Review FAENA PHILOSOAP

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Το νέο Φαένα με tallow βρίσκεται στην ίδια ποιοτική και τιμολογιακή κατηγορία με τα 'μεγάλα' Ευρωπαϊκά και Αμερικανικά άρτιζαν.

Η δοκιμή έγινε με πινέλο Pav Brushworks με θύσανο TGN 2band στα 24 χιλ. και τρία περάσματα με brass Colonial Single Edge με -σκόπιμα τραχιά σε μένα- φρέσκια λεπίδα Kai. Το τέταρτο 'πέρασμα του μπαρμπέρη' έγινε με την Θεά Oneblade.

Εικόνα

Συσκευασία: 150 γρ. Το πρώτο πράγμα που τραβάει το μάτι είναι το νέο σχέδιο της ετικέτας. Αυτό που είναι όμως πιο εντυπωσιακό είναι ότι είναι τσίγκινη και ανάγλυφη! Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Μου άρεσε πάρα πολύ. Επίσης και το αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος είναι αδιάβροχο. Το άνοιγμα όμως του πλαστικού δοχείου είναι μικρό και δεν διευκολύνει το φόρτωμα του πινέλου (άνω φωτό). Η μεταφορά του σαπουνιού σε άλλο βολικότερο ήταν για μένα επιβεβλημένη (κάτω φωτό).

Εικόνα


Συστατικά:
Εικόνα

Άρωμα: Tobacco Vanille. Σε μένα θυμίζει την Figaro Gold και το Vitos ενώ στην εστέτ σύζυγο το αντίστοιχο Tom Ford. Η μυρωδιά από το κουτί είναι αρκετά έντονη, ενώ στο χτύπημα και στο πρόσωπο μειώνεται σταδιακά. 40 λεπτά μετά το ξύρισμα το άρωμα είναι ανεπαίσθητο, το Tobacco και η Vanille έχουν χαθεί αφήνοντας τη θέση τους σε κάποιο γλυκίζον άρωμα βάσης, ενδεχομένως κεχριμπάρι (amber). Ένα φίνο ισορροπημένο άρωμα μεσαίας έντασης.

Λάδερ: Όπως σε κάθε νεοεισερχόμενο σαπούνι, προ πάσης επάλειψης στο πρόσωπο έκανα το σύνηθες τεστ σε μπολ με όλα τα πινέλα μου. Αρκετά σκληρό σαπούνι, χρειάζεται πινέλο με backbone και πολλές σβούρες γιατί δεν 'σηκώνεται' εύκολα από το δοχείο. Η σωστή αναλογία νερού για να πετύχω καλό αφρό δεν βρέθηκε αβίαστα. Σε κάθε περίπτωση πάντως ο αφρός που προέκυπτε ήταν στιλπνός, πλούσιος, κρεμώδης, όσο πρέπει 'ελαστικός', χωρίς να λασπώνει. Επίσης δεν κάνει φυσαλίδες αέρα. Παιδεύει λίγο λοιπόν μέχρι να τον πετύχεις αλλά ανταμείβει.

Εικόνα

Προστασία (Cushion): ο αφρός είναι απο τους πιο σταθερούς που έχω συναντήσει και η προστασία άριστη.

Γλύστριμα (Slickness/glide): Χωρίς φυσικά τούτο να δημιουργεί θέμα στο ξύρισμα, δεν είναι αυτό το δυνατό του σημείο.

Αίσθηση: 40 λεπτά μετά το ξύρισμα χωρίς άφτερ, η επιδερμίδα είναι ενυδατωμένη και σφριγηλή. Χωρίς να σου αφήνει το αίσθημα ευεξίας π.χ. μιας Nuavia, είναι απο τα σαπούνια για τα οποία Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι 'δεν χρειάζεται άφτερ'. Όταν όμως ταλαιπωρούμε την επιδερμίδα καθημερινά με 4 περάσματα κοφτερού ατσαλιού, καλό θα είναι να βάζουμε κάτι μετά για να την διατηρούμε σε καλή κατάσταση. Άλλη δουλειά κάνει το σαπούνι ξυρίσματος κι άλλη τα προϊόντα για μετά το ξύρισμα.

