Τι θεωρείτε πιο σημαντικό;

Τι θεωρείται πιο σημαντικό;

Ευκολία αφρισμού (Ease of lathering)
2
2%
Ολίσθηση (Glide)
26
27%
Προστασία (Cushioning)
42
43%
Άρωμα (Sent)
15
15%
Αίσθηση μετά το ξύρισμα
13
13%
 
Σύνολο ψήφων: 98
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Ψήφισα την μεταξυριστικη αίσθηση.
Νομίζω ότι είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ ενός αφρού και ενός σαπουνιού, και κατ' επέκταση του παραδοσιακού με το μοντέρνο (;) ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

akis_peiraias έγραψε:Προστασία και γλύστριμα έπρεπε να είναι μια κατηγορία γιατί για μένα είναι αλληλένδετα και είναι και βασικός μου παράγοντας επιλογής κρέμας ή σαπουνιού.
Έχω ξυριστεί με σαπούνι που μύριζε πολύ όμορφα και πραγματικά δεν μπόρεσα να τελειώσω το ξύρισμα γιατί με τρόμαζε το γεγονός ότι από στιγμή σε στιγμή θα κόψω μπριζόλα! Άσε που αν δεν έχεις καλή προστασία θα γεμίσεις ερεθισμούς.
Μετά έρχεται το άρωμα και η συσκευασία .
Καλύπτομαι πλήρως απ' τον Άκη.
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεν είμαι «αρωματάκιας», όπως έχω τονίσει, αλλά όλα παίζουν, λίγο έως πολύ, τον ρόλο τους.

Π.χ θέλω να πάρω το Mitchell's Wool Fat προφανώς επειδή έχω ακούσει καλά λόγια για τις ιδιότητές του, όχι για το άρωμα. Από την άλλη, όμως, τα δυνατά και ωραία αρώματα των κρεμών Geo F. Trumper's, που έχω δοκιμάσει σε δείγματα, σε συνδυασμό και με την ποιότητά τους, με κάνουν να θέλω κάποια στιγμή να πάρω κάποια από αυτές.

Φυσικά, ένα άρωμα όχι και τόσο ευχάριστο δεν θα ήταν σε καμιά περίπτωση αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά μίας κρέμας/σαπουνιού, ΕΦ'ΟΣΟΝ αυτή ήταν αποδεδειγμένα εξαιρετική στους υπόλοιπους τομείς. Σκέφτομαι σ' αυτήν την κατηγορία τη Cyril Salter Vetiver ή και το Tabac, το οποίο μ' αρέσει αρωματικά αλλά είναι τόσο καλό σε ιδιότητες που και να μη μου άρεσε (όπως δεν αρέσει σε πολλούς), πάλι θα ήθελα να το 'χω πάντα στο «οπλοστάσιό» μου.

Με αυτό το σκεπτικό, η ψήφος μου πήγε στην προστασία, αλλά όλα έχουν το μερίδιό τους πριν γίνει η τελική επιλογή.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Άκη, αν το θυμάσαι, σε ποιό σαπούνι αναφέρεσαι;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Θοδωρή το ρωσικό Hi Ho.
Είχε άρωμα κολόνιας, όμορφο και δυνατό που οταν το λαδεράρισα ήταν ακόμα εκεί το άρωμα , αλλά από προστασία πραγματικά καλύτερα να ξυριστείς με αφρόλουτρο!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Προστασία το πιό σημαντικό γιά μένα.
Θα συμφωνήσω και γω με τον Ακη, πως η προστασία πάει πακέτο με το γλίστρημα.

Οσο γιά το άρωμα, το θεωρώ εντελώς δευτερεύοντα παράγοντα. Σε περίπτωση μάλιστα που είναι ενοχλητικό στην μύτη μου, τότε απορίπτεται το σαπούνι όσο καλό και αν είναι. (πχ Varesino 70th anniversary, Tabac)
Γιάννης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ναι βρε συ Γιάννη, αλλά όπως το έγραψες φαίνεται οτι το άρωμα είναι το πιο σημαντικό για εσένα.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Θοδωρή, ναι έτσι φαίνεται, αλλά δεν είναι. :)
Το άρωμα γιά μένα είναι από τους πλέον σημαντικούς, αρνητικούς παράγοντες.

Τα δύο σαπούνια που έχω απορίψει παραπάνω είναι από τα καλλίτερα (κατά τα άλλα), της αγοράς, αλλά με ενόχλησαν τόσο πολύ στην μυρωδιά, που δεν τα άντεξα.

Το γλίστρημα, η προστασία και η ενυδάτωση είναι οι σημαντικές θετικές παράμετροι, σύμφωνα με τις οποίες διαλέγω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ νομίζω ότι το μόνο σαπούνι που δεν θα χρησιμοποιούσα είναι η βρωμούσα που έλεγε ο Ηρακλής και παρόμοιου τύπου . Έβλεπα βίντεο στο YouTube με κάποιον τύπο ο οποίος ξυριζόταν με κάποιο σαπούνι που και καλά προσομοιάζει το άρωμα στο γράσο (είχε στο καπάκι μια φώτο από συνεργείο ) και του ήρθε αναγούλα με το που το μύρισε.
Εντάξει είπαμε το άρωμα είναι για μένα μετά την προστασία αλλά αν βρωμάει κιόλας δεν θα το έπαιρνα με τίποτε... Μην γίνει και βάσανο η απόλαυση ... :naughty:
Αλλά ας πούμε το Arko που σε πολλούς τους χαλάει το άρωμα εμένα δεν με ενοχλεί, επίσης το θεωρώ προστατευτικό και με πολύ καλό γλύστριμα ... του γιατρού είπαμε είμαστε όλοι μας .... άγνωστες οι βουλές του wet shaver. .. :violin:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
valas2381
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2016, 17:14
7
Τοποθεσία: Μεσσηνία
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times
Ηλικία: 47

Προστασία πρώτα από όλα το οποίο και ψήφισα, τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”