Σπλέντιτ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Roadrunner έγραψε: Είχα και βάλει και το pre-shave της Proraso για έξτρα ασφάλεια και άρχισα.

Ο αφρός που δημιουργήθηκε στο πρόσωπο ήταν απρόσμενα στιβαρός, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι αυτό οφειλόταν στην preshave κρέμα, την οποία δεν είχα ξυπλύνει.
Άσχετο ίσως με το θέμα, αλλά ΤΗΝ PRE-SHAVE ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΠΛΕΝΕΙΣ.
Την απλώνεις στο πρόσωπο και βάζεις από πάνω τον αφρό.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μα, αυτό ακριβώς έκανα. Δεν την είχα ξεπλύνει (ποτέ δεν το κάνω) και όπως αναμείχθηκε ο αφρός του Σπλέντιτ μ' αυτήν βγήκε κάπως πιο στιβαρός απ' ό,τι συνήθως.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Όπως έγραψα και στο θέμα για το wilkinson , βρήκα τις φωτογραφίες που είχα βάλει στο φόρουμ το 2010,
που χάθηκαν λόγω του τρισάθλιου image share και τις βάζω και πάλι , στο σέρβερ του φόρουμ.

Ο αφρός από το ΣΠΛΕΝΤΙΤ στο μπωλ και στο πινέλο:
spl3.JPG
και ο αφρός απλωμένος στο πρόσωπο:
spl2.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το τελευταιο διαστημα(2-3μηνες) χρησιμοποιω το σπλεντιτ αποκλειστικα ως pre shave. εχω παρατηρησει οτι βελτιωνει πολυ την ολη διαδικασια.καθημερινο ξυρισμα με 3 περασματα -0 ερεθισμος`η οτιδηποτε αλλο. :) τα pre της proraso τετοια δουλεια δεν εκαναν.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

To σπλεντιτ λόγω ελαιόλαδου μαλακώνει πάρα πολύ καλά την τρίχα.
Link

rhtoras έγραψε:Βασικά σε συνδιασμό με μια μέτρια ή ψιλοαπαράδεκτη κρέμα σε μπώλ θα κάνει δουλειά.Το θέμα είναι οτι αν είσαι facelather τύπος,δε νομίζω οτι θα βολέψει!
Καλησπέρα,
δεν δουλεύει με όλους τους συνδυασμούς αυτό: πχ με την T&H No.10 , τζίφος.
Ωραία ιδέα, πάντως.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

macho πως το χρησιμοποιείς σαν pre-save; Βάζεις τον αφρό στο πρόσωπο, το αφήνεις 2-3 λεπτά και μετά το ξεπλένεις και βάζεις αφρό από άλλο σαπούνι ή αφήνεις τον αφρό του Σπλέντιτ και περνάς άλλο αφρό από πάνω; Μετά περιμένεις άλλα 3 λεπτά με το δεύτερο πέρασμα αφρού;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

βρεχω το προσωπο και τα χερια και βαζω λιγη ποσοτητα απο το σαπουνι.σαπουνιζω το προσωπο μου και ξεπλενω.επαναλαμβανω την διαδικασια αλλα αυτη τη φορα δεν ξεβγαζω το σπλεντιτ.φτιαχνω τον αφρο μου με το σαπουνι που θα ξυριστω και περναω περναω απο πανω τον αφρο απο το αλλο σαπουνι.
σημ.λειτουργει καλα και με σαπουνι γλυκερινης. ;)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

macho με σαπούνι γλυκερίνης την κάνω τη διαδικασία. Το χρησιμοποιείς δηλαδή όπως το σαπούνι. Έχει καλύτερα αποτελέσματα από το σαπούνι γλυκερίνης ή τα ίδια; Εγώ με το σαπούνι δεν καταλαβαίνω κάποια τεράστια διαφορά. Αντίθετα το σαπούνι στεγνώνει στο πρόσωπο και νομίζω ότι δυσκολεύει το ξυράφι να γλιστράει στο πρόσωπο.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πριν απλωσω τον αφρο βρεχω λιγο το προσωπο μου.βοηθαει το σαπουνι να μην στεγνωσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”