Σπλέντιτ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Το πήρα σήμερα το Σπλέντιτ καθαρά τιμής ένεκεν, γνωρίζοντας ότι δύσκολα θα πάρω απ' αυτό έναν ικανοποιητικό αφρό για ξύρισμα και το πολύ-πολύ να μου μείνει ως κειμήλιο ή για pre-shave χρήση.

Τα δύο πρώτα test lather στο μπολ στέφθηκαν από αποτυχία: Στο πρώτο έριξα ελάχιστη ποσότητα σαπουνιού και πολύ νερό, με αποτέλεσμα να προκύψει μία νερουλή σαπουνάδα. Στο δεύτερο δεν λυπήθηκα τη σκόνη, αλλά και πάλι η σαπουνάδα που έφτιαξα πολύ γρήγορα, ήταν ανεπαρκής και δεν συγκρινόταν καν με αυτήν μίας μέτριας κρέμας ξυρίσματος.

Θα επιμείνω φυσικά, προφανώς και κάτι δεν έκανα σωστά εγώ. Η σκέψη να φτιάξω σαπούνι πλάκα σε πήλινο μπολ είναι επίσης ενδιαφέρουσα, αλλά αυτό θέλει μεράκι και υπομονή και δεν ξέρω αν τα έχω.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δοκιμών συνέχεια. Ξέρω ότι το θέμα έχει απασχολήσει το φόρουμ στο παρελθόν και πιθανόν η επανάληψή του από μένα να κουράζει τα παλιά μέλη, αλλά ήθελα να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.
padjon72 έγραψε:Νόμιζα οτί η σκόνη ήταν άσπρη σαν πούδρα αλλά τελικά είναι σαν ψιλή άμμος σε καφέ χρώμα. Επί της ουσίας πρόκειται για σαπούνι ελαιολάδου σε σκόνη.
Επειδή έριξα μεγάλη ποσότητα στο μπολ σήμερα, δεν θα εκπλαγώ αν μάθω ότι πρόκειται για το κλασικό άσπρο σαπούνι του Αλεπουδέλη ("Ασσος") σε σκόνη. Επειδή το χρησιμοποιούσα συχνά για πολλά χρόνια, μπορώ να πω με σιγουριά ότι και η υφή του και το άρωμά του, είναι ίδια. Το πολύ-πολύ να πρόσθεσαν 1-2 συστατικά ακόμη.

Η μεγάλη ποσότητα (σχεδόν όση η επιφάνεια ενός κουταλιού του γλυκού) είχε καλύτερο αποτέλεσμα.
20141231_102633.jpg
Υστερα από δούλεμα ενός λεπτού και πλέον στο μπολ, η εικόνα ήταν αυτή. Σαπουνάδα μεν, με υφή που δεν πείθει απόλυτα, αλλά αρκετή για να καλύψει όλη την επιφάνεια του προσώπου. Στέγνωσε γρήγορα στο πρόσωπο, πράγματι, αλλά ένα στρώμα έμεινε. Δεν ξυρίστηκα τελικά μ' αυτό, μια και δεν είχε προηγηθεί καμία απολύτως προετοιμασία και δεν τόλμησα, "πήρα" μόνο τη δεξιά φαβορίτα με τη Mach 3 και το αποτέλεσμα ήταν ΟΚ. Απλά ΟΚ όμως, ξύρισε χωρίς ιδιαίτερο βάθος.

Ωστόσο, στο διάστημα αυτό (2-3 λεπτά) ο αφρός στο μπολ ξεθύμανε:
20141231_103052.jpg
Αρκετή σαπουνάδα για ένα ακόμα πέρασμα, αλλά κάπου σε προβληματίζει η εικόνα, ειδικά αν έχεις μάθει τη μαρέγκα ακόμα και των συνηθισμένων κρεμών ευρείας κατανάλωσης. Κάποια στιγμή, όμως, έστω για το γαμώτο ρε παιδί μου, θα δοκιμάσω να ξυριστώ μ' αυτό και ίσως το αποτέλεσμα να με διαψεύσει. Και το παραδοσιακό σαπούνι του Αλεπουδέλη δεν κάνει τη σούπερ σαπουνάδα στο μπάνιο, όπως το Camay π.χ., αλλά είναι πάρα πολύ καλό για το πλύσιμο.