Συμπερασματικά, τα δυνατά του σημεία είναι το άρωμα, η σταθερότητα του αφρού, η προστασία που παρέχει, η περιποίηση της επιδερμίδας και η αίσθηση μετά. Θα το προτιμούσα με περισσότερη ολισθηρότητα και residual slickness καθώς και βολικότερο δοχείο. Η τιμή μου φαίνεται δικαιολογημένη για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρει.

Θα ήθελα, τέλος, τα συστατικά του σαπουνιού να αναφέρονται και στην ιστοσελίδα καθώς για πολλούς αποτελούν κριτήριο αγοράς. Χρήσιμο θα ήταν επίσης να αναφέρεται αν έχει γίνει κάποια αλλαγή στην σύνθεση σε σχέση με τις προηγούμενες παρτίδες που περιέχουν tallow. Εδώ μέσα στον μικρό μας κόσμο, είμαστε απαιτητικοί καταναλωτές. Μπράβο Φαένα!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πρώτη δοκιμή σήμερα με το FAENA GREEK SKINOS "SOAP" και γενικά πρώτη μου επαφή με προϊόν Φαένα.

Χρησιμοποιήθηκε πινέλο ασβού καθώς το "σαπούνι" δεν είναι ακριβώς σαπούνι με την σκληρή έννοια που γνωρίζουμε για τα σαπούνια, αλλά μάλλον είναι στην κατηγορία Crema da Barba.
Για αυτό η TOBS έχει και Shaving cream και Shaving soap και τα ξεχωρίζει. ασχέτως αν και τα δύο μπαίνουν σε βαζάκι. Το πρώτο "cream" είναι μαλακό και το δεύτερο "soap" είναι σκληρό.

Έτσι λοιπόν το συγκεκριμένο Φαένα μάλλον εκ παραδρομής γράφει shaving soap, γιατί soap δεν είναι. Και το λέω διότι η Φαένα έχει παρουσία στο εξωτερικό και επιδιώκει φαντάζομαι περισσότερες εξαγωγές και είναι κρίμα να βάζει αυτογκόλ ή σε σημείο που ίσως θεωρηθεί παραπλάνηση.

'Όταν άνοιξα το πλαστικό βάζο (δεν υπήρχε κουτί, παρά ένα σκέτο βάζο) αντίκρυσμα κάτι που δεν περίμενα. Εκτός από το σαπούνι που είχε πέσει μέσα και δεν ήταν σε κάποιο ας πούμε επίπεδο αλλά ήταν σε βουναλάκια - όπως φαίνεται στη φωτογραφία του vavous παραπάνω - διαπίστωσα ότι στα εσωτερικά τοιχώματα μεταξύ του επιπέδου του σαπουνιού και στο χείλος, υπήρχαν διάσπαρτα σημεία που ήταν καλυμμένα με σαπούνι.
Πήρα λοιπόν μία χαρτοπετσέτα και το καθάρισα για να φαίνεται όμορφο και όχι χυμένο όπως ήταν. Hand made σίγουρα ναι, πρόχειρο όμως όχι.

Το άρωμα είναι γλυκιά μαστίχα (υποβρύχιο που τρώγαμε μικροί) και για να είμαι ειλικρινής το περίμενα λίγο πιο έντονο και ξηρό και όχι τόσο γλυκό, ώστε να μην χάνει τις ξυλώδης και ρετσινώδης νότες του Ελληνικού αυτού δέντρου - θάμνου.

Στο ξύρισμα, το πινέλο ασβού δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει πλούσιο και πυκνό αφρό σε συντομότατο χρονικό διάστημα με ικανοποιητικότατη καλυπτικότητα. Η γλίτσα αδιάφορη (ούτε κρύο ούτε ζέστη) και μάλλον δεν είναι από τα δυνατά του σημεία.

