Σπλέντιτ

Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Μάχο, στο MWF βάζεις και κρέμα. Στο Phoenix γιατί δεν βάζεις; :beah2
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Θοδωρη μου βαζεις ιδεες :eek .θα το δοκιμασω γιατι ειμαι fan της περιπετειας.παντως και το mwf δεν το δουλευω παντα μαζι με κρεμα. :btt2
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

σημερα ξυριστικα για πρωτη φορα με αυτο το σαπουνι. το βρηκα ικανοποιητικο για οταν δεν θελω κοντρα.
πρεπει να εχει μεγαλη ποσοτητα αργιλου. γραφω για το ορυκτο.μυριζει οπως ακριβως ο μπετονιτης.... η μυρωδια του εμενα μου αρεσει.
οταν ξεπλυνα το προσωπο μου με το κρυο νερο μετα το ξυρισμα ειχα στα χερια μου την ιδια ακριβως αισθηση που εχω οταν τα ξεπλενω απο μπετονιτη. γλυστρανε ωσπου να καθαρισουν, χωρις να κρατανε καταλοιπα καποιου λαδιου η κατι παρομοιου.
θα το χρησιμοποιω για τα ξυρισματα που δεν θελω να κανω κοντρα. μερικες φορες δεν κανω, γιατι θελω να ειμαι ξυρισμενος αλλα οχι πολυ ωστε μετα 2 μερες πχ να κανω ενα πολυ καλο ξυρισμα. συνολικα ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο το προιον.

σκεφτωμε οτι ειναι κριμα που ο παραγωγος του δεν μπορεσε να εξελιξει το προιον σε κατι καλυτερο και ανταγωνιστικοτερο υστερα απο τοσα χρονια, αλλα ισως να αντιμετωπιζε τα ιδια προβληματα που εχει στην ελλαδα ο οποιοσδηποτε αποφασισε να παραγει κατι και να κανει ενα βημα μπροστα :hellas
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν υπηρξε λογος να το εξελιξει, μιας και δεν ειχε τοτε ανταγωνισμο. Ο παππους Αλεπουδελης μας αφησε χρονους πριν μερικα χρονια, σημερα το παραγει καποιος αλλος. Λεπτομεριες γνωριζουν καποια μελη, κατι εχει γραφτει και εδω, ας κανει καποιος μια ανακεφαλαιωση (αν γινεται επι του θεματος), παρακαλω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βάσει συστατικών, το Σπλέντιτ δεν έχει μπεντονίτη ή άλλο άργιλο. Μάλλον είναι ένα σαπούνι του Αλεπουδέλη σε σκόνη, δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάτι διαφορετικό στα συστατικά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δοκιμη αφρισμου σπλεντιτ.
αρχικα με 5γρ.σαπουνι και ελαχιστο νερο(σαπουνι και στο μπωλ και στο πινελο)
αφρος μετα απο 20 στροφες.πηχτος-λιγος.
004.JPG
αφρος μετα απο 50 στροφες.ελαχιστα λιγοτερο πηχτος -λιγος.
005.JPG
αφρος μετα απο 80 στροφες με προσθηκη ελαχιστου νερου.εχει αρχισει να φουσκωνει.
006.JPG
αφρος μετα απο 100 στροφες.πλουσιος χωρις φυσαλιδες.πολυ ικανοποιητικος.
007.JPG
αφρος στο πινελο.
009.JPG
περισσοτερες λεπτομερειες οταν ξυριστω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Είχα κάνει μία πρώτη δοκιμή του Σπλέντιτ στα τέλη του προηγούμενου μήνα, αλλά επειδή ήταν με γένια ημέρας, σχεδόν άβγαλτα δηλαδή για μένα, δεν μου πρόσφερε ασφαλή συμπεράσματα.

Σήμερα, λοιπόν, είχα γένια 48 ημερών και το ξύρισμα ήταν έτσι κι αλλιώς στο πρόγραμμα. Κι ενώ ήμουν μεταξύ La Toja στικ και κρέμας Arko Moist, μού μπήκε η ιδέα να δοκιμάσω το Σπλέντιτ. Όπερ και εγένετο χωρίς πολλή σκέψη. Εριξα μπόλικη σκόνη στο μπολ (σχεδόν όση ένα γεμάτο κουτάλι του γλυκού) και άρχισα το χτύπημα με υπομονή. Δημιουργήθηκε καλός αφρός, όχι τόσο πηχτός όσο του Μάχου πάνω, αλλά επαρκής φαινομενικά. Είχα και βάλει και το pre-shave της Proraso για έξτρα ασφάλεια και άρχισα.

Ο αφρός που δημιουργήθηκε στο πρόσωπο ήταν απρόσμενα στιβαρός, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι αυτό οφειλόταν στην preshave κρέμα, την οποία δεν είχα ξυπλύνει. Πήρα λοιπόν την EJ DE89L φορτωμένη με νέα λεπίδα Derby (απ' το πορτοκαλί κουτί) και άρχισα, χωρίς φόβο ούτε πάθος, μόνο με περιέργεια που θα με βγάλει ο δρόμος.