Πάντως, επειδή έχω λιπαρό δέρμα νιώθω να έκανε δουλειά στο πρόσωπο. Αυτό που σημειώνει ο Μπάμπης δηλαδή, το αισθάνομαι πιο απαλό με το που ξεβγάλθηκα. Κοινώς, ακόμα κι αν το Σπλέντιτ δεν με ξυρίσει, θα είναι μία καλή λύση ως pre-shave ρουτίνα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Από ότι έχω διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ οι μπαρμπέρηδες συστήνουν μαζί με το σπλέντιτ και ένα "στραγάλι" κρέμα κολυνός ,έτσι η σαπουνάδα γίνεται καλύτερη !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το έχω ακούσει να το συστήνουν και διάφοροι επαγγελματίες του χώρου αυτό (όχι μπαρμπέρηδες. Πωλητές ;) ) Αν όμως βάλεις και κρέμα στο σπλέντιτ, ουσιαστικά τον αφρό δεν τον κάνει το σπλέντιτ αλλά η κρέμα! Είναι σα να σου λεει κάποιος: "η στάχτη κάνει εκπληκτικό αφρό για ξυρισμα" -"μα δοκίμασα να κάνω αφρό με στάχτη και δεν έκανε!" -"ε, ρίξε μέσα λίγο proraso και θα δεις". Αν λοιπόν βάλεις proraso στη στάχτη και βγει αφρός, θα τον έχει κάνει η στάχτη;;!! Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 01 Ιαν 2015, 07:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δε χρειαζεται full quote του αμεσως προηγουμενου μηνυματος! Φιλικα, Στεφος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια χαρα αφρο κανει και μονο του - βεβαια "σβηνει" γρηγοροτερα απο τις σημερινες κρεμες και σαπουνια.

Απο την αλλη ομως μην ξεχνατε οτι οι μπαρμπερηδες του τοτε ΔΕΝ εφτιαχναν (ουτε ηθελαν να φτιαξουν) αφρο σαντυγι. Η σαπουναδα του μπαρμπερη ηταν πιο αραιη πιο διαφανη και ειχε λογο που ηταν ετσι. Οποτε το Σπλεντιτ ηταν εξαιρετικο για αυτη τη δουλεια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Αναμφίβολα είναι ένα προϊόν που κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά τους -αλλιώς δεν θα άντεχε τόσα χρόνια. Αν ήταν το πρώτο σαπούνι του καθενός μας για ξύρισμα, είναι βέβαιο ότι θα το χρησιμοποιούσαμε χωρίς παράπονο.

Οταν όμως έχεις δοκιμάσει πιο εξελιγμένα προϊόντα (ακόμα και τύπου Palmolive) είναι λογικό να σου φαίνεται κάπως ο σαπουνάτος αφρός του Σπλέντιτ. Ο αφρός, όμως, δεν είναι τόσο ουσιαστικό θέμα μερικές φορές, το θέμα είναι αν το σαπούνι κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται.