Το δυνατό του σημείο είναι η προστασία που παρέχει καθώς και οι καλλυντικές του ιδιότητες. Είναι προφανές ότι τα επίπεδα υπερλίπανσης σε αυτή τη κρέμα βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα.
Πράγματι αφήνει βελούδινο το δέρμα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αντικαθιστά το after shave όπως ισχυρίζεται το μάρκετιγκ, αφού το ASL επιβάλλεται για απολυμαντικούς λόγους των αόρατων μικρο-εκδορών.

Πρόκειται λοιπόν για μία αξιόλογη Ελληνική προσπάθεια :hellas3 που έχει δρόμο ακόμα :auto-swerve: . αφού πρέπει να διορθώσει κάποια θέματα, μεταξύ των οποίων και η υψηλή τιμή.

Στα Συν:
+ Προστασία
+ Καλλυντικές ιδιότητες

Στα Μείων:
- Τιμή
- Συσκευασία
- Μάρκετιγκ

Υ.Γ. Οι μεγαλύτερες αυτοκρατορίες πέσανε από τους αυλικούς.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Τολη, το παρον thread ειναι ενα Review του καινουργιου Faena Philosoap. Εχεις καποια φωτο της συσκευασιας του σαπουνιου που δοκιμασες ? (εστω λινκ απο ιντερνετ) Γιατι μαλλον αναφερεσαι σε παλιοτερο τυπο. Και φυσικα και ειναι σαπουνι (μαλακο σαπουνι) οπως τα περισσοτερα Ιταλικα και σχεδον ολα τα Αμερικανικα artisanal.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Φίλε Ηρακλή είναι ακριβώς το ίδιο με την πρώτη φώτο του vavous, μόνο που δεν γράφει PHILOSOAP, αλλάι GREEK SKINOS.
Είναι δηλαδή όπως λες το καινούργιο.
Τιμή 18,50 euro.


Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Από Αμερικάνικα σαπούνια δεν έχω και δεν ξέρω την τεχνοτροπία τους.

Όμως τόσο το valobra Fougere, το MWF, το TOBS Sandalwood, Tabac, Haslinger ναι αυτά είναι σαπούνια σκληρά.

Το Φαένα Skinos έχει την ίδια υφή και μαλθακότητα με το Figaro Crema da Barba των 4,00 ευρώ.

Το σαπούνι που δε ξεκολλά από το πάτο της συσκευασίας του απλά δεν είναι σαπούνι. Είναι χυμένη κρέμα ξυρίσματος.

Άποψή μου πάντα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Μετά από ένα χρόνο - όχι αποκλειστικής χρήσης ΦΑΕΝΑ skinos, αφού έπαιζα και με κάποια σωληνάρια κρέμες - χτύπησα αυτό που λένε πάτο.

Εννοώ ότι στη πλαστική συσκευασία του σαπουνιού ΦΑΕΝΑ, φάνηκε στο κέντρο ο πάτος και γύρω γύρω υπάρχει συσσωρευμένο σαπούνι, από τις στροφές του πινέλου.
Έτσι λοιπόν μετά από ένα χρόνο χρήσης του σαπουνιού ΦΑΕΝΑ skinos μπορώ να πω ότι το πιο δυνατό σημείο του σαπουνιού αυτού είναι το άρωμα.

Ναι....και εγώ δε το περίμενα. Είναι από αυτά τα αρώματα που δεν βαριέσαι ποτέ. Δε λες δηλαδή ρε παιδί μου "άντε να τελειώσει το σαπούνι να πάω σε άλλο".
Και σίγουρα θα λυπηθώ όταν τελειώσει.
Παρόλο που αρχικά το άρωμά του φαίνεται πολύ απλό, στην πορεία υποψιάζεσαι και άλλα στοιχεία μαζί με την μαστίχα, όπως λιβάνι και γενικότερα χαίρεσαι να ξυρίζεσαι με αυτό, μόνο και μόνο για την αρωματική σου δόση. Εθιστικότατο.