Τα πράγματα κύλησαν αρκετά ομαλά, μπορώ να πω. Ενιωθα τη λεπίδα να γλιστράει και να κόβει βαθιά στο WTG. Συνέχισα σε όλο το πρόσωπο και στον λαιμό, μέχρι που είδα ένα κόψιμο στο πιγούνι. Δεν πτοήθηκα και πήγα μέχρι τέλους: αποτέλεσμα ήταν άλλο ένα πιο μικρό κόψιμο στο μουστάκι. Οταν ξεπλύθηκα, ωστόσο, διαπίστωσα ότι βάθος του ξυρίσματος ήταν ικανοποιητικό για WTG. Είχα ατέλειες, κυρίως στις γωνίες της γνάθου και πήγα για άλλο ένα πέρασμα, πάλι WTG (εδώ φοβήθηκα για "κόντρα" μετά τα κοψίματα). Εριξα λίγη ακόμα σκόνη στο μπολ, ο αφρός βγήκε πιο πηχτός, αλλά δεν στάθηκε τόσο καλά στο πρόσωπο ελλείψει της Proraso preshave. Παρ' όλα αυτά δεν είχα άλλο κόψιμο και στο τέλος πήρα θάρρος και έκανα λίγο ATG σε γνάθο και μάγουλα.

Να προσθέσω εδώ ότι και με το τέλος του πρώτου περάσματος, την ώρα που χαϊδευόμουν για να δω αν ξυρίστηκα, ένιωσα το δέρμα μου πιο λείο απ' ό,τι συνήθως μετά το ξύρισμα. Υποθέτω ότι το ελαιόλαδο του Σπλέντιτ βοήθησε τη λιπαρή επιδερμίδα μου (είχα για χρόνια θέμα με σπυράκια, σμήγματα κ.λπ.) και η σκέψη αυτή ενισχύθηκε από τους σχετικά λίγους ερεθισμούς που είχα στο τέλος, αλλά και από το γεγονός ότι δεν ένιωσα σχεδόν καθόλου τσούξιμο όταν ένα-δυο λεπτά αργότερα έριξα το Floid Vigoroso (που πάντα με έτσουζε, ακόμα κι όταν το συνήθισα)!

Τελικό συμπέρασμα; Ναι μεν είχα κοψίματα, οπότε το Σπλέντιτ πάσχει αισθητά στο θέμα της προστασίας κατά το ξύρισμα ακόμα και σε σχέση με την Kolynos, π.χ. Από την άλλη, όμως, συμπέρανα με βεβαιότητα πια ότι είναι κατάλληλο για να ξυριστώ, έστω κι αν την επόμενη φορά θα χρειαστώ λίγο περισσότερη προσοχή. Την πιο μεγάλη εντύπωση μου την έκανε, βέβαια, η απαλότητα της επιδερμίδας μετά, αλλά και το σχεδόν μηδενικό τσούξιμο από ένα δυνατό ASL όπως το Floid. Ισως αυτό να είναι μία ένδειξη/απόδειξη ότι "ο σάπων ούτος" είναι ό,τι πρέπει για λιπαρές επιδερμίδες, σαν τη δική μου.

Με άλλα λόγια, για μία στο τόσο είναι μία κάποια λύση για το ξύρισμα ΚΑΙ το Σπλέντιτ για μένα. Εστω και μία στο τόσο θα το χρησιμοποιώ, μέχρι να μου τελειώσει, κι ας είναι "φτωχό" σε αφρισμό σε σχέση με όλα τα άλλα κρεμοσάπουνα που κυκλοφορούν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σήμερα, λοιπόν, είχα γένια 48 ημερών
Εισαι σιγουρος για αυτο ? :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Χαχαχαχα, έλα ντε. Βέβαια και να τα 'χα αφήσει τόσες μέρες κανονική γενειάδα δεν θα είχα... :hystericalbs1

48 ωρών, προφανές το λάθος. :megagrin
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πρωτο ξυρισμα σημερα με το συγκεκριμενο σαπουνι και οι εντυπωσεις που μου αφησε ειναι αριστες.η προετοιμασια ηταν ιδια οπως παντα(καθαρισμος προσωπου με σαπουνι γλυκερινης και επιπλεον σαπουνι στο προσωπο χωρις ξεβγαλμα).η μονη μικρη διαφοροποιηση ηταν οτι χρησιμοποιησα κρυο νερο καθολη τη διαρκεια του ξυρισματος. ο αφρος δημιουργηθηκε σε μπωλ(στο προσωπο δεν με βολευει ετσι κι αλλιως)με πινελο το omega48.σαπουνι εβαλα μια κουταλια της σουπας και στο μπωλ και στο πινελο.στο μπωλ επιπλεον ,εβαλα και 5 σταγονες γλυκερινης.το σαπουνι ζητησε αρκετο νερακι(οχι τιποτα υπερβολικο)και σε συνεργασια με την γλυκερινη εκανε πλουσιο και πυκνο αφρο.να σημειωσω οτι ο αφρος που κανει το συγκεκριμενο σαπουνι δεν εχει καμμια σχεση με τα υπολοιπα σαπουνια του εμποριου .αυτο εν μερει ισως να οφειλεται και στο γεγονος οτι ειναι σε σκονη.παντως οπως ανεφερα ο αφρος που δημιουργησε ηταν αψογος.κατα τη διαρκεια του ξυρισματος δεν εννοιωσα την παραμικρη ενοχληση και η προστασια που προσεφερε θεωρω οτι ηταν αριστη.στον τομεα της ενυδατωσης,ισως λογω του οτι ειχα προσθεσει γλυκερινη τα πηγε καλα.τιποτα το φοβερο βεβαιως αλλα δεν ηταν κακο.δεν ξερω μονο του τι μπορει να κανει στο συγκεκριμενο θεμα.οπως και να εχει ομως και στον συγκεκριμενο τομεα δεν με προβληματισε.θα το δοκιμασω και σε αλλα ξυρισματα(και χωρις γλυκερινη)για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη.γενικα παντως οι πρωτες εντυπωσεις οπως προειπα ηταν αριστες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”