Εγώ θα το τιμήσω πάντως το Σπλέντιτ κι ας μη μου γεμίζει το μάτι -όπως έγραψα και πιο πάνω, χαμένο δεν θα πάει, έστω και ως preshave σαπουνάκι ή για απλό καθαρισμό του προσώπου είναι μια χαρά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παιδια οπως ειπε και ο herco το σαπουνι αυτο το χρησιμοποιουσαν οι κουρεις γιατι τους βολευε στο ξυρισμα.μην το συγκρινεται με τα σημερινα high end σαπουνια και κρεμες.η συγκριση ειναι αστοχη και αδικη για τα σημερινα προιοντα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Όπως τα λέει ο Βασίλης είναι. Άμα βάλεις λίγο σπλέντιτ σε D.R. Harris και MWF, άντε στα τσακίρ κέφια και σε Phoenix, και γαμώ τις σαπουνάδες φτιάχνει.
Μήπως μας έχει φάει η πολιτική ορθότητα; Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ που χρησιμοποιεί το σπλέντιτ επειδή θεωρεί οτι είναι καλύτερο από άλλα, σοβαρά, σαπούνια ή κρέμες; Να το χρησιμοποιεί από ρετρολαγνεία το καταλαβαίνω, ok.
Είχα πάρει σπλέντιτ πριν 250 χρόνια, όταν δεν ήξερα οτι υπήρχαν και άλλα σαπούνια και επειδή με είχε ξυρίσει με αυτό ένας μπαρμπέρης, καλή του ώρα. Ποτέ όμως δεν το συμπάθησα κι ας ήμουν παντελώς άσχετος.
Όσοι σύγχρονοι μπαρμπέρηδες το χρησιμοποιούν το κάνουν από καθαρή τσιφουτιά επειδή είναι γερο-λαδάδες, ας μην κρυβόμαστε.
Αν είναι να στηρίξουμε ελληνικά προϊόντα, ας στηρίξουμε το Φαένα, το οποίο είναι αξιοπρεπέστατο.
Πάντως το σπλέντιτ κάνει και για ποδόλουτρο.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

γερο-λαδάδες :hystericalbs1 :hystericalbs1
Εντάξει, πιθανώς να μην είναι ακριβώς τσιγκουνιά, αλλά ένα είδος κοινωνικού συντηρητισμού: αυτό πρωτοχρησιμοποιήσανε, αυτό μάθανε, αυτό εμπιστεύονται· ο μέσος παλιός μπαρμπέρης δεν έχει διάθεση προβληματισμού και ψαξίματος...

Παρεμπιπτόντως, το "μια χαρά κάνει τη δουλειά του" πράγματι ισχύει, αλλά αυτό δεν το κατατάσσει και στην κατηγορία "σαπούνι ξυρίσματος". Κάποιος που έχει καλή τεχνική και κατέχει το αντικείμενο, μια χαρά μπορεί να ξυριστεί με οποιοδήποτε σαπούνι για πλύσιμο χεριών - όπως εξάλλου ξυρίζονταν γενιές ολόκληρες με σαπουνάδα από τις χύμα πλάκες ξυρίσματος για όλες τις χρήσεις...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

digibill έγραψε:
ο μέσος παλιός μπαρμπέρης δεν έχει διάθεση προβληματισμού και ψαξίματος...

Παρεμπιπτόντως, το "μια χαρά κάνει τη δουλειά του" πράγματι ισχύει, αλλά αυτό δεν το κατατάσσει και στην κατηγορία "σαπούνι ξυρίσματος". Κάποιος που έχει καλή τεχνική και κατέχει το αντικείμενο, μια χαρά μπορεί να ξυριστεί με οποιοδήποτε σαπούνι για πλύσιμο χεριών - όπως εξάλλου ξυρίζονταν γενιές ολόκληρες με σαπουνάδα από τις χύμα πλάκες ξυρίσματος για όλες τις χρήσεις...

Βασιλη ο μεσος παλιος μπαρμπερης δεν υπαρχει πια.το σπλεντιτ το χρησιμοποιουσε το συνολο σχεδον των ελληνων κουρεων.
και ναι ειναι ''σαπουνι ξυρισματος'',απλα ειναι μιας αλλης'' ξεχασμενης'' εποχης και σε μορφη σκονης.
σημ.εγω που βαζω στο mwf μισο στραγαλι κρεμα ξυρισματος,τι με ξυριζει το σαπουνι η η κρεμα? :eek :bigeek :bigsmilie
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”