάποιο λόγο οτι είχε του Δημήτρη αλλά τελικά δεν έχει. :doh:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Πολυ καλη επιλογη,το αμυγδαλο δεν μυριζει πολυ,θα το προτιμουσα πιο εντονο
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Εμένα μου φάνηκε πως έχει έντονο άρωμα πικραμύγδαλο σε σύγκριση με το Fung Sing πχ. Δε με πειράζει καθόλου βέβαια. Αυτό που θέλω από ένα σαπούνι είναι να μην αφήνει μυρωδιά μετά το ξέβγαλμα, ώστε να μη μπλέκεται με το after shave.

Η Cella πάντως είναι εξαιρετική κρέμα-σαπούνι αφού έχει ωραία προστασία, γλιστράει καλά, φορτώνει πολύ εύκολα με όλα τα πινέλα και σε κόστος είναι απ τα οικονομικά. Τελευταία όμως λόγω ζήτησης όλο και τσιμπάει λίγο ενώ δε θα θελα να ξαναπάρω κιλό από κανένα σαπούνι για καλύτερη τιμή. Είναι πολύ δεσμευτικό.

Όπως και να χει μιλάμε για κορυφαίο σαπούνι που δε μπορεί κάποιος να μην έχει.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν έβγαινε και σε μεγαλύτερο μπολάκι να φορτώσεις πιο άνετα ... Κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ ... τελείωσε το καλοκαίρι αλλά κάποια στιγμή θα την ξαναπάρω γιατί και εγώ όπως και ο Ηλίας λατρεύω το άρωμα της :D :D :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Έχεις δίκιο για το μπολάκι. Αν ήταν πιο ρηχό αλλά πιο ανοιχτό, θα παιρνε τα ίδια ml αλλά θα ταν πιο ευκολοδούλευτο αφού δε θα γέμιζε το χέρι αφρούς. Ίσως το μέγεθος μπολ του Pinο θα ταν ιδανικό. Κι έτσι όμως, αν φορτώνεις το πινέλο κρατώντας το σαπούνι προς τα κάτω δεν έχεις μεγάλο πασάλειμμα με πινέλα μεσαίων διαστάσεων. Τώρα με το omega 48... :P
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το 48 κάνει αφρό από τα αυτιά μέχρι τους ώμους με την μία ... κάποιοι στη Cella βγάζουν κομματάκι και την δουλεύουν σε μπωλ για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Πάντως πέρα από αυτά που λέμε εμένα μου αρέσει και την θεωρώ ένα εξαιρετικό tallow σαπούνι . Και με πολύ καλή τιμή . Απλώς θέλει να μην την παρατάς πολύ στην άκρη γιατί κιτρινίζει (αν και δεν την επηρεάζει αυτό σε ιδιότητες) απλώς έχω παρατηρήσει ότι όταν το Cella κιτρινίζει έχει έρθει και η στιγμή και χάνει το αρχικό όμορφο άρωμα της ... γίνεται κάπως πιο μπαγιάτικο, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Πρέπει να είναι Ιταλική ιδιότητα γιατί και τα proraso συμβαίνει αυτό.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι, και σε ολα τα μαλακα σαπουνια γενικα.
Εικόνα
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

Μυρισα σημερα την cella στο κοκκινο μπολακι και μου ηρθε να την φαω! Εχει μια βουτυρενια μυρωδια υπεροχη.βλεπω και τα καλα σχολια και μπορει στο μελλον να την παρω.
Άβαταρ μέλους
Leandros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 08:02
7
Been thanked: 6 times

Διάβασα όλο το σεντόνι αλλά δε μου λύθηκε η απορία. Επιγραμματικά, η διαδικασία που θα ακολουθήσω θα είναι η εξής:

1) Χλιαρό προς ζεστό νερό στο βαζάκι με το σαπούνι για να μαλακώσει λίγο (2-3 λεπτά)
2) Φόρτωμα με νοτισμένο πινέλο (45 sec περίπου)
3) Μεταφορά του φορτώματος σε μπολ για lathering (μέχρι να γίνει ο αφρός σωστός)

Μέχρι εδώ καλά. Όταν θα τελειώσω όμως με το ξύρισμα, το μπολάκι με το σαπούνι τι πρέπει να το κάνω, δεδομένου οτι θα έχει μέσα αφρό, νερό κλπ; Ξαναρίχνω νερό για να το καθαρίσω και το αφήνω ανοιχτό μέχρι να στεγνώσει; Το καθαρίζω με νερό και το κλείνω αμέσως; Δεν το καθαρίζω και το κλείνω αμέσως;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”