Το σαπούνι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω από άποψη ποιότητας δεν υπολείπεται κάπου και η συσκευασία μετά από τόσα ξυρίσματα είναι σαν καινούργια και ανθεκτική, αλλά και μελλοντικά χρήσιμη όταν το σαπούνι θα έχει τελειώσει.
Αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι η εταιρεία αυτή θα ξαναπροτιμηθεί σίγουρα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Γειά σας και απο εμένα .
Χθες παρέλαβα όλη την σειρά της faena philosoap μαζί με το συνθετικό της πινέλο και το preshave oil.

Εικόνα

Καταρχήν το δικό μου σαπούνι είναι με Tallow (τουλάχιστον αυτό γραφει η συσκευασία). Πολύ λιπαρό με άριστες ιδιότητες σε κάθε τομέα.
Βασικα όλα τα αισθάνθηκα όπως τα ανέφερε ο @Vavous στο πρώτο πόστ αυτό του θέματος. Από την εμπειρία μου με τα άλλα 2 σαπούνια που έχω χρησιμοποιήσει (κερκίνη και proraso white) μου φαίνεται ότι και σε slikness και σε προστασία είναι κορυφαίο. Ειδικά σε προστασία μου άφησε την αίσθηση ότι προστατευει όχι μονο το δέρμα αλλά ακόμη και τις τρίχες οι οποίες με feather as-d2 μηχανή και gilette silver blue πολλές φορές ένιωθα ότι απλά γλυστράει η λεπίδα πάνω τους το οποίο δεν είναι καλό.
Το άρωμα του είναι πολύ ωραίο. Πέρα από την βανίλια νομίζω μου μύριζε και λίγο απο γαρύφαλο ή κεχριμπάρι ή τριαντάφυλλο ή μαστίχα ή κάποιο συνδιασμό απο όλα αυτα. Δεν είμαι όμως καλός με τα αρώματα οπότε μπορεί και να κάνω λαθος. Μου άρεσε όμως πάρα πολύ και δεν νομίζω να το βαρεθώ.
Επίσης σε συνδιασμό και με τα υπόλοιπα προιόντα της faena μου φάνηκε ότι είναι υπερβολικά λιπαρό χωρίς να με πειράζει προσωπικά αλλά θεωρώ ότι είναι προτειμότερο για χειμώνα. Ειδικά το after shave που δεν το ξεπλένεις και μένει στο δέρμα σου αν ιδρώσεις λίγο σουρώνει λάδι αντί για ιδρώτας.

Κατα τα άλλα χωρίς να έχω εμπειρία από άλλα επώνυμα ακριβά σαπούνια είναι σίγουρα ένα καταπληκτικό σαπούνι το οποιο με εντυπωσίασε σε όλα και σίγουρα θα προμειθευτώ και τα υπόλοιπα αρώματα μιας και όπως έχω ξαναπεί εφόσον υπάρχουν τόσο καλά και ισάξια με τα top brands στο είδος τους (από ότι διαβάζω πάντα στα reviews) ελληνικά προιόντα απο αγνά φυσικά ελληνικά συστατικά δεν έχει κανένα νόημα να μην τα προτειμώ.
stelios veni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 20:05
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 137 times
Been thanked: 218 times
Ηλικία: 56

Έχω κι εγώ το Philosoap.(το 3ο Φαένα μετά από το Electron και το skinos).
Το θεωρώ αρκετά καλό σαπούνι και με ιδιαίτερο άρωμα και καλές ιδιότητες όπως αναφέρεται και από αρκετούς πιο πριν.
Το preshave oil είναι καλό και η μυρωδιά του ταιριάζει "σχεδόν" απόλυτα με το άρωμα του Electron.Η βαλβίδα του είναι ελαφρώς "δύσκολη"και θέλει λίγο παίδεμα για αυτές τις 3-4 σταγόνες που θα χρειαστείς.
Τέλος έχει βγεί και το after shave lotion της Φαένα οπότε μας διευκολύνει το καλοκαίρι εάν θέλει κανείς να αποφύγει το balm.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”